*

Αποστολέας Θέμα: Μεταθεσεις2023  (Αναγνώστηκε 209453 φορές)

0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10808
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Μεταθεσεις2023
« Απάντηση #42 στις: Οκτώβριος 08, 2022, 11:37:50 μμ »
anti_08 παραθέτω τις απαντήσεις στα 5 σημεία που έθιξες.

1. Όλο το σκεπτικό σωστό. Διορθώνω μόνο το τελευταίο σημείο. Στον υπολογισμό των ΜΔΣ είναι ακέραιος ο μήνας. Στον υπολογισμό συνολικής υπηρεσίας μετράει ακριβώς, δηλαδή 12,5 μήνες. Συνεπώς 12,5/12*2,5=2,60.

2. Από 1-9-2018 άλλαξε η μοριοδότηση των σχολείων και έγινε κοινή σε Πρωτοβάθμια και Δευτεροβάθμια, αλλά στις 29-1-2019 σταμάτησαν να διπλασιάζονται τα ΜΔΣ για τους αναπληρωτές. Πριν από την 1η-9-2018 στη Δευτεροβάθμια διπλασιασμό έδιναν τα σχολεία με 11 και 12 μόρια. Μετά με την αναμοριοδότηση διπλασιασμό έδιναν τα σχολεία με 10, 11, 12 και 14 μόρια, κατηγορίας Ι, ΙΑ, ΙΒ και ΙΓ αντίστοιχα.

3. Διπλασιάζεται μόνο η πραγματική υπηρεσία, άρα είναι λογικό τα ΜΔΣ να λογίζονται από τη μέρα που παρουσιάζεσαι και κάνεις ανάληψη, ακόμα κι αν η προϋπηρεσία μετρούσε από την υπουργική απόφαση.

4. Τα μόρια προϋπηρεσία, όπως έγραψα παραπάνω, υπολογίζονται με ακρίβεια εκατοστού. Δεν χάνεις ούτε μία μέρα.

5. Οι 6 μήνες και 12 μέρες είναι 6,4 μήνες. Άρα 6,4/12*2,5=1,33.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μεταθεσεις2023
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 11:58:23 »

Αποσυνδεδεμένος anti_08

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 267
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταθεσεις2023
« Απάντηση #43 στις: Οκτώβριος 09, 2022, 12:34:08 μμ »
Lasid ευχαριστώ πολύ για την απάντηση! Όπως πάντα to the point!  :)

Άρα αφού έχουν υπολογίσει 8 έτη 5 μήνες και 8 μέρες (όπως προκύπτουν από τις ημερομηνίες όμως που έχουν προκύψει τα μσδ και όχι από τις ημερομηνίες που μετράει η προϋπηρεσία) και μου βγάζουν μόρια προϋπηρεσίας 21,04 είναι λάθος, γιατί πρώτον έχουν αγνοήσει εντελώς τις μέρες (αλλιώς θα ήταν 21,09) και δεύτερον η προϋπηρεσία είναι 8 έτη 5 μήνες και 14 ημέρες (με βάση τις ημερομηνίες που πρέπει να μετράται η προϋπηρεσία) και θα έπρεπε να είναι 21,13. Σωστά δεν το κατάλαβα?

Επίσης, η ακρίβεια στο εκατοστό γίνεται με στρογγυλοποίηση ή απλή αποκοπή? ανεξάρτητα δηλαδή τι είναι το τρίτο δεκαδικό?

Και αν κατάλαβα καλά ο υπολογισμός γίνεται στο συνολικό άθροισμα της προϋπηρεσίας και όχι στο κάθε επιμέρους και να προστίθεται κατόπιν? και με αυτό τον τρόπο που φαινομενικά θα ήταν ίδιο  υπάρχουν διαφορές (λόγω στρογγυλοποιήσεων κτλ).

