*

Αποστολέας Θέμα: συναφεια μεταπτυχιακου για μισθολογικη εξελιξη  (Αναγνώστηκε 10079 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος giannisn1991

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 574
  • ΠΕ03 ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΩΝ
    • Προφίλ
Ηθελα να ρωτησω εαν για την μισθολογικη αναβαθμιση απαιτειται το μεταπτυχιακο να ειναι συναφες με το αντικειμενο σπουδων ?

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: συναφεια μεταπτυχιακου για μισθολογικη εξελιξη
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 18:44:05 »

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10808
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: συναφεια μεταπτυχιακου για μισθολογικη εξελιξη
« Απάντηση #1 στις: Μάρτιος 15, 2022, 07:16:10 μμ »
Υποτίθεται ότι αυτό κρίνει το ΠΥΣΔΕ, τη συνάφεια του μεταπτυχιακού με το βασικό πτυχίο, αλλά σπάνια απορρίπτεται αίτηση συνάφειας μεταπτυχιακού. Ωστόσο, έχω δει σε έγγραφο ΠΥΣΔΕ να κρίνεται ως μη συναφές ένα μεταπτυχιακό.

Αποσυνδεδεμένος LiK

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 736
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: συναφεια μεταπτυχιακου για μισθολογικη εξελιξη
« Απάντηση #2 στις: Μάρτιος 15, 2022, 07:26:41 μμ »
Ηθελα να ρωτησω εαν για την μισθολογικη αναβαθμιση απαιτειται το μεταπτυχιακο να ειναι συναφες με το αντικειμενο σπουδων ?
ή και με το αντικείμενο εργασίας. Μπορεί π.χ. και να μην έχει  σχέση με μαθηματικά αλλά να έχει σχέση με την εκπαίδευση.

Αποσυνδεδεμένος giannisn1991

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 574
  • ΠΕ03 ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΩΝ
    • Προφίλ
Απ: συναφεια μεταπτυχιακου για μισθολογικη εξελιξη
« Απάντηση #3 στις: Μάρτιος 15, 2022, 08:41:07 μμ »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: συναφεια μεταπτυχιακου για μισθολογικη εξελιξη
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 18:44:05 »

Αποσυνδεδεμένος Kostas_r

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 1
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: συναφεια μεταπτυχιακου για μισθολογικη εξελιξη
« Απάντηση #4 στις: Σεπτέμβριος 23, 2022, 08:03:55 πμ »
Γεια σας και από μένα.

Και γω έχω ερώτηση σχετικά με την αναγνώριση συνάφειας του μεταπτυχιακού για εξέλιξη ΜΚ. Είμαι αναπληρωτής ψυχολόγος σε ΚΕΔΑΣΥ και το σχετικό σημείο του ΦΕΚ λέει οτι προσμετράται το αντιστοιχο ΜΚ όταν το περιεχόμενο των μεταπτυχιακών τίτλων σπουδών είναι συναφές με το αντικείμενο απασχόλησης του υπαλλήλου, όπως προκύπτει από την προκήρυξή της θέσεως κατά την πλήρωσή ή την περιγραφή της θέσης εργασίας από τον οργανισμό της Υπηρεσίας. (παρ 3 άρθρο 9 Ν. 4354/2015).

Το μεταπτυχιακό μου είναι στην Ψυχολογία Υγείας το οποίο συνάδει με το αντικείμενο για το οποίο προσλήφθηκα δλδ. ΠΕ23 Ψυχολόγος.

Να περιμένω να προσμετρηθεί; Καταλαβαίνω καλά;

ευχαριστώ

Αποσυνδεδεμένος nikolas1989

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 180
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: συναφεια μεταπτυχιακου για μισθολογικη εξελιξη
« Απάντηση #5 στις: Σεπτέμβριος 23, 2022, 09:21:07 πμ »
εαν εχει σχεση με την ψυχολογια που ειναι το βασικο σου πτυχιο η με την εκπαιδευση γενικα τοτε μετραει, αρα ναι θα σου μετρησει

Αποσυνδεδεμένος English

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1440
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: συναφεια μεταπτυχιακου για μισθολογικη εξελιξη
« Απάντηση #6 στις: Σεπτέμβριος 23, 2022, 08:07:35 μμ »
Γεια σας και από μένα.

