*

Αποστολέας Θέμα: Διαχείριση γονέα  (Αναγνώστηκε 3554 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Kassiopi

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 23
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Διαχείριση γονέα
« στις: Οκτώβριος 27, 2021, 05:35:16 μμ »
Συνάδελφοι τα φώτα σας!

Κάνω ιδιαίτερα αγγλικών σε ένα μαθητή γυμνασίου αλλά τώρα ξεκίνησε αγγλικά οπότε είμαστε στην a junior. Το θέμα μου δεν το έχω με τον μαθητή αλλά με τη μητέρα του η οποία κάθε τρεις και λίγο με παίρνει τηλέφωνο και μου κάνει υποδείξεις πως να κάνω το μάθημα για το βλαστάρι της. Παράδειγμα (μεταξύ άλλων): έχω βάλει επανάληψη λέξεων ώστε να κάνουμε ένα μικρό τεστάκι και με παίρνει λίγες ώρες πριν το μάθημα και μου λέει "μην του βάλεις τεστ δεν έχει διαβάσει πολύ καλά". Ή "να του βάζεις λιγότερα" ενώ βρε παιδιά του βάζω όσο λιγότερα μπορώ γιατί καταλαβαίνω την πίεση που έχει από τα μαθήματα του σχολείου. Τέλος πάντων, το θέμα είναι ότι εγώ συνεννοούμαι μια χαρά με το παιδί και πάντα του βάζω υλικό και εξάσκηση για το σπίτι ενώ με έχει διαβεβαιώσει ότι μπορεί να το κάνει. Δεν ξέρω αν είμαι υπερβολική αλλά πραγματικά με ενοχλεί αυτή η κατάσταση και θέλω να την σταματήσω αλλά δεν ξέρω πως...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Διαχείριση γονέα
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 11:44:46 »

Αποσυνδεδεμένος English

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1440
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διαχείριση γονέα
« Απάντηση #1 στις: Οκτώβριος 27, 2021, 06:14:22 μμ »
Συνάδελφοι τα φώτα σας!

Κάνω ιδιαίτερα αγγλικών σε ένα μαθητή γυμνασίου αλλά τώρα ξεκίνησε αγγλικά οπότε είμαστε στην a junior. Το θέμα μου δεν το έχω με τον μαθητή αλλά με τη μητέρα του η οποία κάθε τρεις και λίγο με παίρνει τηλέφωνο και μου κάνει υποδείξεις πως να κάνω το μάθημα για το βλαστάρι της. Παράδειγμα (μεταξύ άλλων): έχω βάλει επανάληψη λέξεων ώστε να κάνουμε ένα μικρό τεστάκι και με παίρνει λίγες ώρες πριν το μάθημα και μου λέει "μην του βάλεις τεστ δεν έχει διαβάσει πολύ καλά". Ή "να του βάζεις λιγότερα" ενώ βρε παιδιά του βάζω όσο λιγότερα μπορώ γιατί καταλαβαίνω την πίεση που έχει από τα μαθήματα του σχολείου. Τέλος πάντων, το θέμα είναι ότι εγώ συνεννοούμαι μια χαρά με το παιδί και πάντα του βάζω υλικό και εξάσκηση για το σπίτι ενώ με έχει διαβεβαιώσει ότι μπορεί να το κάνει. Δεν ξέρω αν είμαι υπερβολική αλλά πραγματικά με ενοχλεί αυτή η κατάσταση και θέλω να την σταματήσω αλλά δεν ξέρω πως...
Κόβεις τον αέρα στην παρεμβατική μητέρα, ξεκαθαρίζεις ευγενικά πως ως επαγγελματίας ξέρεις τι κάνεις και δε δέχεσαι παρεμβάσεις. Αλλιώς διακόπτεις τη συνεργασία για χάρη της ψυχικής σου υγείας. Άλλωστε μπορεί πάντα η μητέρα να διδάξει η ίδια το παιδί της.   :D

Αποσυνδεδεμένος Kassiopi

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 23
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διαχείριση γονέα
« Απάντηση #2 στις: Οκτώβριος 27, 2021, 08:03:39 μμ »
Κόβεις τον αέρα στην παρεμβατική μητέρα, ξεκαθαρίζεις ευγενικά πως ως επαγγελματίας ξέρεις τι κάνεις και δε δέχεσαι παρεμβάσεις. Αλλιώς διακόπτεις τη συνεργασία για χάρη της ψυχικής σου υγείας. Άλλωστε μπορεί πάντα η μητέρα να διδάξει η ίδια το παιδί της.   :D

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση!

