*

Αποστολέας Θέμα: Εξεταστές/Βαθμολογητές Γραπτών Πανελλαδικών  (Αναγνώστηκε 8129 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος English

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1440
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Εξεταστές/Βαθμολογητές Γραπτών Πανελλαδικών
« στις: Ιούνιος 07, 2022, 04:19:18 μμ »
Καλησπέρα! Γνωρίζω ότι για να εργαστείς ως εξεταστής υποψηφίων που εξετάζονται προφορικά και βαθμολογητής γραπτών στις πανελλήνιες πρέπει να έχεις διδάξει το αντίστοιχο μάθημα στη Γ' Λυκείου τουλάχιστον ένα σχολικό έτος την τελευταία τριετία. Έτσι δεν είναι ή υπάρχει περίπτωση να μην ισχύει πάντα αυτό;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Εξεταστές/Βαθμολογητές Γραπτών Πανελλαδικών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 18:39:45 »

Αποσυνδεδεμένος nikolopol

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3425
  • ΠΕ 4.01
    • Προφίλ
Απ: Εξεταστές/Βαθμολογητές Γραπτών Πανελλαδικών
« Απάντηση #1 στις: Ιούνιος 07, 2022, 04:28:04 μμ »
Καλησπέρα! Γνωρίζω ότι για να εργαστείς ως εξεταστής υποψηφίων που εξετάζονται προφορικά και βαθμολογητής γραπτών στις πανελλήνιες πρέπει να έχεις διδάξει το αντίστοιχο μάθημα στη Γ' Λυκείου τουλάχιστον ένα σχολικό έτος την τελευταία τριετία. Έτσι δεν είναι ή υπάρχει περίπτωση να μην ισχύει πάντα αυτό;

Ναι κανονικα αυτο ισχυει . Παρολα αυτα υπαρχουν περιπτωσεις να εχοτν καλεσει καποιον καινας εχει περασει παραπανω χρονος.

Αποσυνδεδεμένος erietta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3369
    • Προφίλ
Απ: Εξεταστές/Βαθμολογητές Γραπτών Πανελλαδικών
« Απάντηση #2 στις: Ιούνιος 07, 2022, 04:40:13 μμ »
Αν από την τριμελή επιτροπή απουσιάζει άτομο, τότε μπορεί να πάρουν και επιτηρητή στους Φ.Α. Αυτός μπορεί να μην έχει διδάξει το μάθημα. Συμβαίνουν κι αυτά.

Αποσυνδεδεμένος Classics

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 67
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Εξεταστές/Βαθμολογητές Γραπτών Πανελλαδικών
« Απάντηση #3 στις: Ιούνιος 07, 2022, 06:23:40 μμ »
Καλημέρα, θυμάστε πως αμοίβονται
1. Η εξέταση των ΦΑ
2. η βαθμολόγηση των γραπτών
3. Η απασχόληση τα σαββατοκύριακα
Καθαρά, χωρίς τις κρατήσεις .
Ευχαριστώ!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Εξεταστές/Βαθμολογητές Γραπτών Πανελλαδικών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 18:39:45 »

Αποσυνδεδεμένος rnikola

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 279
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Εξεταστές/Βαθμολογητές Γραπτών Πανελλαδικών
« Απάντηση #4 στις: Ιούνιος 02, 2023, 07:31:40 μμ »
Καλημέρα, θυμάστε πως αμοίβονται
1. Η εξέταση των ΦΑ
2. η βαθμολόγηση των γραπτών
3. Η απασχόληση τα σαββατοκύριακα
Καθαρά, χωρίς τις κρατήσεις .
Ευχαριστώ!
Θα βοηθουσε αν καποιος γνωριζει...

Αποσυνδεδεμένος AshenOne

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 917
  • Φύλο: Άντρας
  • Απλώς...εκπαιδευτικός
    • Προφίλ
Απ: Εξεταστές/Βαθμολογητές Γραπτών Πανελλαδικών
« Απάντηση #5 στις: Ιούνιος 03, 2023, 10:12:09 μμ »
Η βαθμολογία των ΦΑ περί τα 20ευρω καθαρά.... Γραπτό πανελλαδικών 1.5 ευρώ καθαρά και απασχόληση ΣΚ  περί τα 45  με 50 ευρώ έξτρα....

Αποσυνδεδεμένος rnikola

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 279
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Εξεταστές/Βαθμολογητές Γραπτών Πανελλαδικών
« Απάντηση #6 στις: Ιούνιος 04, 2023, 04:49:06 μμ »
Ευχαριστουμε!

