*

Αποστολέας Θέμα: Μεταθέσεις 2022  (Αναγνώστηκε 99822 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος knkn

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2349
  • Φύλο: Άντρας
  • η ζωή είναι ωραία !
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2022
« Απάντηση #56 στις: Μάρτιος 05, 2022, 08:14:56 πμ »
Αμα ειναι 3 τα οργανικά κενα θα παρουν 3 ατομα μεταθεση. Ποσα να παρουν; 10? Μετα μιλαμε για υπεράριθμες μεταθέσεις

Δεν έχεις καταλάβει τι λέω νομίζω. 
Άλλο ένα παράδειγμα.
Πέρυσι διορίστηκαν 280 μαθηματικοί στην Αττική.
Αυτό σημαίνει ότι στις περσινές μεταθέσεις η Αττική είχε ποσοστό ικανοποίησης 100% στους μαθηματικούς και έμειναν και 280 θέσεις.
Αν υπήρχαν άλλοι 200 που ήθελαν να πάνε Αττική θα ήταν κατά 200 μεγαλύτερος ο αριθμός μεταθέσεων αλλά αυτό δεν  αλλαζει την ουσία που είναι ότι ΟΛΟΙ όσοι ήθελαν πήραν μετάθεση. 

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μεταθέσεις 2022
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 18:45:55 »

Αποσυνδεδεμένος gvasilis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3187
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2022
« Απάντηση #57 στις: Μάρτιος 05, 2022, 09:15:34 πμ »
Δεν έχεις καταλάβει τι λέω νομίζω. 
Άλλο ένα παράδειγμα.
Πέρυσι διορίστηκαν 280 μαθηματικοί στην Αττική.
Αυτό σημαίνει ότι στις περσινές μεταθέσεις η Αττική είχε ποσοστό ικανοποίησης 100% στους μαθηματικούς και έμειναν και 280 θέσεις.
Αν υπήρχαν άλλοι 200 που ήθελαν να πάνε Αττική θα ήταν κατά 200 μεγαλύτερος ο αριθμός μεταθέσεων αλλά αυτό δεν  αλλαζει την ουσία που είναι ότι ΟΛΟΙ όσοι ήθελαν πήραν μετάθεση.
αν δεν υπήρχαν άλλα 200 οργανικά κενά δεν θα έπαιρναν άλλοι 200 μετάθεση, οπότε το ποσοστό ικανοποίησης θα ήταν 58%.
Το ποσοστό ικανοποίησης προκύπτει από τα οργανικά κενά που υπολογίζονται από την εγκύκλιο στην αρχή. Δεν λένε πρώτα "θα ικανοποιήσω φετος το 82% ...." και μετά ορίζουν τα κενά. Όχι πια για να είμαι πιο ακριβής

Αποσυνδεδεμένος popins

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 271
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2022
« Απάντηση #58 στις: Μάρτιος 05, 2022, 11:41:52 πμ »
Να κάνω μια ερώτηση.  Είμαι νεοδιοριστη και περιμένω οριστική τοποθέτηση. Στα κενά που έδωσαν οι δδε έχουν αφαιρέσει εμάς υποθέτω... Θα ανακοινωθούν τα κενά αυτά από κάθε δδε; Προβλέπεται αυτή η διαδικασία; Ευχαριστώ

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10808
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2022
« Απάντηση #59 στις: Μάρτιος 05, 2022, 12:43:05 μμ »
Να κάνω μια ερώτηση.  Είμαι νεοδιοριστη και περιμένω οριστική τοποθέτηση. Στα κενά που έδωσαν οι δδε έχουν αφαιρέσει εμάς υποθέτω... Θα ανακοινωθούν τα κενά αυτά από κάθε δδε; Προβλέπεται αυτή η διαδικασία; Ευχαριστώ
Σύμφωνα με την εγκύκλιο στα κενά πλεονάσματα υπολογίζονται μόνο όσοι ανήκουν οργανικά (άρα όχι οι νεοδιόριστοι) και αφαιρούνται όσοι συνταξιοδοτούνται σε λίγους μήνες. Τα σχολεία που θα έχουν οργανικό κενό θα τα ξέρετε τον Μάιο που θα κάνετε αίτηση για να διεκδικήσετε οριστική τοποθέτηση μαζί με όσους είναι στη διάθεση ΠΥΣΔΕ (δηλαδή δεν έχουν πάρει οργανική θέση) ή όσους ζητάνε βελτίωση θέσης (δηλαδή να αλλάξουν σχολείο).

