*

Αποστολέας Θέμα: Σχολικές γιορτές...  (Αναγνώστηκε 89117 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος erietta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3370
    • Προφίλ
Απ: Σχολικές γιορτές...
« Απάντηση #126 στις: Οκτώβριος 16, 2019, 09:37:05 μμ »
Όταν έκανα μάθημα σε Λύκειο, για να αποφύγω τέτοιες δυσκολίες, έπαιρνα λίγα παιδιά από μια τάξη μόνο (π.χ. την Β). Γενικά προτιμούσα λίγα παιδιά για να είναι πιο βατή η προετοιμασία, αλλά εφάρμοζα πρωτότυπες ιδέες που εντυπωσίαζαν και όχι μία από τα ίδια. Και ναι, έκανα πρόβες στα κενά μου. Συνήθως υπάρχει ένας δεύτερος συνάδερφος που κάνει την πρόβα όταν εσύ δεν μπορείς.
Στο Γυμνάσιο τα πράγματα είναι πιο απλά.
Όταν εμπλέκονται πολλά παιδιά, ναι, υπάρχει αυτό το πρόβλημα.
Για εγκύκλιο δεν ξέρω τίποτα!!!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Σχολικές γιορτές...
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 21:09:36 »

Αποσυνδεδεμένος harac

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2522
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Σχολικές γιορτές...
« Απάντηση #127 στις: Οκτώβριος 17, 2019, 08:46:24 πμ »
Συμφωνώ με την erietta. Πρόβες στα κενά σου και με λίγους μαθητές από μία τάξη.

Αποσυνδεδεμένος killbill

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3500
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν θες να μάθεις κάτι τότε δίδαξέ το
    • Προφίλ
Απ: Σχολικές γιορτές...
« Απάντηση #128 στις: Οκτώβριος 24, 2019, 05:46:59 μμ »
Μα και πάλι δεν λύνεται το πρόβλημα. Στα κενά μου ΔΕΝ θα έχουν κενό και οι μαθητές! άρα πρέπει να ζητάω άδεια από τον συνάδελφο να μου δώσει μαθητές από το μάθημά του!
Οι μαθητές είναι απίθανο ή μάλλον αδύνατο να είναι μόνο από ένα τμήμα, αλλά από περισσότερα, έστω και αν είναι μόνο από την Β τάξη. Και να εκμεταλλευτώ την ώρα της γυμναστικής, εκτός του ότι θα δυσανασχετήσουν οι μαθητές που θα χάσουν γυμναστική, τα άλλα τμήματα μπορεί να έχουν Αρχαία, Μαθηματικά, Έκθεση κλπ όπου δυσανασχετεί ο συνάδελφος...
Επίσης σε μια χορωδία δεν μπορείς να έχεις μόνο 4-5 παιδιά...

Τέλος πάντων, η προετοιμασία για την αυριανή γιορτή ολοκληρώθηκε για άλλη μια φορά, μετ' εμποδίων με τσακωμούς γκρίνιες, και παρεξηγήσεις . Το σχολείο αποδιοργανώθηκε, μαθήματα χάθηκαν, διαγωνίσματα χάθηκαν αφού είχαμε πρόβες για χορωδία, παρέλαση, θεατρικό.... Αυτά τα θέματα πρέπει κάπως να ρυθμιστούν.
Η λύση είναι να καταργηθεί το κάθε μέρα 7ωρο στο Λύκειο. Εγώ άλλη λύση δεν βλέπω χωρίς δυσκολίες και γκρίνιες.
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 24, 2019, 05:51:14 μμ από killbill »