Αποσυνδεδεμένος pati

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 253
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Εξεταστές/Βαθμολογητές Γραπτών Πανελλαδικών
« Απάντηση #7 στις: Ιούνιος 05, 2023, 12:15:54 μμ »
Γνωρίζετε ποια είναι η καθαρή αμοιβή, μέλους επιτροπής στην προφορική εξέταση που εκπροσωπεί το ΚΕΔΑΣΥ; Θα είμαι στο ειδικό εξεταστικό κέντρο όλες τις ημέρες των Πανελλαδικών από το πρωί έως αργά το μεσημέρι ενημερώνοντας τους συναδέλφους εξεταστές για την προφορική εξέταση.

Αποσυνδεδεμένος joessa

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 20
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Εξεταστές/Βαθμολογητές Γραπτών Πανελλαδικών
« Απάντηση #8 στις: Ιούνιος 16, 2023, 08:41:51 μμ »
Καλησπέρα! Θα ήθελα να σας ρωτήσω για την εμπειρία σας ως βαθμολογητές Πανελλαδικών. Εγώ βαθμολογούσα φέτος Έκθεση για πρώτη φορά. Με πήραν τηλέφωνο όμως από το Βαθμολογικό για να μου πουν να ανεβάσω τη βαθμολογία μου σε 9 γραπτά.  Σίγουρα είμαι άπειρη και θέλω να μαθαίνω, ίσως φταίω κι εγώ γιατί δε ρωτούσα τους συντονιστές και βαθμολογούσα κατά βούληση, αλλά νιώθω ότι ακύρωσαν την προσπάθειά μου και το χειρότερο ότι αδίκησα μαθητές με τις βαθμολογίες μου. Προσπάθησα να μην είμαι επιεικής γιατί είναι γραπτά Πανελληνίων όπως και οι ίδιοι μας είχαν υποδείξει και πήγα στο άλλο άκρο... Σας έχει συμβεί κι εσάς κάτι αντίστοιχο, να σας πάρουν τηλέφωνο και να σας πουν να αλλάξετε τη βαθμολογία σας; Πιστεύω ότι αν τηρούσαν τη διαδικασία της αναβαθμολόγησης όπως ορίζει και ο νόμος, το θέμα θα λυνόταν άμεσα κι εγώ δε θα ερχόμουν σε δύσκολη θέση. Έτσι κι αλλιώς μετρούν οι δύο υψηλότερες βαθμολογίες...

Αποσυνδεδεμένος ernesto

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 572
    • Προφίλ
Απ: Εξεταστές/Βαθμολογητές Γραπτών Πανελλαδικών
« Απάντηση #9 στις: Ιούνιος 16, 2023, 08:50:05 μμ »
Καλησπέρα! Θα ήθελα να σας ρωτήσω για την εμπειρία σας ως βαθμολογητές Πανελλαδικών. Εγώ βαθμολογούσα φέτος Έκθεση για πρώτη φορά. Με πήραν τηλέφωνο όμως από το Βαθμολογικό για να μου πουν να ανεβάσω τη βαθμολογία μου σε 9 γραπτά.  Σίγουρα είμαι άπειρη και θέλω να μαθαίνω, ίσως φταίω κι εγώ γιατί δε ρωτούσα τους συντονιστές και βαθμολογούσα κατά βούληση, αλλά νιώθω ότι ακύρωσαν την προσπάθειά μου και το χειρότερο ότι αδίκησα μαθητές με τις βαθμολογίες μου. Προσπάθησα να μην είμαι επιεικής γιατί είναι γραπτά Πανελληνίων όπως και οι ίδιοι μας είχαν υποδείξει και πήγα στο άλλο άκρο... Σας έχει συμβεί κι εσάς κάτι αντίστοιχο, να σας πάρουν τηλέφωνο και να σας πουν να αλλάξετε τη βαθμολογία σας; Πιστεύω ότι αν τηρούσαν τη διαδικασία της αναβαθμολόγησης όπως ορίζει και ο νόμος, το θέμα θα λυνόταν άμεσα κι εγώ δε θα ερχόμουν σε δύσκολη θέση. Έτσι κι αλλιώς μετρούν οι δύο υψηλότερες βαθμολογίες...

Aυτό πρώτη φορά το ακούω να συμβαίνει...Εννοώ να παίρνουν τηλέφωνο κλπ. Σχεδόν απίστευτο μου φαίνεται. (Δεν αμφισβητώ τα λεγόμενά σου σε καμία περίπτωση. Απλώς μου φαίνεται αδιανόητο).

