*

Αποστολέας Θέμα: κλείσιμο σχολείων  (Αναγνώστηκε 304989 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Συνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4130
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: κλείσιμο σχολείων
« Απάντηση #1204 στις: Ιανουάριος 01, 2022, 06:22:34 μμ »
Κι άλλοι κάναμε αυτά που περιγράφεις και με το παραπάνω. Γι αυτό και φοβόμαστε να επιστρέψουμε άλλωστε.
Προσωπικά, δεν έχω κοινωνική ζωή από την μέρα που ξεκίνησε η πανδημία αλλά ας μην αναλύσουμε τι έχει κάνει ο καθένας μας γιατί όλοι έχουμε θυσιάσει πράγματα, άλλοι περισσότερα άλλοι λιγότερα.
Το θέμα είναι ότι τα σχολεία είναι το μοναδικό μέρος στο οποίο δεν υπάρχουν μέτρα γιατι οι υφασμάτινες μάσκες φορεμένες στο πιγούνι και τα σελφ τεστ που δεν κάνουν οι μαθητές δεν είναι μέτρα.
Κι αντί η ΟΛΜΕ να διαμαρτύρεται για όλα αυτά, το μόνο που ξέρει να λέει είναι webex από το σχολείο.

Δυστυχώς κάποιοι μας έχουν σκάψει το λάκκο. Το θέμα είναι αν εμείς θα πέσουμε μέσα ή όχι. Έχουμε επιλογή άραγε;

Από τη στιγμή λοιπόν που δεν εχεις κοινωνική ζωή όπως λες, υποθέτω δεν εχεις καμία αντίρρηση να κλείσουν ΟΛΑ ώστε να μείνουν ανοιχτά μόνο τα αναγκαία (γιατροί, σουπερμάρκετ και σχολεία) ώστε να περιοριστούν τα κρούσματα στην κοινότητα και να είναι τα σχολεία ασφαλή.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: κλείσιμο σχολείων
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 13:01:41 »

Συνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4130
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: κλείσιμο σχολείων
« Απάντηση #1205 στις: Ιανουάριος 01, 2022, 07:44:13 μμ »
τα σχολεια δεν ειναι αναγκαια οσο οι γιατροι που τα χεις βαλει και μαζι καθως πρωτον υπαρχει η τηλεκπαιδευση και δευτερον αν κλεισουν 2-3 βδομαδες παιρνουν για μια ακομα φορα παρατααση αλλο τοσο οπως περυσικαι προπερσι μεχρι τελος ιουνιου και τελος..αν χαθουν και 2 μερες σχολικου ετους δεν νομιζω οτι αυτο θα ευθυνεται για οσους μαθητες χασουν το χαρβαρντ!!σε εσενα αυτο που μου κανει εντυπωση παντως ειναι οτι εμπιστευεσαι την επιστημη οσον αφορα τα εμβολια , αλλα οταν η επιστημη μιλαει για κλεισιμο σχολειων διαρρηγνύεις τα ιματια σου, χανεις ξαφνικα την εμπσιτοσυνη σου και εχεις αντιθετη αποψη απο αυτην ..εμπιστοσυνη στην επιστημη αναλογως..με εσενα κατι παιζει και καπου παει το μυαλο μου αλλα ας μη μιλησω γιατι θα φανω πολυ κακουλικο..

Λετε κάποιοι:να κλείσουν τα σχολεία.
Λέμε κάποιοι: τα σχολεία πρέπει να κλείσουν τελευταία ή μαζί με άλλα γιατί δεν γίνεται ανοιχτή κοινωνία με κλειστά σχολεία.
Λετε κάποιοι: Δεν μας νοιάζουν τα αλλα, δεν μας νοιάζει πού αλλού γίνεται μετάδοση, εμάς μας νοιάζουν τα σχολεία, γιατί δεν θέλετε να κλείσουν;
Λέμε: δεν έχουμε αντίρρηση να κλείσουν αν προηγηθούν μη αναγκαιες δραστηριότητες.
Λετε: δεν θέλετε να κλείσουν τα σχολεία-δεν ακούτε τους επιστήμονες.

