*

Αποστολέας Θέμα: Νεοδιόριστοι Μηχανικοί (πρώην ΤΣΜΕΔΕ) + Ασφάλιση  (Αναγνώστηκε 1709 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος jimys

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 96
    • Προφίλ
Νεοδιόριστοι Μηχανικοί (πρώην ΤΣΜΕΔΕ) + Ασφάλιση
« στις: Σεπτέμβριος 09, 2022, 12:30:54 μμ »
Όσοι ανήκουμε σε αυτή τη κατηγορία έχουμε δικαίωμα επιλογής ασφάλισης ως μηχανικοί ή απλά ως εκπαιδευτικοί; Μου κάνει εντύπωση που ενώ δεν έχουμε δώσει άδεια ασκήσεως επαγγέλματος του ΤΕΕ μας ζητούν στοιχεία για ασφάλιση ΤΣΜΕΔΕ..

Επίσης οι κρατήσεις είναι περισσότερες αν μας ασφαλίσουν ως μηχανικούς;
Εκπαίδευση ή Παιδεία; 2 ημίχρονο 1 τελικό..

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Νεοδιόριστοι Μηχανικοί (πρώην ΤΣΜΕΔΕ) + Ασφάλιση
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 14:58:23 »

Αποσυνδεδεμένος anti_08

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 267
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νεοδιόριστοι Μηχανικοί (πρώην ΤΣΜΕΔΕ) + Ασφάλιση
« Απάντηση #1 στις: Σεπτέμβριος 09, 2022, 12:51:12 μμ »
Εδώ και κάτι χρόνια δεν υπάρχουν πολλά ταμεία και είναι κάτω από την ομπρέλα του εφκα
Διαφορά σε εισφορές πλέον δεν υπάρχουν.
Αν ωστόσο είσαι παλιός ασφαλισμένος στο ταμείο πριν το 1993 υπάρχουν κάποιες άλλες διαφορές.
Επίσης,  αν είχες ένσημα από δημόσιο γενικά πριν το 2011 και είσαι ασφαλισμένος τσμεδε θα κληθείς να διαλέξεις.
Σε όποια περίπτωση διαφορά στις εισφορές πλέον λόγω εφκα δεν υπάρχουν. 

Αποσυνδεδεμένος jimys

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 96
    • Προφίλ
Απ: Νεοδιόριστοι Μηχανικοί (πρώην ΤΣΜΕΔΕ) + Ασφάλιση
« Απάντηση #2 στις: Σεπτέμβριος 10, 2022, 02:24:57 μμ »
Αν θελήσω να αλλάξω από τσμεδε σε ΙΚΑ αργότερα είναι δυνατό;;
Εκπαίδευση ή Παιδεία; 2 ημίχρονο 1 τελικό..

Αποσυνδεδεμένος anti_08

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 267
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νεοδιόριστοι Μηχανικοί (πρώην ΤΣΜΕΔΕ) + Ασφάλιση
« Απάντηση #3 στις: Σεπτέμβριος 10, 2022, 02:39:15 μμ »
Αν θελήσω να αλλάξω από τσμεδε σε ΙΚΑ αργότερα είναι δυνατό;;

Μα ένα είναι το εφκα!  Δεν υπάρχει τσμεδε,  δεν υπάρχει ΙΚΑ.  Είναι ένα,  οπότε δεν υφίσταται αλλαγή.
Το αν πηγαίνεις για διευθέτηση των υποθέσεων σου στα γραφεία του πρώην τσμεδε και νυν εφκα είναι άλλο πράγμα.  Μπορείς κάλλιστα να πας και στα πρώην ΙΚΑ και νυν εφκα. 
Απλά αν κάποια στιγμή ήσουν ελεύθερος επαγγελματίας στο πρώην τσμεδε στο παρελθόν για την καλύτερη εξυπηρέτηση σου λόγω αρχείου πας στα γραφεία, σας κτήριο εννοώ,  του πρώην τσμεδε. 
Κάποια στιγμή που θα περάσουν όλα ηλεκτρονικά μέσω ηδικα τότε σε οποιοδήποτε γραφείο εφκα θα πηγαίνεις.

