*

Αποστολέας Θέμα: Διορισμοί βιολόγων  (Αναγνώστηκε 7379 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος elranna

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2313
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02, ΠΕ40- Μπορώ να ξαναγίνω μαθήτρια;
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί βιολόγων
« Απάντηση #28 στις: Αύγουστος 03, 2022, 12:23:48 μμ »
Δεν είμαι της ειδικότητας, αλλά παρακολουθώ το νήμα με πολύ ενδιαφέρον εδώ και καιρό.

Θα παραθέσω τον εξής πίνακα του 2019, τον οποίο είχε δημοσιεύσει ο Κορδής με τον αριθμό των μόνιμων εκπαιδευτικών ανά ειδικότητα: https://www.alfavita.gr/ekpaideysi/301461_analytika-stoiheia-arithmos-monimon-ekpaideytikon-kai-proslipseis-anapliroton-tin

Σύμφωνα με τον πίνακα αυτό, το 2019 υπήρχαν 3981 ΠΕ04.01 μόνιμοι και 1062 ΠΕ04.04. Η διαφορά είναι τεράστια. Ακόμα και με τις συνταξιοδοτήσεις, οι φυσικοί στα σχολεία είναι σχεδόν τριπλάσιοι από τους βιολόγους, ενώ οι ώρες στο πρόγραμμα δε δικαιολογούν τόσο μεγάλη διαφορά. Δεν είναι αναμενόμενο να είναι πολύ περισσότεροι οι διορισμοί βιολόγων το 2020 και το 2021, εφόσον οι διορισμοί γίνονται με βάση τις ώρες α' ανάθεσης;

Αυτό είχα να πω, συγγνώμη για την παρέμβαση.

ΥΓ. Δεν έχω βρει πιο πρόσφατο πίνακα, αν υπάρχει κάπου, θα με ενδιέφερε πάρα πολύ να τον δω.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Διορισμοί βιολόγων
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 16:14:30 »

Αποσυνδεδεμένος nick1981

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 338
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί βιολόγων
« Απάντηση #29 στις: Αύγουστος 03, 2022, 02:41:05 μμ »
Ο gvasilis σας λέει ξεκάθαρα πως προκύπτουν τα κενα των διορισμών. Άλλο τα οργανικά άλλο τα λειτουργικά κενά... Στο σχολείο μου πέρσι η φυσικός άφηνε ώρες φυσικής κ ήθελε γεω..οπότε θα έπαιρναν αναπληρωτής φυσικό...ο μαθηματικός τις υπόλοιπες γεω...στο σχολείο που συμπλήρωνα επίσης η βιολόγος όλα τα χρόνια παίρνει γεω...πήγα εγώ για συμπλήρωση και μου έδωσαν ότι είχε μείνει...φέτος που δήλωσα για να πάρω οργανική το συγκεκριμένο σχολείο έβγαλε κενό για γεωλογίας....αλλά λειτουργικό γεωλόγου δεν θα βγει...

Αποσυνδεδεμένος oparin

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 167
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί βιολόγων
« Απάντηση #30 στις: Αύγουστος 03, 2022, 03:18:48 μμ »
Για ποιον λόγο τις άφηνε τις ώρες Φυσικής;

Αποσυνδεδεμένος nick1981

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 338
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί βιολόγων
« Απάντηση #31 στις: Αύγουστος 03, 2022, 03:57:38 μμ »
Γιατί λέει της αρέσει πιο πολύ η γεωγραφία...ο Χριστός και η Παναγία.. την έκανα ρόμπα και στο σύλλογο. Μετά ήθελε και τις χημείες κ να μου φορτώσει φυσική Γ... Φυσικά πρώτα παίρνει όλες τις ώρες Α ανάθεσης και μετά συμπληρώνει με Β. Την εκραξε και ο διευθυντής.. στο σύλλογο με υποστήριξαν σιωπηρά γιατί είναι παλιά κι εγώ νεοδιοριστος..τεσπά κι εγώ χωρίς να το θέλω συμπληρωσα με Β ανάθεση...και τώρα που έχω οργανική θα συμπληρώσω με Β ανάθεση γιατί πρέπει να λειτουργήσει το σχολείο..τους χάλασε που πήγε γεωλόγος γιατί η χημικός καβατζωνε τις γεω συβεχεια...προηγείται η εύρυθμη λειτουργία του σχολείου από τις αναθέσεις μου λένε...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Διορισμοί βιολόγων
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 16:14:30 »

Αποσυνδεδεμένος gvasilis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3184
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί βιολόγων
« Απάντηση #32 στις: Αύγουστος 03, 2022, 04:08:58 μμ »
Δηλαδή τώρα που θα κάνεις εσύ τις γεωγραφικές δεν θα λειτουργήσει καλά το σχολείο.
Όταν λένε "το σχολείο" οι παλιοί εννοούν τον εαυτό τους