Επειδή εμπιστευομαι τους επιστήμονες, έχω περιορίσει τις επαφές μου. Οι επιστήμονες αυτό λενε. Δεν λενε κλείστε τα σχολεία για να μην κολλήσουν οι κακόμοιροι εκπαιδευτικοί εμβολιασμένοι κατά 80%. Λενε να καθυστερήσει το άνοιγμα ώστε με άλλα μέτρα να περιοριστεί η διασπορά. Επομένως εσείς ακούτε επιλεκτικά τους επιστήμονες και διαστρεβλώνετε κ την πραγματικότητα ισχυριζόμενοι ότι είναι ο μοναδικός χώρος χωρίς μέτρα. Ενώ ας πούμε εσωτερικοί χώροι εστίασης που ο κόσμος τρώει κ μιλάει χωρίς μάσκα κ οι υπάλληλοι δεν υποχρεούνται σε εμβολιασμό, έχουν μέτρα. Τα αθλήματα των παιδιών χωρίς μάσκα, έχουν μέτρα. Οι ημοστεγασμενοι χώροι των καφέ με τον έναν πάνω στον άλλον ως δήθεν ανοιχτοί χώροι, έχουν μέτρα. οι υπάλληλοι που όταν είναι μεταξύ τους δεν φορούν μάσκα κ τη βάζουν όταν μπαίνεις, έχουν μέτρα. Οι εταιρείες που δεν κάνουν ιχνηλατηση, έχουν μέτρα. πέντε μήνες κλειστά πάνω από τα μισά σχολεία κ δεν έπεφταν τα κρπυσματα με υποτίθεται λοκνταουν κ δεν έπεφταν τα κρούσματα πέρσι, κ προσπαθείτε να μας πείσετε ότι αν ανοίξουμε στις 17 ή 24 Ιανουαρίου χωρίς αλλα μέτρα θα περάσει η κορύφωση, λες κ οι γιατροί λενε αυτό. 

Αποσυνδεδεμένος AnnaKaterina

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 170
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: κλείσιμο σχολείων
« Απάντηση #1206 στις: Ιανουάριος 01, 2022, 08:02:42 μμ »
Μήπως να σταματήσουμε να τρωγόμαστε μεταξύ μας και να αφήσουμε τους επιστήμονες να κάνουν τη δουλειά τους; Άλλους τους εξυπηρετεί να κλείσουν τα σχολεία άλλους όχι και ανάλογα με το τι βολεύει τον καθένα ελπίζει! Είμαστε τόσοι χιλιάδες και παρόλα αυτά θα κάνουν αυτό που θέλουν οι κυβερνώντες! Στο τέλος η το ένα σενάριο επικρατήσει η το άλλο πάλι κάποια θα είναι ευχαριστημένοι ή δυσαρεστημένοι.. Πάντως ότι και να γίνει ας δούμε το θετικό. Ας χαλαρώσουμε λιγάκι και ας δούμε με ψυχραιμία ότι μέτρο και να έρθει! Και να μην ανοίξουν τα σχολεία δεν έγινε και τίποτα, πολλά παιδιά μου εκμυστηρεύτηκαν μακάρι κυρία να μην ανοίξουμε μετά και να μείνω στο σπίτι με τη μαμά ή τη γιαγιά..