Και γω έχω ερώτηση σχετικά με την αναγνώριση συνάφειας του μεταπτυχιακού για εξέλιξη ΜΚ. Είμαι αναπληρωτής ψυχολόγος σε ΚΕΔΑΣΥ και το σχετικό σημείο του ΦΕΚ λέει οτι προσμετράται το αντιστοιχο ΜΚ όταν το περιεχόμενο των μεταπτυχιακών τίτλων σπουδών είναι συναφές με το αντικείμενο απασχόλησης του υπαλλήλου, όπως προκύπτει από την προκήρυξή της θέσεως κατά την πλήρωσή ή την περιγραφή της θέσης εργασίας από τον οργανισμό της Υπηρεσίας. (παρ 3 άρθρο 9 Ν. 4354/2015).

Το μεταπτυχιακό μου είναι στην Ψυχολογία Υγείας το οποίο συνάδει με το αντικείμενο για το οποίο προσλήφθηκα δλδ. ΠΕ23 Ψυχολόγος.

Να περιμένω να προσμετρηθεί; Καταλαβαίνω καλά;

ευχαριστώ
Λογικά θα αναγνωριστεί ως συναφές, σχεδόν σίγουρο δηλ. Και λέω 'σχεδόν', γιατί δεν έχουμε δει λίγα παράλογα.  :D

Αποσυνδεδεμένος Natas@

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 297
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: συναφεια μεταπτυχιακου για μισθολογικη εξελιξη
« Απάντηση #7 στις: Δεκέμβριος 02, 2022, 05:17:02 μμ »
Καλησπέρα, μία ερώτηση, ένας αναπληρωτής κατά την ανάληψη υπηρεσίας στη Δ/μια Διεύθυνση, μαζί με τον μεταπτυχιακό τίτλο προσκομίζει και την αναλυτική βαθμολογία του ή μόνο αντίγραφο του μεταπτυχιακού;
"Την άνοιξη αν δεν τη βρεις, τη φτιάχνεις"

Αποσυνδεδεμένος English

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1440
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: συναφεια μεταπτυχιακου για μισθολογικη εξελιξη
« Απάντηση #8 στις: Δεκέμβριος 02, 2022, 11:35:21 μμ »
Καλησπέρα, μία ερώτηση, ένας αναπληρωτής κατά την ανάληψη υπηρεσίας στη Δ/μια Διεύθυνση, μαζί με τον μεταπτυχιακό τίτλο προσκομίζει και την αναλυτική βαθμολογία του ή μόνο αντίγραφο του μεταπτυχιακού;
Δε θυμάμαι αν απαιτείται, νομίζω όχι. Εγώ πάντως πάντα την καταθέτω μαζί με το αντίγραφο του τίτλου σπουδών για παν ενδεχόμενο.

Αποσυνδεδεμένος Natas@

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 297
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: συναφεια μεταπτυχιακου για μισθολογικη εξελιξη
« Απάντηση #9 στις: Δεκέμβριος 03, 2022, 10:09:34 πμ »
Δε θυμάμαι αν απαιτείται, νομίζω όχι. Εγώ πάντως πάντα την καταθέτω μαζί με το αντίγραφο του τίτλου σπουδών για παν ενδεχόμενο.

