*

Αποστολέας Θέμα: Αξίζει η δουλειά του εκπαιδευτικού;  (Αναγνώστηκε 7545 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος newteacher1

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 377
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Αξίζει η δουλειά του εκπαιδευτικού;
« στις: Δεκέμβριος 03, 2021, 05:02:03 μμ »
Συνάδελφοι θα ήθελα τις απόψεις σας σχετικά με το δίλημμα που με απασχολεί εδώ και μερικούς μήνες. Το καλοκαίρι διορίστηκα με την προκήρυξη 2ΓΕ/2019 στη δευτεροβάθμια του νομού μου. Εντούτοις μου ήταν αδύνατο να εγκαταλείψω τη θέση μου εκείνη την περίοδο και έτσι ζήτησα παράταση ορκωμοσίας. Εργάζομαι στο ΕΣΥ ως φαρμακοποιός όμως πάντα μου άρεσε η δουλειά του εκπαιδευτικού και μου κινεί πολύ περισσότερο το ενδιαφέρον. Σίγουρα οικονομικά δε συμφέρει η μετάβαση αλλά οι έξτρα αποδοχές συνεπάγονται άστατα ωράρια, εργασία σαββατοκύριακα, αργίες κτλ.
Δεν έχω εργαστεί μέχρι στιγμής καθόλου σε ΕΠΑΛ αλλά μόνο στις ΕΠΑΣ του ΟΑΕΔ και στα ΙΕΚ. Θα ήθελα τις απόψεις όσων έχουν εμπειρία από την εκπαίδευση ή/και τον τομέα υγείας των ΕΠΑΛ σχετικά με το τι αποκομίζουν από την εργασία τους στην εκπαίδευση, τα πλεονεκτήματα, τις δυσκολίες που ενδεχομένως θα συναντήσω.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αξίζει η δουλειά του εκπαιδευτικού;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 20:42:49 »

Αποσυνδεδεμένος DONCORLEONE1

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 534
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αξίζει η δουλειά του εκπαιδευτικού;
« Απάντηση #1 στις: Δεκέμβριος 03, 2021, 05:19:42 μμ »
Κάτσε εκεί που είσαι γιατί τα προβλήματα ειναι πολλά : Ο κλάδος των εκπαιδευτικών είναι αδίκως στοχοποιημένος τα τελευταία χρόνια .Υπάρχει γενικά μια απογοήτευση για την αντιμετώπιση που έχουμε τόσο από την υπάρχουσα κυβέρνηση,κανάλια που αυτοί ουσιαστικά  διαμορφώνουν και την κοινή γνώμη. Τα μέσα που έχουμε για να γίνει το μάθημα σωστά είναι ανύπαρκτα,οι διευθυντές έχουν πλέον αυξημένες αρμοδιότητες και προσπερνούν τον σύλλογο διδασκόντων προωθώντας  αντιπαιδαγωγικά κυβερνητικά σχέδια, οι απαιτήσεις πολλές και προστίθενται κάθε χρόνο  νέα καθήκοντα στους εκπαιδευτικούς, ρουμπρικες ,μέντορες , πασαλειματα για να φανεί ότι κάτι αλλάζει.Για τα  ΕΠΑΛ πιο συγκεκριμένα θα στα πουν άλλοι συνάδελφοι. Βέβαια αν αγαπάς την εκπαίδευση , ίσως αντισταθμίσουν όλα τα παραπάνω αλλά εξαρτάται και σε ποιο ΕΠΑΛ θα είσαι που είναι πολύ σημαντικό...
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 03, 2021, 05:22:30 μμ από DONCORLEONE1 »

Αποσυνδεδεμένος menandros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1336
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αξίζει η δουλειά του εκπαιδευτικού;
« Απάντηση #2 στις: Δεκέμβριος 03, 2021, 05:42:07 μμ »

Αποσυνδεδεμένος math22

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1855
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αξίζει η δουλειά του εκπαιδευτικού;
« Απάντηση #3 στις: Δεκέμβριος 03, 2021, 06:02:09 μμ »
Καθηγητής και επαλ ίσον παράδεισος. Ακόμα το σκέφτεσαι?