Αποσυνδεδεμένος λιθοσφαιριστής

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 800
    • Προφίλ
Απ: κλείσιμο σχολείων
« Απάντηση #1207 στις: Ιανουάριος 01, 2022, 08:46:41 μμ »
13% μόνο των διασωληνωμενων είναι πλήρως εμβολιασμένοι. Είναι προφανές το ότι τα εμβόλια δεν έχουν αποτύχει. Δεν πέτυχαν στην αποτροπή μολύνσεων όσο θα θέλαμε αλλά αυτό είναι πρόβλημα μόνο για όποιον επαναπαύτηκε στην ανοσία των άλλων. Όχι για τους εμβολιασμένους.
Πετσόκομμα...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: κλείσιμο σχολείων
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 13:01:41 »

Αποσυνδεδεμένος serton

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 512
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: κλείσιμο σχολείων
« Απάντηση #1208 στις: Ιανουάριος 01, 2022, 08:56:51 μμ »
Λετε κάποιοι:να κλείσουν τα σχολεία.
Λέμε κάποιοι: τα σχολεία πρέπει να κλείσουν τελευταία ή μαζί με άλλα γιατί δεν γίνεται ανοιχτή κοινωνία με κλειστά σχολεία.
Λετε κάποιοι: Δεν μας νοιάζουν τα αλλα, δεν μας νοιάζει πού αλλού γίνεται μετάδοση, εμάς μας νοιάζουν τα σχολεία, γιατί δεν θέλετε να κλείσουν;
Λέμε: δεν έχουμε αντίρρηση να κλείσουν αν προηγηθούν μη αναγκαιες δραστηριότητες.
Λετε: δεν θέλετε να κλείσουν τα σχολεία-δεν ακούτε τους επιστήμονες.

Επειδή εμπιστευομαι τους επιστήμονες, έχω περιορίσει τις επαφές μου. Οι επιστήμονες αυτό λενε. Δεν λενε κλείστε τα σχολεία για να μην κολλήσουν οι κακόμοιροι εκπαιδευτικοί εμβολιασμένοι κατά 80%. Λενε να καθυστερήσει το άνοιγμα ώστε με άλλα μέτρα να περιοριστεί η διασπορά. Επομένως εσείς ακούτε επιλεκτικά τους επιστήμονες και διαστρεβλώνετε κ την πραγματικότητα ισχυριζόμενοι ότι είναι ο μοναδικός χώρος χωρίς μέτρα. Ενώ ας πούμε εσωτερικοί χώροι εστίασης που ο κόσμος τρώει κ μιλάει χωρίς μάσκα κ οι υπάλληλοι δεν υποχρεούνται σε εμβολιασμό, έχουν μέτρα. Τα αθλήματα των παιδιών χωρίς μάσκα, έχουν μέτρα. Οι ημοστεγασμενοι χώροι των καφέ με τον έναν πάνω στον άλλον ως δήθεν ανοιχτοί χώροι, έχουν μέτρα. οι υπάλληλοι που όταν είναι μεταξύ τους δεν φορούν μάσκα κ τη βάζουν όταν μπαίνεις, έχουν μέτρα. Οι εταιρείες που δεν κάνουν ιχνηλατηση, έχουν μέτρα. πέντε μήνες κλειστά πάνω από τα μισά σχολεία κ δεν έπεφταν τα κρπυσματα με υποτίθεται λοκνταουν κ δεν έπεφταν τα κρούσματα πέρσι, κ προσπαθείτε να μας πείσετε ότι αν ανοίξουμε στις 17 ή 24 Ιανουαρίου χωρίς αλλα μέτρα θα περάσει η κορύφωση, λες κ οι γιατροί λενε αυτό. 