Όσο αφορά τώρα τον διπλασιασμό μσδ έχουμε διπλασιασμό για αναπληρωτές τα σχολεία δευτεροβαθμιας με 11 και 12 μέχρι 31-08-2018, διπλασιασμό από 01-09-2018 μέχρι και 29-01-2019 για τα σχολεία δευτεροβάθμιας με 10,11,12,14 μόρια και από 30-01-2019 και μετά δεν υπάρχει διπλασιασμός για τους αναπληρωτές.  Σωστά το αντιλήφθηκα?

Πριν στείλω αίτημα για διόρθωση θέλω να είμαι βέβαιος ότι δεν οφείλεται σε δικούς μου λάθος υπολογισμούς.



Αποσυνδεδεμένος kapoioskapoukapote

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2374
  • Φύλο: Άντρας
  • Ζήτω η παιδεία (μας)!
    • Προφίλ
Απ: Μεταθεσεις2023
« Απάντηση #44 στις: Οκτώβριος 09, 2022, 12:38:56 μμ »
8 έτη, 5 μήνες και 8 μέρες δίνουν...
8*2,5+5/12*2,5=21,04
Οι 8 μέρες χάνονται επειδή είναι λιγότερες από 15.
Αν οι μέρες ήταν π.χ. 17 τότε τα μόρια θα ήταν...
8*2,5+6/12*2,5=21,25.
Έτσι υπολογίζονται τα μόρια της προϋπηρεσίας.
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 09, 2022, 12:41:43 μμ από kapoioskapoukapote »
Οι άνθρωποι γεννιούνται αμόρφωτοι, όχι ηλίθιοι. Γίνονται ηλίθιοι με την εκπαίδευση.
Μπέρτραντ Ράσελ

Αποσυνδεδεμένος anti_08

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 267
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταθεσεις2023
« Απάντηση #45 στις: Οκτώβριος 09, 2022, 12:43:22 μμ »
8 έτη, 5 μήνες και 8 μέρες δίνουν...
8*2,5+5/12*2,5=21,04
Οι 8 μέρες χάνονται επειδή είναι λιγότερες από 15.

Είσαι σίγουρος για αυτό? γιατί ο Lasid λέει παραπάνω ότι χάνονται οι μέρες <15 στα μσδ (αυτό το είδα και στην περυσινή εγκύκλιο) αλλά όχι στην προϋπηρεσία.

(καλά δεν ήμουν τόσα χρόνια αναπληρωτής που ηξερα όλα τα πως και τα γιατί, εμπλεξα σε καινούρια μονοπάτια τώρα και με έχουν φάει οι υπολογισμοι αυτες τις μέρες)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μεταθεσεις2023
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 11:58:23 »

Αποσυνδεδεμένος kapoioskapoukapote

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2374
  • Φύλο: Άντρας
  • Ζήτω η παιδεία (μας)!
    • Προφίλ
Απ: Μεταθεσεις2023
« Απάντηση #46 στις: Οκτώβριος 09, 2022, 12:44:03 μμ »
Είμαι απόλυτα βέβαιος.
Οι άνθρωποι γεννιούνται αμόρφωτοι, όχι ηλίθιοι. Γίνονται ηλίθιοι με την εκπαίδευση.
Μπέρτραντ Ράσελ

Αποσυνδεδεμένος anti_08

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 267
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταθεσεις2023
« Απάντηση #47 στις: Οκτώβριος 09, 2022, 12:44:49 μμ »
Είμαι απόλυτα βέβαιος.

Σε ευχαριστώ.

Αποσυνδεδεμένος trust no one

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3991
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ86 (ΠΕ19)
    • Προφίλ
Απ: Μεταθεσεις2023
« Απάντηση #48 στις: Οκτώβριος 09, 2022, 04:55:44 μμ »
Είσαι σίγουρος για αυτό? γιατί ο Lasid λέει παραπάνω ότι χάνονται οι μέρες <15 στα μσδ (αυτό το είδα και στην περυσινή εγκύκλιο) αλλά όχι στην προϋπηρεσία.