Αποσυνδεδεμένος skathari

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 930
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Σχολικές γιορτές...
« Απάντηση #129 στις: Οκτώβριος 24, 2019, 06:31:53 μμ »
Μα και πάλι δεν λύνεται το πρόβλημα. Στα κενά μου ΔΕΝ θα έχουν κενό και οι μαθητές! άρα πρέπει να ζητάω άδεια από τον συνάδελφο να μου δώσει μαθητές από το μάθημά του!
Οι μαθητές είναι απίθανο ή μάλλον αδύνατο να είναι μόνο από ένα τμήμα, αλλά από περισσότερα, έστω και αν είναι μόνο από την Β τάξη. Και να εκμεταλλευτώ την ώρα της γυμναστικής, εκτός του ότι θα δυσανασχετήσουν οι μαθητές που θα χάσουν γυμναστική, τα άλλα τμήματα μπορεί να έχουν Αρχαία, Μαθηματικά, Έκθεση κλπ όπου δυσανασχετεί ο συνάδελφος...
Επίσης σε μια χορωδία δεν μπορείς να έχεις μόνο 4-5 παιδιά...

Τέλος πάντων, η προετοιμασία για την αυριανή γιορτή ολοκληρώθηκε για άλλη μια φορά, μετ' εμποδίων με τσακωμούς γκρίνιες, και παρεξηγήσεις . Το σχολείο αποδιοργανώθηκε, μαθήματα χάθηκαν, διαγωνίσματα χάθηκαν αφού είχαμε πρόβες για χορωδία, παρέλαση, θεατρικό.... Αυτά τα θέματα πρέπει κάπως να ρυθμιστούν.
Η λύση είναι να καταργηθεί το κάθε μέρα 7ωρο στο Λύκειο. Εγώ άλλη λύση δεν βλέπω χωρίς δυσκολίες και γκρίνιες.

Ή οι γιορτές...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Σχολικές γιορτές...
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 21:09:36 »

Αποσυνδεδεμένος elranna

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2313
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02, ΠΕ40- Μπορώ να ξαναγίνω μαθήτρια;
    • Προφίλ
Απ: Σχολικές γιορτές...
« Απάντηση #130 στις: Οκτώβριος 24, 2019, 06:33:52 μμ »
Στο σχολείο που είμαι θα κάνουμε το εξής: την ημέρα της γιορτής της 28ης Οκτωβρίου (αύριο δηλαδή :P ), θα πάμε επίσκεψη σε μνημείο μαρτυρικού χωριού. Δείξαμε ήδη στα παιδιά ανά τμήμα ένα σχετικό ντοκιμαντέρ και θα γίνει μια μικρή παρουσίαση και στο χώρο του μνημείου. Το βρήκα εξαιρετική ιδέα και νομίζω ότι θα είναι και πολύ πιο ενδιαφέρον για τα παιδιά.

