*

Αποστολέας Θέμα: κλείσιμο σχολείων  (Αναγνώστηκε 303516 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος English

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1440
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: κλείσιμο σχολείων
« Απάντηση #2156 στις: Φεβρουάριος 05, 2022, 02:24:33 μμ »
Ακριβώς όμως αυτά όλα δείχνουν ότι σαν κοινωνία αποτύχαμε να κρατήσουμε τον κορονοιο μακριά από τα σχολεοα. Τι σχολείο είναι δικαίωμα των παιδιών και όλη η κοινωνία οφείλει να φροντίζει να μην μπαίνουν κρούσματα εκεί, γιατί αναστατώνοντας οικογένειες που έχουν επιλέξει να μην κολλήσουν, ακολουθώντας τις οδηγίες των γιατρών που συνιστούν να μην κολλησουμε. Υπάρχουν οικογένειες με βρέφη που ίσως πεθάνουν, υπάρχουν γονείς με σοβαρα προβκημα τα υγείας, δεν είναι όλα τριαλαλο. Τα παιδθα μπορούν να κάνουν βόλτες με τους γονείς τους κ να συναντιούνται σε ανοιχτό χώρο ή να κάνουν δραστηριοτγτες που υπάρχουν μέτρα. Οτιδήποτε άλλο επιβαρύνει το κοινωνικό σύνολο. Η ασυνειδησία των γονέων που τον χειμώνα γεμίζουν τα σχολεία με αρρωστα παιδιά ήταν ήδη αρκετή. Εγω εξαιτίας αυτού πήρα 10 μέρες άδεια μέχρι τα Χριστούγεννα. και τψρα παίρνω άλλες πέντε και ποιος ξέρει τι επεται.
Σε όλο τον κόσμο τα ίδια συμβαίνουν, γιατί είναι ανέφικτο να μην υπάρχουν κρούσματα σε σχολεία. Έχω συγγενείς εκπαιδευτικούς στην Αγγλία αλλά και σε άλλες χώρες και μιλάμε καθημερινά. Άρα ούτε και σε χώρες του εξωτερικού που συχνά πυκνά αναφέρεις ως παράδειγμα διαχείρισης κατάστασης θα ήσουν ευχαριστημένη.  Όσο για τις άδειες, όταν κάνουμε παιδιά, στο πρόγραμμα είναι κι αυτές. Δεν είσαι η μοναδική που το περνάει. Μιλάς λες και είσαι το κέντρο του κόσμου κι όλοι έπρεπε να συμφωνούν μαζί σου και να έχουν ως στόχο τη δική σου βολή και προστασία. Τη μια να μην ανοίξουν τα σχολεία, την άλλη να ανοίξουν, καμιά ευελιξία και ψυχραιμία που οφείλουμε ως ενήλικες να έχουμε ειδικά μετά από τόσο καιρό που βιώνουμε αυτή την κατάσταση. Βλέπω γενικά ότι βασανίζεσαι για πράγματα που δε θα έπρεπε να σε ταλαιπωρούν σε τόσο μεγάλο βαθμό. Στην τελική, αν οι συνθήκες δε μας αρέσουν, αλλάζουμε τόπο αλλάζουμε ό,τι μας ενοχλεί.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: κλείσιμο σχολείων
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 06:42:52 »