Το θέμα είναι ότι και αυτή είναι καθηγήτρια ξένης γλώσσας (γερμανικά) οπότε θεωρεί πως γνωρίζει τι πρέπει και πως να διδάξω στο μάθημά μου. Αυτό που πραγματικά μου τη δίνει στα νεύρα είναι το διδακτικό ύφος το οποίο χρησιμοποιεί >:(


Αποσυνδεδεμένος erietta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3370
    • Προφίλ
Απ: Διαχείριση γονέα
« Απάντηση #3 στις: Οκτώβριος 27, 2021, 09:30:35 μμ »
Ωχ! Καλά πώς και  ξεκίνησε το παιδί της τόσο αργά τα αγγλικά; Άλλοι τα στέλνουν αγγλικά από το νηπιαγωγείο και πιο πριν!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Διαχείριση γονέα
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 11:44:46 »

Αποσυνδεδεμένος Kassiopi

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 23
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διαχείριση γονέα
« Απάντηση #4 στις: Οκτώβριος 27, 2021, 10:03:15 μμ »
Ωχ! Καλά πώς και  ξεκίνησε το παιδί της τόσο αργά τα αγγλικά; Άλλοι τα στέλνουν αγγλικά από το νηπιαγωγείο και πιο πριν!

Τα πήγαινε αγγλικά σε φροντιστήριο το οποίο, σύμφωνα με τα λεγόμενά της, δεν τους έμαθε τίποτα (παρεμπιπτόντως αλλάζει τους καθηγητές σαν τα πουκάμισα γιατί όλοι μα όλοι μέχρι τώρα της βγήκαν σκάρτοι. Το τι θάψιμο έχω ακούσει για προηγούμενους καθηγητές είναι άλλο πράγμα!).

Το θέμα είναι ότι έτσι ο μαθητής μαθαίνει ότι οκ δεν θα διαβάσω, θα πάρει η μαμά την καθηγήτρια να της το πει και όλα καλά. Σήμερα ας πούμε που είχαμε τεστ υποτίθεται, μου ήρθε αεράτος και μου είπε χαλαρά ότι δεν έχει διαβάσει (και εκνευρίζομαι γιατί φυσικά είχε προηγηθεί τηλέφωνο και αντί να της πω ότι θα κάνω το τεστ κανονικά και ότι πρέπει ο μαθητής κάποια στιγμή να μάθει ότι οι πράξεις του έχουν συνέπειες, δέχτηκα να μην κάνω το τεστ!) Με τον εαυτό μου τα παίρνω γιατί λόγω της ανάγκης που έχω και δεν με παίρνει να χάνω μαθήματα ανέχομαι την κάθε.....

Αποσυνδεδεμένος Apes.02

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 45
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διαχείριση γονέα
« Απάντηση #5 στις: Οκτώβριος 28, 2021, 04:03:13 μμ »
Το ότι έχουν αλλάξει πολλούς καθηγητές δεν είναι τυχαίο.Σίγουρα δε , δεν οφείλεται στο ότι ήταν όλοι ανεπαρκείς.Μάλλον πρέπει να ξέρεις ότι το μάθημα δε θα κρατήσει για πολύ.Δεν υπάρχει λόγος να προβληματίζεσαι πολύ. Είτε γίνεις τώρα πιο αυστηρή και θέσεις τους όρους σου είτε κάνεις υπομονή ,πιθανότατα το αποτέλεσμα θα είναι το ίδιο : το μάθημα θα σταματήσει.