Αποσυνδεδεμένος happiness

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2158
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 19 - Μηχ. Η/Υ & Πληρ. - ΠΠ
    • Προφίλ
Απ: Σχολικές γιορτές...
« Απάντηση #131 στις: Οκτώβριος 25, 2019, 09:22:24 πμ »
killbill ο λόγος που δεν έχεις πάρει απάντηση για την εγκύκλειο, είναι μάλλον επειδή δεν υπάρχει. Το θέμα που σε απασχολεί πέφτει και αυτό στην κατηγορία διαδικασιών που το υπουργείο της καρδιάς μας έχει την λογική "κάντε αυτό" αλλά δεν παρέχει κανένα ρυθμιστικό πλαίσιο για το πως θα γίνει το "αυτό". Άλλα παρόμοια παραδείγματα είναι η διεξαγωγή των παρελάσεων (μη υποχρεωτική συμμετοχή των μαθητών, αλλά από την άλλη έτσι και το πούμε αυτό στους μαθητές θα κάνουν παρέλαση μόνο οι γυμναστές) και οι συνεδριάσεις του συλλόγου διδασκόντων (εκτός διδακτικού ωραρίου αλλά χωρίς να καταπατάται το δικαίωμά μας για 6ωρη μέγιστη παραμονή στο σχολείο). Έτσι λοιπόν, καλούμαστε πάντα οι καθηγητές να βγάλουμε το φίδι από την τρύπα και να βρούμε "εθιμοτυπικούς" τρόπους να ολοκληρώνουμε αυτές τις διαδικασίες προσπαθώντας να μην έρθουμε σε σύγκρουση μεταξύ μας, με τους μαθητές και τους γονείς.
Εν ολίγης, του χρόνου με το καλό, αν επιθυμείς πάλι να αναλάβεις διοργάνωση γιορτής θα πρέπει στον σύλλογο να ξεκαθαρίσεις ότι θα χρειαστείς διδακτικές ώρες για τις πρόβες (μπορείς να ορίσεις και πόσες) κι ότι δεν μπορείς να λαμβάνεις υπόψη σου τι μάθημα γίνεται τις ώρες εκείνες. Κάνε μία ομοιόμορφη κατανομή (πχ την 4η ώρα μιάς Δευτέρας, μιας Τρίτης , μιας Τετάρτης κτλ) και θέσε τους όρους σου. Αλλιώς μην αναλάβεις. Εάν πάλι εξακολουθείς να θέλεις να αναλάβεις ή σου ανατεθεί, τότε φρόντισε οι δραστηριότητες να μπορούν να χωριστούν έτσι ώστε να γίνονται από τα παιδιά που είναι στο ίδιο τμήμα. Αυτό βέβαια μειώνει πολύ την ποικιλότητα στο τι μπορεί να γίνει, αλλά so be it.

Αποσυνδεδεμένος killbill

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3500
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν θες να μάθεις κάτι τότε δίδαξέ το
    • Προφίλ
Απ: Σχολικές γιορτές...
« Απάντηση #132 στις: Οκτώβριος 29, 2019, 04:12:51 μμ »
Συμφωνώ Hapiness! οι καλοί λογαριασμοί κάνουν και τους καλούς φίλους. Οπότε τα πράγματα πρέπει να τα ξεκαθαρίσεις από την αρχή.

Μια παρατήρηση: Υπάρχει το οξύμωρο σχήμα, κανείς να μην θέλει να αναλάβει την διοργάνωση της γιορτής, αλλά αν βρεθεί κάποιος, τότε να δέχεται το σαμποτάζ και τη γκρίνια από τους υπόλοιπους συναδέλφους δυσχεραίνοντας τις πρόβες.

Σχετικά με τα όσα προτάθηκαν παραπάνω, θα ήθελα να επισημάνω ότι κατά την άποψή μου:
1) δεν μπορείς να αποκλείσεις μαθητές από κάποια τμήματα προκειμένου εσύ να διευκολυνθείς στις πρόβες. Είναι άδικο και θα στεναχωρήσεις κάποιους μαθητές που πραγματικά θέλουν να συμμετάσχουν.

2) Θεωρώ ότι οι μαθητές πρέπει να είναι οι πρωταγωνιστές σε μια γιορτή και όχι θεατές! Άρα το να ετοιμάσω κάτι ΕΓΩ για να το παρουσιάσω ΕΓΩ στη γιορτή, δεν με βρίσκει σύμφωνο. Αρκετές ώρες την εβδομάδα περνάνε οι μαθητές ως θεατές στις τάξεις στις μάλλον δασκαλοκεντρικές διδασκαλίες μας. Ας τους αφήσουμε λοιπόν, έστω 2-3 φορές τον χρόνο να πρωταγωνιστήσουν. Το να ετοιμάσω σπίτι μου ή στα κενά μου ένα video ή μια ομιλία και να το παρουσιάσω με θεατές τους μαθητές, οκ δεν θα "απασχολήσω" το σχολείο ούτε θα διαταράξω το ωρολόγιο πρόγραμμα με πρόβες κλπ, και θα την βγάλω "καθαρή". Είναι όμως αυτό το ζητούμενο?