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4124
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: κλείσιμο σχολείων
« Απάντηση #2157 στις: Φεβρουάριος 05, 2022, 02:30:39 μμ »
Αυτό που δεν έχει γίνει κατανοητό είναι ότι μιλώ για μια συγκεκριμένη χρονική περίοδο που ο κόσμος υποτίθεται ήταν σπίτι του. Γι αυτό έχω εκνευριστεί. Γιατί αυτό μπορούσε κι έπρεπε να έχει αποφευχθει. Όλοι λέγαμε έναν να κλείσουν τα σχολεία με το χιόνι να γλιτώσουμε λίγο τα κρούσματα. Δεν εννοούσαμε να γλιτώσουμε μια βδομάδα κ να μας έρθουν μετά. Εννοούσαμε να μείνει ο κόσμος απομονωμένος, να προσεξει, για να επανέλθουμε στα σχολεία με λιγότερες μολύνσεις. Αν συνέβαινε αυτό χωρίς να έχει προηγηθεί κλείσιμο, θα το είχα πάρει πιο ήρεμα. Πάλι θα με ενοχλούσε να κολλήσουμε χωρίς να το επιλέξουμε αλλά θα ήξερα ότι ήταν στα πλαίσια της φυσιολογικής ανθρώπινης δραστηριότητας. Τώρα δεν ήταν. Κι είναι άδικο. Κι έχουν αναστατωθεί δέκα οικογένειες κ άλλες τόσες είναι σ αναμμένα κάρβουνα. και δεν ακούστηκε ούτε μια προσχηματική συγγνώμη από την πρώτη μητέρα.

Αποσυνδεδεμένος English

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1440
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: κλείσιμο σχολείων
« Απάντηση #2158 στις: Φεβρουάριος 05, 2022, 02:39:16 μμ »
Αυτό που δεν έχει γίνει κατανοητό είναι ότι μιλώ για μια συγκεκριμένη χρονική περίοδο που ο κόσμος υποτίθεται ήταν σπίτι του. Γι αυτό έχω εκνευριστεί. Γιατί αυτό μπορούσε κι έπρεπε να έχει αποφευχθει. Όλοι λέγαμε έναν να κλείσουν τα σχολεία με το χιόνι να γλιτώσουμε λίγο τα κρούσματα. Δεν εννοούσαμε να γλιτώσουμε μια βδομάδα κ να μας έρθουν μετά. Εννοούσαμε να μείνει ο κόσμος απομονωμένος, να προσεξει, για να επανέλθουμε στα σχολεία με λιγότερες μολύνσεις. Αν συνέβαινε αυτό χωρίς να έχει προηγηθεί κλείσιμο, θα το είχα πάρει πιο ήρεμα. Πάλι θα με ενοχλούσε να κολλήσουμε χωρίς να το επιλέξουμε αλλά θα ήξερα ότι ήταν στα πλαίσια της φυσιολογικής ανθρώπινης δραστηριότητας. Τώρα δεν ήταν. Κι είναι άδικο. Κι έχουν αναστατωθεί δέκα οικογένειες κ άλλες τόσες είναι σ αναμμένα κάρβουνα. και δεν ακούστηκε ούτε μια προσχηματική συγγνώμη από την πρώτη μητέρα.
Συγγνώμη που κόλλησαν όταν κολλάει τόσος κόσμος, εμβολιασμένοι και μη; Τέλος πάντων, άκρη δε βγαίνει. Εσύ προσδοκούσες μείωση κρουσμάτων με μια βδομάδα κλείσιμο όταν δεν έγινε ούτε πέρσι με lockdown διαρκείας. Δε νομίζω ότι όλοι έλεγαν να κλείσουν τα σχολεία λόγω κακοκαιρίας για να πέσουν τα κρούσματα. Άντε και κολλούσατε 2 βδομάδες μετά, σχεδόν το ίδιο θα ήταν. Οικογένειες αναστατώνονται πάντα σε αυτές τις περιπτώσεις, άσχετα με τη χρονική στιγμή εμφάνισης κρουσμάτων. Όλα μια χαρά θα πάνε. η καραντίνα πια κρατά λίγο και ήδη οι δύο μέρες από αυτές είναι μη εργάσιμες για σένα.

