*

Αποστολέας Θέμα: Αντιμετώπιση μαθητή με ΔΕΠΥ  (Αναγνώστηκε 1752 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος katerina ioanna

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 40
    • Προφίλ
Αντιμετώπιση μαθητή με ΔΕΠΥ
« στις: Οκτώβριος 02, 2022, 11:12:48 πμ »
Καλημέρα σε όλους και καλό μήνα.

'Εχω αναλάβει μαθητή Λυκείου σε ιδιαίτερο από πέρσι και ενώ ανταποκρίνεται επαρκώς στις απαιτήσεις του μαθήματος, μου προκαλεί νευρικότητα καθώς την ώρα που κάθεται στην καρέκλα στριφογυρίζει όλη την ώρα. Σκέφτομαι να του πω να σηκώνεται με το βιβλίο και να βηματίζει αφού δεν μπορεί να κάθεται πολλή ώρα ήσυχος. Τι άλλο μου προτείνετε να κάνω; Είναι αρκετά κουραστικό να τον βλέπω όλη την ώρα να κουνιέται.
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 02, 2022, 11:19:16 πμ από katerina ioanna »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αντιμετώπιση μαθητή με ΔΕΠΥ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 13:43:29 »

Αποσυνδεδεμένος erietta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3348
    • Προφίλ
Απ: Αντιμετώπιση μαθητή με ΔΕΠΥ
« Απάντηση #1 στις: Οκτώβριος 02, 2022, 02:25:08 μμ »
Γιατί δεν ρωτάς τη μητέρα του πώς αντιμετωπίζει η ίδια το θέμα, π.χ. αν τους έχει πει κάτι η εργοθεραπεύτριά του.

Αποσυνδεδεμένος daffodils

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 611
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: Αντιμετώπιση μαθητή με ΔΕΠΥ
« Απάντηση #2 στις: Οκτώβριος 02, 2022, 05:06:02 μμ »
Προφανώς βρίσκεται πιο κοντά στην υπερκινητικότητα παρά στη διάσπαση. Κάθε παιδί ανταποκρίνεται διαφορετικά από το άλλο για εμάς τους μη ειδικούς. Από την εμπειρία μου σε σχολείο, φροντιστήριο παλιότερα και στο σπίτι (με το δικό μου παιδί) ο/η ψυχολόγος θα δώσει τις οδηγίες, με την προυπόθεση ότι εχει παρακολουθηθεί το παιδί. Εμάς μας βοήθησε πολύ στο να μπουν όρια και να αντιμετωπιστούν επαναλαμβανόμενες συμπεριφορές. Μια ειλικρινής συζήτηση με τους γονείς πάντα βοηθάει.
To see the World in a Grain of Sand And Heaven in a Wild Flower,
Hold Infinity in the palm of your hand And Eternity in an hour.
                 WILLIAM BLAKE

Αποσυνδεδεμένος IoannisDr

  • Global Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1200
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αντιμετώπιση μαθητή με ΔΕΠΥ
« Απάντηση #3 στις: Οκτώβριος 02, 2022, 05:42:00 μμ »
Εφόσον πρόκειται για ιδιαίτερο, μπορείτε να ορίσετε περισσότερες μέρες με λιγότερες ώρες ή κατά τη διάρκεια του μαθήματος να κάνετε κάποια διαλείμματα αποφόρτισης. Εξηγήστε αρχικά τι στόχους έχει το κάθε μάθημά και βάλτε τον στη διαδικασία να επιλέγει ο ίδιος ποιοι τον ενδιαφέρουν περισσότερο. Να τον ενθαρρύνετε συχνά  και να τον επιβραβεύετε όταν πετυχαίνει κάποιον από τους στόχους.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αντιμετώπιση μαθητή με ΔΕΠΥ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 13:43:29 »