κι εγω σου απαντω οτι λετε καποιοι οτι σας κατεβει κι οτι σας βολευει ή λογω χαζομαρας ή λογω σκοπιμοτητων που μονο εσεις γνωριζετε...ποιος σου ειπε κοπελα μου οτι λεμε μονο κλεισιμο σχολειων κι ολα τα αλλα ανοικτα;;ποιος σου ειπε οτι εμεις δεν εχουμε περιορισει τις επαφες μας;;;σαν την αλλη -Δαφνη- που αλλα ειπα αλλα καταλαβε και μετα πηγε στο νημα με τον γραπτο ασεπ και παλι αλλα καταλαβε απο οσα ελεγε ο Gianniς αν θυμαμμαι καλα το ονομα και τηςν την ειεπ κι αυτος...αντε διαβαστε πρροσεκτικα τι λεει ο αλλος και σταματηστε να βαζετε λογια στο στομα των αλλων...αλλοι ειστε που αναλογα τη χρονια αλλαζετε αποψεις ειτε λογω νταντας , ειτε λογω τυπου σχολειου γενικο-ειδικο ειτε δεν ξερω εγω τι..και να σταματησει κι η καραμελα με τους 5 μηνες κλεισιμο γιατι αυτο ισχυσε μονο στο λυκειο..το γυμνασιο ηταν λιγο λιγοτερο , η πρωτοβαθμια πολυ λιγοτερο κλειστα και η ειδικη καθολου...αλλα καποιοι μιλατε μονο για τον εαυτο σας τελειως εγωκεντρικα , εγω εχω νταντα , εγω εμβολιαστηκα , εγω δεν εφυγα απο εκει που δουλευα , εγω εγω εγω εγω...ετσι σκεφτονται κι οσοι καταπατουν τα οποια μετρα σκεπτομενοι μονο τον εαυτο τους γι αυτο φτασαμε εδω που φτασαμε σε συνδυασμο βεβαια και με την ανυπαρκτη και επισης εγωκεντρικη κυβερνηση που το μονο που την ενδιαφερει ειναι η επικοινωνια και να περασει ντε και κακλα το δικο της για να δειξει ποοιος εχει το πανω χερι ...πρεπει να εχει πολλα κομπλεξ καποιος για να φερεται ετσι..κι αντε εμεις ειμαστε τεμπεληδες , ψεκαμσενοι και οτι αλλο γουσταρετε..οσοι επιστημονες μιλανε για κλειστα σχολεια τι λογο εχουν;;να βολεψουν τη δικη μας τεμπελια;και ναι κι οι κακομοιροι εκαπιδευτικοι που ειρωνευεσαι εχουν δικαιωμα να νοιαζονται για την υγεια τους κι οσων στο στενο τους περιβαλλον ..αλλος μπορει να  χει δικο του ανθρωπο στο σπιτι με σοβαρα θεματα υγειας πρεπει να του μεταφερει καταστσασεις ενω μπορει να λειτουργησει κι εναλλακτικα  ...ντροπη σου να μην σκεφτεσαι σε θεματα υγειας τον αλλον ..δεν καταλαβα τι ειναι οι εκπαιδευτικοι;;εργαζομενοι με δικαιωματα οχι μονο υποχρεωσεις..και το σημαντικοτερο δικαιωμα ολων ειναι το δικαιωμα στην υγεια και τη ζωη..αν εχουν  φιλοτιμο οι εκπαιδευτικοι εχει φανει οχι μονο στην τηλεκπαιδευση περσι αλλα και γενικοτερα ολα τα χρονια ειδικα την τελευταια δεκαετια με οσα εχουν υποστει και δεν τα χει υποστει κανενας αλλος κλαδος ..αντε πια εδω μεσα  προβατα ε προβατα..
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 01, 2022, 09:05:25 μμ από serton »

Συνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4130
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: κλείσιμο σχολείων
« Απάντηση #1209 στις: Ιανουάριος 01, 2022, 09:08:55 μμ »
Δεν ξερεις τι προβληματα υγείας έχουμε εμείς στο σπίτι μας κι έχουμε κόψει τις επαφές με οποιονδήποτε σχεδόν, οπότε μη μιλάς.