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4124
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: κλείσιμο σχολείων
« Απάντηση #2159 στις: Φεβρουάριος 05, 2022, 04:04:33 μμ »
Συγγνώμη που κόλλησαν όταν κολλάει τόσος κόσμος, εμβολιασμένοι και μη; Τέλος πάντων, άκρη δε βγαίνει. Εσύ προσδοκούσες μείωση κρουσμάτων με μια βδομάδα κλείσιμο όταν δεν έγινε ούτε πέρσι με lockdown διαρκείας. Δε νομίζω ότι όλοι έλεγαν να κλείσουν τα σχολεία λόγω κακοκαιρίας για να πέσουν τα κρούσματα. Άντε και κολλούσατε 2 βδομάδες μετά, σχεδόν το ίδιο θα ήταν. Οικογένειες αναστατώνονται πάντα σε αυτές τις περιπτώσεις, άσχετα με τη χρονική στιγμή εμφάνισης κρουσμάτων. Όλα μια χαρά θα πάνε. η καραντίνα πια κρατά λίγο και ήδη οι δύο μέρες από αυτές είναι μη εργάσιμες για σένα.

Ναι  η αλήθεια είναι ότι μια συγγνώμη την περίμενα από τη στιγμή πυ είναι προφανές ότι δεν κόλλησαν κατά λάθος. Αν κολλου΄σε ο γονιός στη δουλειά και κολλούσε το παιδί σχολείο, δεν θα περίμενα συγγνώμη. Τώρα όμως δεν ήταν τέτοια περίπτωση όπως φαίνεται. ΓΙατί δεν είχαν κολλήσει οι γονείς. Άρα κάπου πήγαν το παιδί τους κ αι κόλλησε αυτό. ΤΟ επέλεξαν δηλαδή ενώ τα σχολεία ήταν κλειστά.

Εγώ έχω σκάσει απο τις τύψεις που το παιδί μου χτες ήταν σχολείο επει΄δη δεν είχε συμπτώματα και τα τεστ ήταν αρνητκά, που βγήκε θετικό μετά, και σκέφτομαι την ταλαιπωριά όσων άλλων παιδιων είχαν πάει (2-3 μόνο) που θα κάνουν ένα παραπάνω τεστ εξαιτίας μου. Τι λες τώρα; κι ενώ είχε ελεγχθεί με ραπιντ και Πέμπτη μεσημέρι, κι όμως εγώ νιώθω άσχημα απέναντι στις οικογένειες αυτές. η άλλη που κόλλησε ένα τμήμα ολόκληρο άραγε δεν νιώθει τίποτα; τι να πω...

έχω σκάσει πραγματικά. ξέρω οικογένειες που κάνουν ένα σωρό επίφοβα πράγματα τα παιδιά τους, αλλά επειδή έχουν άνεση να τα κρατάνε άλλοι στο σπίτι, δεν έχουν κολλήσει κορονοιό παρόλο που είναι συνεχώς σε κλειστούς χώρους με άλλα άτομα. και το παι΄ζουν και πολύ υπεύθυνοι που δεν στέλνουν τα παιδιά σχολείο. κ εμείς που δεν το πηγαινουμε το πιαδί πουθενα αλλου παρά μόνο σχολείο κ μια δραστηριότητα, την πατήσαμε από το σχολείο. είναι να μη σκάω;

Δεν θα κρατήσω το παιδί μόνο 5 μέρες στο σπίτι. κατ αρχάς δεν θα έχει γίνει αρνητικό το τεστ, όπως είπε κ η παιδίατρος. οπότε θα μείνει όλη την εβδομάδα. κι αν κολλήσω εγώ προς το τέλος και φανεί στο τεστ που θα κάνω πριν πάω σχολείο, θα μείνουμε μέσα άλλη μια βδομάδα.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: κλείσιμο σχολείων
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 06:42:52 »

