*

Αποστολέας Θέμα: Παιδικος Σταθμος πρωτη φορα  (Αναγνώστηκε 1134 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος mary8

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 34
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Παιδικος Σταθμος πρωτη φορα
« στις: Αύγουστος 27, 2022, 11:59:44 πμ »
Καλησπερα. Δεν ξερω αν το θεμα ταιριαζει εδω.Εχω παρει πτυχιο νηπιαγωγου και ξεκιναω δουλεια σε παιδικο σταθμο σε παιδακια 2-4 ετων.
Επειδη ειναι η πρωτη μου επαφη με ταξη και δεν ειναι και η ηλικιακη ομαδα που εχω εκπαιδευτει απο τη σχολη , υπαρχει κανεις που να εχει δουλεψει σε αντιστοιχη θεση  να με βοηθησει και να με κατατοπισει;; Πως ξεκιναει η μερα , τι δραστηριοτητες κανουμε , ρουτινες φαγητο . Οποιαδηποτε συμβουλη ειναι χρησιμη!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Παιδικος Σταθμος πρωτη φορα
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 11:22:09 »

Αποσυνδεδεμένος domaria

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 14
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Παιδικος Σταθμος πρωτη φορα
« Απάντηση #1 στις: Αύγουστος 27, 2022, 01:28:32 μμ »
Υπάρχει φεκ που περιγράφει τη λειτουργία των παιδικών σταθμών, καλό είναι να ξεκινήσεις από εκεί για να ξέρεις τα βασικά.

Από σταθμό σε σταθμό θα υπάρχουν κάποιες διαφοροποιησεις στο πρόγραμμα, οπότε δες τι θα σου πει η υπεύθυνη. Εγώ προσωπικά θα σου πρότεινα να προσπαθήσεις να μάθεις τα παιδάκια απλα παραδοσιακά παιχνίδια. Συνήθως παραλείπεται, αλλά είναι ό,τι πιο χρήσιμο κατά τη γνώμη μου. (Φυσικά πρώτα απ όλα και πάνω απ όλα είναι η ασφάλεια των παιδιών.)

Αποσυνδεδεμένος trikie

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 789
    • Προφίλ
Απ: Παιδικος Σταθμος πρωτη φορα
« Απάντηση #2 στις: Αύγουστος 27, 2022, 02:12:05 μμ »
  Συμφωνώ και εγώ με την παραπάνω κοπέλα, πρώτα θα δεις τα φεκ. Επίσης και εγώ προτείνω πολλά κινητικά παιχνίδια πχ τα στεφάνια είναι φωλιές από ζωάκι και με το χτύπημα στο ταμπουρίνο από τη δασκάλα που είναι ο λύκος ή ο καρχαρίας μπαίνουν μέσα βγαίνουν έξω πάνε γύρω γύρω. Πλαστελίνη πολλή, ελεύθερη ζωγραφική αλλά και κάποιο εύκολο περίγραμμα. Χειροτεχνία κάτι εύκολο να κολλήσουν πχ μπιλάκια από γκοφρέ ή όσπρια, να κάνουν δαχτυλομπογιές ή τυπώματα με σφουγγάρι ή φελλό. Οπωσδήποτε κάθε μέρα ένα παραμύθι ανάλογο της ηλικίας τους και εύκολα τραγουδάκια με επανάληψη στίχων που θα βρεις στο διαδίκτυο. Καλό είναι να κάνεις κατά τη γνώμη μου από αυτήν την ηλικία κάποιο εύκολο ημερολόγιο ως ρουτίνα που θα το κάνεις κάθε μέρα. Πχ να λέτε κάποιο τραγουδάκι για τις μέρες της εβδομάδας και να τις δείχνεις ως κοπέλες από χαρτί ή ως δαχτυλόκουκλες  (θα βρεις εποπτικό υλικό στο διαδίκτυο) για τις εποχές και τον καιρό μπορείς να βρεις ανάλογες εικόνες στο διαδίκτυο να τις κολλήσεις και να φτιάξεις μεγάλα ζάρια όπου θα τα ρίχνετε κάθε μέρα και θα τα ονοματίζετε, τους μήνες ως παιδάκια (θα βρεις εικόνες στο διαδίκτυο).  Μπορείς να το παίξεις και ως κουκλοθέατρο το ημερολόγιο καθώς και να έχετε ένα τραγούδι για καλημέρα Επίσης να ξέρεις ότι η ώρα του φαγητού θα σου παίρνει πολλή ώρα.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158561
  • Σύνολο θεμάτων: 19200
  • Σε σύνδεση σήμερα: 597
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 14
Επισκέπτες: 524
Σύνολο: 538

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.118 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.