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μεταθέσεις 2022
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 18:45:55 »

Αποσυνδεδεμένος mmmm

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1711
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2022
« Απάντηση #60 στις: Μάρτιος 05, 2022, 03:28:59 μμ »
Στους "οργανικά ανήκοντες" συμπεριλαμβάνονται οσοι είναι στη διάθεση πυσδε, δηλαδή και οι νεοδιόριστοι (έτσι λέει στην εγκύκλιο υπολογισμού κενών που έφτασε στα σχολεία). Τα κενά που δηλώνουν οι Διευθύνσεις είναι ίσα με τον αριθμό των διορισμών που θα έπρεπε να γίνουν (μιλάμε για βθμια), αν τα υπολογίζουν σωστά και αν δεν τα αλλάξει κάποιος στην πορεία. Δεν προβλέπεται δημοσίευση αυτών των κενών πάντως.

Αποσυνδεδεμένος knkn

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2349
  • Φύλο: Άντρας
  • η ζωή είναι ωραία !
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2022
« Απάντηση #61 στις: Μάρτιος 05, 2022, 06:51:17 μμ »
αν δεν υπήρχαν άλλα 200 οργανικά κενά δεν θα έπαιρναν άλλοι 200 μετάθεση, οπότε το ποσοστό ικανοποίησης θα ήταν 58%.
Το ποσοστό ικανοποίησης προκύπτει από τα οργανικά κενά που υπολογίζονται από την εγκύκλιο στην αρχή. Δεν λένε πρώτα "θα ικανοποιήσω φετος το 82% ...." και μετά ορίζουν τα κενά. Όχι πια για να είμαι πιο ακριβής

Ας δώσω άλλο ένα παράδειγμα για να γίνει κατανοητό τι θέλω να πω.
Πέρυσι λοιπόν στην Α΄ Αθήνας πήραν μετάθεση 94 φιλόλογοι και 3 μαθηματικοί.
Αν κάποιος δει αυτά τα νούμερα θα πει ''τι άτυχοι οι μαθηματικοί'' ενώ η αλήθεια είναι το ακριβώς αντίθετο!
Γιατί πήραν μόνο 3 μαθηματικοί μετάθεση επειδή μόνο τόσοι ήθελαν!  Έμειναν κενές θέσεις και για διορισμούς στην Α΄ Αθήνας πέρυσι !   
Θέλω λοιπόν να πω ότι , καμιά φορά, ο μικρός αριθμός μεταθέσεων, όπως οι μόλις 3 μεταθέσεις στην Α΄ Αθήνας το 2021 , μπορεί να κρύβει κάτι πολύ θετικό.  Και φυσικά αυτό δεν έχει να κάνει με το ''καλό υπουργείο'' , έχει να κάνει με το γεγονός ότι έχουν βγει στην σύνταξη αρκετοί μαθηματικοί τα τελευταία χρόνια με αποτέλεσμα να έχουν έρθει Αθήνα όλοι όσοι ήθελαν. 
Αυτό θέλω να πω όταν λέω ότι εκτός από τον αριθμό μεταθέσεων κάθε χρόνο πρέπει να κοιτάμε και άλλα στοιχεία όπως αυτό του ποσοστού ικανοποίησης . 