Αποσυνδεδεμένος JURE

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1017
    • Προφίλ
Απ: κλείσιμο σχολείων
« Απάντηση #2160 στις: Φεβρουάριος 06, 2022, 08:39:11 πμ »
Ναι  η αλήθεια είναι ότι μια συγγνώμη την περίμενα από τη στιγμή πυ είναι προφανές ότι δεν κόλλησαν κατά λάθος. Αν κολλου΄σε ο γονιός στη δουλειά και κολλούσε το παιδί σχολείο, δεν θα περίμενα συγγνώμη. Τώρα όμως δεν ήταν τέτοια περίπτωση όπως φαίνεται. ΓΙατί δεν είχαν κολλήσει οι γονείς. Άρα κάπου πήγαν το παιδί τους κ αι κόλλησε αυτό. ΤΟ επέλεξαν δηλαδή ενώ τα σχολεία ήταν κλειστά.

Εγώ έχω σκάσει απο τις τύψεις που το παιδί μου χτες ήταν σχολείο επει΄δη δεν είχε συμπτώματα και τα τεστ ήταν αρνητκά, που βγήκε θετικό μετά, και σκέφτομαι την ταλαιπωριά όσων άλλων παιδιων είχαν πάει (2-3 μόνο) που θα κάνουν ένα παραπάνω τεστ εξαιτίας μου. Τι λες τώρα; κι ενώ είχε ελεγχθεί με ραπιντ και Πέμπτη μεσημέρι, κι όμως εγώ νιώθω άσχημα απέναντι στις οικογένειες αυτές. η άλλη που κόλλησε ένα τμήμα ολόκληρο άραγε δεν νιώθει τίποτα; τι να πω...

έχω σκάσει πραγματικά. ξέρω οικογένειες που κάνουν ένα σωρό επίφοβα πράγματα τα παιδιά τους, αλλά επειδή έχουν άνεση να τα κρατάνε άλλοι στο σπίτι, δεν έχουν κολλήσει κορονοιό παρόλο που είναι συνεχώς σε κλειστούς χώρους με άλλα άτομα. και το παι΄ζουν και πολύ υπεύθυνοι που δεν στέλνουν τα παιδιά σχολείο. κ εμείς που δεν το πηγαινουμε το πιαδί πουθενα αλλου παρά μόνο σχολείο κ μια δραστηριότητα, την πατήσαμε από το σχολείο. είναι να μη σκάω;

Δεν θα κρατήσω το παιδί μόνο 5 μέρες στο σπίτι. κατ αρχάς δεν θα έχει γίνει αρνητικό το τεστ, όπως είπε κ η παιδίατρος. οπότε θα μείνει όλη την εβδομάδα. κι αν κολλήσω εγώ προς το τέλος και φανεί στο τεστ που θα κάνω πριν πάω σχολείο, θα μείνουμε μέσα άλλη μια βδομάδα.
Είσαι λάθος στην εκτίμηση της κατάστασης. Οι άλλοι κινούνται φυσιολογικά, ενώ εσείς έχετε επιβάλει στον εαυτό σας και στο άμοιρο το παιδάκι σας την απομόνωση ως στάση ζωής. Δεν είμαστε στο πέρσι. Έχουμε φάρμακα πια για να αντιμετωπίσουμε τον ιό. Θα βρεθούμε αργά ή γρήγορα όλοι σε αυτή τη θέση. Ποιος να ζητήσει συγγνώμη σε ποιον! Έχεις σκεφτεί ότι μπορεί μέσω εσού να κόλλησαν; Είναι και αυτό πιθανό: είστε εντελώς ασυμπτωματικοί, τα τεστ δεν ανιχνεύουν τον ιό, παρόλα αυτά κολλάτε τους άλλους.
Ο ιός δεν κάνει διακρίσεις. Μας ενώνει!