«Ο συνολικός χρόνος πραγματικής υπηρεσίας των εκπαιδευτικών εκφράζεται σε έτη και μήνες. Χρόνος ίσος ή μεγαλύτερος των δεκαπέντε (15) ημερών υπολογίζεται ως πλήρης μήνας, ενώ σε αντίθετη περίπτωση δεν λαμβάνεται υπόψη. Όπου κατά τον υπολογισμό των μονάδων μετάθεσης ως συνολική υπηρεσία προκύπτει αριθμός με δεκαδικό μέρος, διατηρούνται μόνο τα δύο πρώτα ψηφία του».

Σελίδα 14 της περσινής εγκυκλίου μεταθέσεων

Αποσυνδεδεμένος anti_08

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 267
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταθεσεις2023
« Απάντηση #49 στις: Οκτώβριος 09, 2022, 05:33:41 μμ »
«Ο συνολικός χρόνος πραγματικής υπηρεσίας των εκπαιδευτικών εκφράζεται σε έτη και μήνες. Χρόνος ίσος ή μεγαλύτερος των δεκαπέντε (15) ημερών υπολογίζεται ως πλήρης μήνας, ενώ σε αντίθετη περίπτωση δεν λαμβάνεται υπόψη. Όπου κατά τον υπολογισμό των μονάδων μετάθεσης ως συνολική υπηρεσία προκύπτει αριθμός με δεκαδικό μέρος, διατηρούνται μόνο τα δύο πρώτα ψηφία του».

Σελίδα 14 της περσινής εγκυκλίου μεταθέσεων

Ευχαριστώ πολυ trust!

Έχει νοημα αυτο που λες, γιατι τότε με τον τροπο της αποκοπής των ψηφίων στο δευτερο δεκαδικο και όχι της στρογγυλοποιησης στο δευτερο δεκαδικο είτε το κάνεις ανα καταχώριση (και με την προυποθεση των 15 ημερων που λες) είτε το υπολογισεις στο σύνολο την προυπηρεσία δεν προκύπτει διαφορα.

Αρα το 15 ημερες παιζει καθοριστικό ρολο και για τα μσδ και για την προυπηρεσια.

Ωστόσο διαφορα στις μέρες με βάση όπως υπολογίζονται τα μσδ (ημέρα αναληψης στην Διευθυνση) και με βάση οπως υπολογίζονται στην προυπηρεσια (υπουργική απόφαση) υπάρχει, η οποία σε κάποιες περιπτώσεις μπορεί να αλλάζει το όριο των 15 ημερων και έτσι να αλλάζει και τα μόρια προυπηρεσίας. Ε?
Όπως στο παράδειγμα φεκ διορισμού στις 16/08 ορκωμοσία στις 17/08, αρα μόρια προυπηρεσίας για 1 χρόνο και 15 μέρες αρα 2,60 με τον τροπο που αναλυθηκε παραπάνω (για 1 χρονο και 1  μηνα) αλλά μορια μσδ για 1 χρόνο και 14 μέρες αρα για 1 χρόνο οποτε πχ. 5 μόρια και όχι 5,41, αν ηταν ένας χρόνος και 1 μηνας.

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10808
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Μεταθεσεις2023
« Απάντηση #50 στις: Οκτώβριος 09, 2022, 08:43:17 μμ »
Lasid ευχαριστώ πολύ για την απάντηση! Όπως πάντα to the point!  :)

Άρα αφού έχουν υπολογίσει 8 έτη 5 μήνες και 8 μέρες (όπως προκύπτουν από τις ημερομηνίες όμως που έχουν προκύψει τα μσδ και όχι από τις ημερομηνίες που μετράει η προϋπηρεσία) και μου βγάζουν μόρια προϋπηρεσίας 21,04 είναι λάθος, γιατί πρώτον έχουν αγνοήσει εντελώς τις μέρες (αλλιώς θα ήταν 21,09) και δεύτερον η προϋπηρεσία είναι 8 έτη 5 μήνες και 14 ημέρες (με βάση τις ημερομηνίες που πρέπει να μετράται η προϋπηρεσία) και θα έπρεπε να είναι 21,13. Σωστά δεν το κατάλαβα?