Αυτά, καλή συνέχεια, καλή δύναμη και γερή υπομονή σε όλους όσους αναλαμβάνουν γιορτές κάθε χρόνο

Αποσυνδεδεμένος killbill

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3500
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν θες να μάθεις κάτι τότε δίδαξέ το
    • Προφίλ
Απ: Σχολικές γιορτές...
« Απάντηση #133 στις: Οκτώβριος 31, 2019, 05:46:08 μμ »
Επανέρχομαι με τη γκρίνια μου και τα παράπονά μου, ενόψει της γιορτής της 17 Νοέμβρη!
Φέτος είμαι σε 2 σχολεία. Στη γιορτή της 17 Νοέμβρη θα πρέπει να παρευρίσκομαι στο 2ο  και νέο σχολείο για μένα. Επειδή οι συνάδελφοι ξέρουν ότι ασχολούμαι πάντα με τις γιορτές με τον έναν ή τον άλλον τρόπο, με έπιασαν και μου είπαν, μη τυχόν και αναλάβω την γιορτή γιατί η τακτική στο σχολείο είναι ποτέ κανείς καθηγητής να μην αναλαμβάνει να κάνει κάτι στις γιορτές και  έτσι απλά παίρνουμε ρεπό εκείνη την μέρα, καθηγητές και μαθητές, αφού κανείς δεν θέλει να κάνει κάτι! Μάλιστα! Όλοι ευχαριστημένοι δηλαδή! Γιατί να το κουράζουμε!! ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ!

Αλήθεια, προβλέπεται ρεπό σε περίπτωση που όλοι κάνουν την πάπια; Τι γίνεται σε αυτή την περίπτωση;
Να γίνει μάθημα κανονικά 7 ώρες, και μετά θα σου πω εγώ ! Θα σκίζονται για το ποιος θα πρωτοκάνει κάτι στη γιορτή!
Που να τα πεις αυτά θα σε φάνε! Ευτυχώς που υπάρχει και αυτό το φορουμ εδώ και λέω τον πόνο μου.
Δυστυχώς η κατάσταση αυτή υποστηρίζεται και από την Διευθύντρια του σχολείου, οπότε ευκαιρία όλοι να κάτσουμε σπίτια μας αυτή τη μέρα αφού κανείς δεν προσφέρθηκε να οργανώσει κάτι... Βρήκαμε και πάτημα δηλαδή.

Αι, σιχτίρ! Μετά λέμε ότι τα παιδιά μισούν το σχολείο και το βρίσκουν ανιαρό. Καλά κάνουν!

Αποσυνδεδεμένος skathari

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 930
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Σχολικές γιορτές...
« Απάντηση #134 στις: Οκτώβριος 31, 2019, 07:32:52 μμ »
Από πότε είναι αργία η 17 Νοέμβρη?  :o

Αποσυνδεδεμένος killbill

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3500
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν θες να μάθεις κάτι τότε δίδαξέ το
    • Προφίλ
Απ: Σχολικές γιορτές...
« Απάντηση #135 στις: Οκτώβριος 31, 2019, 08:47:15 μμ »
Από πότε είναι αργία η 17 Νοέμβρη?  :o
Σε κάποιους συλλόγους όταν κανείς δεν αναλαμβάνει οργάνωση γιορτής, βαφτίζεται αργία

Αποσυνδεδεμένος erietta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3370
    • Προφίλ
Απ: Σχολικές γιορτές...
« Απάντηση #136 στις: Νοέμβριος 01, 2019, 09:18:11 πμ »
Εχω μια απορια. Προκειται για επαρχιακο σχολειο; Η για σχολειο μεγαλης πολης χωρις συλλογο γονεων; Μονο ετσι μπορει να δικαιολογηθει κατι τετοιο.