Αποσυνδεδεμένος katerina ioanna

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 40
    • Προφίλ
Απ: Αντιμετώπιση μαθητή με ΔΕΠΥ
« Απάντηση #4 στις: Οκτώβριος 02, 2022, 06:32:19 μμ »
Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις όλων σας. Το μάθημα μας είναι δύο φορές από μιαμισάωρο. Εχω ζητήσει από το παιδί διάλειμμα αλλά δεν θέλει. Εχω επίσης ενημερώσει τη μητέρα από πέρσι να πάει σε διαγνωστικό κέντρο αλλά δεν νομίζω ότι έκανε κάτι. Θα προσπαθήσω να σπάσω την ώρα όσο γίνεται και να τον πείσω να κάνει μικρά διαλείμματα. Δυστυχώς δεν έχουμε πάντα τη βοήθεια των γονιών οπότε θα προσπαθήσω όσο γίνεται μόνη μου να βρω μια λύση.

Αποσυνδεδεμένος Schoolikui

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1448
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αντιμετώπιση μαθητή με ΔΕΠΥ
« Απάντηση #5 στις: Οκτώβριος 02, 2022, 08:07:34 μμ »
Αν είναι συγκεντρωμενος παρά την κίνηση του μην διακοπτεις για διάλειμμα. Δεν θα τον ωφελήσει, ίσως μάλιστα χάνει και την συγκέντρωση του. Από όσα λες όμως νομίζω ότι το πρόβλημα είναι κυρίως δικό σου καθώς δεν αντέχεις την κίνηση του. Θα χρειαστεί να αγνοήσεις αυτό που ενοχλεί εσένα εφόσον δεν επιρεαζει το παιδί. Καταλαβαίνω τι λες και ότι σε ζαλίζει αλλά δεν μπορεί να κάνει κάτι για αυτό. Ίσως να βρεις εσύ τρόπους να ενοχλεισαι λιγότερο.. Και ξαναλέω ότι πραγματικά σε καταλαβαίνω..
Can I skip tomorrow?

Αποσυνδεδεμένος katerina ioanna

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 40
    • Προφίλ
Απ: Αντιμετώπιση μαθητή με ΔΕΠΥ
« Απάντηση #6 στις: Οκτώβριος 02, 2022, 09:31:50 μμ »
πέρσι το άντεχα φέτος όμως με ενοχλεί. Ξέρω ότι δεν το κάνει επίτηδες αλλά μου προκαλεί εκνευρισμό. Προσπαθώ να κάνω υπομονή όσο μπορώ γιατί έχω καλή συνεργασία τόσο με εκείνον όσο και με όλη την οικογένειά του.


Αποσυνδεδεμένος IoannisDr

  • Global Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1200
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αντιμετώπιση μαθητή με ΔΕΠΥ
« Απάντηση #7 στις: Οκτώβριος 03, 2022, 12:31:48 πμ »
Αν είναι συγκεντρωμενος παρά την κίνηση του μην διακοπτεις για διάλειμμα. Δεν θα τον ωφελήσει, ίσως μάλιστα χάνει και την συγκέντρωση του. Από όσα λες όμως νομίζω ότι το πρόβλημα είναι κυρίως δικό σου καθώς δεν αντέχεις την κίνηση του. Θα χρειαστεί να αγνοήσεις αυτό που ενοχλεί εσένα εφόσον δεν επιρεαζει το παιδί. Καταλαβαίνω τι λες και ότι σε ζαλίζει αλλά δεν μπορεί να κάνει κάτι για αυτό. Ίσως να βρεις εσύ τρόπους να ενοχλεισαι λιγότερο.. Και ξαναλέω ότι πραγματικά σε καταλαβαίνω..

Πόσο συγκεντρωμένος να παραμείνει σε μιάμιση ώρα;; Ο συνάδελφος μπορεί να παρατηρήσει κάθε πότε εμφανίζονται έντονα τα συμπτώματα ή αν τα πυροδοτεί κάτι οπότε ανάλογα να οριστούν και διαλείμματα. Σε κάθε περίπτωση, μιαμιση ώρα μάθημα, ανεξαρτήτως ΔΕΠΥ, είναι πολλή ώρα!