Απλώς είμαστε ρεαλιστές. Τα σχολεία από μόνα τους κλειστά προστατεύουν μόνο εμάς (αν κλειστούμε σπίτι μας και δεν πηγαίνουμε πουθενά αλλού και φυσικά αν κάνουμε webex σπίτι μας και όχι στο σχολείο) και όσα παιδια δεν αφηνουν οι γονείς τους να εχουν καμία άλλη συναναστροφή (καμία μα καμία, ούτε παππούδες, ούτε ξαδέρφια ούτε τίποτα). Σαφώς όλοι θα θελαμε να λυνόταν έτσι δια βίου το πρόβλημα, όμως δεν λύνεται έτσι δυστυχώς, γιατί ο ιός θα συνεχίσει να κάνει πάρτι στην υπόλοιπη κοινωνία (που εσείς δεν λέτε ότι θέλετε να κλείσει). Αρα κοιτάμε να βολευτούμε λιγάκι και δεν μας νοιάζει τι συμβαίνει στους άλλους;

Δεν είμαστε οι μόνοι εργαζόμενοι με δικαιώματα. Κ οι οδηγοί των λεωφορείων έχουν δικαιώματα. Αλλά ξέχασα, έχουν πλεξιγκλας.

Αποσυνδεδεμένος serton

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 512
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: κλείσιμο σχολείων
« Απάντηση #1210 στις: Ιανουάριος 01, 2022, 09:16:44 μμ »
Δεν ξερεις τι προβληματα υγείας έχουμε εμείς στο σπίτι μας κι έχουμε κόψει τις επαφές με οποιονδήποτε σχεδόν, οπότε μη μιλάς.

Απλώς είμαστε ρεαλιστές. Τα σχολεία από μόνα τους κλειστά προστατεύουν μόνο εμάς (αν κλειστούμε σπίτι μας και δεν πηγαίνουμε πουθενά αλλού και φυσικά αν κάνουμε webex σπίτι μας και όχι στο σχολείο) και όσα παιδια δεν αφηνουν οι γονείς τους να εχουν καμία άλλη συναναστροφή (καμία μα καμία, ούτε παππούδες, ούτε ξαδέρφια ούτε τίποτα). Σαφώς όλοι θα θελαμε να λυνόταν έτσι δια βίου το πρόβλημα, όμως δεν λύνεται έτσι δυστυχώς, γιατί ο ιός θα συνεχίσει να κάνει πάρτι στην υπόλοιπη κοινωνία (που εσείς δεν λέτε ότι θέλετε να κλείσει). Αρα κοιτάμε να βολευτούμε λιγάκι και δεν μας νοιάζει τι συμβαίνει στους άλλους;

Δεν είμαστε οι μόνοι εργαζόμενοι με δικαιώματα. Κ οι οδηγοί των λεωφορείων έχουν δικαιώματα. Αλλά ξέχασα, έχουν πλεξιγκλας.


εσυ μπορει αν εχει καποιος προβλημα υγεςια να μπορεις να κρατησεις αποστασεις αλλος μπορει να εχει την κατασατση μεσα στο σπιτι του , ειτε καρκινους , ειτε κατακοιτους ανθρωπους ετε αλλα προβληματα μεσα στο ιδιο σπιστι γι αυτο εσυ μη μιλας..και σου ξαναλεω ποιος σου ειπε μονο τα σχολεια ;;αλλα δεν απαντας γιατι δεν εχεις τι να πεις σε αυτο επειδη μιλαμε και γι αλλους περιορισμους.σαφως κι οι γονεις ειναι υποχρεωμενοι να τηρουν τα μετρα οχι μονο οι ιδιοι αλλα και τα παιδια τους ..δεν θα λυσω εγω την ανικοτητα τους ομως ..ας παρεμβει η προνοια ..δεν ειμαι εγω το κρατος..και ναι ολοι εχουν δικαιωματα  αλλα ο γιατρρος πχ μπορει αν μην ερθει σε επαφη με τον ασυθενη και αν κανει εξ αποστασεως διαγνωση και θεραπεια ;;οχι εμεις μπορουμε να κανουμε 1 μηνα εξ αποστασεως κι ας μειωθει η υλη..τσουβαλιαζεις τα παντα και λες βλακειες ..δε σου μαθανε οταν πηγαινες δημοτικο να μην συγκρινεις μηλα με πορτοκαλια;;και μακαρι να χα και γω πλεξγκλας... η καθε εργσαιακη ομαδα εχει το δικο της σωματειο ας προτεινει οτι νομιζει εκεινη εφικτο ..εγω μιλαω για τον δικο μου κλαδο χωρις να υποστηριζω οτι δεν με ενοιαζει το γενικοτερο κοινωνικο συνολο καθως αν μη τι αλλο δυστυχως εξαρτωμαι απο αυτο..δηλαδη εσυ αντιτιθεσαι στο κλεισιμο των σχολειων απο οικτο προς εργασιακες ομαδες που δεν εχουν εναλλακτικη...στο σημειο αυτο να ζητησω συγνωμη απο τα δυσμοιρα προβατακια
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 01, 2022, 09:21:05 μμ από serton »

