*

Αποστολέας Θέμα: Πρώτη φορά εργασία σε ΚΕΔΑΣΥ  (Αναγνώστηκε 7644 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος pati

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 253
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πρώτη φορά εργασία σε ΚΕΔΑΣΥ
« Απάντηση #28 στις: Οκτώβριος 07, 2022, 05:45:06 μμ »
Το έγραψα και στο αρχικό μου σχόλιο. Δε μιλάω για αμφισβήτηση. Με το που υπογράφει και παραλάβει ο γονιός την αξιολογική έκθεση, αυτόματα δρομολογείται η αποστολή της στο σχολείο; Μπορεί για τους δικούς του λόγους να μη θέλει να διαρρεύσει και να μαθευτεί στον σύλλογο (ενδεχομένως και στη σχολική κοινότητα) η διάγνωση του ΚΕΔΑΣΥ για το παιδί του.
Έχει το δικαίωμα να "μπλοκάρει" την έκθεση από το να φτάσει στο σχολείο; Ή η μόνη του επιλογή είναι να μην κάνει χρήση των ευεργετικών διατάξεων που αναφέρονται στην αξιολογική έκθεση, να υπάρχει δηλαδή αυτή στο σχολείο αλλά να μην λαμβάνεται υπόψη.
Αν δε θέλει ο γονιός να  φτάσει η έκθεση στο σχολείο νομίζω ότι δεν την υπογράφει, μπορεί όμως να τη διαβάσει, αυτό σημαίνει ότι δεν την παίρνει όμως και ο ίδιος.(χωρίς υπογραφή δεν μπορεί να δοθεί ένα δημόσιο έγγραφο) Αν την παραλάβει δε νομίζω ότι γίνεται να μην αποσταλεί στο σχολείο, αλλά μπορεί να ζητήσει είτε να ληφθεί, είτε να μη ληφθεί υπόψη. Υπάρχουν γνωματεύσεις που φτάνουν στο σχολείο και μένει κλειστός ο φάκελος χωρίς να διαβαστεί. Σε κάθε περίπτωση, καλό είναι να υπάρχει προσωπική συνεννόηση με το ΚΕΔΑΣΥ γιατί τίποτα δεν είναι δεδομένο και κάθε περίπτωση μπορεί να αντιμετωπιστεί διαφορετικά

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Πρώτη φορά εργασία σε ΚΕΔΑΣΥ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 04:36:40 »

Αποσυνδεδεμένος ektrep

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 9
    • Προφίλ
Απ: Πρώτη φορά εργασία σε ΚΕΔΑΣΥ
« Απάντηση #29 στις: Σεπτέμβριος 19, 2023, 06:56:49 μμ »
Γεια σας,! Η τηλεργασια ξέρετε αν είναι νόμιμη;



Αποσυνδεδεμένος ektrep

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 9
    • Προφίλ
Απ: Πρώτη φορά εργασία σε ΚΕΔΑΣΥ
« Απάντηση #30 στις: Σεπτέμβριος 19, 2023, 10:07:10 μμ »
Στα κεδασυ έχουν προσλάβει μεγάλο αριθμό προσωπικού και λόγω του μικρού αριθμού γραφείων αναγκαστικά το προσωπικό φεύγει σπίτι για τηλεργασία, γιατί δε βρίσκει μέρος να καθίσει να γράψει τις αξιολογήσεις. Είναι νόμιμη η τηλεργασία;

Αποσυνδεδεμένος durin

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 89
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πρώτη φορά εργασία σε ΚΕΔΑΣΥ
« Απάντηση #31 στις: Σεπτέμβριος 20, 2023, 05:23:07 μμ »
Δε γνωρίζω κατά πόσο προβλέπεται για τους λόγους που αναφέρεις. Πάντως το σύστημα αυτό, για τον ίδιο λόγο, δεν μου είναι πρωτάκουστο καθώς έχω πληροφορηθεί πως το έχουν εφαρμόσει και άλλα ΚΕΔΑΣΥ.
Υπάρχει κι άλλη εναλλακτική ωστόσο η οποία ενδεχομένως να μην ακούγεται ιδιαίτερα θελκτική. Εργασία με βάρδιες πρωί-απόγευμα.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Πρώτη φορά εργασία σε ΚΕΔΑΣΥ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 04:36:40 »

Αποσυνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3646
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Απ: Πρώτη φορά εργασία σε ΚΕΔΑΣΥ
« Απάντηση #32 στις: Σεπτέμβριος 20, 2023, 05:34:50 μμ »
Δε γνωρίζω κατά πόσο προβλέπεται για τους λόγους που αναφέρεις. Πάντως το σύστημα αυτό, για τον ίδιο λόγο, δεν μου είναι πρωτάκουστο καθώς έχω πληροφορηθεί πως το έχουν εφαρμόσει και άλλα ΚΕΔΑΣΥ.
Υπάρχει κι άλλη εναλλακτική ωστόσο η οποία ενδεχομένως να μην ακούγεται ιδιαίτερα θελκτική. Εργασία με βάρδιες πρωί-απόγευμα.

Υπάρχει αυτή η δυνατότητα, ναι, αλλά δεν μπορεί να επιβληθεί. Είναι δυνατότητα
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

Αποσυνδεδεμένος erietta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3370
    • Προφίλ
Απ: Πρώτη φορά εργασία σε ΚΕΔΑΣΥ
« Απάντηση #33 στις: Σεπτέμβριος 20, 2023, 08:41:14 μμ »
Μα είναι δυνατόν να προβλέπεται εργασία πρωί - απόγευμα; Είναι κάπου γραμμένο ή μιλάμε στον αέρα; Ή μπορεί να το αποφασίσει ένας προϊστάμενος;

Αποσυνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3646
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Απ: Πρώτη φορά εργασία σε ΚΕΔΑΣΥ
« Απάντηση #34 στις: Σεπτέμβριος 20, 2023, 09:12:24 μμ »
Μα είναι δυνατόν να προβλέπεται εργασία πρωί - απόγευμα; Είναι κάπου γραμμένο ή μιλάμε στον αέρα; Ή μπορεί να το αποφασίσει ένας προϊστάμενος;


Στον κανονισμο λειτουργιας λεει « Το ωράριο λειτουργίας του Κ.Ε.Σ.Υ. μπορεί να παρατείνεται έως τις 19:00 για μία ή περισσότερες ημέρες της εβδομάδας με απόφαση του συλλόγου εκπαιδευτικού προσωπικού, εφόσον υπάρχει αναγκαιότητα και οι συνθήκες του χώρου και της διαθεσιμότητας του προσωπικού για επαρκή κάλυψη όλων των ωρών το επιτρέπουν.»

Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

Αποσυνδεδεμένος ektrep

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 9
    • Προφίλ
Απ: Πρώτη φορά εργασία σε ΚΕΔΑΣΥ
« Απάντηση #35 στις: Σεπτέμβριος 30, 2023, 05:10:27 μμ »
Δε γνωρίζω κατά πόσο προβλέπεται για τους λόγους που αναφέρεις. Πάντως το σύστημα αυτό, για τον ίδιο λόγο, δεν μου είναι πρωτάκουστο καθώς έχω πληροφορηθεί πως το έχουν εφαρμόσει και άλλα ΚΕΔΑΣΥ.
Υπάρχει κι άλλη εναλλακτική ωστόσο η οποία ενδεχομένως να μην ακούγεται ιδιαίτερα θελκτική. Εργασία με βάρδιες πρωί-απόγευμα.

Με απογεύματα πάλι η τηλεργασία  γίνεται, αφού 1 απόγευμα βάζεις 2 ραντεβού, την άλλη μέρα βάζεις αλλά 2,  κι άλλη μια μέρα για ομάδα ή κι ένα έξτρα ραντεβού, την πέμπτη μέρα δεν έχεις τίποτα ενώ θέλεις να γράψεις τις αξιολογήσεις σου. Όμως δεν έχεις διαθέσιμο γραφείο οπότε κάθεσαι σπίτι σου για τηλεργασία κι ας έχεις κάνει απόγευμα.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159610
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 418
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 0
Επισκέπτες: 344
Σύνολο: 344

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.085 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.