*

Αποστολέας Θέμα: Ο θεσμός της παράλληλης στήριξης στο μάθημα της Πληροφορικής  (Αναγνώστηκε 1076 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος katsh_12

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 3
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Καλησπέρα σε όλους! Εργάζομαι 5 χρόνια στην εκπαίδευση ως εκπαιδευτικός Πληροφορικής έχοντας υπηρετήσει τόσο σε σχολεία  ειδικής αγωγής όσο και στην γενική εκπαίδευση. Τα τελευταία 2 χρόνια συγκεκριμένα είμαι σε Επαγγελματικό Λύκειο και έχω ειλικρινά απορήσει με το εξής φαινόμενο: Στη Β΄και στη Γ΄λυκείου, στα τμήματα της Πληροφορικής φοιτούσαν και τις 2 χρονιές μαθητές με μαθησιακές δυσκολίες για τους οποίους είχε εγκριθεί εκπαιδευτικός παράλληλης στήριξης. Οι εκπαιδευτικοί που ήταν δίπλα στα παιδιά ως παράλληλη στήριξη ήταν οποιασδήποτε άλλης ειδικότητας εκτός από πληροφορικοί. Φυσικός, Βιολόγος, Φιλόλογος (!!!) κ.α. Σε μαθήματα ειδικότητας Πληροφορικής! Όση προσπάθεια και διάθεση και να είχαν οι συνάδελφοι, μη γνωρίζοντας το αντικείμενο, η βοήθεια ήταν επιφανειακή. Για ποιο λόγο, στην ειδικότητά μας δεν υπάρχει ο θεσμός; Παίρνουν πληροφορικούς παράλληλης στήριξης;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος jimys

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 96
    • Προφίλ
Καλησπέρα, γιατί αν βάλουν σε εμάς θα απαιτήσει κάθε ειδικότητα (μηχανολόγοι, ηλεκτρολόγοι, δομικοί, γεωπόνοι, υγείας κλπ)  και θα καταρρεύσει το σύμπαν. Νομίζω ότι δεν θα διαφωνήσει κανένας ότι όλοι έχουν ανάγκη παράλληλης στήριξης αλλά οικονομικά δεν βγαίνει.. κι εγώ ΠΕ86 είμαι και ειδικά στο δημοτικό θέλουμε ακόμα περισσότερο τους παράλληλους αλλά..

Εκπαίδευση ή Παιδεία; 2 ημίχρονο 1 τελικό..

Αποσυνδεδεμένος harac

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2522
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Τους βάζουν όπου να ναι, ώστε  να συμπληρωθεί το ωράριο και να μπορέσουν να πληρωθούν, καθώς είναι αναπληρωτές και πρέπει να συμπληρώσουν συγκεκριμένο αριθμό ωρών διδασκαλίας. Κάνω καλλιτεχνικά και μου στέλνουν φυσικό...

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159611
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 436
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 9
Επισκέπτες: 409
Σύνολο: 418

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.077 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.