Αποσυνδεδεμένος English

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1440
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διαχείριση γονέα
« Απάντηση #6 στις: Οκτώβριος 28, 2021, 08:43:50 μμ »
Συμφωνώ! Το μάθημα θα σταματήσει οπότε αν σου τύχει κάποιο άλλο, άφησέ το αυτό δίχως τύψεις αν σε παίρνει οικονομικά. Το ότι σε αυτή την ηλικία το παιδί είναι σε αυτή την τάξη, έχει σταματήσει το φροντιστήριο κι έχει αλλάξει τόσους καθηγητές λέει  πολλά και για τον μαθητή αλλά και για την οικογένεια. Κάνε υπομονή, αν μπορείς, μέχρι να βρεθεί κάτι καλύτερο ή να σου πουν ότι σταματάτε για τα χρήματα και μόνο μιας και δουλειά δε γίνεται, γιατί πολύ απλά δεν το θέλουν.

Αποσυνδεδεμένος helena2015

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 15
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διαχείριση γονέα
« Απάντηση #7 στις: Φεβρουάριος 01, 2022, 08:37:18 πμ »
Καλημέρα σας,
είχα χθες μια απίστευτη εμπειρία παρεμβατικής μητέρας που πραγματικά δε ξέρω πως να διαχειριστώ. Το κοριτσάκι της πηγαίνει Πέμπτη δημοτικού( b senior) , το καλοκαίρι κάναμε μαθήματα ώστε να βγει η ύλη της a senior ( μια και λόγω τηλεκπαίδευσης η ίδια θεώρησε πως ήταν χάσιμο χρημάτων στο φροντιστήριο που πήγαινε το παιδάκι και την σταμάτησε),είναι ένα παιδί με άριστο λεξιλόγιο, πολύ καλή στα προφορικά όμως όπως είναι λογικό θέλει δουλειά στη γραμματική και έκθεση.( όπως κάθε παιδι σε αυτή την τάξη, απλά το λεξιλόγιο της είναι ίσως πάνω από το μέσο όρο των παιδιών της ηλικίας της) Τα αναφέρω όλα αυτά γιατί πριν 1 μήνα η μαμα μου ανέφερε πως θέλει να δοκιμάσουμε να δώσει lower στην α γυμνασίου, της είπα πως κάτι τέτοιο είναι δύσκολο γιατι ναι μεν το λεξιλόγιο και το προφορικό είναι άριστο αλλά το παιδί ειναι Πέμπτη b senior , και πόσο πια διάβασμα μπορεί να κάνει ώστε να βγουν οι επόμενες τάξεις. Να αναφέρω επίσης ότι γενικά ακυρώνονται μαθήματα συνέχεια χωρίς να υπάρχει απο τη μεριά της μαμάς διάθεση αναπλήρωσης τους. οπότε η ύλη δεν προχωρά όπως θα ήθελα. Οταν αναφερθώ στο ότι είμαστε πίσω λγω των ακυρώσεων η απάντηση έιναι ''δε σας φοβαμαι εσας έιστε φοβερες θα βγει η ύλη).
Χθες λοιπόν μου είπε πως πρέπει να την πιέσω κι άλλο γιατί δε διαβάζει σπίτι η μικρή καθόλου, εγώ της είπα πως ποτέ δεν εχει ερθει αδιάβαστο το παιδί ( το παιδι να φωναζει οτι διαβάζει)____Οποτε το συμπέρασμα της μαμάς ηταν οτι αμα είναι τόσο καλή δες μηπως δωσει lower έκτη δημοτικού, άμα είναι τοσο καλή χωρις διαβασμα γιατι να καθυστερούμε!!! Οποιος μπορεί να μου πει μια γνώμη, για το πως να το χειριστώ γιατί δεν έχω λόγια .....Δε ξέρω τι άλλο να πω...Ευχαριστώ πολύ

