*

Αποστολέας Θέμα: Α' Φάση Αναπληρωτών ΠΕ06 - 2022-2023  (Αναγνώστηκε 31111 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος English

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1440
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Α' Φάση Αναπληρωτών ΠΕ06 - 2022-2023
« Απάντηση #42 στις: Αύγουστος 20, 2022, 10:09:40 πμ »
Με αυτή τη σκέψη, πολλοί συνάδελφοι θα περιορίσουν κι εκείνοι τις επιλογές τους μόνο στην αττική κ φαντάζομαι αυτό θα έχει ως συνέπεια να επιστρέψουν στην Αθήνα άτομα που εργάστηκαν πέρσι στην επαρχία και να κλείσουν οι θέσεις εκεί τελικά. Δεν ξέρω αν σκέφτομαι σωστά ή λάθος.
Ίσως. Αν και δε νομίζω να ήταν τόσα πολλά τα άτομα που έπιαναν άνετα Αττική νωρίς και δήλωναν κι επαρχία. Εγώ δηλώνω και δουλεύω μόνο Αττική.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Α' Φάση Αναπληρωτών ΠΕ06 - 2022-2023
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 14:22:45 »

Αποσυνδεδεμένος Miss06

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 61
    • Προφίλ
Απ: Α' Φάση Αναπληρωτών ΠΕ06 - 2022-2023
« Απάντηση #43 στις: Αύγουστος 20, 2022, 11:02:36 πμ »
Μακάρι, τι να πω.. Στη Σιβιτανίδειο άραγε παίρνουν αναπληρωτές από τον κλάδο μας;

Αποσυνδεδεμένος Lurid

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 24
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Α' Φάση Αναπληρωτών ΠΕ06 - 2022-2023
« Απάντηση #44 στις: Αύγουστος 20, 2022, 11:21:11 πμ »
Εάν επιτρέπεται, ήσασταν εντός ή εκτός Αττικής;
Ήμουν σε επαρχία.


Αποσυνδεδεμένος English

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1440
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Α' Φάση Αναπληρωτών ΠΕ06 - 2022-2023
« Απάντηση #45 στις: Αύγουστος 20, 2022, 11:43:06 πμ »
Μακάρι, τι να πω.. Στη Σιβιτανίδειο άραγε παίρνουν αναπληρωτές από τον κλάδο μας;
Παίρνουν, ελάχιστα άτομα φυσικά. Αν δεις τις περσινές φάσεις, υπάρχουν τα ονόματα όσων πήγαν εκεί. 

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Α' Φάση Αναπληρωτών ΠΕ06 - 2022-2023
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 14:22:45 »

Αποσυνδεδεμένος Miss06

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 61
    • Προφίλ
Απ: Α' Φάση Αναπληρωτών ΠΕ06 - 2022-2023
« Απάντηση #46 στις: Αύγουστος 20, 2022, 12:45:54 μμ »
Ήμουν σε επαρχία.


Παίρνουν, ελάχιστα άτομα φυσικά. Αν δεις τις περσινές φάσεις, υπάρχουν τα ονόματα όσων πήγαν εκεί. 

Σας ευχαριστώ

Αποσυνδεδεμένος Lurid

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 24
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Α' Φάση Αναπληρωτών ΠΕ06 - 2022-2023
« Απάντηση #47 στις: Αύγουστος 20, 2022, 07:45:54 μμ »
Επειδή έχω μπερδευτεί..Υπολογίζουμε που περίπου θα μας πάρουν με βάση την πραγματική μας θέση ή με βάση τη θέση που έχουμε στους εκκαθαρισμένους; Όταν κοιτάζουμε τις περσινές προσλήψεις με βάση ποια θέση βγάζουμε συμπεράσματα;

Αποσυνδεδεμένος professores

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 26
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Α' Φάση Αναπληρωτών ΠΕ06 - 2022-2023
« Απάντηση #48 στις: Αύγουστος 21, 2022, 01:09:38 πμ »
Γεια σας συνάδελφοι! Μπορώ να κάνω μια γελοία ερώτηση σε σχέση με το υλικό που δουλεύουμε σε δημοτικά και στη δευτεροβάθμια. Τα βιβλία τα προμηθευόμαστε μόνοι μας; Και, εσείς στηρίζεστε στο βιβλίο ή χρησιμοποιείτε και άλλα μέσα στην τάξη πχ ψηφιακά, φωτοτυπίες, προτζέκτορα κτλ;
Έχω κάνει χρόνια ιδιαίτερα και φέτος εργάστηκα σε νηπιαγωγείο, γι αυτό πήρα το θάρρος να ρωτήσω.
Σας ευχαριστώ και καλή τοποθέτηση εύχομαι!

