*

Αποστολέας Θέμα: Υποχρεωτική Β' ανάθεση  (Αναγνώστηκε 5312 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος gismix

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 416
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Υποχρεωτική Β' ανάθεση
« Απάντηση #28 στις: Αύγουστος 19, 2022, 06:19:00 μμ »
1) Θα το ξαναπώ. Το ΠΥΣΔΕ ή ΔΔΕ δεν έχει κανένα νομικό δικαίωμα να παρέμβει σε αναθεσεις  με στόχο την σωστή χρήση του ανθρώπινου δυναμικού ή την εύρυθμη λειτουργία των σχολικών μονάδων. Τα ΦΕΚ που αναφερονται παραπάνω δεν δίνουν ούτε άμεσα ούτε έμεσα αυτό το δικαίωμα (δεν θα κάνω νομική ανάλυση του θέματος καθότι δεν με ενδιαφέρει) . Ο διευθυντής μπορουσε άνετα να αρνηθεί το οποποιοδήποτε έγραφο και να κάνει επίσημη αναφορά. Δεν το κάνει (κανενας διευθντής) γαιτί απλά δεν τον ενδιαφέρει. Απο εκεί και πέρα ο καθένας ακολουθεί και πιστεύει αυτό που θεωρεί σωστό.
2) Περίμενα μια ολοκληρωτική καταδίκη της απαράδεκτης στάσης των φιλολόγων του σχολείου που ανέφερε η συνάδελφος. Οι απαντήσεις με ξεπερνούν.
3) Ο ίδιος είπα "αν ισχύει κάτι τετοιο, εφόσον είναι πραγματικά αδιανόητο" . Φυσικά δεν ξέρουμε όλες τις λεπτομέρειες.
4) Θα συνεχίσω να είμαι εμπαθής και εριστικός όταν ακούω τα αδιανόητα να εκλαμβάνονται ως φυσιολογικά. Όταν ακουω ότι η δική μου στάση και αντίδραση ξεπερνούν κάποιους ενώ η στάση ων φιλολόγων του συγκεκριμένου σχολείου δεν τους ξεπερνα. Το μόνο που με προβληματίζει με το φορουμ ειναι η ανωνυμία. Θα ήθελα οι συζητήσεις αυτές να γίνονατι με όνομα επίθετο και σχολείο.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Υποχρεωτική Β' ανάθεση
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 14:37:59 »

Αποσυνδεδεμένος bagelisb

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 8
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Υποχρεωτική Β' ανάθεση
« Απάντηση #29 στις: Αύγουστος 19, 2022, 06:33:04 μμ »
Από αυτά που αναφέρθηκαν προκύπτουν δύο λύσεις:

Α] οι αργανικά ανήκοντες φιλόλογοι παίρνουν ιστορίες και ο ΠΕ78 διατίθεται σε άλλο σχολείο ενώ απομένει κενό ΠΕ02 στο σχολείο

Β] οι οργανικά ανήκοντες φιλόλογοι δεν παίρνουν ιστορίες, ο ΠΕ78 συμπληρώνει και δεν υπάρχει κενό στη σχολική μονάδα.


Ποιό από τα δύο είναι ορθολογικό και συντελεί στην ομαλή λειτουργία του σχολείου;
Ο διευθυντής της σχολικής μονάδας ποιό οφείλει να επιλέξει εφόσον είναι υπεύθυνος για την σωστή λειτουργία;

Ξεκάθαρα το Β.

Αποσυνδεδεμένος Βικη

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 242
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02 Κοιτάω πάντα μπροστά!
    • Προφίλ
Απ: Υποχρεωτική Β' ανάθεση
« Απάντηση #30 στις: Αύγουστος 19, 2022, 06:44:29 μμ »
1) Θα το ξαναπώ. Το ΠΥΣΔΕ ή ΔΔΕ δεν έχει κανένα νομικό δικαίωμα να παρέμβει σε αναθεσεις  με στόχο την σωστή χρήση του ανθρώπινου δυναμικού ή την εύρυθμη λειτουργία των σχολικών μονάδων. Τα ΦΕΚ που αναφερονται παραπάνω δεν δίνουν ούτε άμεσα ούτε έμεσα αυτό το δικαίωμα (δεν θα κάνω νομική ανάλυση του θέματος καθότι δεν με ενδιαφέρει) . Ο διευθυντής μπορουσε άνετα να αρνηθεί το οποποιοδήποτε έγραφο και να κάνει επίσημη αναφορά. Δεν το κάνει (κανενας διευθντής) γαιτί απλά δεν τον ενδιαφέρει. Απο εκεί και πέρα ο καθένας ακολουθεί και πιστεύει αυτό που θεωρεί σωστό.
2) Περίμενα μια ολοκληρωτική καταδίκη της απαράδεκτης στάσης των φιλολόγων του σχολείου που ανέφερε η συνάδελφος. Οι απαντήσεις με ξεπερνούν.
3) Ο ίδιος είπα "αν ισχύει κάτι τετοιο, εφόσον είναι πραγματικά αδιανόητο" . Φυσικά δεν ξέρουμε όλες τις λεπτομέρειες.
4) Θα συνεχίσω να είμαι εμπαθής και εριστικός όταν ακούω τα αδιανόητα να εκλαμβάνονται ως φυσιολογικά. Όταν ακουω ότι η δική μου στάση και αντίδραση ξεπερνούν κάποιους ενώ η στάση ων φιλολόγων του συγκεκριμένου σχολείου δεν τους ξεπερνα. Το μόνο που με προβληματίζει με το φορουμ ειναι η ανωνυμία. Θα ήθελα οι συζητήσεις αυτές να γίνονατι με όνομα επίθετο και σχολείο.


