*

Αποστολέας Θέμα: Συνταξιοδοτήσεις 2022  (Αναγνώστηκε 52681 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος asta napane

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 953
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Συνταξιοδοτήσεις 2022
« Απάντηση #210 στις: Φεβρουάριος 20, 2022, 11:13:49 μμ »
Που να δεις πόσες ψεύτικες γνωματεύσεις "σκλήρυνσης κατά πλάκας " υπάρχουν. Πόσες ψεύτικες επαπειλούμενες εγκυμοσύνες βγαίνουν με ένα χαρτί από γιατρό. Αν αρχίσουμε και το ψάχνουμε δε τελειώνουμε ούτε αύριο .

οι ψεύτικες γνωματεύσεις ειδικά το τελευταίο έτος εργασίας πριν τη σύνταξη είναι σύνηθες, αλλά και εύκολο να εντοπιστεί . ξεφτίλα αλλά υπάρχει και προφανώς κάποιοι καλύπτουν. έπρεπε να φεύγουν και να πηγαίνουν υποχρεωτικά σε γραφείο ή σε περίπτωση που λείψουν με απανωτές ανανεώσεις άδειας για ψυχολογικά ή άλλα να γίνεται μείωση εκ των υστέρων, λέει ο nemo 13 , αν και υπερβολικός στη διατύπωση !

για τις επαπειλούμενες έχω άλλη άποψη , δεν είναι αυτές το πρόβλημα: από την αρχή της εγκυμοσύνης έπρεπε να υπάρχει άδεια (και στις μόνιμες και στις αναπληρώτριες : οι τελευταίες να μην πληρώνονται όλη τη χρονιά αλλά να ΠΑΙΡΝΟΥΝ ΟΛΑ τα μορια της χρονιάς συν 6 μήνες μετά), η κύηση επηρεάζει όλη τη ζωή και δεν είναι η ένταση του σχολείου για αυτή τη φάση των γυναικών. η ξεφτίλα της πρόωρης συνταξιοδότησης με ανήλικο (15-16-17) έχει νόημα; δεν είναι κοροϊδία; καλύτερα αυτά τα λεφτά και την προϋπηρεσία να την παίρνουν οι γυναίκες όποτε πρέπει .

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Συνταξιοδοτήσεις 2022
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 05:29:30 »

Αποσυνδεδεμένος saron

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 12
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Συνταξιοδοτήσεις 2022
« Απάντηση #211 στις: Φεβρουάριος 23, 2022, 09:05:55 μμ »
Καλησπέρα. Μήπως ξερεις κανεις τις παραιτησεις ΠΕ03 στην Α και Β Θεσσαλονικης???

Αποσυνδεδεμένος ahgioma

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1394
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Συνταξιοδοτήσεις 2022
« Απάντηση #212 στις: Φεβρουάριος 23, 2022, 09:36:36 μμ »
Έχουν αναρτηθεί οι συνταξιοδοτήσεις;ΠΕ02  Α και Β Θεσσαλονικης;

Αποσυνδεδεμένος Serraios

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1555
  • Φύλο: Άντρας
  • Όνειρα κόντρα στην φθορά..
    • Προφίλ
Απ: Συνταξιοδοτήσεις 2022
« Απάντηση #213 στις: Φεβρουάριος 24, 2022, 12:50:41 πμ »
Που να δεις πόσες ψεύτικες γνωματεύσεις "σκλήρυνσης κατά πλάκας " υπάρχουν. Πόσες ψεύτικες επαπειλούμενες εγκυμοσύνες βγαίνουν με ένα χαρτί από γιατρό. Αν αρχίσουμε και το ψάχνουμε δε τελειώνουμε ούτε αύριο .

