*

Αποστολέας Θέμα: Διορισμοί Φιλολόγων 2022  (Αναγνώστηκε 264799 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος ahgioma

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1392
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί Φιλολόγων 2022
« Απάντηση #378 στις: Μάιος 11, 2022, 03:24:14 μμ »
519 οι συνταξιοδοτησεις

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Διορισμοί Φιλολόγων 2022
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 15:50:48 »

Αποσυνδεδεμένος mts.ag

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4094
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί Φιλολόγων 2022
« Απάντηση #379 στις: Μάιος 11, 2022, 03:27:05 μμ »
Δεν νομίζω να έγραψε κάποιος για διορισμούς πάνω από τα οργανικά μας κενα. Τα οργανικά που έμειναν περισυ ακάλυπτα ήταν 28 αν θυμάμαι και 547 οι συνταξιοδοτήσεις συνολο  ας πουμε 570...

Συνάδελφε, αυτό είναι μια σούπερ αισιόδοξη πρόβλεψη που παραγνωρίζει το γεγονός ότι δεν αφήνει κάθε παραίτηση και οργανικό κενό. Κοιτά, εγώ εύχομαι να φτάσουν να διοριστειτε ολοι όσοι γράφετε εδώ. Αλήθεια. Αυτό που δεν θέλω είναι με κάποιο τρόπο να γίνουν διορισμοί πάνω από τον αριθμο των οργανικών κενών για τους λόγους που εξήγησα πιο πάνω.

Αποσυνδεδεμένος ΕΠ06

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 631
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί Φιλολόγων 2022
« Απάντηση #380 στις: Μάιος 11, 2022, 03:31:35 μμ »
Δεν νομίζω να έγραψε κάποιος για διορισμούς πάνω από τα οργανικά μας κενα. Τα οργανικά που έμειναν περισυ ακάλυπτα ήταν 28 αν θυμάμαι και 547 οι συνταξιοδοτήσεις συνολο  ας πουμε 570...
Εγώ είμαι σίγουρη πως αυτό γράφηκε μέρες πριν και μάλιστα η lena_lar το αναφέρει λίγο παραπάνω εξάλλου αυτά που αναφέρεις δεν είναι τα οργανικά σας εκτός από τα 28 είναι οι συνταξιοδοτήσεις σας.Μην με παρεξηγείς μακάρι να διοριστούμε όσοι το δυνατόν περισσότεροι,αλλά μου έκανε εντύπωση η δήλωση αυτή.

Αποσυνδεδεμένος Minoan

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 424
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί Φιλολόγων 2022
« Απάντηση #381 στις: Μάιος 11, 2022, 03:33:39 μμ »
Συνάδελφε, αυτό είναι μια σούπερ αισιόδοξη πρόβλεψη που παραγνωρίζει το γεγονός ότι δεν αφήνει κάθε παραίτηση και οργανικό κενό. Κοιτά, εγώ εύχομαι να φτάσουν να διοριστειτε ολοι όσοι γράφετε εδώ. Αλήθεια. Αυτό που δεν θέλω είναι με κάποιο τρόπο να γίνουν διορισμοί πάνω από τον αριθμο των οργανικών κενών για τους λόγους που εξήγησα πιο πάνω.

Δεν καταλαβαίνω τη σκέψη σου! Από την τσέπη σου τους πληρώνεις?Αν γινει πάνω από τον αριθμο των οργανικών κενών σημαίνει απλα ότι θα δημιουργηθούν νεα οργανικά κενα όπως έγινε σε άλλες ειδικότητες. Επιπλέον, η σουπερ αισιοδοξη αποψη ειναι αυτή της Κίρκης ότι παίζει να φτάσουμε αριθμούς α φάσης αναπληρωτων, τουτέστιν πάνω από 700....και βέβαια υπάρχει η δυνατοτητα συστασης νέων οργανικών. Μη ξεχνάς και την πρόθεση συνταξιοδοτήσεων...και αυτος ο παράγοντας έχει πέσει στο τραπέζι...μη ξεχνάς και την πίεση των Ευρωπαίων προς μονιμους διορισμούς...ξέρω στο χαλάω τωρα αλλα ας βλεπουμε το θεμα ολιστικά. Και εγώ θέλω να διορίσει 2000 φιλολογους και ας ειμαστε και στη διάθεση εμεις...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Διορισμοί Φιλολόγων 2022
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 15:50:48 »

Αποσυνδεδεμένος Minoan

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 424
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί Φιλολόγων 2022
« Απάντηση #382 στις: Μάιος 11, 2022, 03:34:34 μμ »
Εγώ είμαι σίγουρη πως αυτό γράφηκε μέρες πριν και μάλιστα η lena_lar το αναφέρει λίγο παραπάνω εξάλλου αυτά που αναφέρεις δεν είναι τα οργανικά σας εκτός από τα 28 είναι οι συνταξιοδοτήσεις σας.Μην με παρεξηγείς μακάρι να διοριστούμε όσοι το δυνατόν περισσότεροι,αλλά μου έκανε εντύπωση η δήλωση αυτή.
[/quote

Τα οργανικά που έμειναν ακάλυπτα περισυ ειναι 28. Τα οργανικά τα φετινά δεν είναι ιδια...