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4124
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: κλείσιμο σχολείων
« Απάντηση #2161 στις: Φεβρουάριος 06, 2022, 10:57:05 πμ »
Είσαι λάθος στην εκτίμηση της κατάστασης. Οι άλλοι κινούνται φυσιολογικά, ενώ εσείς έχετε επιβάλει στον εαυτό σας και στο άμοιρο το παιδάκι σας την απομόνωση ως στάση ζωής. Δεν είμαστε στο πέρσι. Έχουμε φάρμακα πια για να αντιμετωπίσουμε τον ιό. Θα βρεθούμε αργά ή γρήγορα όλοι σε αυτή τη θέση. Ποιος να ζητήσει συγγνώμη σε ποιον! Έχεις σκεφτεί ότι μπορεί μέσω εσού να κόλλησαν; Είναι και αυτό πιθανό: είστε εντελώς ασυμπτωματικοί, τα τεστ δεν ανιχνεύουν τον ιό, παρόλα αυτά κολλάτε τους άλλους.
Ο ιός δεν κάνει διακρίσεις. Μας ενώνει!

ΕΜείς ήμασταν σπίτι μας όλη την εβδομάδα. Βγηκαμε μόνο για τα χιόνια μόνοι μας. οπότε δεν υπηρχε περίπτωση να κολλήσουμε κάποιον.

Το παιδί μας δεν είναι απομονωμένο. Βγαίνει συνέχεια έξω και συναντούμε φιλους μόνο σε εξωτερικό χώρο και με αποστάσεις. Πχ μπορεί να πάει να κάνει ποδήλατο με άλλο παιδάκι, οπότε δεν έρχονται κοντά. Ή να παίξουν πασες, που είναι παλι σε απόσταση. ή να περπατήσουμε στο βουνό. πράγματα που δεν κολλάνε ούτε κορονοιό ουτε ιώσεις. δεν συναντάμε κόσμο σε κλειστό χώρο. έτσι κι αλλιώς χειμώνα δεν συναντουσαμε κανέναν σε κλειστό χώρο παρά μόνο τις αναγκάιες συγγενικές συναναστροφές κ γι αυτό το παιδί μας ήταν υγιέστατο μέχρι που πήγε σχολείο. και ξέρω και παρα πολλές οικογένειες που φέτος δεν καλουν παιδακια στο σπίτι για παιχνίδι, αποφεύγουν την παιδική χαρα όταν έχει κόσμο, δεν κάνουν παρτι κλπ. δεν καταλαβαινω τι σας φαίνεται περίεργο. δυστυχώς βέβαια πολλές από αυτές τις οικογένειες κατέληξαν να κολλήσουν λόγω του σχολείου των παιδιων τους. ενώ άλλοι που ταξιδεψαν, πηγαν σε θέατρα, πάνε σε παιδότοπους κλπ, δεν έχουν κολλήσει....
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 06, 2022, 11:01:00 πμ από Έσπερος »

Αποσυνδεδεμένος JURE

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1017
    • Προφίλ
Απ: κλείσιμο σχολείων
« Απάντηση #2162 στις: Φεβρουάριος 06, 2022, 11:26:47 πμ »
ΕΜείς ήμασταν σπίτι μας όλη την εβδομάδα. Βγηκαμε μόνο για τα χιόνια μόνοι μας. οπότε δεν υπηρχε περίπτωση να κολλήσουμε κάποιον.