Επίσης, η ακρίβεια στο εκατοστό γίνεται με στρογγυλοποίηση ή απλή αποκοπή? ανεξάρτητα δηλαδή τι είναι το τρίτο δεκαδικό?

Και αν κατάλαβα καλά ο υπολογισμός γίνεται στο συνολικό άθροισμα της προϋπηρεσίας και όχι στο κάθε επιμέρους και να προστίθεται κατόπιν? και με αυτό τον τρόπο που φαινομενικά θα ήταν ίδιο  υπάρχουν διαφορές (λόγω στρογγυλοποιήσεων κτλ).

Όσο αφορά τώρα τον διπλασιασμό μσδ έχουμε διπλασιασμό για αναπληρωτές τα σχολεία δευτεροβαθμιας με 11 και 12 μέχρι 31-08-2018, διπλασιασμό από 01-09-2018 μέχρι και 29-01-2019 για τα σχολεία δευτεροβάθμιας με 10,11,12,14 μόρια και από 30-01-2019 και μετά δεν υπάρχει διπλασιασμός για τους αναπληρωτές.  Σωστά το αντιλήφθηκα?

Πριν στείλω αίτημα για διόρθωση θέλω να είμαι βέβαιος ότι δεν οφείλεται σε δικούς μου λάθος υπολογισμούς.
Στη δική μου προϋπηρεσία μου υπολογίζουν +0.02. Εσύ μιλάς για απόκλιση από -0,05 ως -0,09. Δεν ξέρω αν το σύστημα υπολογίζει τα μόρια ανά προϋπηρεσία ή κάνει τον πολλαπλασιασμό επί 2,5 στη συνολική προϋπηρεσία.

Η ακρίβεια στο εκατοστό γίνεται με στρογγυλοποίηση, όχι με αποκοπή του τρίτου δεκαδικού ψηφίου. Ίσως όντως υπάρχουν διαφορές λόγω των στρογγυλοποιήσεων. Πάντως δεν μιλάμε για τρομερή απόκλιση για να το ψάξεις περισσότερο.

Τον διπλασιασμό των ΜΔΣ τον αντιλήφθηκες σωστά.

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10808
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Μεταθεσεις2023
« Απάντηση #51 στις: Οκτώβριος 09, 2022, 08:52:20 μμ »
Είσαι σίγουρος για αυτό? γιατί ο Lasid λέει παραπάνω ότι χάνονται οι μέρες <15 στα μσδ (αυτό το είδα και στην περυσινή εγκύκλιο) αλλά όχι στην προϋπηρεσία.

(καλά δεν ήμουν τόσα χρόνια αναπληρωτής που ηξερα όλα τα πως και τα γιατί, εμπλεξα σε καινούρια μονοπάτια τώρα και με έχουν φάει οι υπολογισμοι αυτες τις μέρες)
Μια χαρά είναι που έγινες μόνιμος. Απλά θα χρειαστεί να μάθεις μερικά πράγματα παραπάνω.

Είναι τρομερή λεπτομέρεια αυτό και δεν ασχολήθηκα, επειδή σε μένα η απόκλιση είναι +0,02.
Αλλά αφού το λένε δύο συνάδελφοι και μάλιστα ο trustnoone παρέθεσε από την περσινή εγκύκλιο μεταθέσεων..δεν συζητάμε άλλο!!!
Το θέμα έκλεισε. Κάνε τους υπολογισμούς σου. Όμως, να ξέρεις ότι το σύστημα δεν κάνει λάθος στους υπολογισμούς.
Πιθανώς δεν θα χρειαστεί να κάνεις τελικά αίτημα για διόρθωση!
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 09, 2022, 08:53:55 μμ από Lasid »

Αποσυνδεδεμένος trust no one

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3991
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ86 (ΠΕ19)
    • Προφίλ
Απ: Μεταθεσεις2023
« Απάντηση #52 στις: Οκτώβριος 09, 2022, 10:59:30 μμ »
Μια χαρά είναι που έγινες μόνιμος. Απλά θα χρειαστεί να μάθεις μερικά πράγματα παραπάνω.

