*

Αποστολέας Θέμα: Βιβλίο αγγλικών  (Αναγνώστηκε 2072 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος marilou1989

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 4
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Βιβλίο αγγλικών
« στις: Οκτώβριος 18, 2021, 10:22:11 μμ »
Καλησπέρα σε ολους! Εχω αναλαβει ένα παιδακι στην Α senior. Έχουμε ξεκινήσει το spark 1 από express publishing ωστόσο μου φαίνεται πως εχω κανει λάθος και το παιδι νιώθω πως δυσκολευεται καθώς είναι αρκετά απαιτητικό το βιβλίο για μικρές ηλικίες(τα reading κυρίως). Το έχει διδαξει κάποια ή κάποιος να μου πει εμπειρία από το συγκεκριμένο βιβλιο και πως διαχειριστηκε την διδασκαλία του; Σας ευχαριστω για τον χρόνο σας.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Βιβλίο αγγλικών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 16:08:34 »

Αποσυνδεδεμένος Schoolikui

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1448
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Βιβλίο αγγλικών
« Απάντηση #1 στις: Οκτώβριος 19, 2021, 12:57:40 πμ »
Τι ηλικία έχει το παιδί; Το έχω διδάξει σε παιδάκι τεταρτης δημοτικού και πήγε πολύ καλά. Γενικά τα βιβλία της express publishing είναι απαιτητικά κυρίως επειδή δίνουν πολύ υλικό αλλά έχουν καλά αποτελέσματα. Μια ιδέα είναι να χωρίζεις το λεξιλόγιο σε ενεργητικό και παθητικό. Ζήτα να γνωρίζει να αναπαράγει το βασικό λεξιλόγιο και το υπόλοιπο απλά να το αναγνωρίζει.
Can I skip tomorrow?

Αποσυνδεδεμένος marilou1989

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 4
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Βιβλίο αγγλικών
« Απάντηση #2 στις: Οκτώβριος 21, 2021, 08:59:58 πμ »
Τι ηλικία έχει το παιδί; Το έχω διδάξει σε παιδάκι τεταρτης δημοτικού και πήγε πολύ καλά. Γενικά τα βιβλία της express publishing είναι απαιτητικά κυρίως επειδή δίνουν πολύ υλικό αλλά έχουν καλά αποτελέσματα. Μια ιδέα είναι να χωρίζεις το λεξιλόγιο σε ενεργητικό και παθητικό. Ζήτα να γνωρίζει να αναπαράγει το βασικό λεξιλόγιο και το υπόλοιπο απλά να το αναγνωρίζει.

Τετάρτη δημοτικού είναι και παιδάκι αυτό που κάνω. Ίσως να ζορίζεται γιατί πέρισυ από όσο μου είπαν έβγαλε α και b junior μαζί και ίσως του φαίνονται πολλα τώρα. Είναι όντως πολύ καλή σειρά η express Publishing αλλά απαιτητική. Μπόρεσες και το έβγαλες κανονικά σε μια σχολική χρονιά; εμείς το παμε σιγά σιγά. Γενικά είναι πολυ έξυπνος και στην γραμματική πολυ καλός ωστόσο με τα readings όπως έγραψα δυσκολευεται λόγω άγνωστων λέξεων. Θα δοκιμάσω και αυτό που μου είπες. Ανησυχώ γτ διάβασα πως είναι για παιδια 10-12 χρονών και δεν ξέρω πως θα δουλέψει σε μικρότερη ηλικία.

Αποσυνδεδεμένος Schoolikui

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1448
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Βιβλίο αγγλικών
« Απάντηση #3 στις: Οκτώβριος 21, 2021, 09:19:49 πμ »
Από τα συγκεκριμένα βιβλία θεωρείται ότι είμαστε σε άριστο επίπεδο με ένα 70% του λεξιλογίου. Οι λέξεις επαναλαμβάνονται στις ενότητες και τις ξαναβρισκεις μπροστά σου. Στα κείμενα αν θέλεις μετάφραση μπορείς να γράφεις επάνω στο κείμενο λέξεις που δεν είναι στο βασικό λεξιλόγιο ώστε να νιώθει ασφάλεια. Δεν θυμάμαι αν τελείωσα το βιβλίο μέσα στην χρονιά ή αν ξεκίνησα και την επόμενη χρονιά με αυτό...
Can I skip tomorrow?