Αποσυνδεδεμένος trust no one

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4005
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ86 (ΠΕ19)
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2022
« Απάντηση #62 στις: Μάρτιος 06, 2022, 09:57:37 πμ »
Ας δώσω άλλο ένα παράδειγμα για να γίνει κατανοητό τι θέλω να πω.
Πέρυσι λοιπόν στην Α΄ Αθήνας πήραν μετάθεση 94 φιλόλογοι και 3 μαθηματικοί.
Αν κάποιος δει αυτά τα νούμερα θα πει ''τι άτυχοι οι μαθηματικοί'' ενώ η αλήθεια είναι το ακριβώς αντίθετο!
Γιατί πήραν μόνο 3 μαθηματικοί μετάθεση επειδή μόνο τόσοι ήθελαν!  Έμειναν κενές θέσεις και για διορισμούς στην Α΄ Αθήνας πέρυσι !   
Θέλω λοιπόν να πω ότι , καμιά φορά, ο μικρός αριθμός μεταθέσεων, όπως οι μόλις 3 μεταθέσεις στην Α΄ Αθήνας το 2021 , μπορεί να κρύβει κάτι πολύ θετικό.  Και φυσικά αυτό δεν έχει να κάνει με το ''καλό υπουργείο'' , έχει να κάνει με το γεγονός ότι έχουν βγει στην σύνταξη αρκετοί μαθηματικοί τα τελευταία χρόνια με αποτέλεσμα να έχουν έρθει Αθήνα όλοι όσοι ήθελαν. 
Αυτό θέλω να πω όταν λέω ότι εκτός από τον αριθμό μεταθέσεων κάθε χρόνο πρέπει να κοιτάμε και άλλα στοιχεία όπως αυτό του ποσοστού ικανοποίησης .
Να το ξαναπώ λοιπόν. Ούτε αριθμός μεταθέσεων, ούτε ποσοστό ικανοποίησης. Να υπολογίζονται σωστά όλα τα κενά, να μην αποκρύπτεται κανένα, να μη γίνονται συγχωνεύσεις τμημάτων, να επανέλθει το διδακτικό ωράριο στα προ 2013 επίπεδα του κι όλα τα άλλα δεν έχουν σημασία. Θα παίρνουν μετάθεση όσοι θέλουν κι είναι δυνατό να πάρουν. Τόσο απλό είναι.

Αποσυνδεδεμένος knkn

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2349
  • Φύλο: Άντρας
  • η ζωή είναι ωραία !
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2022
« Απάντηση #63 στις: Μάρτιος 06, 2022, 11:58:10 πμ »
Σωστά αυτά που λες! Αλλά ακόμα κι αν το υπουργείο τα κάνει όλα σωστά, θα υπάρχει αριθμός μεταθέσεων , θα υπάρχει  ποσοστό ικανοποίησης και θα είναι σωστά κι αυτά που λέω εγώ..  :)

Αποσυνδεδεμένος leedorf79

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 175
  • Η εκπαίδευση και η ανατροφή των παιδιών πρέπει να
    • Προφίλ

Αποσυνδεδεμένος Reenaki

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 821
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2022
« Απάντηση #65 στις: Μάρτιος 08, 2022, 08:11:57 πμ »
Αν ειναι να βγουνε την εβδομάδα που μας έρχεται οι μεταθέσεις,θα είχαμε κάποια ενημέρωση από τώρα;

Αποσυνδεδεμένος F.

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 604
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2022
« Απάντηση #66 στις: Μάρτιος 08, 2022, 09:16:38 πμ »
Αν ειναι να βγουνε την εβδομάδα που μας έρχεται οι μεταθέσεις,θα είχαμε κάποια ενημέρωση από τώρα;
Συνήθως οι αιρετοί ενημέρωναν για την ημερομηνία συνάντησης του συμβούλιου.
Ακόμα κι αν δεν συμμετέχουν πια γίνεται γνωστό ποτέ θα πραγματοποιηθεί.
Από κει και πέρα αναφέρονται τα ποσοστά ικανοποίησης και λίγο αργότερα δημοσιεύονται επίσημα τα ονόματα.

Αποσυνδεδεμένος erietta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3370
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2022
« Απάντηση #67 στις: Μάρτιος 08, 2022, 02:47:41 μμ »
Οι μόνες πληροφορίες που έχω βρει στο διαδίκτυο είναι πως το ΚΥΣΠΕ θα συνεδρίαζε 2 και 3 Μαρτίου, όχι για να βγάλει μεταθέσεις, αλλά για εξέταση συγκεκριμένων περιπτώσεων. Για το ΚΥΣΔΕ σιωπή.
https://www.alfavita.gr/ekpaideysi/372038_kyspe-synedriazei-stis-2-3-martioy-ta-themata-poy-tha-syzitithoyn

Αποσυνδεδεμένος VIR

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 370
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2022
« Απάντηση #68 στις: Μάρτιος 08, 2022, 04:14:11 μμ »
Είμαι περίεργη αν θα ανοίξουν τα κενά των δύσκολων περιοχών .

Αποσυνδεδεμένος Reenaki

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 821
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2022
« Απάντηση #69 στις: Μάρτιος 08, 2022, 07:34:31 μμ »
Την άλλη βδομάδα η την παραλλη θα βγουνε;

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159777
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 556
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 14
Επισκέπτες: 438
Σύνολο: 452

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.114 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.