*

Αποστολέας Θέμα: Καθηγητής ΕΠΑΛ απολύθηκε μετά από βίντεο όπου χτυπά μαθήτρια ..  (Αναγνώστηκε 31791 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4072
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Καθηγητής ΕΠΑΛ απολύθηκε μετά από βίντεο όπου χτυπά μαθήτρια ..
« Απάντηση #126 στις: Δεκέμβριος 08, 2021, 05:21:56 μμ »
Αν πλακώνονται δυο δίμετροι μαντράχαλοι πωπς ακριβώς θα επέμβουμε; Θα μπούμε στη μέση να φάμε ξύλο; Εμένα μια φορε μου ετυχε να αρπαχτούν δυο (γυμνάσιο, ήταν όντως καβγάς από νεύρα κ όχι μπόουλινγκ ή αλητεία) κ τους χώρισαν οι συμμαθητές τους για μόνο κάποια χέρι συνάμα αγόρια μπορούσαν να τους πιάσουν κ να τους κρατήσουν. Εγω η ερμη τι θα έκανα δηλαδή; Απλα έτρεξα προς τα κει και φώναζα (κάτι βλακώδες θα φώναζα σίγουρα). Αυτά είναι απλώς για να λέμε ότι κάνουμε κάτι κ ότι δεν κοιτούσαμε αλλού.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος ikc

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 465
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • Γραπτος.Εκπαιδευτικων
Απ: Καθηγητής ΕΠΑΛ απολύθηκε μετά από βίντεο όπου χτυπά μαθήτρια ..
« Απάντηση #127 στις: Δεκέμβριος 08, 2021, 05:34:03 μμ »
Σωστα τι εκαναν οι καθηγητες ολες αυτες τις δεκαετιες...? Τιποτα δημοσιες σχεσεις, πεταω το μπαλακι στην εξεδρα...κτλ. Δεν επιβαλεται ταξη με το χαμογελο Colgate... :'(

Η τιμωρία του καθηγητή συνοδευόμενη από ατιμωρησία των μαθητών στέλνει το εντελώς λάθος μήνυμα. Κάτι που θα φανεί πολύ σύντομα...

Αποσυνδεδεμένος menandros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1336
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Καθηγητής ΕΠΑΛ απολύθηκε μετά από βίντεο όπου χτυπά μαθήτρια ..
« Απάντηση #128 στις: Δεκέμβριος 08, 2021, 07:42:40 μμ »
https://www.newsit.gr/lifestyle/dimitra-aleksandraki-o-eterothalis-aderfos-mou-dexetai-lektiki-via-apo-alla-paidia/3424530/ «Θέλω να μιλήσω για ένα δικό μου περιστατικό. Έχω έναν αδελφό, από διαφορετικό πατέρα και πρόσφατα μετακόμισαν στην Κρήτη. Το παιδί από τότε δέχεται πολύ άσχημη και σωματική και λεκτική βία από τα υπόλοιπα παιδιά.

Έχουμε ζητήσει και παράλληλη στήριξη και λένε πώς έχει καθυστέρηση. Αφήνουν ένα παιδί στο έλεος αν είναι λίγο πιο ιδιαίτερο, πιο κλειστός χαρακτήρας, δεν μπορεί να κάνει εύκολα φίλους

Πριν από λίγο καιρό είχε γίνει ένα περιστατικό μέσω Instagram. Κατάφερα και βρήκα το παιδί που μίλαγε άσχημα στον αδελφό μου, μίλησα στους γονείς του παιδιού, οι οποίοι δεν γνώριζαν τίποτα. Τώρα αυτό συνεχίζεται και από τους γονείς και από τους δασκάλους, συγκαλύπτουν ο ένας τον άλλον επειδή κάνουν παρέα οι καθηγητές με τους γονείς, γιατί εκεί είναι χωριό. Μία μέρα ο αδελφός μου ήρθε σπίτι με σκισμένο παντελόνι και χτυπημένος.

Φτάσαμε στο σημείο να πηγαίνει το παιδί στο σχολείο με τα πόδια μιάμιση ώρα για να μην μπαίνει στο πούλμαν», περιέγραψε η Δήμητρα Αλεξανδράκη.


Αποσυνδεδεμένος leon.