Αποσυνδεδεμένος elranna

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2313
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02, ΠΕ40- Μπορώ να ξαναγίνω μαθήτρια;
    • Προφίλ
Απ: Εξεταστές/Βαθμολογητές Γραπτών Πανελλαδικών
« Απάντηση #10 στις: Ιούνιος 16, 2023, 09:03:58 μμ »
Καλησπέρα! Θα ήθελα να σας ρωτήσω για την εμπειρία σας ως βαθμολογητές Πανελλαδικών. Εγώ βαθμολογούσα φέτος Έκθεση για πρώτη φορά. Με πήραν τηλέφωνο όμως από το Βαθμολογικό για να μου πουν να ανεβάσω τη βαθμολογία μου σε 9 γραπτά.  Σίγουρα είμαι άπειρη και θέλω να μαθαίνω, ίσως φταίω κι εγώ γιατί δε ρωτούσα τους συντονιστές και βαθμολογούσα κατά βούληση, αλλά νιώθω ότι ακύρωσαν την προσπάθειά μου και το χειρότερο ότι αδίκησα μαθητές με τις βαθμολογίες μου. Προσπάθησα να μην είμαι επιεικής γιατί είναι γραπτά Πανελληνίων όπως και οι ίδιοι μας είχαν υποδείξει και πήγα στο άλλο άκρο... Σας έχει συμβεί κι εσάς κάτι αντίστοιχο, να σας πάρουν τηλέφωνο και να σας πουν να αλλάξετε τη βαθμολογία σας; Πιστεύω ότι αν τηρούσαν τη διαδικασία της αναβαθμολόγησης όπως ορίζει και ο νόμος, το θέμα θα λυνόταν άμεσα κι εγώ δε θα ερχόμουν σε δύσκολη θέση. Έτσι κι αλλιώς μετρούν οι δύο υψηλότερες βαθμολογίες...

Συμβαίνει όταν υπάρχουν μεγάλες αποκλίσεις, ειδικά αν οι αποκλίσεις είναι μόνο σε μια άσκηση. Δεν είσαι υποχρεωμένη να αλλάξεις τίποτα, εκτός και αν υπάρχει ολοφάνερο λάθος (πχ. στις ερωτήσεις κλειστού τύπου ή σε αθροίσματα).

Δεν σας έδωσαν οδηγίες στην πειραματική διόρθωση; Δεν είμαι σίγουρη ότι καταλαβαίνω τι εννοείς ότι βαθμολόγησες κατά βούληση.

Αποσυνδεδεμένος joessa

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 20
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Εξεταστές/Βαθμολογητές Γραπτών Πανελλαδικών
« Απάντηση #11 στις: Ιούνιος 16, 2023, 09:29:00 μμ »
Μας έδωσαν οδηγίες.  Το πρόβλημα εντοπίστηκε κυρίως στην περίληψη,  γιατί εγώ θεώρησα οτι κάποιες ήταν αντιγραφή του κειμένου και τις πήρα λάθος, με αποτέλεσμα να προκύψουν τεράστιες αποκλίσεις..

Αποσυνδεδεμένος casperini

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 445
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Εξεταστές/Βαθμολογητές Γραπτών Πανελλαδικών
« Απάντηση #12 στις: Ιούνιος 16, 2023, 09:38:01 μμ »
όχι απλά δεν μου έχει τύχει, δεν έχω ακούσει να έχει γίνει ποτέ κάτι τέτοιο σε άλλο συνάδελφο. Γκρίνια από τους επόπτες για μεγάλες και συχνές αποκλίσεις ναι, αλλά να διορθώσουν βαθμολογία όχι.  Γι'αυτό υπάρχει η διαδικασία της αναβαθμολόγησης.

Μετά τις οδηγίες και την πειραματική, όλοι κατά βούληση διορθώνουμε, άμα πηγαίναμε 60 περιλήψεις, 60 εκθέσεις και 60 ερωτήσεις λογοτεχνίας στους επόπτες, δεν θα τελειώναμε ούτε τον Αύγουστο.

Αποσυνδεδεμένος ernesto

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 572
    • Προφίλ
Απ: Εξεταστές/Βαθμολογητές Γραπτών Πανελλαδικών
« Απάντηση #13 στις: Ιούνιος 16, 2023, 10:07:18 μμ »
όχι απλά δεν μου έχει τύχει, δεν έχω ακούσει να έχει γίνει ποτέ κάτι τέτοιο σε άλλο συνάδελφο. Γκρίνια από τους επόπτες για μεγάλες και συχνές αποκλίσεις ναι, αλλά να διορθώσουν βαθμολογία όχι.  Γι'αυτό υπάρχει η διαδικασία της αναβαθμολόγησης.

Μετά τις οδηγίες και την πειραματική, όλοι κατά βούληση διορθώνουμε, άμα πηγαίναμε 60 περιλήψεις, 60 εκθέσεις και 60 ερωτήσεις λογοτεχνίας στους επόπτες, δεν θα τελειώναμε ούτε τον Αύγουστο.
Κι εγώ αυτή την εμπειρία έχω.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159584
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 386
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 21
Επισκέπτες: 334
Σύνολο: 355

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.117 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.