Είναι τρομερή λεπτομέρεια αυτό και δεν ασχολήθηκα, επειδή σε μένα η απόκλιση είναι +0,02.
Αλλά αφού το λένε δύο συνάδελφοι και μάλιστα ο trustnoone παρέθεσε από την περσινή εγκύκλιο μεταθέσεων..δεν συζητάμε άλλο!!!
Το θέμα έκλεισε. Κάνε τους υπολογισμούς σου. Όμως, να ξέρεις ότι το σύστημα δεν κάνει λάθος στους υπολογισμούς.
Πιθανώς δεν θα χρειαστεί να κάνεις τελικά αίτημα για διόρθωση!

Συνήθως τα λάθη είναι στους διπλασιασμούς που δε βάζουν ή στις ημερομηνίες που περνάνε. Στις ημερομηνίες έχει νόημα αν για 1-2 μέρες περνάς το 15ημερο για να πάρεις όλο τον μήνα. Αλλιώς δεν αλλάζει τίποτα έτσι κι αλλιώς (είτε ήδη έπαιρνες ολόκληρο τον μήνα, είτε ήδη τον έχανες).

Αποσυνδεδεμένος tam tam

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 990
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταθεσεις2023
« Απάντηση #53 στις: Οκτώβριος 10, 2022, 01:37:28 μμ »

Αποσυνδεδεμένος asta napane

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 953
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταθεσεις2023
« Απάντηση #54 στις: Οκτώβριος 10, 2022, 01:52:09 μμ »
να δούμε , θα το κάνουν για να παλαμοκροτήσει ποιος; οι ίδιοι τους εαυτούς τους.

αλλά να ξαναπώ ότι το μόνο νόημα να βγαίνουν οι αιτήσεις τόσο νωρίς είναι η έγκαιρη προετοιμασία και η μοριοδότηση : οι ΕΠΙΛΟΓΕΣ (έστω η επικαιροποίηση) πρέπει να γίνεται με την έκδοση κενών και μια μέρα πριν πατηθεί το κουμπάκι, διότι πολλά μπορεί να έχουν αλλάξει ! πρέπει να εξορθολογιστεί ΤΟ ΣΥΣΤΗΜΑ και το θεσμικό πλαίσιο επί το λογικότερο, διαφανέστερο, δικαιότερο... αλλιώς ταλαιπωρεί και ενίοτε εγκλωβίζει κόσμο. μπορεί να είναι όλοι σχεδόν ικανοποιημένοι και πιο λειτουργικές και για σχολεία και εκπαιδευτικούς οι μεταβολές...

Αποσυνδεδεμένος mariliak

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 241
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταθεσεις2023
« Απάντηση #55 στις: Οκτώβριος 10, 2022, 03:21:02 μμ »
Συνάδελφοι καλησπέρα,
Μπήκα στον φάκελό μου στο teacher's minedu και στο πεδίο Οργανική θέση γράφει "Δεν έχει συμπληρωθεί η τρέχουσα υπηρέτηση !" ενώ έχω τοποθετηθεί οργανικά σε σχολείο ( νεοδιόριστη 2021). Είμαι σχεδόν σίγουρη ότι πριν λίγες εβδομάδες το ανέφερε. Έστειλα αίτημα αλλά είμαι σε αναμμένα κάρβουνα μέχρι να τους βρω... Ξέρετε τι μπορεί να έχει συμβεί;

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159560
  • Σύνολο θεμάτων: 19211
  • Σε σύνδεση σήμερα: 355
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 8
Επισκέπτες: 312
Σύνολο: 320

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.096 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.