Το παιδί μας δεν είναι απομονωμένο. Βγαίνει συνέχεια έξω και συναντούμε φιλους μόνο σε εξωτερικό χώρο και με αποστάσεις. Πχ μπορεί να πάει να κάνει ποδήλατο με άλλο παιδάκι, οπότε δεν έρχονται κοντά. Ή να παίξουν πασες, που είναι παλι σε απόσταση. ή να περπατήσουμε στο βουνό. πράγματα που δεν κολλάνε ούτε κορονοιό ουτε ιώσεις. δεν συναντάμε κόσμο σε κλειστό χώρο. έτσι κι αλλιώς χειμώνα δεν συναντουσαμε κανέναν σε κλειστό χώρο παρά μόνο τις αναγκάιες συγγενικές συναναστροφές κ γι αυτό το παιδί μας ήταν υγιέστατο μέχρι που πήγε σχολείο. και ξέρω και παρα πολλές οικογένειες που φέτος δεν καλουν παιδακια στο σπίτι για παιχνίδι, αποφεύγουν την παιδική χαρα όταν έχει κόσμο, δεν κάνουν παρτι κλπ. δεν καταλαβαινω τι σας φαίνεται περίεργο. δυστυχώς βέβαια πολλές από αυτές τις οικογένειες κατέληξαν να κολλήσουν λόγω του σχολείου των παιδιων τους. ενώ άλλοι που ταξιδεψαν, πηγαν σε θέατρα, πάνε σε παιδότοπους κλπ, δεν έχουν κολλήσει....
Δεν βοηθά σε τίποτα να κατηγορείς τους άλλους σε αυτή τη φάση. Πέρσι φυσικά θα είχες δίκιο, αφού είχαμε λοκντάουν και κάποιοι κινούνταν σαν να μη συνέβαινε τίποτα. Τώρα είμαστε σε άλλο στάδιο. Ούτε ανοσία της αγέλης ούτε τίποτα. Μαθαίνουμε να ζούμε μαζί του. Από ώρα σε ώρα θα κολλήσεις κι εσύ και εγώ και όλοι. Οι κλειστοί χώροι δεν είναι απαραίτητα επικίνδυνοι, να ξέρεις! Το ίδιο είναι να είσαι σε ένα θέατρο ή σινεμά με τη μάσκα σου συνεχώς και το ίδιο είναι να είσαι σε ταβερνάκι ή σε κλαμπάκι;

Ακόμη και σε ανοιχτό χώρο μπορεί να κολλήσεις άνετα!! Αεράκι υπάρχει, ο ιός τριγυρνά. Μην είσαι υπερβολική. Ευχόμαστε να το περάσετε ήπια όλοι σας και με το καλό να επιστρέψετε στις δραστηριότητές σας. Ως κόβιντ πλέον υπεύθυνος στο σχολείο έρχομαι πολύ συχνά σε επαφή με κρούσματα. Ένα έχω καταλάβει: με μάσκα υψηλής προστασίας ΔΕΝ κολλάς ... εύκολα. Τα σχολεία είναι ανοιχτά...ας το χαρούμε!! Διασπορά υπάρχει και θα υπάρχει...

Αποσυνδεδεμένος English

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1440
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: κλείσιμο σχολείων
« Απάντηση #2163 στις: Φεβρουάριος 06, 2022, 12:08:57 μμ »
Είσαι λάθος στην εκτίμηση της κατάστασης. Οι άλλοι κινούνται φυσιολογικά, ενώ εσείς έχετε επιβάλει στον εαυτό σας και στο άμοιρο το παιδάκι σας την απομόνωση ως στάση ζωής. Δεν είμαστε στο πέρσι. Έχουμε φάρμακα πια για να αντιμετωπίσουμε τον ιό. Θα βρεθούμε αργά ή γρήγορα όλοι σε αυτή τη θέση. Ποιος να ζητήσει συγγνώμη σε ποιον! Έχεις σκεφτεί ότι μπορεί μέσω εσού να κόλλησαν; Είναι και αυτό πιθανό: είστε εντελώς ασυμπτωματικοί, τα τεστ δεν ανιχνεύουν τον ιό, παρόλα αυτά κολλάτε τους άλλους.
Ο ιός δεν κάνει διακρίσεις. Μας ενώνει!
Έτσι είναι. Άκου να ζητήσει συγγνώμη κάποιος που κόλλησε. Που πια με τα εμβόλια και τη νέα μετάλλαξη ναι μεν κολλάς εύκολα αλλά συνήθως το περνάς πολύ ήπια. Αλίμονο αν κάποιος πιστεύει πως επειδή ο ίδιος έχει επιλέξει την απομόνωση δε θα κολλήσει ενώ ζει ως μέλος της κοινωνίας.