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2863
  • Φύλο: Άντρας
  • Εθνική Ηθική Διαπαιδαγώγηση
    • Προφίλ
Απ: Καθηγητής ΕΠΑΛ απολύθηκε μετά από βίντεο όπου χτυπά μαθήτρια ..
« Απάντηση #129 στις: Δεκέμβριος 08, 2021, 08:05:09 μμ »
https://www.newsit.gr/lifestyle/dimitra-aleksandraki-o-eterothalis-aderfos-mou-dexetai-lektiki-via-apo-alla-paidia/3424530/ «Θέλω να μιλήσω για ένα δικό μου περιστατικό. Έχω έναν αδελφό, από διαφορετικό πατέρα και πρόσφατα μετακόμισαν στην Κρήτη. Το παιδί από τότε δέχεται πολύ άσχημη και σωματική και λεκτική βία από τα υπόλοιπα παιδιά.

Έχουμε ζητήσει και παράλληλη στήριξη και λένε πώς έχει καθυστέρηση. Αφήνουν ένα παιδί στο έλεος αν είναι λίγο πιο ιδιαίτερο, πιο κλειστός χαρακτήρας, δεν μπορεί να κάνει εύκολα φίλους

Πριν από λίγο καιρό είχε γίνει ένα περιστατικό μέσω Instagram. Κατάφερα και βρήκα το παιδί που μίλαγε άσχημα στον αδελφό μου, μίλησα στους γονείς του παιδιού, οι οποίοι δεν γνώριζαν τίποτα. Τώρα αυτό συνεχίζεται και από τους γονείς και από τους δασκάλους, συγκαλύπτουν ο ένας τον άλλον επειδή κάνουν παρέα οι καθηγητές με τους γονείς, γιατί εκεί είναι χωριό. Μία μέρα ο αδελφός μου ήρθε σπίτι με σκισμένο παντελόνι και χτυπημένος.

Φτάσαμε στο σημείο να πηγαίνει το παιδί στο σχολείο με τα πόδια μιάμιση ώρα για να μην μπαίνει στο πούλμαν», περιέγραψε η Δήμητρα Αλεξανδράκη.
Άλλη μια περίπτωση ευθύνης των εκπαιδευτικών. Δυστυχώς αντί να βλογάτε τα γένια σας οι "εκπαιδευτικοί τάξης" ελέγξτε τη συμπεριφορά σας διότι εκθέτετε τον κλάδο μας και το υπουργείο.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος Sphinx2

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 451
    • Προφίλ
Απ: Καθηγητής ΕΠΑΛ απολύθηκε μετά από βίντεο όπου χτυπά μαθήτρια ..
« Απάντηση #130 στις: Δεκέμβριος 08, 2021, 09:31:23 μμ »
Καθηγητής ξυλοκόπησε μαθήτρια. Συμπέρασμα πάμπολλων συναδελφισσών τώρα. Φταίει η μαθήτρια. Μάλιστα. Φυσικά για να ρίξει κλωτσομπουνίδι στη μαθήτριά του αυτός όταν "νευριάζει" θα ξυλοφορτώνει και την κόρη του και τη γυναίκα του. Αλλά δε βαριέσαι. Δε φταίει ο άνθρωπος. Τον "ενευρίαζαν".

Απαράδεκτο, μη σου πω τρομακτικό, ήταν όλο το σκηνικό. Θυμήθηκα κάτι αμερικάνικα σχολεία που περνάς από ανιχνευτή μετάλλων για να μπεις.
Και δεν σας κρύβω ότι το πρώτο που σκέφτηκα όταν το είδα ήταν το "τι έχει τραβήξει ο άνθρωπος για να αντιδράσει έτσι". 

Υπάρχουν "τραμπούκοι" παντού και η ανεκτικότητα μου σε σχέση με αυτούς είναι μηδέν.  Στο σχολείο όμως, προσωπικά δεν έχω συναντήσει "τραμπούκο" εκπαιδευτικό.
Όχι επειδή είμαστε όλοι αγγελικά πλασμένοι αλλά επειδή κανείς δεν θέλει να ρισκάρει την δουλειά του. Συνεπώς, οι περισσότεροι που εργάζονται κάτω από ακραίες συνθήκες  με "παιδάκια" 2 μέτρα που απειλούν, βρίζουν, απαιτούν και γενικά φέρονται στους καθηγητές τους σαν σε σκουπίδια, καταπίνουν το άγχος και την στεναχώρια τους, μη σου και την αξιοπρέπεια τους πολλές φορές και προσπαθούν να σβήσουν την ένταση κάνοντας το κλόουν ή βάζοντας κάτι  ωριαίες (αν τους παίρνει) γιατί μόνο αυτά τα μέσα διαθέτουν.