Το ταμείο που έχεις είναι το εφκα (αν δεν ισχύει κάτι για τις εξαιρέσεις που σου έγραψα στο προηγούμενο μηνυμα)  προερχόμενος από το πρώην τσμεδε.  Και αυτό λέγεται για να μπορούν να βρίσκουν τα αρχεία που αφορούν εσένα,  μέχρι να γίνει η πλήρης ηλεκτρονική καταγραφή-πέρασμα αρχείων κτλ όπως θες πες το. 

Σε ένα ταμείο ανήκες  σε ένα ανήκεις και σε ένα θα ανήκεις,  από τότε που έγινε η συνένωση ταμείων στον εφκα. 

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Νεοδιόριστοι Μηχανικοί (πρώην ΤΣΜΕΔΕ) + Ασφάλιση
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 14:58:23 »

Αποσυνδεδεμένος jimys

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 96
    • Προφίλ
Απ: Νεοδιόριστοι Μηχανικοί (πρώην ΤΣΜΕΔΕ) + Ασφάλιση
« Απάντηση #4 στις: Σεπτέμβριος 10, 2022, 02:58:25 μμ »
Έχεις δίκιο δεν το διατύπωσα σωστά ίσως.. γίνεται να γίνει αλλαγή στο κωδικό ασφάλισης με τον οποίο με δηλώνουν από μισθωτό μηχανικό εκπαιδευτικό σε απλά εκπαιδευτικό ; Το ρωτάω αυτό γιατί στη διεύθυνση μου είπαν ότι με την ασφάλιση τσμεδε για την οποία μου ζήτησαν και τον α.μ θα έχω ελαφρώς περισσότερες κρατήσεις..   μάλλον όπως μου λες αυτό δεν ισχύει πια και είναι μερικώς ενημερωμένοι..
Εκπαίδευση ή Παιδεία; 2 ημίχρονο 1 τελικό..

Αποσυνδεδεμένος anti_08

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 267
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νεοδιόριστοι Μηχανικοί (πρώην ΤΣΜΕΔΕ) + Ασφάλιση
« Απάντηση #5 στις: Σεπτέμβριος 10, 2022, 03:06:01 μμ »
Έχεις δίκιο δεν το διατύπωσα σωστά ίσως.. γίνεται να γίνει αλλαγή στο κωδικό ασφάλισης με τον οποίο με δηλώνουν από μισθωτό μηχανικό εκπαιδευτικό σε απλά εκπαιδευτικό ; Το ρωτάω αυτό γιατί στη διεύθυνση μου είπαν ότι με την ασφάλιση τσμεδε για την οποία μου ζήτησαν και τον α.μ θα έχω ελαφρώς περισσότερες κρατήσεις..   μάλλον όπως μου λες αυτό δεν ισχύει πια και είναι μερικώς ενημερωμένοι..

Παλιά ίσχυε αυτό με αποτέλεσμα όσοι είχαν ταμείο τσμεδε να παίρνουν λιγότερα χρήματα καθαρά από τους υπόλοιπους που είχαν ακριβώς ίδιο κλιμάκιο ακριβώς ίδια μεικτά.  Και ήταν μεγάλη η διαφορά κρατήσεων,  γιατί τότε διπλοπλήρωνε ένας του τσμεδε τον κλάδο υγείας,  πήγαιναν εισφορές και στο ΙΚΑ για ασθένεια-χρήμα.  Ότι γινόταν γενικά με ένα μισθωτο  μηχανικό.

Σε αυτή τη διεύθυνση δεν τους έχει τύχει ποτέ άλλος μηχανικός;  περίεργο....

Αποσυνδεδεμένος jimys

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 96
    • Προφίλ
Απ: Νεοδιόριστοι Μηχανικοί (πρώην ΤΣΜΕΔΕ) + Ασφάλιση
« Απάντηση #6 στις: Σεπτέμβριος 10, 2022, 04:22:36 μμ »
Μου είπαν ότι όλοι οι άλλοι μηχανικοί υπάγονται στο ΤΣΜΕΔΕ κανένας δεν τους έθεσε θέμα να μην υπαχθεί.. και μάλιστα τους έκανε εντύπωση όταν τους είπα ότι δεν με έχουν προσλάβει ως μηχανικό αλλά ως εκπαιδευτικό μια και κατά την προκήρυξη δεν ζητείται άδεια ασκήσεως επαγγέλματος του μηχανικού (ΤΕΕ) . Το αιώνιο πρόβλημα των διοικητικών υπαλλήλων που δεν σου λένε "δεν το ξέρω θα το ψάξω" αλλά σε βγάζουν τρελό.. Σε ευχαριστώ για τις πληροφορίες πάντως! Μακάρι να μην έχω διαφορές στις εισφορές, αυτό με προβλημάτισε κυρίως.. με τη πρώτη μισθοδοσία θα φανεί! Σ' ευχαριστώ και πάλι για το χρόνο σου συνάδελφε!
Εκπαίδευση ή Παιδεία; 2 ημίχρονο 1 τελικό..