Αποσυνδεδεμένος mts.ag

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4094
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί Φιλολόγων 2022
« Απάντηση #383 στις: Μάιος 11, 2022, 03:41:10 μμ »
Δεν καταλαβαίνω τη σκέψη σου! Από την τσέπη σου τους πληρώνεις?Αν γινει πάνω από τον αριθμο των οργανικών κενών σημαίνει απλα ότι θα δημιουργηθούν νεα οργανικά κενα όπως έγινε σε άλλες ειδικότητες. Επιπλέον, η σουπερ αισιοδοξη αποψη ειναι αυτή της Κίρκης ότι παίζει να φτάσουμε αριθμούς α φάσης αναπληρωτων, τουτέστιν πάνω από 700....και βέβαια υπάρχει η δυνατοτητα συστασης νέων οργανικών. Μη ξεχνάς και την πρόθεση συνταξιοδοτήσεων...και αυτος ο παράγοντας έχει πέσει στο τραπέζι...μη ξεχνάς και την πίεση των Ευρωπαίων προς μονιμους διορισμούς...ξέρω στο χαλάω τωρα αλλα ας βλεπουμε το θεμα ολιστικά. Και εγώ θέλω να διορίσει 2000 φιλολογους και ας ειμαστε και στη διάθεση εμεις...

Στη δευτεροβάθμια δεν ‘δημιουργούνται’ οργανικά κενα. Υπολογίζονται και επικαιροποιούνται κάθε χρόνο με βάση τον γνωστό αλγόριθμο. Επειδή λοιπόν επικαιροποιούνται κάθε χρόνο, οι συνταξιοδότησες του χρόνου (και κάθε χρόνο) θα υπολογισθούν στα κενα και στους διορισμούς εκείνης της χρονιάς. Πιστεύω να είναι αυτό σαφές και κατανοητό. Το πρόβλημα σου είναι ακριβώς ότι δεν το βλέπεις ολιστικά. Το λες και μόνος σου, ας κάνει 2000 και ας μείνουμε εμείς στη διάθεση. Αυτοί που δε θα μπρορεσπυν στο μέλλον να διοριστουν; Αυτοί που δε θα μπορέσουν να πάρουν μετάθεση; Και είναι αλλά πολλά. Εμενα δε μου χαλάς τίποτα. Διορισμένος στο διπλανό νομό είμαι, με γκρουπάκι παω κάθε μέρα, και σε ένα χρόνο σπίτι μου. Οι εξυπνάδες λοιπόν άλλου.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 11, 2022, 03:46:27 μμ από mts.ag »

Αποσυνδεδεμένος ΕΠ06

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 631
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί Φιλολόγων 2022
« Απάντηση #384 στις: Μάιος 11, 2022, 03:42:00 μμ »
Εγώ είμαι σίγουρη πως αυτό γράφηκε μέρες πριν και μάλιστα η lena_lar το αναφέρει λίγο παραπάνω εξάλλου αυτά που αναφέρεις δεν είναι τα οργανικά σας εκτός από τα 28 είναι οι συνταξιοδοτήσεις σας.Μην με παρεξηγείς μακάρι να διοριστούμε όσοι το δυνατόν περισσότεροι,αλλά μου έκανε εντύπωση η δήλωση αυτή.
[/quote

Τα οργανικά που έμειναν ακάλυπτα περισυ ειναι 28. Τα οργανικά τα φετινά δεν είναι ιδια...
Μα ναι ακριβώς αυτό είπα..είναι συγκεκριμένα τα κενά σας όπως και όλων μας,με αυτά που ρωτάω εκεί θέλω να καταλήξω..για όλους μας πρέπει να ισχύεουν τα ίδια.Αν εγώ έγραφα ότι στη δική μου ειδικότητα θα διοριστούν περισσότεροι από τα οργανικά πως θα σου φαινόταν;Φανάζομαι όχι και τόσο δίκαιο..