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αξίζει η δουλειά του εκπαιδευτικού;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 20:42:49 »

Αποσυνδεδεμένος Neosss

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 190
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠE 70
    • Προφίλ
Απ: Αξίζει η δουλειά του εκπαιδευτικού;
« Απάντηση #4 στις: Δεκέμβριος 03, 2021, 07:23:06 μμ »
Οι εμπειριες του καθενος διαφέρουν. Δυσκολο να παρεις αξιοπιστη απαντηση.

Το μονο αντικειμενικο που μπορεις να μαθεις ειναι το τι χρηηματα θα παιρνεις, ποιο το ωραριο (που ναι ειναι πολυ καλο, καμια σχεση με τα περισσοτερα επαγγελματα, συν το οτι υπαρχουν και διακοπές) και τι θα διδασκεις.

Κατα τα άλλα ειναι καπως θεμα τυχης. ΕΙΔΙΚΑ ΣΤΑ ΕΠΑΛ ισως και ο μονος παράγοντας. Μπορει άλλος να υπηρετει σε ΕΠΑΛ σε χάλια κτηριο με συναδελφους που να μη βοηθανε και το χειροτερο: με μαθητες ανεξελεγκτους που δεν ενδιαφερονται για τιποτα και ειναι τρομερα προκλητικοι. Ναι μεν ισχυει και για τα υπολοιπα σχολεια αυτο αλλά σε Δημοτικα, Γενικα Λυκεια λιγο πολυ ιδια ειναι πανω κατω. Στα ΕΠΑΛ αλλάζει το πράγμα... Ξερω και καθηγητες που μιλανε με πολυ καλα λογια σαυτο που βρισκονται. Αλλοι παλι φοβουνται να πηγαινουν στο δικο τους.

Δεν ειναι ασχημο το επαγγελμα-λειτουργημα του εκπαιδευτικου. Παρα τα όποια αρνητικά του, για μένα παραμένει πολυ καλυτερο και ως επαγγελμα και ως περιβαλλον εργασιας, πολυ καλυτερο από ένα σωρο άλλα. Απλώς πρεπει νασαι ετοιμος να αντιμετωπισεις ψυχολογικα και μια τυχον δυσκολη κατασταση.

Ας πω ομως και μερικα γενικά θετικα και αρνητικα που ισως αφορα όλους τους εκπαιδευτικους ανεξαιρετως

Θετικα: καλυτερος μισθος σε σχεση με τους μισους και βαλε στον Ιδιωτικο Τομεα (ναι δεν λεω θα επρεπε παραπανω αλλά δεν ειναι πως λιμοκτονεις κιολας), σταθερα ωραρια και οχι εξαντλητικα, αρκετος ελευθερος χρονος, διακοπες, εγγυημενη σταθερη μισθοδοσια, εργασιακο κλιμα συνηθως καλο θελω να πιστευω αναλογα το σχολειο, αισθηση οτι μπορεις να συνεισφερεις κατι σημαντικο υπερ του καλού της κοινωνιας, οι κοινωνικες συνδιαλλαγες, η τυχον εκτιμηση και αγαπη που παιρνεις απο τους μαθητες. Συν το οτι ειναι ωραιο να συναναστρεφεσαι παιδια, πιο ωραιο απ οτι μεγαλους.

Αρνητικα: συχνες μετακινησεις αν εισαι αναπληρωτης (αλλα στη περιπτωση σου δεν ισχυει προφανως), αυξηση γραφειοκρατικων διαδικασιων λογω καποιων νεων εκπαιδευτικων παρεμβασεων, εντονες συγκρουσεις με διευθυντες και γονεις μπορει επισης να τυχουν (αναλογα το σχολειο οπως ειπαμε), η αξιολογηση που γινεται πονοκεφαλος, απαξιωση της δουλειας/ιδιοτητας σου απο σημαντικη μεριδα της κοινωνιας (θα το βρεις μπροστα αυτο μεσω γονεων που θαχουν αρνητικη σταση απεναντι σου ή θα ζητανε ολο 20αρια για τα κανακαρια τους ενώ δεν το αξιζουν και θασαι σε διλημμα του να βαλεις κακο βαθμο ή οχι λογω της πιεσης), δυσκολια διαχειρισης μαθητων (καλα αυτο μπορει να αλλαζει απο χρονια σε χρονια αλλά γενικώς εχουν καπως λιγοτερο σεβασμο σε σχεση με παλαιοτερα), τυχον ελλειψεις σε υποδομες μπορει να βρεις επισης και τελος το οτι μονο ηθικα θα παρεις για παραπανω κοπο μια επιπλεον ανταμοιβη κανενα μπονους ή κατι παρεμφερες δεν προβλεπεται. Επισης κατι τελευταιο, μερικοι συναδελφοι εχουν εντονη κακως εννοουμενη δημοσιουπαλληλικη νοοτροπια της παλιας κοπής.... Αυτο δεν σε επηρεαζει απαραιτητα αμεσα αλλά μπορει να σε ενοχλησει. Αναλογα τωρα τι προσωπικοτητα εχεις.

