*

Αποστολέας Θέμα: κλείσιμο σχολείων  (Αναγνώστηκε 301511 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος JURE

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1017
    • Προφίλ
Απ: κλείσιμο σχολείων
« Απάντηση #602 στις: Νοέμβριος 27, 2021, 11:47:44 πμ »
Ότι ακούγεται, ακούγεται, σε μας τουλάχιστον. Για κλείσιμο από 13 ή 20 αντί για 23.
Καλά από φήμες χορτάσαμε...στο μυαλό κάποιων είμαστε κλειστά ήδη ένα μήνα τώρα...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: κλείσιμο σχολείων
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 14:12:40 »

Αποσυνδεδεμένος JURE

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1017
    • Προφίλ
Απ: κλείσιμο σχολείων
« Απάντηση #603 στις: Νοέμβριος 27, 2021, 11:49:32 πμ »
Έχεις δίκιο για τα παιδιά και την τηλεκπαιδευση αλλά η πρώτη σου πρόταση είναι λίγο σχετική. Κάποιοι προφανώς έχουν επιλέξει λαθος ή χρονοτριβουν αλλά όπως και να έχει κάπως πρέπει να προστατευτουν ειδικά όταν μιλάμε σχεδόν για τον μισό πληθυσμό. Από την άλλη ακόμη και αν είναι όπως το περιγράφεις το κλείσιμο προστατεύει και τους υπόλοιπους που εμβολιαστηκαν. Έχουμε και άλλα προβλήματα υγείας και χρειαζόμαστε γιατρούς και νοσοκομεία που πια δεν υπάρχουν. Η κατάρρευση του συστήματος υγείας μας επιρεαζει όλους.
Ας προστατευτούν...ας κλειστούν σπίτια τους. Τεστ στα παιδιά τους συνεχώς κι οι ίδιοι κλεισμένοι μέσα, όπως θέλουν...
Συμφωνώ για την πίεση του ΕΣΥ. Να μην πηγαίνουν στα νοσοκομεία λοιπόν αφού είναι ΚΑΤΑ της επιστήμης...

Αποσυνδεδεμένος Schoolikui

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1448
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: κλείσιμο σχολείων
« Απάντηση #604 στις: Νοέμβριος 27, 2021, 01:36:21 μμ »
Δυστυχως πολλοί γονείς δεν κάνουν τα τεστ στα παιιδα τους και τα παιδια μας το λενε. Χθες στο σχολειο μας ειπε μητερα ότι το εκανε στον υπνο του και το παιδι δεν το θυμαται.... :o :o :o
Σε καλό μας!!!!!! Έχωσε την μπατονετα στην μύτη ενώ κοιμόταν; Και τι δεν την πιστέψατε;
Can I skip tomorrow?

Αποσυνδεδεμένος English

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1440
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: κλείσιμο σχολείων
« Απάντηση #605 στις: Νοέμβριος 27, 2021, 01:36:44 μμ »
ίσως δεν είναι της στιγμής, αλλά με όλα αυτά εγώ αναρωτιέμαι αν και φέτος θα πάρει παράταση η χρονια, όπως τις τελευταίες δυο χρονιές...
δεν έχει ακουστεί κάτι, αλλά σκέφτομαι ότι αν δεν κλείσουν τα σχολεία, είναι πιθανόν να τελειώσουμε πάλι αργότερα;
Αν δεν κλείσουν τα σχολεία, γιατί να παραταθεί η σχολική χρονιά; Λες και πέρσι υπήρχε λόγος παράτασης που δε χάθηκε ούτε ώρα με την τηλεκπαίδευση και κάναμε μαθήματα μες στον καύσωνα για ψυχολογικούς λόγους. Ψυχολογικούς λόγους ναι αλλά πάντως όχι δικούς μας ή των μαθητών.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: κλείσιμο σχολείων
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 14:12:40 »

Αποσυνδεδεμένος English

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1440
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: κλείσιμο σχολείων
« Απάντηση #606 στις: Νοέμβριος 27, 2021, 01:38:18 μμ »
Όσο για τα self-tests, θεωρώ κι εγώ πως η συντριπτική πλειοψηφία των μαθητών μου δεν τα κάνει δυστυχώς.

Αποσυνδεδεμένος Anemos2017

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1727
  • Φύλο: Άντρας
  • Βαθειές οι ρίζες πώς να φύγεις απο τον τόπο σου...
    • Προφίλ
Απ: κλείσιμο σχολείων
« Απάντηση #607 στις: Νοέμβριος 27, 2021, 04:57:44 μμ »
Είμαστε εκπαιδευτικοί και όχι επιδημιολόγοι, λοιμωξιολόγοι, γιατροί κλπ. Αν κλείσουν πόλι τα σχολεία επειδή απλά το εύχονται μερικοί, και όχι αν υπάρχουν αντικειμενικά σοβαροί επιδημιολογικοί λόγοι, το πλήγμα στην εκπαίδευση θα είναι ανεπανόρθωτο. Υπομονή 25 ημέρες και οι οι διακοπές θα έλθουν.
Όσο τη μετάλλαξη της Μποτσουάνα είναι νωρίς για οποιαδήποτε εκτίμηση, ας μην βιαζόμαστε με αυθαίρετα συμπεράσματα..