Αποσυνδεδεμένος ΕΠ06

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 631
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί Φιλολόγων 2022
« Απάντηση #385 στις: Μάιος 11, 2022, 03:46:11 μμ »
Στη δευτεροβάθμια δεν ‘δημιουργούνται’ οργανικά κενα. Υπολογίζονται και επικαιροποιούνται κάθε χρόνο με βάση τον γνωστό αλγόριθμο. Επειδή λοιπόν επικαιροποιούνται κάθε χρόνο, οι συνταξιοδότησες του χρόνου (και κάθε χρόνο) θα υπολογίσουν στα κενα και στους διορισμούς εκείνης της χρονιάς. Πιστεύω να είναι αυτό σαφές και κατανοητό. Το πρόβλημα σου είναι ακριβώς ότι δεν το βλέπεις ολιστικά. Το λες και μόνος σου, ας κάνει 2000 και ας μείνουμε εμείς στη διάθεση. Αυτοί που δε θα μπρορεσπυν στο μέλλον να διοριστουν; Αυτοί που δε θα μπορέσουν να πάρουν μετάθεση; Και είναι αλλά πολλά. Εμενα δε μου χαλάς τίποτα. Διορισμένος στο διπλανό νομό είμαι, με γκρουπάκι παω κάθε μέρα, και σε ένα χρόνο σπίτι μου. Οι εξυπνάδες λοιπόν άλλου.
Χαίρομαι για σένα νόμιζα πως είχες διοριστεί μακριά.Μακάρι κάποια στιγμή στο μέλλον να σταθώ κι εγώ τυχερή!

Αποσυνδεδεμένος Maribelle

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 414
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Εκπαιδευτικός
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί Φιλολόγων 2022
« Απάντηση #386 στις: Μάιος 11, 2022, 03:48:27 μμ »
Αγαπητοί συνάδελφοι, μην εξάπτεστε! Δεν φτάσαμε ακόμα στην κατανομή! Αλλά επειδή γράφουμε όλοι σε νήμα για φιλολόγους είναι λογικό να θέλουμε μεγάλο αριθμό φιλολόγων, για να διοριστούμε όσο γίνεται περισσότεροι. Το Υπουργείο όμως θα κάνει αυτό που θέλει... δεν θα ακούσει εμάς! Άρα κανένας λόγος ανησυχίας για τις υπόλοιπες ειδικότητες. Βέβαια, αν διοριστούν φέτος παραπάνω άτομα αυτό δεν σημαίνει ότι κόβει την τύχη από άλλους... αφού και του χρόνου στην ίδια σειρά κατάταξης θα είμαστε στη Γενική (κλειστοί πίνακες σε ισχύ μέχρι 31.08.2023).

Αποσυνδεδεμένος mts.ag

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4094
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί Φιλολόγων 2022
« Απάντηση #387 στις: Μάιος 11, 2022, 03:49:45 μμ »
Χαίρομαι για σένα νόμιζα πως είχες διοριστεί μακριά.Μακάρι κάποια στιγμή στο μέλλον να σταθώ κι εγώ τυχερή!

Ευχαριστω! Αν πάει ο αριθμός των διορισμών εκεί που ακούγεται 10000-11000 σίγουρα θα πάρει παραπάνω ΠΕ06 απ ότι είχε αρχικά ακουστεί. Εύχομαι να είσαι μέσα!

Αποσυνδεδεμένος ΕΠ06

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 631
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί Φιλολόγων 2022
« Απάντηση #388 στις: Μάιος 11, 2022, 03:54:10 μμ »
Ευχαριστω! Αν πάει ο αριθμός των διορισμών εκεί που ακούγεται 10000-11000 σίγουρα θα πάρει παραπάνω ΠΕ06 απ ότι είχε αρχικά ακουστεί. Εύχομαι να είσαι μέσα!
Σ'ευχαριστώ πολύ, αν και η σειρά μου είναι καλή,με αυτά που διαβάζω, χλωμό το κόβω..