Αποσυνδεδεμένος Schoolikui

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1448
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αντιμετώπιση μαθητή με ΔΕΠΥ
« Απάντηση #8 στις: Οκτώβριος 03, 2022, 11:41:06 πμ »
Η συνάδελφος αναφέρεται σε μαθητή λυκείου. Που ανταποκρίνεται γνωστικά και δεν θέλει διάλειμμα ο ίδιος.
Ένα υπερκινητικο άτομο χωρίς έλλειψη συγκέντρωσης θα συνεχίσει να κινείται... Ασχέτως διακοπής του μαθήματος. Η κίνηση κάποιες φορές μπορεί και να βοηθά στην συγκέντρωση και την απόδοση του.
Αν χρειαστεί να επικεντρωθεί στο να μείνει ακίνητο αυτό μπορεί να τον ζημιωσει γνωστικά.
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 03, 2022, 11:43:34 πμ από Schoolikui »
Can I skip tomorrow?

Αποσυνδεδεμένος IoannisDr

  • Global Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1200
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αντιμετώπιση μαθητή με ΔΕΠΥ
« Απάντηση #9 στις: Οκτώβριος 03, 2022, 11:48:10 πμ »
Η συνάδελφος αναφέρεται σε μαθητή λυκείου. Που ανταποκρίνεται γνωστικά και δεν θέλει διάλειμμα ο ίδιος.
Ένα υπερκινητικο άτομο χωρίς έλλειψη συγκέντρωσης θα συνεχίσει να κινείται... Ασχέτως διακοπής του μαθήματος. Η κίνηση κάποιες φορές μπορεί και να βοηθά στην συγκέντρωση και την απόδοση του.

Όπως έγραψα και πριν, μιαμιση ώρα είναι υπερβολική για να γίνει σερί το μάθημα, ανεξαρτήτως μαθησιακής δυσκολίας. Εξαρτάται φυσικά και από τον ρυθμό. Μπορεί να μη θέλει αλλά να διαπιστώνεται ότι η απόδοσή του φθίνει οπότε πρέπει να του επισημανθεί ότι είναι αναγκαίο. Επίσης, το διάλειμμα δεν ωφελεί μόνο τον μαθητή.

Αποσυνδεδεμένος apokyr

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 41
    • Προφίλ
Απ: Αντιμετώπιση μαθητή με ΔΕΠΥ
« Απάντηση #10 στις: Οκτώβριος 03, 2022, 05:54:59 μμ »
Στις πανελλαδικές εξέτασα μαθητή με ασπεργκερ . Το παιδί χρειαζότανε να κινείται κατά την διάρκεια της εξέτασης και κάποιες φορές να σηκώνεται και να περπατάει πάνω κάτω. Τον βοηθούσε.
Κάθε περίπτωση είναι βέβαια διαφορετική αλλά το ότι κινείται συνέχεια δεν σημαίνει απαραιτήτως ότι κουράστηκε ούτε σημαίνει ότι χρειάζεται διάλειμμα. Είναι πιθανό, αυτό να βοηθάει στην συγκέντρωσή του.

Πρέπει να βρεις τρόπους έτσι ώστε αυτό να μην σου προκαλεί ενόχληση, πχ εγώ θα προσπαθούσα να το διασκεδάσω το πράγμα στο μυαλό μου και θα σκεφτόμουν ότι έχει και λίγο πλάκα που το παιδί κουνιέται συνέχεια σαν σβούρα. Το βρίσκω, μ' έναν τρόπο, ταυτόχρονα πολύ γλυκιά και πολύ ενδιαφέρουσα εικόνα να βλέπω ένα παιδί που το μυαλό του δουλεύει διαφορετικά απ' ότι δουλεύει το μυαλό των υπολοίπων (των νευροτυπικών)

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32277
  • Τελευταία: ΤΣΕΦΙ
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158519
  • Σύνολο θεμάτων: 19198
  • Σε σύνδεση σήμερα: 557
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 15
Επισκέπτες: 428
Σύνολο: 443

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.119 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.