Από τις 20/11/2021 "τριπλά εμπβολιασμένος"
Όλες οι λύσεις είναι φίνες και ωραίες τότε και μόνο όταν είναι εφικτές. Μα σαν δεν έχεις κότσια να τις εφαρμόσεις άσε καλύτερα καθόλου μην τις λες.

Αποσυνδεδεμένος sogood

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 48
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: κλείσιμο σχολείων
« Απάντηση #608 στις: Νοέμβριος 27, 2021, 05:41:33 μμ »
Να μη κλείσει τίποτα! Χρειαζόμαστε υγειονομικά μέτρα (να επαναφέρουν τους υγειονομικούς που είναι σε αναστολή) να προσλάβουν νοσηλευτικό προσωπικό , να ανοιξουν νοσοκομεία που έκλεισαν και όχι μέτρα  που καταργούν   τα συνταγματικά μας δικαιώματα. Να δωθουν χρήματα για την υγεία και όχι για τα ΜΜΕ.

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4071
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: κλείσιμο σχολείων
« Απάντηση #609 στις: Νοέμβριος 27, 2021, 05:55:44 μμ »
Σε καλό μας!!!!!! Έχωσε την μπατονετα στην μύτη ενώ κοιμόταν; Και τι δεν την πιστέψατε;

Α καλά, εγω στη μύτη έχω επιχειρήσει να χώσω αποφρακτηρα, οτριβιν, σπρέι… Σε μικρά που δεν ανέχονται πολλά ιατρικά ξέρω ότι το κάνουν στον ύπνο. Ένα βράδυ το σκέφτηκα κ εγω γιατί κοιμήθηκε νωρίτερα κ το ξέχασα, για να μην καθυστερούμε το πρωί. αλλά επειδή του αρέσει η διαδικασια του τεστ, φοβήθηκα ότι θα ελεγε πώς δεν του έκανα, αφού δν θα το είχε δει, κ θα γινόμασταν ρεζίλι!

Αποσυνδεδεμένος pskouras

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 409
    • Προφίλ
Απ: κλείσιμο σχολείων
« Απάντηση #610 στις: Νοέμβριος 27, 2021, 07:04:53 μμ »
Εγώ δεν ξέρω αν θα πρέπει να κλείσουν ή οχι τα σχολεία...
Ας μου πει κάποιος στους πόσους νεκρούς πρέπει να κλείσουν...
Ας μου πουν οι ειδικοί που βγαίνουν στην τβ που ξέρουν και από οικονομία σίγουρα αλλά οι 100 νεκροί κάθε ημέρα δεν τους νοιάζει...
Δεν τους νοιάζει επίσης που δεν γίνονται το 80%των χειρουργείων... Δεν τους νοιάζει που είναι άνθρωποι εκτός ΜΕΘ... Που η θνησιμότητα από άλλες ασθένειες έχει ανέβει στο Θεό και μόνο ο έχων χρήματα μπορεί να πάει σε ιδιωτικά.

Ατομική ευθύνη λένε αλλά η δική τους ευθύνη που είναι; Από την Νίκη έχουμε ακούσει ένα σκασμός λαλακιες και αντιεπιστημονικα πράγματα...

Καλό βράδυ

Αποσυνδεδεμένος blueswire

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 849
  • Φύλο: Άντρας
  • carpe diem
    • Προφίλ
Απ: κλείσιμο σχολείων
« Απάντηση #611 στις: Νοέμβριος 27, 2021, 08:23:56 μμ »
Είμαστε εκπαιδευτικοί και όχι επιδημιολόγοι, λοιμωξιολόγοι, γιατροί κλπ. Αν κλείσουν πόλι τα σχολεία επειδή απλά το εύχονται μερικοί, και όχι αν υπάρχουν αντικειμενικά σοβαροί επιδημιολογικοί λόγοι, το πλήγμα στην εκπαίδευση θα είναι ανεπανόρθωτο. Υπομονή 25 ημέρες και οι οι διακοπές θα έλθουν.
Όσο τη μετάλλαξη της Μποτσουάνα είναι νωρίς για οποιαδήποτε εκτίμηση, ας μην βιαζόμαστε με αυθαίρετα συμπεράσματα..