Αποσυνδεδεμένος maria42

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 149
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διαχείριση γονέα
« Απάντηση #8 στις: Φεβρουάριος 01, 2022, 01:21:10 μμ »
Δική μου γνώμη είναι να είσαι απόλυτη ως προς το θέμα το πότε και πώς θα βγει η ύλη. Πες στη μητέρα ότι εσύ είσαι η καθηγήτρια και εσύ ορίζεις με βάση τις σπουδές και την εμπειρία σου πότε θα δώσει κάθε μαθητής σου  εξετάσεις.  Οι γονείς όπως και οι ενήλικες μαθητές έχουν μια δική τους κοσμοθεωρία και είναι 99% εκτός πραγματικότητας. Και εγώ έχω μαθήτρια που δυσκολεύεται πάρα πολύ και η μητέρα της νομίζει ότι επειδή είναι καλή στο σχολείο είναι αυτονόητο να είναι καλή και στα αγγλικά. Της έλεγα τόσο καιρό ότι δυσκολεύεται και αυτή θεωρούσε ότι δεν της έβαζα αρκετή δουλειά στο σπίτι. Φυσικά ήρθε το διαγώνισμα του σχολείου - Α γυμνασίου- και επιβεβαίωσε αυτά που λέω τόσο καιρό. Σε τέτοιους γονείς πρέπει να μιλάς αναγκαστικά από καθέδρας και να τονίζεις ότι εσύ είσαι η ειδική στο κομμάτι αυτό. Σε καμία περίπτωση μην δεχθείς να δώσει το παιδί πριν να είναι πραγματικά έτοιμο γιατί την αποτυχία του θα τη χρεωθείς εσύ. Καλύτερα να σταματήσει αν δεν της αρέσει η δουλειά και ο ρυθμός σου παρά να υποχωρήσεις και να στείλεις ένα ανέτοιμο παιδί για εξετάσεις. Στο κάτω κάτω σκοπός είναι να μάθει και τη γλώσσα το παιδί και όχι απλά να πάρει ένα χαρτί. Τόνισε ότι βλέπεις σοβαρά το επάγγελμά σου και δεν ανήκεις στην κατηγορία των καθηγητών που κάνουν προχειροδουλιές εις βάρος των μαθητών τους. Μην είσαι ελαστική με τέτοιους γονείς. Καλύτερα να φύγει παρά να σου χρεωθεί μετά η αποτυχία του παιδιού. Θα σου κάνει μεγαλύτερη ζημιά στους υπόλοιπους μαθητές σου. Ακόμη και αν περάσει θα διαδοθεί αυτό και θα θέλουν και οι υπόλοιποι γονείς να δώσουν τα παιδιά τους πριν την ώρα τους και εσύ και θα αγχώνεσαι να βγάλεις την ύλη και θα ψάχνεις κάθε τρεις και λίγο μαθητές.

Αποσυνδεδεμένος bloodymary195

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 317
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διαχείριση γονέα
« Απάντηση #9 στις: Φεβρουάριος 01, 2022, 05:38:00 μμ »
Παρεμβατικοί γονείς, αυτή η μάστιγα!!! Όλα τα σφάζουν, όλα τα μαχαιρώνουν!!! Καταρχήν εξηγείς το αυτονόητο ότι σκοπός είναι η μικρή να μάθει αγγλικά και όχι απλά να πάρει ένα δίπλωμα. Και για να πάρει κάποιος ένα δίπλωμα (ακόμα και το ευκολότερο που υπάρχει) χρειάζεται χρόνος, καθώς και ωριμότητα. Ένα τόσο μικρό παιδί δεν ξέρει καν πως να εκφραστεί στα ελληνικά σε μία έκθεση, θα το κάνει στα αγγλικά; Επιπλέον το ζητούμενο δεν είναι να βγει απλώς η ύλη, αλλά να εμπεδωθεί και η εμπέδωση θέλει επίσης χρόνο και εξάσκηση και τριβή. Δεν σημαίνει ότι με την πίεση και το άγχος τα παιδιά κινητοποιούνται, αλλά συνηθέστερα πεισμώνουν και δεν ασχολούνται!

Αποσυνδεδεμένος Landau

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6022
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση.. BAZINGA!
    • Προφίλ
Απ: Διαχείριση γονέα
« Απάντηση #10 στις: Φεβρουάριος 02, 2022, 12:12:54 πμ »
Απορώ γιατί δεν έβαλε το παιδί της να δώσει για lower από το νηπιαγωγείο!
Ε ρε κάτι βλαμμένοι κηδεμόνες... θα μεγαλώσει το παιδί και θα σιχτιρίζει!
Ας αφήσουν τα παιδιά να παίξουν και λίγο, όλο εντατικό διάβασμα;
"Physics is like sex: sure, it may give some practical results, but that's not why we do it."
(Richard P. Feynman ?)

"The first condition of progress is the removal of censorship."
(George Bernard Shaw)

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32291
  • Τελευταία: papamak
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159730
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 361
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 6
Επισκέπτες: 317
Σύνολο: 323

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.083 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.