Αποσυνδεδεμένος serton

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 512
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: κλείσιμο σχολείων
« Απάντηση #1211 στις: Ιανουάριος 01, 2022, 09:28:56 μμ »
μεχρι στιγμης δε, δεν μας εχεις απαντησει ουτε στο γιατι οι επιστημονες επιμενουν τοσο για τα σχοελια..ουτε που ειδες να λεμε οτι μονο γιατα σχολεια ζηταμε μετρα οπως μας κατηγορεις, ουτε σε τιποτα αλλο ..εχεις βαλει την κασετα να παιζει ..οσοσ για τους οδηγους λεωφορειων που κοπτεσαι, και καλα κανεις, στειλε επιστολη στον πρωθυπουργο κι αν την αγνοησει μην τον ψηφιζεις ..παντως μην απαευθυνεσαι σε εμας γιατι δεν ειμαστε εμεις αυτοι που παιρνουν αποφασεις κατι πολυ βασικο που μαλλον σου διαφευγει ..και για εμας τη γνωμη μας λεμε, που η γνωμη μας ειναι να παρθουν και αλλου μετραπου λυσσαξες ψευδως  να ισχυριζεσαι οτι αυτο δεν μας απασχολει και δεν το εχουμε υποστηριξει.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 01, 2022, 09:32:52 μμ από serton »

Συνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4130
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: κλείσιμο σχολείων
« Απάντηση #1212 στις: Ιανουάριος 01, 2022, 09:35:36 μμ »
Όχι φίλε μου, αντιτίθεμαι στο κλείσιμο των σχολείων αν είναι το μόνο μέτρο επειδή το κράτος δεν θέλει να τα βάλει με επιχειρηματικά συμφέροντα ή να στηρίξει τους κλάδους που πλήττονται και προτιμά τη φτηνή λύση. Δεν θα κάτσω να το ξαναεξηγήσω. Ιεραρχώ τις ανάγκες.

Τον Μαρτιο ου 2020 ελεγα οτι η τηλεκπαιδευση ειναι βλακεια γιατι τα παιδιά έχουν γονείς κ υπαρχουν σημαντικότερα πραγματα να κάνουν και να μαθουν αν ειναι για ενα μήνα (οπως νομίζαμε τότε).
Τον Νοέμβριο του 2020 έλεγα οτι το κλεισιμο ηταν αναγκαιο και η τηλεκπαιδευση μια αποδεκτη λυση για τιςσυνθήκες. Δεν ειπα όμως το ίδιο τον Μάρτιο του 21 γιατί το λοκντάουν ήταν παρωδία. Και γιατί εβλεπα το χαλι των παιδιών. Και γιατί τα κρούσματα δεν έπεφταν αφού δεν υπήρχαν ουσιαστικές  παρεμβάσεις. Το δέχτηκα μεχρι να εμβολιαστούμε ως αναγκαίο κακό.