Ελπίζω πότε στην ζωή σου ούτε ψεύτικη γνωμάτευση σκλήρυνση κατά πλάκας να μην δεις..
Χαμογέλα ρε.. τι σου ζητάνε;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Συνταξιοδοτήσεις 2022
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 05:29:30 »

Αποσυνδεδεμένος ΤΚ

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 755
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Συνταξιοδοτήσεις 2022
« Απάντηση #214 στις: Φεβρουάριος 24, 2022, 12:59:47 πμ »
@serraie: τι εννοείς ? Θεωρείς σωστό κάποιος να βγάζει ψεύτικο πιστοποιητικό σκλήρυνσης ? Και απέναντι στη κοινωνία και απέναντι στους ανθρώπους που όντως έχουν σκλήρυνση?

Αποσυνδεδεμένος nipiagogos1988

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1386
  • Φύλο: Γυναίκα
  • μαζί με την οικονομική κρίση ήρθε και το πτυχίο,
    • Προφίλ
Απ: Συνταξιοδοτήσεις 2022
« Απάντηση #215 στις: Φεβρουάριος 24, 2022, 07:39:10 πμ »
@serraie: τι εννοείς ? Θεωρείς σωστό κάποιος να βγάζει ψεύτικο πιστοποιητικό σκλήρυνσης ? Και απέναντι στη κοινωνία και απέναντι στους ανθρώπους που όντως έχουν σκλήρυνση?

Εσυ πως ξέρεις τι είναι αληθινό και τι ψεύτικο; Τι είσαι, δικαστής ; Λυπάμαι πολύ για αυτή την αντιμετώπιση σε συναδέλφους με προβλημα υγείας
Η ζωή είναι μικρή για να'ναι θλιβερή μωρό μου!!  8/2011

https://www.youtube.com/watch?v=3J2eeyOaYlY

Αποσυνδεδεμένος ΤΚ

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 755
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Συνταξιοδοτήσεις 2022
« Απάντηση #216 στις: Φεβρουάριος 24, 2022, 10:05:57 πμ »
@nipiagogos1988: Συγγνώμη γνωρίζεις ανάγνωση ? Λέω πουθενά κάτι για τους συναδέλφους με προβλήματα υγείας ? Εγώ αναφέρθηκα ότι γνωρίζω ψεύτικες τέτοιες δηλώσεις. Είπα εγώ ότι όλοι είναι ψεύτικοι ? Άλλος συνάδελφος μίλησε για ψεύτικα πιστοποιητικά υγείας πριν τη σύνταξη και απλά επιβεβαίωσα ότι και εγώ γνωρίζω κάποιες τέτοιες περιπτώσεις και συγκεκριμένα για σκλήρυνση κατά πλάκας . Δε ξέρω αν κάποιος έχει τη μύγα και μυγιαζεται αλλά πουθενά δε προκύπτει ότι κάνω επίθεση σε όσους έχουν πρόβλημα υγείας. Ας μάθουμε να διαβάζουμε, εκπαιδευτικοί είμαστε...

Αποσυνδεδεμένος natasaed

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 6
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Συνταξιοδοτήσεις 2022
« Απάντηση #217 στις: Φεβρουάριος 24, 2022, 11:42:42 μμ »
@nipiagogos1988: Συγγνώμη γνωρίζεις ανάγνωση ? Λέω πουθενά κάτι για τους συναδέλφους με προβλήματα υγείας ? Εγώ αναφέρθηκα ότι γνωρίζω ψεύτικες τέτοιες δηλώσεις. Είπα εγώ ότι όλοι είναι ψεύτικοι ? Άλλος συνάδελφος μίλησε για ψεύτικα πιστοποιητικά υγείας πριν τη σύνταξη και απλά επιβεβαίωσα ότι και εγώ γνωρίζω κάποιες τέτοιες περιπτώσεις και συγκεκριμένα για σκλήρυνση κατά πλάκας . Δε ξέρω αν κάποιος έχει τη μύγα και μυγιαζεται αλλά πουθενά δε προκύπτει ότι κάνω επίθεση σε όσους έχουν πρόβλημα υγείας. Ας μάθουμε να διαβάζουμε, εκπαιδευτικοί είμαστε...