Αποσυνδεδεμένος killbill

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3500
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν θες να μάθεις κάτι τότε δίδαξέ το
    • Προφίλ
Απ: Σχολικές γιορτές...
« Απάντηση #137 στις: Νοέμβριος 01, 2019, 04:13:26 μμ »
Τελικά τι προβλέπεται ρε παιδιά όταν κανείς δεν αναλαμβάνει γιορτή;

Για τη 17 Νοέμβρη άκουσα και την άποψη ότι είναι γιορτή των μαθητών και πρέπει να την οργανώνουν οι μαθητές χωρίς εμπλοκή των καθηγητών. Εμείς έχουμε απλά την επίβλεψη Ισχύει;. Και αφού οι μαθητές δεν κάνουν κάτι , άρα έχουμε ρεπό!

Εμας άρχισαν από σήμερα να παίρνουν άδειες οι συνάδελφοι για να κλείσουν θέση ότι δεν θα είναι παρόντες στη 17 Νοέμβρη. Στην 28η που έπεφτε και 4ήμερο έγινε σφαγή! Μείναμε τελικά ο Διευθυντής και 2 καθηγητές. Επικαλέστηκαν όλοι γονικές άδειες! Εγώ λέω να κλείσω από τώρα για του χρόνου! Βλέπετε υπάρχει και σειρά προτεραιότητας! Δεν ντρεπόμαστε λέω εγώ

Αποσυνδεδεμένος gia 96

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5014
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η κακή εκπαίδευση, χειρότερη της αγραμματοσύνης
    • Προφίλ
Απ: Σχολικές γιορτές...
« Απάντηση #138 στις: Νοέμβριος 01, 2019, 05:58:07 μμ »
Τελικά τι προβλέπεται ρε παιδιά όταν κανείς δεν αναλαμβάνει γιορτή;

Για τη 17 Νοέμβρη άκουσα και την άποψη ότι είναι γιορτή των μαθητών και πρέπει να την οργανώνουν οι μαθητές χωρίς εμπλοκή των καθηγητών. Εμείς έχουμε απλά την επίβλεψη Ισχύει;. Και αφού οι μαθητές δεν κάνουν κάτι , άρα έχουμε ρεπό!

Εμας άρχισαν από σήμερα να παίρνουν άδειες οι συνάδελφοι για να κλείσουν θέση ότι δεν θα είναι παρόντες στη 17 Νοέμβρη. Στην 28η που έπεφτε και 4ήμερο έγινε σφαγή! Μείναμε τελικά ο Διευθυντής και 2 καθηγητές. Επικαλέστηκαν όλοι γονικές άδειες! Εγώ λέω να κλείσω από τώρα για του χρόνου! Βλέπετε υπάρχει και σειρά προτεραιότητας! Δεν ντρεπόμαστε λέω εγώ
Δεν ξέρω ποιος σου είπε πως στις 17 Νοέμβρη έχουμε ρεπό κι ότι τη γιορτή του Πολυτεχνείου την οργανώνουν οι μαθητές, αλλά πρώτη φορά ακούω τέτοια πράγματα!
Αυτά τα κανονίζει ο σύλλογος από την αρχή της σχολικής χρονιάς, οπότε δεν καταλαβαίνω προς τι τώρα αυτή η σφαγή, που λες.
Οι άνθρωποι σπεύδουν να ασκήσουν κριτική, για να μην κριθούν οι ίδιοι!

Αποσυνδεδεμένος leon.

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2887
  • Φύλο: Άντρας
  • Εθνική Ηθική Διαπαιδαγώγηση
    • Προφίλ
Απ: Σχολικές γιορτές...
« Απάντηση #139 στις: Νοέμβριος 01, 2019, 06:58:24 μμ »
Εγώ θεωρώ ότι όλη αυτή η ιστορία με τις γιορτές είναι χάσιμο χρόνου και καλύτερα ή να γινόταν μάθημα ή να δινόταν επισήμως αργία για ξεκούραση.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159813
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 554
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 7
Επισκέπτες: 498
Σύνολο: 505

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.117 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.