Αλλάζω γνώμη γιατί δεν είμαι φανατική ΕΡμηνεύω τις συνθήκες και τα δεδομένα κι έχω σφαιρική άποψη.
Όσοι κινδυνεύουν, δεν κινδυνεύουν μόνο απ τα σχολεία όσο η κοινωνία είναι ανοιχτή.
Αν λοιπον κριθεί αναγκαίο λοκντάουν μαζί με τηλεκπαίδευση, θα το δεχτώ.
Αλλά θα προτιμούσα να είχαν εμβολιαστεί όσοι χρειάζεται για να μην φτάσουμε σ αυτή τη λύση.


Αποσυνδεδεμένος serton

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 512
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: κλείσιμο σχολείων
« Απάντηση #1213 στις: Ιανουάριος 01, 2022, 09:53:31 μμ »
οσο για το κλεισιμο τις προγηγουμενες φορες τουλαχιστον εδω μεσα δεν ελεγες οτι ηταν βλακεια αλλα οτι ηταν ευεργετικο γιατι εκανες καλυτερο μαθημα με οσους παρακολουθουσαν και χωρις εξωτερικους θορυβους τους οποιους δεν αντεχες ...αν αλλου ελεγες αλλα δεν μπορω να το γνωριζω..

Συνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4130
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: κλείσιμο σχολείων
« Απάντηση #1214 στις: Ιανουάριος 01, 2022, 09:58:52 μμ »
οσο για το κλεισιμο τις προγηγουμενες φορες τουλαχιστον εδω μεσα δεν ελεγες οτι ηταν βλακεια αλλα οτι ηταν ευεργετικο γιατι εκανες καλυτερο μαθημα με οσους παρακολουθουσαν και χωρις εξωτερικους θορυβους τους οποιους δεν αντεχες ...αν αλλου ελεγες αλλα δεν μπορω να το γνωριζω..

ναι ρε φίλε τα έλεγα μετά σοβαρού κ αστείου τον Νοέμβριο που ήταν αρχή. Μετά πέρασαν μήνες. Έλεος πια.

Αποσυνδεδεμένος kosrous

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 55
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ11
    • Προφίλ
Απ: κλείσιμο σχολείων
« Απάντηση #1215 στις: Ιανουάριος 01, 2022, 10:03:51 μμ »
Ρε τι κάθεστε και σκάτε και δεν αράζετε απλά να παρακολουθείτε την διαχείριση της πανδημίας; Λέτε και θα κάνουν τίποτα σωστό ή τίποτα που θα βοηθήσει. Τόσα χρόνια έγινε κάτι σωστό και θα γίνει τώρα που έχει χαθεί η μπάλα;
 Δύο πράγματα ξέρουν : 1ον Εμβόλιο όλοι, 2ον να μας ρίχνουν την ευθύνη για την μέχρι τώρα κατάσταση.
Αυτά γίνονται όταν μπλέκεται η πολιτική μέσα στα πόδια της επιστήμης.
Και ένα τελευταίο, μερικοί σταματήστε να πέφτετε από τα σύννεφα...

Αποσυνδεδεμένος serton

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 512
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: κλείσιμο σχολείων
« Απάντηση #1216 στις: Ιανουάριος 01, 2022, 10:16:44 μμ »
ναι ρε φίλε τα έλεγα μετά σοβαρού κ αστείου τον Νοέμβριο που ήταν αρχή. Μετά πέρασαν μήνες. Έλεος πια.