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Βιβλίο αγγλικών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 16:08:34 »

Αποσυνδεδεμένος marilou1989

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 4
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Βιβλίο αγγλικών
« Απάντηση #4 στις: Οκτώβριος 21, 2021, 01:30:49 μμ »
Από τα συγκεκριμένα βιβλία θεωρείται ότι είμαστε σε άριστο επίπεδο με ένα 70% του λεξιλογίου. Οι λέξεις επαναλαμβάνονται στις ενότητες και τις ξαναβρισκεις μπροστά σου. Στα κείμενα αν θέλεις μετάφραση μπορείς να γράφεις επάνω στο κείμενο λέξεις που δεν είναι στο βασικό λεξιλόγιο ώστε να νιώθει ασφάλεια. Δεν θυμάμαι αν τελείωσα το βιβλίο μέσα στην χρονιά ή αν ξεκίνησα και την επόμενη χρονιά με αυτό...
[/quotequote
Να είσαι καλά! Σ'ευχαριστώ πολυ για τις συμβουλές και τον χρόνο σου!

Αποσυνδεδεμένος Steffie88

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 11
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Βιβλίο αγγλικών
« Απάντηση #5 στις: Νοέμβριος 04, 2021, 04:11:19 μμ »
Καλησπέρα, θα ήθελα την βοήθεια σας. Έχω 2 καλούς αλλά λίγο αδιάφορους μαθητές, τελειώνουμε τα webkids 3 σε λίγες μέρες και είμαι σε αναζήτηση βιβλίων για d+e μαζί. Ενώ δεν δυσκολεύτηκαν ιδιαίτερα με τα συγκεκριμένα βιβλία και από ότι μου είπαν τους άρεσαν, τους βλέπω λίγο αδιάφορους ως προς το να κάτσουν να διαβάσουν και να κάνουν τις ασκήσεις τους. Με τι θα προτείνατε να συνεχίσω?? Αν έχετε και κάποια συμβουλή ως προς το τι μπορώ να κάνω για να ενδιαφερθούν λίγο παραπάνω θα ήταν σημαντικό για μένα.
Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις σας!!

ΥΓ. Οι γονείς είναι ενήμεροι για την κατάσταση. Επίσης έχω εντάξει το ίντερνετ αρκετά στα μαθήματα ώστε μέσα από βιντεάκια και παιχνίδια να γίνει πιο ενδιαφέρον το μάθημα και να μάθουν όσο καλύτερα γίνεται.

Αποσυνδεδεμένος daffodils

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 611
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: Βιβλίο αγγλικών
« Απάντηση #6 στις: Νοέμβριος 04, 2021, 04:37:00 μμ »
Υπάρχει και το Webkids B1 που είναι η συνέχεια της σειράς. Ακολυθώ κι εγώ τη σειρά από την αρχή κι έχω τολμήσει μέχρι και να στείλω παιδί για Β2 μετά από μισό χρόνο. Αλλάζει λίγο ο τρόπος παρουσίασης  των κεφαλαίων και μπαίνουν σιγά σιγά σε λογική εξετάσεων.
To see the World in a Grain of Sand And Heaven in a Wild Flower,
Hold Infinity in the palm of your hand And Eternity in an hour.
                 WILLIAM BLAKE

Αποσυνδεδεμένος Steffie88

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 11
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Βιβλίο αγγλικών
« Απάντηση #7 στις: Νοέμβριος 04, 2021, 05:42:40 μμ »
Σε ευχαριστώ πολύ!! Θα το κοιτάξω. Είναι η πρώτη φορά που θα κάνω αυτή την τάξη και ψάχνομαι λίγο. :)

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32273
  • Τελευταία: Dimi!!!
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158566
  • Σύνολο θεμάτων: 19200
  • Σε σύνδεση σήμερα: 614
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 19
Επισκέπτες: 587
Σύνολο: 606

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.077 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.