Αποσυνδεδεμένος erietta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3349
    • Προφίλ
Απ: Αξίζει η δουλειά του εκπαιδευτικού;
« Απάντηση #5 στις: Δεκέμβριος 03, 2021, 08:03:01 μμ »
Είσαι δηλαδή διορισμένος στο Δημόσιο και θες εκπαίδευση; Τι να πω... Είναι θέμα υποκειμενικό. Εγώ είμαι διορισμένη στην εκπαίδευση και έχω τόσο απογοητευτεί. Θα προτιμούσα μια θέση στο Δημόσιο, με λιγότερα καθήκοντα σε σχέση με αυτά που έχω τώρα. Neoss, και Don Corleone τα λένε μια χαρά. Κάνουμε ένα εντελώς απαξιωμένο επάγγελμα, και εμείς είμαστε απλώς αναλώσιμοι.

Αποσυνδεδεμένος Δάφνη87

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 473
    • Προφίλ
Απ: Αξίζει η δουλειά του εκπαιδευτικού;
« Απάντηση #6 στις: Δεκέμβριος 03, 2021, 08:58:52 μμ »
Τα ΕΠΑΛ είναι ζόρικα , ναι, ΑΛΛΑ ζορι σαν το νοσοκομείο , ΔΕΝ ΕΙΝΑΙΙΙ κ το λέω εγώ π έχω δουλέψει σε ΕΠΑΛ με συζυγο γιατρό κ έχω ζησει κ εδω κ Αμερική. Η εκπαίδευση στην Ελλάδα έχει ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ ΩΡΑΡΙΑ Α-Ν-Υ-Π-Α-Ρ-Κ-Τ-Α ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ, απειρες άδειες (δλδ εσυ ειδικα π είσαι σε νοσοκομειο  θα πάθεις πραγματικά ΣΟΟΟΟΟΟΚ, είναι τα 2 άκρα).

Πρέπει όμως η αλήθεια είναι σου ΑΡΕΣΕΙ αυτή η δουλειά, ,  να σου αρέσει να δουλέυεις με 15χρονα π ενιοτε θα σου σπάνε τα νευρααα  ;D αλλιώς, βγαίνεις ΤΡΕΛΟΣΣΣ κ μια ζωη γκρινιάζεις, μιζεριάζεις κ βρίζεις τη τύχη σ τη μαύρη-χωρίς λόγο!!με 23 διδακτικές την εβδομαδαααα ααα π είναι το φουλ ωράριο του νέου εκπαιδευτικού κ π δε βγάζει ούτε μια εφημερία γιατρού !?!??! 8) κ παλι γκρινιααααααααααα

Αποσυνδεδεμένος die

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 729
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αξίζει η δουλειά του εκπαιδευτικού;
« Απάντηση #7 στις: Δεκέμβριος 03, 2021, 09:11:24 μμ »
Τα ΕΠΑΛ είναι ζόρικα , ναι, ΑΛΛΑ ζορι σαν το νοσοκομείο , ΔΕΝ ΕΙΝΑΙΙΙ κ το λέω εγώ π έχω δουλέψει σε ΕΠΑΛ με συζυγο γιατρό κ έχω ζησει κ εδω κ Αμερική. Η εκπαίδευση στην Ελλάδα έχει ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ ΩΡΑΡΙΑ Α-Ν-Υ-Π-Α-Ρ-Κ-Τ-Α ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ, απειρες άδειες (δλδ εσυ ειδικα π είσαι σε νοσοκομειο  θα πάθεις πραγματικά ΣΟΟΟΟΟΟΚ, είναι τα 2 άκρα).