Αποσυνδεδεμένος English

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1440
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Α' Φάση Αναπληρωτών ΠΕ06 - 2022-2023
« Απάντηση #49 στις: Αύγουστος 21, 2022, 02:07:40 πμ »
Επειδή έχω μπερδευτεί..Υπολογίζουμε που περίπου θα μας πάρουν με βάση την πραγματική μας θέση ή με βάση τη θέση που έχουμε στους εκκαθαρισμένους; Όταν κοιτάζουμε τις περσινές προσλήψεις με βάση ποια θέση βγάζουμε συμπεράσματα;
Μπέρδεμα είναι και ασφαλή συμπεράσματα δεν μπορούν να βγουν. Εγώ κοιτάω τη θέση μου στον εκκαθαρισμένο και το τι θέση είχαν στον αρχικό πίνακα οι περσινοί προσληφθέντες. Δεν είναι φυσικά το ίδιο πράγμα. Άλλωστε παίζουν ρόλο πόσα από τα υπάρχοντα κενά θα αποφασίσουν να καλύψουν φέτος, αν διορίστηκαν οι από πάνω μας που συνήθως δούλευαν στην περιοχή που μας ενδιαφέρει κλπ. Δύσκολο αλλά ας καταλήξουμε στη δήλωση και λίγη (ή πολλή - θα δείξει) υπομονή μέχρι τις προσλήψεις.

Αποσυνδεδεμένος English

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1440
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Α' Φάση Αναπληρωτών ΠΕ06 - 2022-2023
« Απάντηση #50 στις: Αύγουστος 21, 2022, 02:15:16 πμ »
Γεια σας συνάδελφοι! Μπορώ να κάνω μια γελοία ερώτηση σε σχέση με το υλικό που δουλεύουμε σε δημοτικά και στη δευτεροβάθμια. Τα βιβλία τα προμηθευόμαστε μόνοι μας; Και, εσείς στηρίζεστε στο βιβλίο ή χρησιμοποιείτε και άλλα μέσα στην τάξη πχ ψηφιακά, φωτοτυπίες, προτζέκτορα κτλ;
Έχω κάνει χρόνια ιδιαίτερα και φέτος εργάστηκα σε νηπιαγωγείο, γι αυτό πήρα το θάρρος να ρωτήσω.
Σας ευχαριστώ και καλή τοποθέτηση εύχομαι!
Υπάρχουν βιβλία από το Υπουργείο (θα τα βρεις και στο διαδίκτυο). Α' και Β' Δημοτικού δεν έχουν οι μαθητές βιβλία αλλά υπάρχει υλικό εκπαιδευτικού. Στο διαδίκτυο θα βρεις επίσης και το ηχητικό και ψηφιακό υλικό που υπάρχει. Βιβλία σου δίνουν και στο σχολείο. Έχει τύχει σε σχολεία που ήμουν να μην υπάρχουν τα βιβλία εκπαιδευτικού ή τα CDs και τα κατέβασα εγώ. Φυσικά ανάλογα το τμήμα σου χρησιμοποιείς και υλικό δικό σου ή από άλλες πηγές - επιβάλλεται δηλ. και γενικά αλλά κι αν δεις τα βιβλία, θα καταλάβεις ότι είναι απολύτως απαραίτητο. Το θέμα του εξοπλισμού στις σχολικές μονάδες πονάει αρκετές φορές. Έχω δουλέψει σε σχολεία που είχαν διαδραστικό πίνακα σε κάθε τάξη αλλά και σε άλλα που υπήρχε ένα μόνο CD-player που ποιος να το πρωτοχρησιμοποιήσει.