ΤΚ:  :) Επίσης ας μάθουμε να μην ειρωνευόμαστε την ικανότητα ανάγνωσης των συναδέλφων, εκπαιδευτικοί είμαστε...Πρόκειται για ξεκάθαρη υποτίμηση...
Αρχικά αδυνατώ να αντιληφθώ πώς έχεις τη γνώση, τη δυνατότητα και την πρόσβαση να εξακριβώνεις τη γνησιότητα ιατρικών πιστοποιητικών και δη για τόσο σοβαρές παθήσεις.Πέρα από αυτό, έχοντας εργαστεί πολλά χρόνια σε υπηρεσίες του Υπουργείου Υγείας, προσωπικά δεν γνωρίζω γιατρό τόσο ανόητο που θα έδινε πλαστό πιστοποιητικό για σκλήρυνση, διότι πρόκειται για ανίατη μέχρι τούδε νόσο και "θα ήταν σαν να βάζει το κεφάλι του στην καρμανιόλα" . Δε μιλάμε πχ για οσφυαλγία που θα περάσει και δεν μπορεί να ελεγχθεί.
Επιπροσθέτως, αυτό με τη μύγα μου φέρνει στο μυαλό κάτι άλλο που λέει και η επιστήμη...  αλλά και ο θυμόσοφος λαός: αυτό που κατακρίνουμε υπερβολικά, κατά βάθος για κάποιο λόγο θα επιθυμούσαμε να το κάνουμε εμείς οι ίδιοι ή απλά και λαϊκά "κράζεις... θαυμάζεις".Και στην τελική --> Live and let live.Σε τί σε βοηθάει να ψάχνεσαι με το τί, υποθετικά, μπορεί να έχει κάνει κάποιος άλλος με την πάρτη του; Μείνε στο τί κάνεις εσύ με βάση αυτό που πιστεύεις για πάρτη σου.Ο καθένας ορίζει τον εαυτό του μόνο.   
 Τέλος συμφωνώ απόλυτα με το λιτό και περιεκτικό σχόλιο του Σερραίου.

« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 25, 2022, 12:05:19 πμ από natasaed »

Αποσυνδεδεμένος Serraios

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1555
  • Φύλο: Άντρας
  • Όνειρα κόντρα στην φθορά..
    • Προφίλ
Απ: Συνταξιοδοτήσεις 2022
« Απάντηση #218 στις: Φεβρουάριος 25, 2022, 11:36:34 μμ »
@serraie: τι εννοείς ? Θεωρείς σωστό κάποιος να βγάζει ψεύτικο πιστοποιητικό σκλήρυνσης ? Και απέναντι στη κοινωνία και απέναντι στους ανθρώπους που όντως έχουν σκλήρυνση?

Λέω ας αφήσουμε καλύτερα τους ειδικούς να ξέρουν τι είναι αληθινό και τι οχι.
Έχω δει κόσμο με ΣΚΠ (πρωην συμφοιτητές) που αν δεν το ήξερες  δεν θα το καταλάβαινες
και μετα από μερικά χρόνια να τους βλέπω ξανά σε αναπηρικά αμαξιδια..
Στην τελική ΑΝ εχεις στοιχειά να πας να τα καταθέσεις στον εισαγγελέα.
Επίσης επειδή πολλά λέμε για παραποιημένα πιστοποιητικά, πληρωμένα μεταπτυχιακά ψεύτικα διδακτορικά,
εγώ ξέρω και άλλους που πήραν ένα Πτυχίο με την μανά τους να τηλεφωνεί σε καθηγητές και να παρακαλάει να τους περάσουν.
Οπότε εξαιρέσεις και βρώμια θα υπάρχει παντού ας κοιτάμε την δικιά μας καμπούρα καλύτερα ΟΛΟΙ ΜΑΣ(δεν το λέω για εσένα)