το ελεγες ολο το διαστημα ακομα κι οταν αλλοι σου ελεγαν τα περι καταστροφης των παιδιων που λες τωρα εσυ...αρα τα εννοουσες και δεν ηταν μεταξυ σοβαρου  και αστειου...ουτε δακτυλακι λοιπον να κουνας ουτε νοημοσυνες να υποτιμας..δε σου βγαινει και δεν σε παιρνει

Αποσυνδεδεμένος serton

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 512
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: κλείσιμο σχολείων
« Απάντηση #1217 στις: Ιανουάριος 01, 2022, 10:56:06 μμ »
Το ήθος των λεγόμενων σου θα το αναλάβουν οι αρμόδιοι ελπίζω, ως προς τα άλλα μη με δουλεύεις, εσυ δεν αναρωτιέσαι γιατί μπαίνουν κάποιοι κλάδοι σε τηλεργασια κ δεν καταλαβαίνεις το κριτήριο, κ μας λες ότι συμφωνείς με άλλα μέτρα; Αν πουν 100% τηλεργασια σε όλες τις δουλειές γραφείου και βάρδιες για τηλεφωνική εξυπηρέτηση στις συναλλαγές με κοινό θα συμφωνήσεις ή θα κλεφτείς όπως κλαίγεσαι στα παραπάνω μηνύματα σου γιατί τηλεργαζεται ο ένας κι ο άλλος λες και κάνουμε την ίδια δουλειά;
Είπα εγω φανατικούς τους επιστήμονες που μιλούν για κλείσιμο σχολείων; Οι επιστήμονες θέλουν μέτρα ή αυτοπεριορισμό των ανθρώπων. Εδώ διαβάζω ότι ενταξει στην καφετέρια αν δεν θες δεν πας, στο κομμωτηριο έχει μέτρα, στο γυμναστήριο πάνε οι εμβολιασμένοι, άρα γιατί να κλείσουν αυτά. Μη μου λες λοιπόν ότι υπάρχει σ αυτό το θέμα μια άποψη για περιορισμό δραστηριοτήτων και συναναστροφών  γιατί δεν είμαι στραβή ούτε ηλιθια.


επειδη προφανως κλαφτηκες-ή εσύ ή η topsy- και μου εσβησαν το μνμ στο ξαναγραφω ...μιλησα για μετρα γυρνα πισω σελιδες να τα δεις ,,...την υποχρεωτικοτητα της εργασιας σε σχεση με το αν θελω παω καφετερια που λες εχει να κανει με την προσωπικη ατομικη ευθυνη του καθενος χωρις αυτο να σημαινει οτι δεν υπαρχει και κρατικη ευθυνη που πρπεπει αν παρει αλλα μετρα επιπλεον ..οποτε ασε τις εξυπναδες οτι αυτο που προτεινω εγω σαν μετρο ειναι οποιος θελει παει οποιος θελει οχι..οποτε για το στραβη που λες δεν ξερω αλλα για αλλα εχω μια υποψια..διαστρεβλωνεις διαρκως γιατι δεν εχεις τι να απαντησεις οπως δεν απαντησες ποτε σε ερωτησεις οπως γιατι οι ειδικοι μιλουν για κλεισιμο σχολειων μετ επιτάσεως και γιατι στη βουλη ισχυουν αλλα ..δεν ειχα σκοπο να ξαναγραψω για σημερα αλλα επειδη μου σβησανε μνμ επειδη κλαφτηκες οπως μου εγραψες εμενα στο ξαναγραφω ..ας το ξανασβησουν .με την τηλεργασια συμφωνω οπου μπορει να εφαρμοστει..δεν ειπα κανω την ιδια δουλεια με αλλους αλλα μπορει ενα μετρο να εφαρμοστε σε περισσοτερους του ενος κλαδου..φιλια!!!μαζι σου δεν μιλαω αλλο γιατι μονιμως λες ψεμματα και διστρεβλωνεις λογια επειδη δεν εχεις επιχειρηματα..αντε ξανα κλαψου οπως γραφεις σε εμενα στους διαχειριστες να μου σβησουν ενα ακομη μνμ στο οποια εχεις να απαντησεις το γνωστο"μετρα χι μονο στα σχολεια γενικο λοκνταουν"
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 01, 2022, 11:29:24 μμ από serton »

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159817
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 385
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 9
Επισκέπτες: 344
Σύνολο: 353

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.09 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.