Αποσυνδεδεμένος Lurid

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 24
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Α' Φάση Αναπληρωτών ΠΕ06 - 2022-2023
« Απάντηση #51 στις: Αύγουστος 21, 2022, 02:35:29 μμ »
Μπέρδεμα είναι και ασφαλή συμπεράσματα δεν μπορούν να βγουν. Εγώ κοιτάω τη θέση μου στον εκκαθαρισμένο και το τι θέση είχαν στον αρχικό πίνακα οι περσινοί προσληφθέντες. Δεν είναι φυσικά το ίδιο πράγμα. Άλλωστε παίζουν ρόλο πόσα από τα υπάρχοντα κενά θα αποφασίσουν να καλύψουν φέτος, αν διορίστηκαν οι από πάνω μας που συνήθως δούλευαν στην περιοχή που μας ενδιαφέρει κλπ. Δύσκολο αλλά ας καταλήξουμε στη δήλωση και λίγη (ή πολλή - θα δείξει) υπομονή μέχρι τις προσλήψεις.

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Είναι όντως μπέρδεμα...Αλλά όπως και να χει θα μάθουμε αργά ή γρήγορα... Καλή επιτυχία!

Αποσυνδεδεμένος English

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1440
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Α' Φάση Αναπληρωτών ΠΕ06 - 2022-2023
« Απάντηση #52 στις: Αύγουστος 21, 2022, 03:01:17 μμ »
Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Είναι όντως μπέρδεμα...Αλλά όπως και να χει θα μάθουμε αργά ή γρήγορα... Καλή επιτυχία!
Πιστεύω πάντως πως όσοι ήμασταν πέρσι στην α' φάση θα είμαστε και φέτος και ίσως σε περιοχή πιο ψηλά στις προτιμήσεις μας αν εκεί δεν έχουν γίνει διορισμοί. Το θέμα είναι να υπάρχουν οι πιστώσεις και η θέληση να καλυφθούν όλα τα μέχρι στιγμής κενά.

Αποσυνδεδεμένος Lurid

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 24
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Α' Φάση Αναπληρωτών ΠΕ06 - 2022-2023
« Απάντηση #53 στις: Αύγουστος 21, 2022, 07:46:40 μμ »
Πιστεύω πάντως πως όσοι ήμασταν πέρσι στην α' φάση θα είμαστε και φέτος και ίσως σε περιοχή πιο ψηλά στις προτιμήσεις μας αν εκεί δεν έχουν γίνει διορισμοί. Το θέμα είναι να υπάρχουν οι πιστώσεις και η θέληση να καλυφθούν όλα τα μέχρι στιγμής κενά.

Κι εγώ αυτό πιστεύω πως θα γίνει με τις προσλήψεις.

Αποσυνδεδεμένος lilley

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 54
    • Προφίλ
Απ: Α' Φάση Αναπληρωτών ΠΕ06 - 2022-2023
« Απάντηση #54 στις: Αύγουστος 22, 2022, 10:36:33 πμ »
Καλημέρα σας,

Ίσως δεν πρέπει να ρωτάω εδώ αλλά αν κάποιος γνωρίζει θα με βοηθούσε ιδιαίτερα. Δουλεύω ως ΙΔΑΧ υπάλληλος σε ΝΠΙΔ ενός Δήμου. Αν πάρω άδεια άνευ αποδοχών μπορώ να δουλέψω ως αναπληρώτρια πλήρους ωραρίου;

Αποσυνδεδεμένος English

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1440
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Α' Φάση Αναπληρωτών ΠΕ06 - 2022-2023
« Απάντηση #55 στις: Αύγουστος 22, 2022, 01:51:31 μμ »
Καλημέρα σας,

Ίσως δεν πρέπει να ρωτάω εδώ αλλά αν κάποιος γνωρίζει θα με βοηθούσε ιδιαίτερα. Δουλεύω ως ΙΔΑΧ υπάλληλος σε ΝΠΙΔ ενός Δήμου. Αν πάρω άδεια άνευ αποδοχών μπορώ να δουλέψω ως αναπληρώτρια πλήρους ωραρίου;
Σύμφωνα με την πρόσκληση αναπληρωτών, όχι, δεν πρέπει να εργάζεσαι όταν κάνεις ανάληψη υπηρεσίας. Μάλιστα συνάδελφος μου λέει ότι έγραφε ότι δεν πρέπει να εργάζεσαι και την περίοδο των αιτήσεων αλλά αυτό είναι παράλογο. Κάποιος που θα προσληφθεί ως αναπληρωτής μπορεί μετά να πάρει άδεια άσκησης ιδιωτικού έργου για να εργαστεί π.χ. στον ιδιωτικό τομέα ή σε Ι.Ε.Κ.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159797
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 554
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 3
Επισκέπτες: 401
Σύνολο: 404

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.104 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.