Στο σχολείο του σήμερα, το "παιδί" ότι και να κάνει, δεν θα έχει ποτέ καμία συνέπεια και το μήνυμα που πήρε από αυτή την ιστορία είναι ότι μπορεί ακόμα και να πιάσει από το λαιμό τον καθηγητή του αν το θελήσει. Ο καθηγητής έχει την υποχρέωση να κάθεται χαμογελαστός και ήρεμος και να του εξηγήσει (ή να του κάνει νόημα αν δεν μπορεί να μιλήσει) ότι δεν είναι ωραία συμπεριφορά αυτή.

Παρεμπιπτόντως η Τατιάνα σήμερα είχε θέμα ένα ΕΠΑΛ στην Πάτρα. Δεν είδα ακριβώς τι έγινε, κάτι θρανία να καίγονται είδα μόνο. Τα παιδάκια παίζανε μάλλον.


Φουφουτο, συμφωνώ μαζί σου.

Αποσυνδεδεμένος wipers

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 148
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Καθηγητής ΕΠΑΛ απολύθηκε μετά από βίντεο όπου χτυπά μαθήτρια ..
« Απάντηση #131 στις: Δεκέμβριος 09, 2021, 08:29:33 πμ »
Άλλη μια περίπτωση ευθύνης των εκπαιδευτικών. Δυστυχώς αντί να βλογάτε τα γένια σας οι "εκπαιδευτικοί τάξης" ελέγξτε τη συμπεριφορά σας διότι εκθέτετε τον κλάδο μας και το υπουργείο.
τον κλαδο* μας  να τον εκθετει το ιδιο το υπουργειο και οι σφογγοκωλαριοι του, με την ανικανοτητα τους και την αδιαφορια τους το εχεις σκεφτει κυριε επιτελαρχα?
οσο για το υπουργειο δεν χρειαζεται τη βοηθεια μας για να εκτεθει

* κλαδο εννοω τους "εκπαιδευτικους ταξης" και οχι οσοι εντρομοι την εγκατελειψαν τρεχοντας (και ερπωντας) για καμμια καρεκλιτσα σε καποιο ασφαλες γραφειο
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 09, 2021, 08:31:38 πμ από wipers »

Αποσυνδεδεμένος erietta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3349
    • Προφίλ
Απ: Καθηγητής ΕΠΑΛ απολύθηκε μετά από βίντεο όπου χτυπά μαθήτρια ..
« Απάντηση #132 στις: Δεκέμβριος 09, 2021, 08:45:39 πμ »
Στην περίπτωση της Αλεξανδράκη, αν ισχύουν όσα λέει, και είναι πολύ σοβαρά, να κάνει αναφορές σε όλους και να κοινοποιηθούν στο Υπουργείο.

Αποσυνδεδεμένος AshenOne

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 917
  • Φύλο: Άντρας
  • Απλώς...εκπαιδευτικός
    • Προφίλ
Απ: Καθηγητής ΕΠΑΛ απολύθηκε μετά από βίντεο όπου χτυπά μαθήτρια ..
« Απάντηση #133 στις: Δεκέμβριος 09, 2021, 12:32:20 μμ »
Συνάδελφοι δυστυχώς όσα και αν γράφονται, όσα και αν λέγονται, όσες μεταρρυθμίσεις και αν γίνονται δεκαετίες τώρα στην παιδεία ένα είναι βέβαιο... ο δρόμος του εκπαιδευτικού είναι μοναχικός συνάδελφοι. Για τον καθένα από εμάς. Στην τάξη, στο μάθημα σου είσαι μόνος(η) και τον κύριο έλεγχο πρέπει να τον έχεις εσύ. Και ξέρετε και κάτι άλλο; Όταν πρωτοδιορίστηκα πριν 16 χρόνια, σε λύκειο της επαρχίας, ήμουν ο μόνος που έκανε κάτι που ξάφνιαζε ακόμη και τους συναδέλφους μου (από τους οποίους άκουγα και αντιδράσεις). Ήμουν ο μόνος ο οποίος έκανε μάθημα με την πόρτα της τάξης ανοιχτή. Η τάξη πρέπει να είναι ανοιχτή. Υπήρξαν φορές όπου η διευθύντρια πέρναγε έξω από τις αίθουσες και στην δική μου στεκόταν και παρακολουθούσε. Οι μαθητές κάγκελο όταν ταυτόχρονα από τις διπλανές γινόταν το έλα να δεις. Από την πρώτη μέρα που μπαίνεις στην τάξη για μάθημα πρέπει να περνάς έντονα στους μαθητές ότι μπαίνεις μέσα ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΜΑΘΗΜΑ. Ο νοών νοείτω... και πιστέψτε με ακόμη και οι πιο κουμπούρες - χαβαλέδες μαθητές το σέβονται αυτό. Αλήθεια (από την εμπειρία μου θα μιλήσω) νομίζετε πως το σύνολο των εκπαιδευτικών που μπαίνει στην τάξη κάνει μάθημα; Ή βολεύει να κρύβεσαι πίσω από το γεγονός ότι η τάξη έχει ζωηρά και αντιδραστικά παιδιά που δεν σε αφήνουν να κάνεις μάθημα;