Συνδεδεμένος Penrose

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 380
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί βιολόγων
« Απάντηση #33 στις: Αύγουστος 03, 2022, 06:04:59 μμ »
Αγαπητε συναδελφε το να μπουμε στη διαδικασία να λεμε για την ανικανοτητα καποιων εκ των πε04 να διδαξουν Α ή β αναθεση ειναι τουλαχιστον αντισυναδελφικο. Αν μπουμε σε μια τετοια διαδικασία να αραδιάσουμε ο καθενας μας τα περιστατικά βιολογων γεωλογων κτλ που σε γυμνασια δημιουργουσαν προβληματα ειτε δίδασκαν το αντικείμενο τους ειτε οχι θα καταληγουμε παντα σε ατέρμονη αναζητηση της μεγαλύτερης ικανοτητας..Αυτο που νομιζω πρεπει ολοι οι πε04 να υποστηριξουμε (ειδικα ατομα οπως εσυ κ γω που εχουμε ασχοληθει με ερευνα και πιθανα εχουμε διδαξει κ σε Γβαθμια) είναι η αύξηση των ωρών των πε04 συνολικά έναντι μαθημάτων που εχουν καταχραστει το ωρολόγιο χωρις νοημα στη συγχρονη εποχη των ανακαλυψεων που ζουμε. Το ποια ειναι αυτα τα μαθήματα το ξέρουμε ολοι πιστευω. Οι εξελίξειςτρεχουν και μεις ασχολουμαστε με το ποιος ειναι ικανος ή λιγοτερο ικανος να διδαξει θετικα μαθηματα γυμνασίου..
Γιατί λέει της αρέσει πιο πολύ η γεωγραφία...ο Χριστός και η Παναγία.. την έκανα ρόμπα και στο σύλλογο. Μετά ήθελε και τις χημείες κ να μου φορτώσει φυσική Γ... Φυσικά πρώτα παίρνει όλες τις ώρες Α ανάθεσης και μετά συμπληρώνει με Β. Την εκραξε και ο διευθυντής.. στο σύλλογο με υποστήριξαν σιωπηρά γιατί είναι παλιά κι εγώ νεοδιοριστος..τεσπά κι εγώ χωρίς να το θέλω συμπληρωσα με Β ανάθεση...και τώρα που έχω οργανική θα συμπληρώσω με Β ανάθεση γιατί πρέπει να λειτουργήσει το σχολείο..τους χάλασε που πήγε γεωλόγος γιατί η χημικός καβατζωνε τις γεω συβεχεια...προηγείται η εύρυθμη λειτουργία του σχολείου από τις αναθέσεις μου λένε...
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 03, 2022, 06:08:37 μμ από Penrose »

Αποσυνδεδεμένος nick1981

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 338
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί βιολόγων
« Απάντηση #34 στις: Αύγουστος 03, 2022, 07:19:02 μμ »
Συνάδελφε έχεις δίκιο σε όλα. Σχετικά με τα λεγόμενά μου όμως δεν κρίνω το ποιος μπορεί ή δεν μπορεί να διδάξει το ένα ή το άλλο μάθημα όπως κάνουν κάποιοι. Απλά αναφερα τις εμπειρίες μου. Προσωπικά λόγω διδακτορικού και μάστερ στο ΕΜΠ θέλω τις φυσικοχημείες και όχι τις γεωγραφιες. Κατά την άποψη μου όμως θα έπρεπε να ξεβολευομαστε και ειδικά σε περιοχές όπως τα αστικά κέντρα που μπορεί να είναι διπλανά ή συστεγάζομενα σχολεία να πηγαίνουμε να κάνουμε το μάθημα μας...στην επαρχία καταλαβαίνω ότι μπορεί να είναι κ 50 km το άλλο σχολείο οπότε είναι δύσκολο. Ναι έχω διδάξει σε πανεπιστήμια και έχω καιέρευνα postdoc 7 έτη μετά το phd αλλά Επίκουρος δεν έχω γίνει αν και το προσπάθησα αρκετά....ελπίζω εσύ να μην αντιμετώπισες τη σαπιλα των πανεπιστημίων όπως εγώ...

Αποσυνδεδεμένος JURE

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1017
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί βιολόγων
« Απάντηση #35 στις: Αύγουστος 03, 2022, 07:26:43 μμ »
Κάποτε και στην Ελλάδα θα πρέπει να σπάσουν τα στεγανά των ειδικοτήτων. Πε04 και πε03 μπορούν κάλλιστα να διδάξουν όλα τα αντικείμενα θετικών επιστημών μέχρι και τη β λυκείου. Για τα πανελλαδικώς εξεταζόμενα θα πρέπει να αλλάξει γενικότερα το σύστημα: απολυτήριο στο τέλος τη β λυκείου και στη γ μόνο όσοι ενδιαφέρονται για σπουδές σε πανεπιστήμιο. Σε ένα τέτοιο έτος προετοιμασίας, απαιτούνται εξειδικευμένοι!