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4124
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: κλείσιμο σχολείων
« Απάντηση #2164 στις: Φεβρουάριος 06, 2022, 12:37:42 μμ »
Έτσι είναι. Άκου να ζητήσει συγγνώμη κάποιος που κόλλησε. Που πια με τα εμβόλια και τη νέα μετάλλαξη ναι μεν κολλάς εύκολα αλλά συνήθως το περνάς πολύ ήπια. Αλίμονο αν κάποιος πιστεύει πως επειδή ο ίδιος έχει επιλέξει την απομόνωση δε θα κολλήσει ενώ ζει ως μέλος της κοινωνίας.

Σου εξήγησα ξανά. Κόλλησε ενώ όλα ήταν κλειστά. Κόλλησε γιατί επέλεξε να κάνει κάτι που θα μπορούσε να μην είχε κάνει. Και έφερε αναστάτωση σε πόσες οικογένειες.
Εγω ζήτησα συγγνώμη από τις μαμάδες των 2-3 παιδιών που ήταν με τον γιο μου τη μέρα που βγήκε το βράδυ θετικός. Είπα ότι είχε κάνει ραπιντ την προηγούμενη κ σελφ το πρωί κ τον θεεμομετρησα πριν πάει. Γιατί δεν υπήρχε επιλογή να μην πάει σχολείο εφόσον δεν είχε κάτι, πώς θα έπαιρνα άδεια; Έτσι πήγε κ μπορεί να δημιούργησε πρόβλημα σε άλλα παιδάκια. Εγω νιώθω πολύ άσχημα γι αυτό και ζήτησα συγγνώμη.

Αποσυνδεδεμένος English

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1440
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: κλείσιμο σχολείων
« Απάντηση #2165 στις: Φεβρουάριος 06, 2022, 12:53:06 μμ »
Σου εξήγησα ξανά. Κόλλησε ενώ όλα ήταν κλειστά. Κόλλησε γιατί επέλεξε να κάνει κάτι που θα μπορούσε να μην είχε κάνει. Και έφερε αναστάτωση σε πόσες οικογένειες.
Εγω ζήτησα συγγνώμη από τις μαμάδες των 2-3 παιδιών που ήταν με τον γιο μου τη μέρα που βγήκε το βράδυ θετικός. Είπα ότι είχε κάνει ραπιντ την προηγούμενη κ σελφ το πρωί κ τον θεεμομετρησα πριν πάει. Γιατί δεν υπήρχε επιλογή να μην πάει σχολείο εφόσον δεν είχε κάτι, πώς θα έπαιρνα άδεια; Έτσι πήγε κ μπορεί να δημιούργησε πρόβλημα σε άλλα παιδάκια. Εγω νιώθω πολύ άσχημα γι αυτό και ζήτησα συγγνώμη.
Επέλεξε να κάνει κάτι που δεν απαγορεύεται σε μια κοινωνία που είναι όλα ανοιχτά. Άσε που μπορεί να κόλλησε όχι λόγω διασκέδασης αλλά από παππού, γιαγιά, σούπερ μάρκετ, από οπουδήποτε. Αν εσύ θες να ζητήσεις συγγνώμη, σεβαστό και καλώς το έκανες. Αλλά αν ήμουν στη θέση της μαμάς του αρχικού κρούσματος, καθόλου δε θα με ενδιέφερε η γνώμη σου ούτε το αν εσύ ήθελες να ακούσεις συγγνώμη, γιατί όλο αυτό είναι παραλογισμός.