Αποσυνδεδεμένος sikat

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4151
    • Προφίλ
Απ: Καθηγητής ΕΠΑΛ απολύθηκε μετά από βίντεο όπου χτυπά μαθήτρια ..
« Απάντηση #134 στις: Δεκέμβριος 09, 2021, 03:40:55 μμ »
Τώρα στον ΄΄άλφα΄΄ για το ΕΠΑΛ Πάτρας. Μιλάει ή διευθύντρια για διόγκωση των περιστατικών σε δημοσιογράφο και περνάει από δίπλα μαθητής και τη σπρώχνει. Δευτερόλεπτα μετά ρίχνουν δυναμιτάκι ενισχυμένο σε σκουπιδοτενεκέ δίπλα της. Χθες γονιός κατήγγειλε στην Τατιάνα ότι στο ΕΠΑΛ γίνονται τρελά πράγματα....

Αποσυνδεδεμένος daskalos2021

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 113
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Καθηγητής ΕΠΑΛ απολύθηκε μετά από βίντεο όπου χτυπά μαθήτρια ..
« Απάντηση #135 στις: Δεκέμβριος 09, 2021, 03:46:14 μμ »
προς AshenOne: Μπράβο λοιπόν που το κατάφερες και αυτό ισχύει και για μένα. Όμως εδώ δε συζητάμε τι κάνει ο καθένας προσωπικά. Όσο τέλειο (95%) να ήταν σε μένα το κλίμα της τάξης και οι συνθήκες ποτέ δεν αισθάνθηκα την αλαζονική σιγουριά ότι μπορώ να ανταποκριθώ σε οποιοδήποτε περιβάλλον και σε οποιεσδήποτε συνθήκες. Έχω κάνει μάθημα χωρίς καθόλου ομιλία 3 ημέρες το οποίο ήταν απολαυστικό και το θυμούνται ακόμα οι μαθητές, και την 3η έγινε ένα επεισόδιο που πήγε να ξεφύγει από τον έλεγχό μου επειδή 2 μαθητές διαπληκτίστηκαν μεταξύ τους. Πήγαν να πιαστούν στα χέρια και χωρίς ομιλία είναι φοβερά δύσκολο να παρέμβεις αποτελεσματικά. Δεν έχω δουλέψει σε ΕΠΑΛ και δεν έχω το σύνδρομο Dunning-Kruger, δε λέω φέρτε μου οποιαδήποτε τάξη με οποιοδήποτε υπόβαθρο, παραβατικότητα, εντάσεις, κλπ και θα τους κάνω να απαγγέλουν ποίηση πάνω στα θρανία. Υπάρχουν πάντα ρεαλιστικοί περιορισμοί και ένα συγκεκριμένο εύρος δυνατοτήτων παρέμβασης. Όταν λοιπόν χρειάζεσαι δεκάδες χιλιάδες εκπαιδευτικούς και τους δίνεις από 700-1100 ευρώ από μία δεξαμενή διαθέσιμων πολιτών με πτυχία δεν μπορείς να φαντασιώνεσαι ότι όλοι θα είναι τέλειοι και ιδανικοί. Το θέμα είναι ότι τα σχολεία έχουν διαλυθεί. Ναι μπορείς να φέρεις τον σουπερμαν να κάνει μάθημα ακόμη και αν διαλυθούν ακόμα περισσότερο, όμως δεν έχουμε τον σουπερμαν ούτε και να τον είχαμε θα ήταν διατεθειμένος να κάνει αυτή τη δουλειά, σίγουρα θα έβγαζε πολύ περισσότερα αν είχε τέτοια αντίληψη και ικανότητες σε άλλες δουλειές και θα τις προτιμούσε. Κοινώς, με πορδές δε βάφεις αβγά, και το υπουργείο έχει διαλύσει τη δημόσια εκπαίδευση και ζητάει από τους εκπαιδευτικούς να αντισταθμίσουν όλες αυτές τις αδυναμίες. Είναι σα να μου λες, σε ένα διαλυμένο νοσοκομείο, που δεν υπάρχουν υποδομές, φάρμακα, χειρουργεία, κλπ θα φτιάξουμε τόσο καλές τις νοσοκόμες που όλοι οι ασθενείς θα έχουν τη σωστή περίθαλψη και θα φεύγουν και ευχαριστημένοι από την εμπειρία τους. Δε γίνονται αυτά. Θέλει πάρα πολλή δουλειά και μάλιστα κεντρικά από το Υπουργείο, σε πρώτη φάση να αντιληφθούν τα αντικειμενικά χάλια που υπάρχουν και σε δεύτερη να αναγνωρίσουν τις δικές τους ευθύνες και υποχρεώσεις.
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 09, 2021, 03:48:58 μμ από daskalos2021 »