Το μάθημα που πρέπει να φύγει είναι τα θρησκευτικά! Ιδιαίτερα από το λύκειο. Δεν έχουν καμία θέση. Οικονομία-κοινωνιολογία-ιστορία-φιλοσοφία θα πρέπει να διδάσκονται όλοι και σε όλο το λύκειο. Είναι σημαντικά μαθήματα γενικής παιδείας. Τα φιλολογικά μαζί με τα μαθηματικά είναι τα μαθήματα που κυρίως ενισχύουν την κριτική σκέψη και για τα φιλολογικά επιπλέον καλλιεργούν την συναισθηματική νοημοσύνη και την ηθική συγκρότηση. Καλώς υπάρχουν ίσως χρειάζεται μια αναπροσαρμογή της ύλης, δεν ξέρω, ας πουν οι φιλόλογοι. Οι θετικοί είμαστε ένα! Ας σταματήσουμε τις διαμάχες...όσοι προορίζονται για την εκπαίδευση οφείλουν να είναι ικανοί να τα διδάσκουν όλα!

Αποσυνδεδεμένος JURE

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1017
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί βιολόγων
« Απάντηση #36 στις: Αύγουστος 03, 2022, 07:28:44 μμ »
Συνάδελφε έχεις δίκιο σε όλα. Σχετικά με τα λεγόμενά μου όμως δεν κρίνω το ποιος μπορεί ή δεν μπορεί να διδάξει το ένα ή το άλλο μάθημα όπως κάνουν κάποιοι. Απλά αναφερα τις εμπειρίες μου. Προσωπικά λόγω διδακτορικού και μάστερ στο ΕΜΠ θέλω τις φυσικοχημείες και όχι τις γεωγραφιες. Κατά την άποψη μου όμως θα έπρεπε να ξεβολευομαστε και ειδικά σε περιοχές όπως τα αστικά κέντρα που μπορεί να είναι διπλανά ή συστεγάζομενα σχολεία να πηγαίνουμε να κάνουμε το μάθημα μας...στην επαρχία καταλαβαίνω ότι μπορεί να είναι κ 50 km το άλλο σχολείο οπότε είναι δύσκολο. Ναι έχω διδάξει σε πανεπιστήμια και έχω καιέρευνα postdoc 7 έτη μετά το phd αλλά Επίκουρος δεν έχω γίνει αν και το προσπάθησα αρκετά....ελπίζω εσύ να μην αντιμετώπισες τη σαπιλα των πανεπιστημίων όπως εγώ...
Συγχαρητήρια για την πορεία σου! Σαπίλα...όπως το λες!
Μεγάλη κουβέντα είπες...ξεβόλεμα...ούτε σε διπλανό γυμνάσιο δεν πάνε κάποιοι. Προτιμούν να πάρουν μαθήματα άλλων ειδικοτήτων, συνήθως οι ξενόγλωσσοι των φιλολόγων. Γιατί για τους θετικούς, εξέφρασα άποψη πιο πάνω.

Αποσυνδεδεμένος Scout

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 513
  • Με φωτιά και με μαχαίρι πάντα ο κόσμος προχωρεί
    • Προφίλ
Διορισμοί βιολόγων
« Απάντηση #37 στις: Αύγουστος 03, 2022, 08:16:57 μμ »
οφείλουν να είναι ικανοί να τα διδάσκουν όλα!

Να καταργήσουμε τότε και τα γνωστικά αντικείμενα στους διορισμούς των μελών ΔΕΠ στα πανεπιστήμια. Εντός του ίδιου τμήματος, οφείλουν να είναι ικανοί να τα διδάσκουν όλα!

Τι; Όχι;

Αποσυνδεδεμένος ran

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 327
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 04.01
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί βιολόγων
« Απάντηση #38 στις: Αύγουστος 03, 2022, 08:19:13 μμ »
Αγαπητοι συνάδελφοι αν δεν υπήρχε η Β ανάθεση τότε θα έπρεπε να τρέχουμε σε 3, 4 5  σχολεία.Αυτο είναι κάτι που δεν συμφέρει κανέναν από την στιγμή μάλιστα που η διδασκαλία των φυσικών επιστημών σε επιπέδου γυμνασίου δεν απαιτεί να είσαι άσσος στην διαστημική μηχανική.Τελος θα ήθελα να πω πως δεν είναι ωραίο να παινευεστε για τα πολλά σας προσόντα από την στιγμή που σας είναι αχρειαστα. Μην ξεχνάτε πως είναι στρέβλωση το overqualification,,το έχει παραδεχθεί και πρόεδρος του ΔΟΑΤΑΠ
Μια σκέτη φυσικός .Ευχαριστώ.