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4124
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: κλείσιμο σχολείων
« Απάντηση #2166 στις: Φεβρουάριος 06, 2022, 01:04:44 μμ »
Επέλεξε να κάνει κάτι που δεν απαγορεύεται σε μια κοινωνία που είναι όλα ανοιχτά. Άσε που μπορεί να κόλλησε όχι λόγω διασκέδασης αλλά από παππού, γιαγιά, σούπερ μάρκετ, από οπουδήποτε. Αν εσύ θες να ζητήσεις συγγνώμη, σεβαστό και καλώς το έκανες. Αλλά αν ήμουν στη θέση της μαμάς του αρχικού κρούσματος, καθόλου δε θα με ενδιέφερε η γνώμη σου ούτε το αν εσύ ήθελες να ακούσεις συγγνώμη, γιατί όλο αυτό είναι παραλογισμός.

Μα δεν θα ντρεπόσουν αν γινόσουν αιτία να κολλήσει μια ολόκληρη τάξη;
Εγω θα αισθανόμουν πολύ άσχημα αν είχα κάνει κάτι. Ενταξει αν είχα κολλήσει στη δουλειά μου κ κολλούσε το παιδί μου, δεν θα είχα ενοχές, αλλά αν πχ είχαμε συναντήσει κάποιον ναι

Αποσυνδεδεμένος leon.

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2884
  • Φύλο: Άντρας
  • Εθνική Ηθική Διαπαιδαγώγηση
    • Προφίλ
Απ: κλείσιμο σχολείων
« Απάντηση #2167 στις: Φεβρουάριος 06, 2022, 01:30:14 μμ »
Μα δεν θα ντρεπόσουν αν γινόσουν αιτία να κολλήσει μια ολόκληρη τάξη;
Μα τι λες; Τι λες; Τι είναι αυτά τα πράγματα; Μεσαίωνα έχουμε και ψάχνουμε να βρούμε την κακιά μάγισσα το φταίχτη να ρίξουμε το ανάθεμα που 'φερε το λοιμό στο χωριό; Τι σκοταδιστικές θέσεις είναι τούτες; Πού βρισκόμαστε; Στον 21ο αιώνα ή στον 11ο;

Έσπερε ειλικρινά αδικείς τον εαυτό σου. Κάπου ανάφερες πως το παιδάκι σου έχει δυο χρόνια να ιδεί την αδελφή σου. Δεν είναι αυτό φυσιολογικό. Κι ούτε προστασία συνιστά. Είναι τρελλό είναι παράλογο. Αναθεώρησε την οπτική σου.
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 06, 2022, 02:56:28 μμ από leon. »

Αποσυνδεδεμένος Βικη

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 242
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02 Κοιτάω πάντα μπροστά!
    • Προφίλ
Απ: κλείσιμο σχολείων
« Απάντηση #2168 στις: Φεβρουάριος 06, 2022, 02:04:35 μμ »
Εσπερος,
το έχεις τραβήξει και το έχεις ξεχειλώσει..
είσαι υπερβολική και κουραστική,για τον εαυτό σου και τους γύρω σου μιλάω,  παρά το ότι σέβομαι και μοιράζομαι τις ανησυχίες σου.
όλα θα πάνε καλά..

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4124
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: κλείσιμο σχολείων
« Απάντηση #2169 στις: Φεβρουάριος 06, 2022, 03:31:42 μμ »
Ενταξει δεν φαίνεται να το περναει σοβαρα το παιδί, εις προς το παρόν δεν έχουμε κολλήσει, δεν είναι ότι ανησυχώ για την υγεία μας. Αλλά είναι έξω χαρά θεού κ εμείς δεν μπορούμε να βγούμε από το σπίτι. Πήγαμε για το τεστ σήμερα κ ήταν τα καφέ γεμάτα. Κι είναι άδικο να κολλήσει το δικό μας παιδί που προσέχαμε τόσο. Σαν να πήγε χαμένη όλη η προσοχή μας επι δυο χρόνια.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159540
  • Σύνολο θεμάτων: 19211
  • Σε σύνδεση σήμερα: 266
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 7
Επισκέπτες: 274
Σύνολο: 281

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.112 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.