Χαμογέλα ρε.. τι σου ζητάνε;

Αποσυνδεδεμένος nemo13

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 44
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Συνταξιοδοτήσεις 2022
« Απάντηση #219 στις: Φεβρουάριος 26, 2022, 12:26:03 μμ »
Aν έχεις στοιχεια να πας στον εισαγγελέα...... Κοινώς σκάσε και μην λες καμία αλήθεια γιατί σου την πέφτουν οι της Ολμε και οι λοιπές προοδευτικές δυνάμεις. Εντωμεταξύ το μόνο που σου επιτρέπεται να κάνεις είναι να ζητάς εκατομμύρια μόνιμους χιλάδες διορισμούς, μισθό στα 2000 ευρώ από τα λεφτόδεντρα και εις υγεία των κορόιδων.

Αποσυνδεδεμένος Serraios

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1555
  • Φύλο: Άντρας
  • Όνειρα κόντρα στην φθορά..
    • Προφίλ
Απ: Συνταξιοδοτήσεις 2022
« Απάντηση #220 στις: Μάρτιος 03, 2022, 08:21:54 μμ »
Βλέπω ότι οι συνταξιοδοτήσεις μετά τις ανακλήσεις σχεδόν γίνονται μηδενικές. Σε αυτό ίσως φταίνε οι αυξήσεις σε τιμές κλπ και η αρκετά χαμηλή σύνταξη.
Σε ΔΔΕ όπως Κιλκίς η Σέρρες ξέρω ότι εκεί που ήταν αθροιστικά πάνω από 10 τώρα είναι 1-2 για τους ΠΕ03(0 στο Κιλκίς ενώ έκαναν 5 αίτηση, 1 η 2 Σέρρες ενώ έκαναν 7 αίτηση) κ αυτό φυσικά ισχύει και για τις άλλες ειδικότητες.
Χαμογέλα ρε.. τι σου ζητάνε;

Αποσυνδεδεμένος Vagg91

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2437
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Συνταξιοδοτήσεις 2022
« Απάντηση #221 στις: Μάρτιος 03, 2022, 08:25:02 μμ »
Yπαρχουν και σε Ειδικη και σε Γενικη κενα απο περυσι... Ειναι κοντα στα 6000...τωρα πιστευω γυρω στις 3000 θα ειναι οι συνταξιοδοτησεις....Παντως το εναντι ειναι στα 720 ευρω.....και με καποια ιδιαιτερακια η διαφορα δεν ειναι μεγαλη... πολλοι γνωστοι μου εκπαιδευτικοι θα το κανουν ετσι
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 03, 2022, 08:32:36 μμ από Vagg91 »

Αποσυνδεδεμένος ΕΠ06

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 632
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Συνταξιοδοτήσεις 2022
« Απάντηση #222 στις: Μάρτιος 03, 2022, 08:30:36 μμ »
Υπάρχουν και ειδικότητες που πέρσι δεν τους προσμετρήθηκαν οι συνταξιοδοτήσεις καθόλου..χωρίς αυτό να σημαίνει πως δεν θα αδικηθούν και φέτος για δεύτερη φορά, πράγμα το οποίο απεύχομαι βέβαια.

Αποσυνδεδεμένος vagg99

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 875
    • Προφίλ
Απ: Συνταξιοδοτήσεις 2022
« Απάντηση #223 στις: Μάρτιος 03, 2022, 08:33:38 μμ »
Και όσα γίνονται στην Ουκρανία θα επηρεάσουν την απόφαση για ανάκληση κάποιων συνταξιοδοτησεων, λόγω της οικονομικής κρίσης - ακριβειας που φαίνεται ότι θα δημιουργήσει αυτος ο πόλεμος.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32294
  • Τελευταία: etaap0021
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159882
  • Σύνολο θεμάτων: 19213
  • Σε σύνδεση σήμερα: 509
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 0
Επισκέπτες: 486
Σύνολο: 486

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.099 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.