Από τις 20/11/2021 "τριπλά εμπβολιασμένος"
Κατά τη γνώμη σου δεν υπάρχουν σοβαροί επιδημιολογικοί λόγοι? υπάρχουν ειδικότεροι από μας που βγαίνουν στα κανάλια και το λένε. Όσο για το "πλήγμα" που θα γίνει, μην τρελαθούμε... από τις 13 Σεπτέμβρη τα παιδιά δια ζώσης κάνουνε, δεν θα χαθεί ο κόσμος αν κλείσουν ένα μήνα... προτιμώ webex στις παρούσες συνθήκες παρά 24 άτομα σε μικρό χώρο, να λείπουν 5 με κορονοϊό και να δίνω μάχη κάθε λεπτό να μην κατεβάζουν τη μάσκα τους και με τους γονείς τους αδιάφορους... να μην αναφερθώ στο τί γίνεται όταν βρέχει που δεν μπορούν να βγουν στην αυλή και συνωστίζονται στους διαδρόμους σαν σε γήπεδο...πολλά από αυτά μάλιστα θέλουν να κολήσουν για να μείνουν σπίτι 10 μέρες...επιτέλους δεν είμαστε πολίτες β΄ κατηγορίας.. σε οποιοδήποτε δημόσια υπηρεσία υπάρχει τζάμι, ραντεβού και ένας ένας.... μόνο στα σχολεία γίνεται της π@@@@ας... ακόμη και στην πρόσφατη υπουργική απόφαση, προβλέπονται 2 τετραγωνικά μέτρα ανά άτομο σε κλειστούς χώρους ΕΚΤΟΣ από ΣΧΟΛΕΙΑ, πανεπιστήμια κ.λ.π. ντροπή...
Υ.Γ. Ποιός μίλησε για διακοπές? τη ζωή μας θέλουμε να προστατεύσουμε
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 27, 2021, 08:57:33 μμ από blueswire »

Αποσυνδεδεμένος Anemos2017

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1727
  • Φύλο: Άντρας
  • Βαθειές οι ρίζες πώς να φύγεις απο τον τόπο σου...
    • Προφίλ
Απ: κλείσιμο σχολείων
« Απάντηση #612 στις: Νοέμβριος 27, 2021, 08:37:29 μμ »
@ blueswire

Μέχρι να τελειώσει ο χειμώνας ας κλείσουν τα σχολεία. Μια χαρά θα είμαι στο σπίτι μου....επαρχία με πολλές διεξόδους για βόλτα στις εξοχές όταν δεν έχω Webex. Αντί να πηγαίνω σε 5 δημοτικά, μόνο 14:20- 17: 20 καθημερνά. Ούτε καθημερνό πρωινό ξύπνημα στις 6:30 και μόνο μισή ώρα ανά τμήμα εβδομαδιαία (ξένη γλώσσα).
Και δεν δέχομαι ουδεμία κριτική!
Όλες οι λύσεις είναι φίνες και ωραίες τότε και μόνο όταν είναι εφικτές. Μα σαν δεν έχεις κότσια να τις εφαρμόσεις άσε καλύτερα καθόλου μην τις λες.

Αποσυνδεδεμένος erietta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3348
    • Προφίλ
Απ: κλείσιμο σχολείων
« Απάντηση #613 στις: Νοέμβριος 27, 2021, 08:43:12 μμ »
Καπραβελος: Να κλείσουν τώρα τα σχολεία για 10 μέρες.

Και πολύ ήπιος είναι ο αγαπημένος Καπραβέλος... Καλά τα λέει.

Αποσυνδεδεμένος DONCORLEONE1

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 534
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: κλείσιμο σχολείων
« Απάντηση #614 στις: Νοέμβριος 27, 2021, 08:55:55 μμ »
Η απόφαση για λοκνταουν ή όχι είναι καθαρά πολιτική και οι επιδημιολογοι της επιτροπής είναι τα διορισμένα πιόνια τους. Τους σέβομαι ως επιστήμονες αλλά αυτή είναι η αλήθεια.Θα εισηγηθούν λοκνταουν μόνο όταν δώσει το οκ κάποια πολιτική αρχή. Οι περισσότεροι πλήρως εμβολιασμένοι είναι κοντά στο εξάμηνο για να κανουν την αναμνηστική δόση,άρα δεν θα ήταν λογικό να κλείσεις τα πάντα όλα , να εμβολιάσεις σε αυτό το διάστημα όσους περισσότερους μπορείς και να δώσεις παράλληλα και μια ανάσα στο ΕΣΥ;

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4071
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: κλείσιμο σχολείων
« Απάντηση #615 στις: Νοέμβριος 27, 2021, 09:10:28 μμ »
Πιστεύω ότι η Ο είναι μια πολύ καλή δικαιολογία για λοκνταουν χωρίς να χρειαστεί να παραδεχτούν αποτυχία.  Σίγουρα θα βρεθούν κρούσματα κ σ εμάς, αφού βρέθηκαν κ σ άλλες ευρωπαϊκες χώρες. Δεν θέλω να σχολιάσω το θέμα των ανοιχτών συνόρων κ των ταξιδιών….

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32277
  • Τελευταία: ΤΣΕΦΙ
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158522
  • Σύνολο θεμάτων: 19198
  • Σε σύνδεση σήμερα: 575
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 17
Επισκέπτες: 524
Σύνολο: 541

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.086 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.