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4072
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Καθηγητής ΕΠΑΛ απολύθηκε μετά από βίντεο όπου χτυπά μαθήτρια ..
« Απάντηση #136 στις: Δεκέμβριος 09, 2021, 03:51:19 μμ »
Συνάδελφοι δυστυχώς όσα και αν γράφονται, όσα και αν λέγονται, όσες μεταρρυθμίσεις και αν γίνονται δεκαετίες τώρα στην παιδεία ένα είναι βέβαιο... ο δρόμος του εκπαιδευτικού είναι μοναχικός συνάδελφοι. Για τον καθένα από εμάς. Στην τάξη, στο μάθημα σου είσαι μόνος(η) και τον κύριο έλεγχο πρέπει να τον έχεις εσύ. Και ξέρετε και κάτι άλλο; Όταν πρωτοδιορίστηκα πριν 16 χρόνια, σε λύκειο της επαρχίας, ήμουν ο μόνος που έκανε κάτι που ξάφνιαζε ακόμη και τους συναδέλφους μου (από τους οποίους άκουγα και αντιδράσεις). Ήμουν ο μόνος ο οποίος έκανε μάθημα με την πόρτα της τάξης ανοιχτή. Η τάξη πρέπει να είναι ανοιχτή. Υπήρξαν φορές όπου η διευθύντρια πέρναγε έξω από τις αίθουσες και στην δική μου στεκόταν και παρακολουθούσε. Οι μαθητές κάγκελο όταν ταυτόχρονα από τις διπλανές γινόταν το έλα να δεις. Από την πρώτη μέρα που μπαίνεις στην τάξη για μάθημα πρέπει να περνάς έντονα στους μαθητές ότι μπαίνεις μέσα ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΜΑΘΗΜΑ. Ο νοών νοείτω... και πιστέψτε με ακόμη και οι πιο κουμπούρες - χαβαλέδες μαθητές το σέβονται αυτό. Αλήθεια (από την εμπειρία μου θα μιλήσω) νομίζετε πως το σύνολο των εκπαιδευτικών που μπαίνει στην τάξη κάνει μάθημα; Ή βολεύει να κρύβεσαι πίσω από το γεγονός ότι η τάξη έχει ζωηρά και αντιδραστικά παιδιά που δεν σε αφήνουν να κάνεις μάθημα;

Ο αέρας που  βγάζεις όντως ισχύει. Το νιώθω τώρα εγώ σε σχέση με το πώς ήμουν ενοδιόριστη πριν από 8 χρόνια. Στην τάξη το έλυσα το θέμα μετά από μια πολύ ΄δυσκολη και μία λίγο ζόρικη χρονιά, στην αυλή όμως παρατηρήσεις, εφημερίες κλπ μου πήρε 4-5 χρόνια, πλησίαζα να πω κάτι και ήμουν σίγουρη ότι δεν θα με ακούσουν, μέχρι που κάποια στιγμή, αφού είχα λείψει 1.5 χρόνο με άδεια ανατροφής, ως δια μαγείας διαπίστωσα ότι είπα απλά να πάνε στη σειρά για την προσευχή και πήγαν!!!! Κάτι είχε αλλάξει στη στάση του σώματος και το ύφος μου και έγινε!