Αποσυνδεδεμένος Minoan

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 424
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί Φιλολόγων 2022
« Απάντηση #389 στις: Μάιος 11, 2022, 03:59:11 μμ »
Στη δευτεροβάθμια δεν ‘δημιουργούνται’ οργανικά κενα. Υπολογίζονται και επικαιροποιούνται κάθε χρόνο με βάση τον γνωστό αλγόριθμο. Επειδή λοιπόν επικαιροποιούνται κάθε χρόνο, οι συνταξιοδότησες του χρόνου (και κάθε χρόνο) θα υπολογισθούν στα κενα και στους διορισμούς εκείνης της χρονιάς. Πιστεύω να είναι αυτό σαφές και κατανοητό. Το πρόβλημα σου είναι ακριβώς ότι δεν το βλέπεις ολιστικά. Το λες και μόνος σου, ας κάνει 2000 και ας μείνουμε εμείς στη διάθεση. Αυτοί που δε θα μπρορεσπυν στο μέλλον να διοριστουν; Αυτοί που δε θα μπορέσουν να πάρουν μετάθεση; Και είναι αλλά πολλά. Εμενα δε μου χαλάς τίποτα. Διορισμένος στο διπλανό νομό είμαι, με γκρουπάκι παω κάθε μέρα, και σε ένα χρόνο σπίτι μου. Οι εξυπνάδες λοιπόν άλλου.
Εξυπνάδα είναι να λες οτι δεν θέλεις να διορισει πάνω απο τα οργανικά!!Υπερβολικά προκλητικό!!! Και δεν ειναι ωρες για προκλητικές δηλώσεις. Επιπλέον πώς δεν δημιουργούνται οργανικές στη δευτεροβάθμια?Αυτό πώς προκύπτει? Η απορία μου ειναι μαθητική και όχι ειρωνική. Και δεν καταλαβαίνω γιατί δεν θα μπορούν στο μελλον να διοριστούν αν διορίσει και τώρα?Αληθεια τώρα???Να σκεφτώ τους 10 χρόνια μετά???Γιατί εμένα και όλους τους αδιόριστους ποιος μας σκέφτηκε 10 χρόνια πριν?Αλήθεια τώρα? Όλοι να διοριστούμε και οι νεοδιόριστοι να πάνε μια ώρα νωρίτερα στον τόπο τους, και να προηγηθούν οι υπηρεσιακές μεταβολές και όλα να γινουν ομορφα.Αλλά όχι να ακούμε να μην διορισει πάνω από τα οργανικά.Μακάρι να διόριζε όσα και τα λειτουργικα και ας ημασταν όλοι στη διάθεση...απο το να ειμαστε αναπληρωτές με βαλιτσα ας ειμαστε μονιμοι με βαλίτσα.

Αποσυνδεδεμένος Minoan

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 424
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί Φιλολόγων 2022
« Απάντηση #390 στις: Μάιος 11, 2022, 04:02:13 μμ »
Μα ναι ακριβώς αυτό είπα..είναι συγκεκριμένα τα κενά σας όπως και όλων μας,με αυτά που ρωτάω εκεί θέλω να καταλήξω..για όλους μας πρέπει να ισχύεουν τα ίδια.Αν εγώ έγραφα ότι στη δική μου ειδικότητα θα διοριστούν περισσότεροι από τα οργανικά πως θα σου φαινόταν;Φανάζομαι όχι και τόσο δίκαιο..

Ξέρεις...όπως δεν μου φάινεται και τόσο δίκαιο στα σχολεια που ειμαι τοσα χρόνια να σπάνε τα τμηματα αγγλικών σε αρχαριους και προχωρημένους λες και στα νεα ελληνικά δεν ειναι τα παιδακια αρχαρια (πχ αλβανακια) και προχωρημένα αλλα΄δεν το κανουμε θέμα...το έχει έτσι το υπουργειο για να συμπληρωνετε ωραριο και το δεχομαστε...ε...ετσι ακριβώς δεχτείτε οτι μπορει να διορισει πάνω απο τα οργανικα΄κενα γιατι οι ανάγκες ειναι πολλές, πάρα πολλες, και τα σχολεία μένουν από φιλολογους ως την γ φάση....

Αποσυνδεδεμένος ΕΠ06

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 631
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί Φιλολόγων 2022
« Απάντηση #391 στις: Μάιος 11, 2022, 04:07:56 μμ »
Ξέρεις...όπως δεν μου φάινεται και τόσο δίκαιο στα σχολεια που ειμαι τοσα χρόνια να σπάνε τα τμηματα αγγλικών σε αρχαριους και προχωρημένους λες και στα νεα ελληνικά δεν ειναι τα παιδακια αρχαρια (πχ αλβανακια) και προχωρημένα αλλα΄δεν το κανουμε θέμα...το έχει έτσι το υπουργειο για να συμπληρωνετε ωραριο και το δεχομαστε...ε...ετσι ακριβώς δεχτείτε οτι μπορει να διορισει πάνω απο τα οργανικα΄κενα γιατι οι ανάγκες ειναι πολλές, πάρα πολλες, και τα σχολεία μένουν από φιλολογους ως την γ φάση....
Αυτό δεν είναι απάντηση και το σταματώ εδώ γιατί εγώ μόλις διάβασα..γιατί έτσι με συμφέρει!Καλή επιτυχία λοιπόν!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32292
  • Τελευταία: johntsoum
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159749
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 448
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 12
Επισκέπτες: 368
Σύνολο: 380

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.068 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.