Αποσυνδεδεμένος nick1981

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 338
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί βιολόγων
« Απάντηση #39 στις: Αύγουστος 03, 2022, 08:24:12 μμ »
Ο τρόπος διδασκαλίας, η ύλη, η ακαδημαϊκή ώρα καθώς και το ενδιαφέρον του διδάσκοντος στα πανεπιστήμια δεν συγκρίνεται με τα αντίστοιχα της μέσης εκπαίδευσης. Εννοείται πως δεν μπορώ να διδάξω σε πανεπιστημιακό επίπεδο Φυσική έστω και του 1ου ετους...οχι όμως λόγω του διαφορετικού πτυχίου μου.. στην Γ βαθμια διορίζεσαι βάσει της έρευνας σου... Εκεί που έχεις εμβαθύνει βάσει paper που έβγαλες, συνέδρια κτλ. Εγώ ξεκίνησα από αλλού και άλλαξα πλήρως αντικείμενα επομένως πλέον δεν διεκδικώ θέσεις βάσει του πτυχίου μου. Το διδακτορικό μου είναι στη χημική μηχανική (μηχανική υλικών) και φυσικά μπορώ να διδάξω σχετικα με αυτά που έχω ασχοληθεί..ενώ ένας πτυχιούχος χημικής μηχανικής φυσικά όχι..μη συγκρίνεις ανόμοια πράγματα και βαθμίδες εκπαίδευσης. Άλλο το γυμνάσιο ή λύκειο και άλλο το πανεπιστήμιο...

Αποσυνδεδεμένος nick1981

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 338
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί βιολόγων
« Απάντηση #40 στις: Αύγουστος 03, 2022, 08:25:39 μμ »
Αχρειστα για τα σχολεία ίσως....όχι όμως για αυτά που μπορούμε να ασχοληθούμε παράλληλα με αυτό όμως...
Αγαπητοι συνάδελφοι αν δεν υπήρχε η Β ανάθεση τότε θα έπρεπε να τρέχουμε σε 3, 4 5  σχολεία.Αυτο είναι κάτι που δεν συμφέρει κανέναν από την στιγμή μάλιστα που η διδασκαλία των φυσικών επιστημών σε επιπέδου γυμνασίου δεν απαιτεί να είσαι άσσος στην διαστημική μηχανική.Τελος θα ήθελα να πω πως δεν είναι ωραίο να παινευεστε για τα πολλά σας προσόντα από την στιγμή που σας είναι αχρειαστα. Μην ξεχνάτε πως είναι στρέβλωση το overqualification,,το έχει παραδεχθεί και πρόεδρος του ΔΟΑΤΑΠ
Μια σκέτη φυσικός .Ευχαριστώ.
[/quote]

Αποσυνδεδεμένος Scout

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 513
  • Με φωτιά και με μαχαίρι πάντα ο κόσμος προχωρεί
    • Προφίλ
Διορισμοί βιολόγων
« Απάντηση #41 στις: Αύγουστος 03, 2022, 08:28:19 μμ »
Αγαπητοι συνάδελφοι αν δεν υπήρχε η Β ανάθεση τότε θα έπρεπε να τρέχουμε σε 3, 4 5  σχολεία.

Σε κάποιο από τα δύο νήματα ξεκατινιάσματος τα οποία μνημόνευσα παραπάνω, είχα γράψει ότι νεοδιόριστος βιολόγος σε λύκειο ενημερώθηκε "αρμοδίως" κατά την ημέρα παρουσίασης στην οργανική του, ότι για να συμπληρώσει ωράριο θα κληθεί να διδάξει και φυσική ΚΑΤΕΥΘΥΝΣΗΣ, λόγω συνταξιοδότησης (και μη κάλυψης) του φυσικού τού σχολείου. Πείτε μου πώς το κρίνετε, από την άποψη της ποιότητας της παρεχόμενης εκπαίδευσης την οποία, νομοτελειακά, θα λάβουν τα παιδιά. Γιατί θα πρέπει να θεωρούμε ως δεδομένο (και να λειτουργούμε έτσι) ότι "έλα μωρέ, αφού πάνε φροντιστήριο..."; Και αν κάποια δεν έχουν τους πόρους για να πάνε; Ξέρω, ξέρω, ας γίνουν "ψυκτικοί από το Περιστέρι", ε;

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159564
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 366
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 22
Επισκέπτες: 348
Σύνολο: 370

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.084 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.