Ισχύει επ΄σιης ότι πολλοί κρύβονται πίσω από την κλειστη πόρτα για να μην εκτεθούν, και όταν συζητείται κάποιο θέμα στον σύλλογο κάνουν την πάπια, ότι δεν αφορά εκείνους. Το έχω ζησει κι αυτό ως νεοδιόριστη, να συζητάμε στο γραφείο, να μιλάω εγώ στον σύλλογο και οι άλλοι το κλασικό "σ εμένα δεν κα΄νουν τίποτα" και να έχω "εκτεθεί" εγώ. Όμως και άλλοι κρύβονται γιατί έχουν κουραστεί ακριβώς να εκτίθενται. ΣΤο δικό μου σχολείο πχ υπάρχει κουλτούρα χαβαλέ που εκφράζεται κυρίως σε αναπηλρωτές και νεοδιόριστους και ανάλογα με το τμήμα, στα αγγλικά και τα καλλιτεχνικά κι ας είναι ντόπιες οι καθηγήτριες, και καθόλου νέες. Όταν ο άλλος υποφέρει, μιλάει μία, μιλάει δύο, και κατά βάθος ακόμα κ αν δεν λέγεται, η αίσθηση είναι ότι "ουφ τώρα μας ήρθε αυτή η κοπελίτσα / αυτός ο βλάκας που δεν μπορεί να επιβληθει και μας χαλάει τα τμήματα", τι να κάνει ο άνθρωπος, θα υποφέρει σιωπηλά. Εμένα με λυπει αυτό, κι ας έχω δει όντως ακατάλληλους ή απροετοιμαστους ανθρώπους πράγματι να ρίχνουν λάδι στη φωτιά με τη συμπεριφορά τους (τα χω κάνει κι εγώ και τα γνωρίζω). Το σχολειο όμως οφείλει να έχει ενιαία στάση. Ο συνάδελφς είναι εκεί, τα παιδιά είναι απέναντι. Δεν είμαστε ίδιοι, δεν παίρνουμε το μέρος των παιδιών κρεμώντας συναδέλφους. Αν έχουν κάνει λάθος, εξηγούμε ότι ναι λάθη γίνονται και όλοι κάνουμε αλλά προσπαθούμε να ηρεμήσουμε τα πνεύματα. Δεν δίνουμε ποτέ βήμα στα παιδιά, να θεωρήσουν ότι κάνουν κουμάντο στο σχολείο. Μετά γυρνάει εις βάρος μας. Καλύτερα διακριτικά να πούμε μια κουβέντα στον συνάδελφο ή τον διευθυντή να το χειριστεί εικείνος, ή να κάνουμε μια αόριστη συζήτηση στον σύλλογο.

Αποσυνδεδεμένος erietta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3349
    • Προφίλ
Απ: Καθηγητής ΕΠΑΛ απολύθηκε μετά από βίντεο όπου χτυπά μαθήτρια ..
« Απάντηση #137 στις: Δεκέμβριος 09, 2021, 04:33:31 μμ »
Το βίντεο με το ΕΠΑΛ άρχισε να έχει συνέπειες. Κάποιοι μαθητές Γυμνασίου άρχισαν να μας απειλούν ότι θα πουν πως τους χτυπάμε. Αυτά σε σχολείο όπου κάνουν κουμάντο 10 μαθητές.
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 09, 2021, 04:35:33 μμ από erietta »

Αποσυνδεδεμένος menandros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1336
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Καθηγητής ΕΠΑΛ απολύθηκε μετά από βίντεο όπου χτυπά μαθήτρια ..
« Απάντηση #138 στις: Δεκέμβριος 09, 2021, 05:41:21 μμ »
https://www.alphatv.gr/show/tlive/?vtype=player&vid=50347&showId=1203&year=2021

από το 42:19 κ. εξ ΤΟ ΡΕΠορταζ στην εκπομπη της Στεφανίδου για ΕΠΑΛ Πάτρας

Αποσυνδεδεμένος daskalos2021

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 113
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Καθηγητής ΕΠΑΛ απολύθηκε μετά από βίντεο όπου χτυπά μαθήτρια ..
« Απάντηση #139 στις: Δεκέμβριος 09, 2021, 06:23:16 μμ »
AShenOne - Δες το βίντεο με το ΕΠΑΛ της Πάτρας και σκέψου. Αν πας εκεί να κάνεις μάθημα μιας και είσαι τόσο ικανός θα σε πείραζε να υπάρχει κάμερα να καταγράφει ζωντανά την τάξη σου και πόσο θα ξεφτιλίζεσαι χωρίς έλεος?

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158560
  • Σύνολο θεμάτων: 19200
  • Σε σύνδεση σήμερα: 541
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 10
Επισκέπτες: 443
Σύνολο: 453

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.066 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.