Αποσυνδεδεμένος anti_08

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 267
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νεοδιόριστοι Μηχανικοί (πρώην ΤΣΜΕΔΕ) + Ασφάλιση
« Απάντηση #7 στις: Σεπτέμβριος 10, 2022, 04:40:01 μμ »
Διάφορες στις εισφορές δεν θα έχεις.
Εφόσον δεν έχεις ένσημα δημοσίου πριν το 2011 το λογικό είναι να είσαι ως έχεις και πριν το διορισμό σου,  γιατί τα πολλά μπλεξίματα με διαδοχικές ασφαλίσεις,  άλλους καδ κτλ κτλ (που δε νομίζω ότι έχει διαφορά σε καδ)  μόνο εις βάρος σου θα λειτουργήσουν μακροπροθεσμα. 

Αποσυνδεδεμένος kotonos

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 16
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Νεοδιόριστοι Μηχανικοί (πρώην ΤΣΜΕΔΕ) + Ασφάλιση
« Απάντηση #8 στις: Σεπτέμβριος 10, 2022, 09:03:23 μμ »
Εγώ συνάδελφοι πρώτη φορά ακουώ πως διπλωματούχος μηχανικός μπορεί να ασφαλιστεί οπουδήποτε αλλού πλην πρωην ΤΣΜΕΔΕ νυν ΕΦΚΑ ταμείο μηχανικών. Και γκαρσόνι να πήγαινες να δουλέψεις, ως μηχανικό ήταν υποχρεωμένη η επιχείρηση να σε ασφαλίσει. Ίσως να έχει αλλάξει αυτό από τότε που αποσυνδέθηκε η ασφάλιση με την ιδιότητα του μηχανικού, ειδικά αν δεν είχες ποτέ στο παρελθόν νταρεβέρια με το ΤΣΜΕΔΕ, κοντολογίς αν πήρες την άδεια ασκήσεως επαγγέλματος από το 2018 και έπειτα.
Πάντως, αυτό που λέει ο/η anti_08 για τις εισφορές, ισχύει. Πλέον οι διαφορές με τους υπόλοιπους μισθωτούς είναι ασήμαντες, ειδικότερα από τότε που καθιερώθηκαν οι ασφαλιστικές κατηγορίες της εφάπαξ παροχής και της επκουρικής ασφάλισης με τα standard ποσά εισφορών.

Εγώ αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι σε ποιο γραφείο της πρωτοβάθμιας/δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης πρέπει να απευθυνθώ για να μάθω λεπτομέρειες της ασφάλισης μου (ΚΑΔ, κωδικό ειδικότητας και πακέτο κάλυψης) σε περίπτωση που έχουν κάνει καμιά μ@λ@κ!@ (προφανώς φαίνεται και στο ΕΦΚΑ αλλά εκεί υπάρχει μια χρονοκαθυστέρηση 1-2 μηνών μέχρι να σου εμφανιστούν οι τελευταίες πληροφορίες). Να προλάβω τώρα που είναι νωρίς.
Engineering --> Thinking, deducing, troubleshooting, deciding, planning, drawing, creating, innovating --> Engineering

Αποσυνδεδεμένος anti_08

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 267
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νεοδιόριστοι Μηχανικοί (πρώην ΤΣΜΕΔΕ) + Ασφάλιση
« Απάντηση #9 στις: Σεπτέμβριος 10, 2022, 09:35:01 μμ »
Ίσως μέσα από εργανη; 
Είναι δύσκολο πλέον να γίνει λάθος όπως έχουν διαμορφωθεί οι κωδικοί,  γιατί ένας για όλους είναι,  για την κατηγορία που μιλάμε.
Ακόμη και να γίνει διορθώνεται και εκ των υστέρων.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32292
  • Τελευταία: johntsoum
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159748
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 443
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 19
Επισκέπτες: 426
Σύνολο: 445

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.085 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.