Πρέπει όμως η αλήθεια είναι σου ΑΡΕΣΕΙ αυτή η δουλειά, ,  να σου αρέσει να δουλέυεις με 15χρονα π ενιοτε θα σου σπάνε τα νευρααα  ;D αλλιώς, βγαίνεις ΤΡΕΛΟΣΣΣ κ μια ζωη γκρινιάζεις, μιζεριάζεις κ βρίζεις τη τύχη σ τη μαύρη-χωρίς λόγο!!με 23 διδακτικές την εβδομαδαααα ααα π είναι το φουλ ωράριο του νέου εκπαιδευτικού κ π δε βγάζει ούτε μια εφημερία γιατρού !?!??! 8) κ παλι γκρινιααααααααααα
Σχετικό είναι αυτό με τις εφημερίες. Δυο φορές χρειάστηκα και δεν υπήρχε στη θέση του ο εφημερεύων. Τέλος πάντων όλα είναι σχετικά, και σε κάθε δουλειά υπάρχουν τα υπέρ και τα κατά. Εμένα ο αδερφός μου είναι διοικητικός ΔΕ στον Αδμηε δεν συζητάω για απολαβές τουλάχιστον διπλάσιες και πόσο άνετη είναι η καθημερινότητα του. Προσωπικά από Δημόσιο θεωρώ ότι είμαστε ο τελευταίος τροχός της αμάξης...

Αποσυνδεδεμένος geoarna

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 140
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αξίζει η δουλειά του εκπαιδευτικού;
« Απάντηση #8 στις: Δεκέμβριος 03, 2021, 10:15:34 μμ »
Οπως σου έχουν ωραία πει οι προλαλήσαντες αν δεν σου αρέσει η διδασκαλία μην κουνηθείς απο εκεί που είσαι.
Εχω πλέον 22 χρόνια σε ΕΠΑΛ, και μάλιστα σε αυτο που έπαιξε πολύ φέτος στην TV, και το μόνο που σου μπορώ να σου εγγυηθώ είναι ότι αν δεν σου αρέσει η διδασκαλία σε περιμένει κόλαση. Και στο ΕΠΑΛ δεν γράφονται ούτε άγγελοι και ούτε διάολοι, παιδιά είναι από 15 ετών και πάνω, με τα προβλήματά τους. Οπως όλοι οι μαθητές σε κάθε είδους σχολείο.

Αποσυνδεδεμένος erietta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3349
    • Προφίλ
Απ: Αξίζει η δουλειά του εκπαιδευτικού;
« Απάντηση #9 στις: Δεκέμβριος 04, 2021, 10:33:13 πμ »
Με την ευκαιρία να πούμε ότι φέτος σχεδόν κάθε μέρα προβάλλεται ένα σοβαρό επεισόδιο βίας με εμπλοκή αστυνομίας στα ΕΠΑΛ. Πώς το δικαιολογείτε οι συνάδερφοι που δουλεύετε εκεί, και θα σας χαρακτήριζα ήρωες; Μόνο φέτος γίνονται αυτά ή είναι απόφαση του Υπουργείου να προβάλλονται οι "άχρηστοι" εκπαιδευτικοί;
Επίσης, έχω μια απορία: ποιες είναι οι αρμοδιότητες ενός φαρμακοποιού σε νοσοκομείο; Π.χ. εμένα που μου αρέσει να είμαι ήρεμη και να μην μιλάω επί ώρες, ενώ αναγκάζομαι να μιλάω επί ώρες ή να φωνάζω, με κουράζει απίστευτα η δουλειά μου. Υπάρχουν και οι συνάδερφοι που έχουν σωματοποιήσει το άγχος της δουλειάς και έχουν εντονότερα προβλήματα υγείας λόγω του εργασιακού στρες. Υπάρχουν και οι αδιάφοροι, που δεν ασχολούνται καθόλου. Θέλησα κάποτε να πάω στην εκπαίδευση, αλλά πλέον έχω αλλάξει γνώμη και ψάχνομαι για εναλλακτικές. Όμως οι φιλόλογοι έχουν ελάχιστες.
Συνοψίζοντας, κατά τη γνώμη μου, το μόνο που αξίζει είναι οι άδειες, που και αυτές δικαιολογούνται απολύτως για να μην αναπτύξουμε καμιά ψυχική πάθηση.
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 04, 2021, 10:40:00 πμ από erietta »