Στη Δ/θμια μου είπαν ότι πρέπει να αναγράφεται και ο βαθμός, εξ ου και η αναλυτική. Είδα ότι τελικά την είχα και θα την υποβάλλω κι αυτή. Σε ευχαριστώ για την απάντηση.
"Την άνοιξη αν δεν τη βρεις, τη φτιάχνεις"

Αποσυνδεδεμένος English

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1440
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: συναφεια μεταπτυχιακου για μισθολογικη εξελιξη
« Απάντηση #10 στις: Δεκέμβριος 03, 2022, 04:56:52 μμ »
Στη Δ/θμια μου είπαν ότι πρέπει να αναγράφεται και ο βαθμός, εξ ου και η αναλυτική. Είδα ότι τελικά την είχα και θα την υποβάλλω κι αυτή. Σε ευχαριστώ για την απάντηση.
Στο δικό μου αναγράφεται ούτως ή άλλως ο βαθμός αλλά βάζω και την αναλυτική μαζί, γιατί ποτέ δεν ξέρεις με κάποιες Διευθύνσεις.  :D

Αποσυνδεδεμένος giotoules

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 126
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: συναφεια μεταπτυχιακου για μισθολογικη εξελιξη
« Απάντηση #11 στις: Φεβρουάριος 16, 2023, 12:16:59 μμ »
Καλησπέρα σε όλους! Άκουσα πρόσφατα ότι για τον τομέα της εκπαίδευσης, δεν αρκεί πλέον η διπλωματική να έχει σχέση με την εκπαίδευση γενικότερα, αλλά πρέπει να σχετίζεται άμεσα με τον συγκεκριμένο κλάδο του καθενός. Γνωρίζετε αν έχει γίνει αυτή η αλλαγή;

Αποσυνδεδεμένος English

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1440
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: συναφεια μεταπτυχιακου για μισθολογικη εξελιξη
« Απάντηση #12 στις: Φεβρουάριος 16, 2023, 02:46:22 μμ »
Καλησπέρα σε όλους! Άκουσα πρόσφατα ότι για τον τομέα της εκπαίδευσης, δεν αρκεί πλέον η διπλωματική να έχει σχέση με την εκπαίδευση γενικότερα, αλλά πρέπει να σχετίζεται άμεσα με τον συγκεκριμένο κλάδο του καθενός. Γνωρίζετε αν έχει γίνει αυτή η αλλαγή;
Δεν έχω δει κάποιο σχετικό έγγραφο. Γνωρίζω πως πρέπει το μεταπτυχιακό να έχει σχέση με την εκπαίδευση. Για παράδειγμα, ένα μεταπτυχιακό στις Επιστήμες της Αγωγής γίνεται αποδεκτό σε οποιονδήποτε εκπαιδευτικό. Υπάρχουν βέβαια και κάποια μεταπτυχιακά που άλλες Διευθύνσεις τα κρίνουν ως συναφή και άλλες όχι. Αυτά γίνονται όταν δεν κρίνεται μια και καλή η συνάφεια και κάθε χρόνο (για τους αναπληρωτές) γίνεται η ίδια διαδικασία.

Αποσυνδεδεμένος kapoioskapoukapote

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2374
  • Φύλο: Άντρας
  • Ζήτω η παιδεία (μας)!
    • Προφίλ
Απ: συναφεια μεταπτυχιακου για μισθολογικη εξελιξη
« Απάντηση #13 στις: Φεβρουάριος 16, 2023, 03:10:35 μμ »
Ένα συναφές μεταπτυχιακό στην ειδικότητα ή απλά αν αναφέρεται στην εκπαίδευση, ψυχολογία, ειδική, διοίκηση μονάδων, αναγνωρίζεται πλέον πάντα για αλλαγή ΜΚ. Οι υπόλοιπες περιπτώσεις κρίνονται διαφορετικά από τις διευθύνσεις. Γνωρίζω ανθρώπους που έχοντας εργαστεί σε διαφορετικές διευθύνσεις σαν αναπληρωτές άλλοτε τους αναγνώριζαν το μεταπτυχιακό και άλλοτε όχι. Για μη συναφές εννοώ. Απόφασεις ΠΥΣΔΕ-ΠΥΣΠΕ είναι αυτές.
Οι άνθρωποι γεννιούνται αμόρφωτοι, όχι ηλίθιοι. Γίνονται ηλίθιοι με την εκπαίδευση.
Μπέρτραντ Ράσελ

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159584
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 386
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 27
Επισκέπτες: 332
Σύνολο: 359

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.095 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.