είσαι πολύ νέος σε αυτό το φόρουμ που έχει βοηθήσει απίστευτα όλους μας με τις συζητήσεις και τις αγωνίες μας, με δεδομένη την ανωνυμία του, για να προβληματίζεσαι..
σου προτείνω να μην είσαι εριστικός και εμπαθής...δε βοηθά το φόρουμ..
ως ΠΕ02 συντάσσομαι και προστατεύω την ειδικότητά μου και τα αντικείμενά μου της α ανάθεσης...
τα υπόλοιπα είναι για τα πυσδε κ τους συνδικαλιστές...ο νοών νοείτω..(ταπεινή μου γνώμη...)

Αποσυνδεδεμένος jimpan

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 213
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 86
    • Προφίλ
Απ: Υποχρεωτική Β' ανάθεση
« Απάντηση #31 στις: Αύγουστος 19, 2022, 06:47:24 μμ »
Από αυτά που αναφέρθηκαν προκύπτουν δύο λύσεις:

Α] οι αργανικά ανήκοντες φιλόλογοι παίρνουν ιστορίες και ο ΠΕ78 διατίθεται σε άλλο σχολείο ενώ απομένει κενό ΠΕ02 στο σχολείο

Β] οι οργανικά ανήκοντες φιλόλογοι δεν παίρνουν ιστορίες, ο ΠΕ78 συμπληρώνει και δεν υπάρχει κενό στη σχολική μονάδα.


Ποιό από τα δύο είναι ορθολογικό και συντελεί στην ομαλή λειτουργία του σχολείου;
Ο διευθυντής της σχολικής μονάδας ποιό οφείλει να επιλέξει εφόσον είναι υπεύθυνος για την σωστή λειτουργία;

Ξεκάθαρα το Β.


+++

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Υποχρεωτική Β' ανάθεση
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 14:37:59 »

Αποσυνδεδεμένος leon.

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2863
  • Φύλο: Άντρας
  • Εθνική Ηθική Διαπαιδαγώγηση
    • Προφίλ
Απ: Υποχρεωτική Β' ανάθεση
« Απάντηση #32 στις: Αύγουστος 19, 2022, 07:10:29 μμ »
Ως ΠΕ02 συντάσσομαι και προστατεύω την ειδικότητά μου και τα αντικείμενά μου της α ανάθεσης...
Πάντως αυτό που γράφετε ονομάζεται συντεχνιακός συνδικαλισμός.

Αποσυνδεδεμένος gismix

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 416
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Υποχρεωτική Β' ανάθεση
« Απάντηση #33 στις: Αύγουστος 19, 2022, 07:36:59 μμ »
Συναδέλφισα ΠΕ02 που υποστιρίζεις τις α αναθέσεις σου, δεν έχεις ιδέα αν είμαι νέος ή όχι στο φορουμ.

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4072
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Υποχρεωτική Β' ανάθεση
« Απάντηση #34 στις: Αύγουστος 19, 2022, 08:41:05 μμ »
@gismix, εγω γενικα είμαι υπέρ του να μένουν οι καθηγητές στα σχολεία. Όμως καλό ειναι να έχουμε μια πλήρη εικόνα πριν σχολιάσουμε. Δεν γνωρίζουμε πόσες ώρες θα έπαιρνε η β ανάθεση. Ίσως ήταν τόσες που δικαιολογούσαν να έρθει ολόκληρος φιλόλογος. Ίσως στο σχολείο υπάρχει θέμα με καθυστέρηση στην κάλυψη άλλων κενων και ήθελαν να πετύχουν παντί τρόπω να τους έρθει καθηγητής. Δεν το ξέρεις. Κι εμένα μου έκανε εντύπωση κάποιοι να θέλουν να στείλουν αλλού έναν συναδελφο, εκ πρώτης όψεως αντισυναδελφικο ακούγεται, αλλά δεν γνωρίζουμε αν το ήθελε ο ίδιος.