Αποσυνδεδεμένος harac

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2490
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αξίζει η δουλειά του εκπαιδευτικού;
« Απάντηση #10 στις: Δεκέμβριος 04, 2021, 11:05:00 πμ »
Αξίζει η δουλειά του εκπαιδευτικού; Ναι, αν σου αρέσει, αξίζει και με το παραπάνω. Αν δεν σου αρέσει, όχι, δεν αξίζει και πάντα θα βρίσκεις κάτι αρνητικό. Εμείς οι ίδιοι, είμαστε που δίνουμε αξία σε ό,τι κάνουμε. Αν περιμένουμε σοβαρή υποστήριξη από κράτος, διευθυντές, γονείς κλπ...σωθήκαμε!

Αποσυνδεδεμένος happiness

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2158
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 19 - Μηχ. Η/Υ & Πληρ. - ΠΠ
    • Προφίλ
Απ: Αξίζει η δουλειά του εκπαιδευτικού;
« Απάντηση #11 στις: Δεκέμβριος 04, 2021, 11:12:26 πμ »
Έχεις διοριστεί στον τόπο που επιθυμείς; Τα μαθήματα που θα κάνεις είναι μόνο ειδικότητας (υποθέτω φαρμακοποιών; δεν ξέρω σε ποια ειδικότητα θα μπορείς να διδάσκεις) ή θα κάνεις και γενικής παιδείας; Θα μπορείς να συμπληρώνεις ωράριο σε ένα σχολείο; Υπάρχουν οργανικές στην ειδικότητά σου στην περιοχή ή θα είσαι για πολλά χρόνια στην διάθεση; Μάθε πληροφορίες για τα ΕΠΑΛ της περιοχής που διορίστηκες. Τι κλίμα επικρατεί. Ας μην εθελοτυφλούμε. Όχι δεν είναι "όπως όλοι οι μαθητές" οι μαθητές του ΕΠΑΛ, όχι στο ίδιο ποσοστό. Εάν στα γενικά έχεις 1-2 περιπτώσεις παιδιών από διαλυμένα σπίτια, στο ΕΠΑΛ έχεις 5-6. Και όταν λέω διαλυμένα, δεν εννοώ διαζύγια. Εννοώ φυλακές, ναρκωτικά, πορνεία, κακοποίηση, αδιαφορία. Ανάλογα την περιοχή του ΕΠΑΛ αυτά τα φαινόμενα είναι πιο έντονα ή πιο ήπια. Τα παιδιά που πηγαίνουν παραϊατρικές ειδικότητες όμως, επειδή είναι πιο "δύσκολες", είναι γενικά σε καλύτερη "κατάσταση" από άλλα που πηγαίνουν μηχανολόγοι πχ. Επίσης, περισσότερα κορίτσια έναντι αγοριών (ποσοστιαία παίζει ρόλο στην παραβατικότητα). Να ξέρεις πάντως, ότι οι ώρες δουλειάς το πρωί είναι μεν αρκετά λιγότερες, αλλά είναι πολύ πιο εξαντλητικές. 4 ώρες μαθήματος μπορούν να σε κάνουν να γυρίσεις σπίτι σου πτώμα από την ένταση, την συνεχή εγρήγορση και τον θόρυβο. Επίσης, υπολόγισε ότι θα έχεις και το απόγευμα δουλειά για να προετοιμάσεις το μάθημά σου, 2-3 ώρες τουλάχιστον καθημερινά τα πρώτα χρόνια. Ανάλογα το πόσα διαφορετικά μαθήματα έχεις και το πόσο συχνά αλλάζει η ύλη και τα βιβλία, θα εξαρτηθεί για πόσο καιρό θα έχεις ανάλογο φόρτο τα απογεύματα. Για να φανταστείς λίγο πως είναι η τάξη, φαντάσου να έχεις καμιά 15αριά άτομα ταυτόχρονα μέσα στο φαρμακείο σου και να προσπαθείς να τους εξυπηρετήσεις όλους ταυτόχρονα. Αναλογίσου για πόση ώρα κάθε μέρα μπορείς να κάνεις κάτι τέτοιο και με ποιόν τρόπο θα μπορούσες να το κάνεις, και θα πάρεις ίσως μία ιδέα για το εάν θα αντέχεις την πίεση. Τονίζω λίγο το θέμα της πίεσης στο μάθημα, γιατί πολλοί μη-εκπαιδευτικοί δυσκολεύονται πολύ να αντιληφθούν ότι οι περισσότερες ώρες δουλειάς σε μία δουλειά που, ναι μεν μπορεί να είναι συνεχής χωρίς διαλλείματα, αλλά είναι δομημένη, γίνεται με τους ρυθμούς και με τις επιλογές του εργαζόμενου , μπορεί να είναι πολύ πιο ξεκούραστη από λιγότερες ώρες δουλειάς σε μία τάξη, όπου το εάν μια ώρα θα είναι "ήρεμη" ή όχι, δεν εξαρτάται από εσένα και επίσης, δεν υπάρχει περιθώριο χαλάρωσης την ώρα του μαθήματος.
Εν κατακλείδι, σκέψου εάν αυτό που σε κουράζει στην τωρινή δουλειά σου είναι οι πολλές ώρες (δηλαδή εάν ήταν λιγότερες οι ώρες θα ήσουν ευχαριστημένη; ) ή η φύση της δουλειάς (δηλαδή εάν κουράζεσαι από αυτά που έχεις να κάνεις την ώρα της δουλειάς). Εάν είναι μόνο το πρώτο, έχε υπόψη σου ότι οι λιγότερες ώρες του σχολείου παίζει να σε κουράζουν περισσότερο.
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 04, 2021, 11:14:59 πμ από happiness »