Και για να το δούμε κι από την άλλη πλευρά: στο δικό μου σχολείο ο διευθυντής κάνει τα πάντα για να «διώξει» καθηγητές και να εξυπηρετήσει άλλα σχολεοα, για να είναι το καλό παιδί τξς διεύθυνσης, όταν όμως εμείς έχουμε δυο ή τέσσερις ή έξι ώρες κενό και γνωρίζουμε ότι η αντίστοιχη ειδικότητα στο δικό της σχολείο κάνει β ανάθεση ή γραμματεία κι εμείς δυσλειτουργούμε (είμαστε νησί κ δεν μπορπυν να έρθουν από αλλού), ε τότε είναι εξοργιστική η προστασία του να μην φύγει κάποιος από το σχολείο του, όταν μάλιστα υπάρχουν δυο μέτρα κ δυο σταθμα.
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 19, 2022, 08:45:01 μμ από Έσπερος »

Αποσυνδεδεμένος gismix

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 416
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Υποχρεωτική Β' ανάθεση
« Απάντηση #35 στις: Αύγουστος 19, 2022, 09:05:07 μμ »
Νομίζω ότι χύθηκε υπερβολικά πολύ ηλεκτρονικό μελάνι για ένα θέμα που δεν έχει σχέση με τον αρχικό τίτλο.  Προέχει η υποχρεωτικότητα ή μη της β ανάθεσης.

Αποσυνδεδεμένος Βικη

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 242
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02 Κοιτάω πάντα μπροστά!
    • Προφίλ
Απ: Υποχρεωτική Β' ανάθεση
« Απάντηση #36 στις: Αύγουστος 20, 2022, 11:50:16 πμ »
συνάδελφε gismix, που τα βάζεις με τους δασκάλους σε άλλο νήμα, οι β αναθέσεις είναι ζήτημα με το οποίο  το φόρουμ έχει ασχοληθεί πάμπολλες φορές, με πολλές αντιπαραθέσεις και πολλές διαφορετικές απόψεις, με ψυχραιμία, καλή διάθεση και σεβασμό, διατηρώντας αξιοπρεπές τις περισσότερες φορές επίπεδο..υπάρχουν καταπληκτικοί συνάδελφοι εδώ οι οποίοι  λύνουν απορίες, εξηγούν, βοηθούν ουσιαστικά όλους μας , απαντώντας με ηρεμία και υπομονή ... συνάδελφοι εριστικοί και εμπαθείς δεν συμβάλλουν στην ωφέλεια που όλοι αποκομίζουμε από τούτο το αξιόλογο φόρουμ..
ως προς το αν είσαι νέος: νομίζω έτσι  φαίνεται από την ημερομηνία εγγραφής σου..αν ισχύει κάτι άλλο για εσένα, δεν γνωρίζω.
τέλος, οι β αναθέσεις...: είναι άλλο να συμπληρώνει ο κοιν/γος, ή ο ξ.γλ, 2-3-5-6 ώρες ιστορία ή φιλοσοφία, κι άλλο να κρατά την  οργανική του με 18-20 ώρες εξ ολοκλήρου με β ανάθεση...δεν θα αναφερθώ εννοείται στο επιστημονικό-γνωστικό κομματι, ούτε στο λατρεμένο ΑΣΕΠ, ούτε στο ρόλο Διευθυντών, ΠΥΣΔΕ, συνδικαλιστών...αυτά έχουν χιλιοειπωθεί κ χιλιο συζητηθεί στο φόρουμ..
αυτή είναι η τελευταία μου απάντηση...
με συναδελφικούς χαιρετισμούς..
καλό υπόλοιπο καλοκαιριού :)

Αποσυνδεδεμένος gismix

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 416
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Υποχρεωτική Β' ανάθεση
« Απάντηση #37 στις: Αύγουστος 20, 2022, 12:21:17 μμ »
Δεν ξέρεις φυσικά την ιστορία μου στο φορουμ και σε τι έχω βοηθήσει ή όχι....οσον αφορά τα άλλα δεν απαντώ. Τέλος αν τα βάζω με τους δασκάλους  διάβασε πρώτα τι έχει γραφτεί και μετά βάλε bold.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158562
  • Σύνολο θεμάτων: 19200
  • Σε σύνδεση σήμερα: 597
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 19
Επισκέπτες: 535
Σύνολο: 554

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.077 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.