Αποσυνδεδεμένος geoarna

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 140
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αξίζει η δουλειά του εκπαιδευτικού;
« Απάντηση #12 στις: Δεκέμβριος 04, 2021, 11:18:43 πμ »
Κάνεις τεράστιο λάθος και δεν εθελοτυφλώ. Τα παιδιά στο ΕΠΑΛ είναι ακριβώς τα ίδια με τα παιδιά του ΓΕΛ. Καμμία διαφορά.
Τα μάτια αυτών που τα βλέπουν έχουν παραμορφωτικούς φακούς.
Δεν μπορούν οι εξαιρέσεις να χαρακτηρίζουν τον μαθητικό πληθυσμό. Ξέρεις τα παιδιά του τομέα Πληροφορικής; της Οικονομίας; της Γεωπονίας; των Εφαρμοσμένων Τεχνών; των Ναυτιλιακών;
Πως τα μπουζουριάζεις έτσι όλα κάτω από αφορισμούς;

Αποσυνδεδεμένος DONCORLEONE1

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 534
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αξίζει η δουλειά του εκπαιδευτικού;
« Απάντηση #13 στις: Δεκέμβριος 04, 2021, 12:19:38 μμ »
Αξίζει η δουλειά του εκπαιδευτικού; Ναι, αν σου αρέσει, αξίζει και με το παραπάνω. Αν δεν σου αρέσει, όχι, δεν αξίζει και πάντα θα βρίσκεις κάτι αρνητικό. Εμείς οι ίδιοι, είμαστε που δίνουμε αξία σε ό,τι κάνουμε. Αν περιμένουμε σοβαρή υποστήριξη από κράτος, διευθυντές, γονείς κλπ...σωθήκαμε!

Η μία συνάδελφος αγόρασε φυτά για τον κήπο, η αλλη μίνι προτζεκτορα,άλλος έφερε καλώδια ,λαπτοπ από το σπίτι,εγώ σκάνερ για τα βιβλία...Πάνω κάτω αυτά συμβαίνουν σε όλα τα σχολεία και δεν φαίνονται πουθενά αυτά.Σε καμία αξιολόγηση ,σε κανένα ρεπορτάζ στα κανάλια. Προσωπικά με ενοχλεί αυτή η κατάσταση.Το κράτος οφείλει να μας παρέχει τα αναγκαία και στην τελική η Κεραμεως και κάθε Κεραμεως βγαίνει και πανηγυρίζει με ξένα κόλλυβα.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158546
  • Σύνολο θεμάτων: 19199
  • Σε σύνδεση σήμερα: 575
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 22
Επισκέπτες: 332
Σύνολο: 354

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.069 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.