*

Αποστολέας Θέμα: e-twinning απαιτησεις  (Αναγνώστηκε 2244 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος klio

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 183
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Νηπιαγωγός
    • Προφίλ
e-twinning απαιτησεις
« στις: Οκτώβριος 12, 2022, 03:32:13 μμ »
Γεια σας. Ήθελα να ρωτήσω. Τι υποχρεώσεις έχει το e twinning? Η προϊσταμένη μου (σε νηπιαγωγείο δουλεύω) με έχει φορτώσει με τα εργαστήρια δεξιοτήτων και  προγράμματα με εθνικά δίκτυα και τώρα θέλει να μου φορτώσει το e twinning και δεν θέλω γιατί έχω και δύο παιδιά και πολλές υποχρεώσεις. Εν τω μεταξύ μου είπε μόνη της "δεν είναι τίποτα".. Εγώ νομίζω ότι έχει δουλειά και επιμορφώσεις το απόγευμα. Έτσι δεν είναι; Αυτή θέλει να το βάλει στην αξιολόγηση για να πάρει άριστα (εγώ  να το κάνω αυτή να το δηλώσει..)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: e-twinning απαιτησεις
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 01:03:40 »

Αποσυνδεδεμένος tam tam

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 990
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: e-twinning απαιτησεις
« Απάντηση #1 στις: Οκτώβριος 12, 2022, 03:37:22 μμ »
Η αρχή είναι αρκετά εύκολη αλλά ο βαθμός δυσκολίας αυξάνεται σταδιακά. Οι εργασίες και το προς μελέτη υλικό ανεβαίνουν στην πλατφόρμα κάθε Δευτέρα γύρω στο μεσημέρι περίπου κ έχεις 2 εβδομάδες περιθώριο για να ολοκληρώσεις κ να καταθέσεις.

Αποσυνδεδεμένος trust no one

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ86 (ΠΕ19)
    • Προφίλ
Απ: e-twinning απαιτησεις
« Απάντηση #2 στις: Οκτώβριος 12, 2022, 03:43:36 μμ »
Η αρχή είναι αρκετά εύκολη αλλά ο βαθμός δυσκολίας αυξάνεται σταδιακά. Οι εργασίες και το προς μελέτη υλικό ανεβαίνουν στην πλατφόρμα κάθε Δευτέρα γύρω στο μεσημέρι περίπου κ έχεις 2 εβδομάδες περιθώριο για να ολοκληρώσεις κ να καταθέσεις.

Δε νομίζω να εννοεί τις επιμορφώσεις e-twinning, αλλά τα προγράμματα e-twinning

Αποσυνδεδεμένος English

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1440
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: e-twinning απαιτησεις
« Απάντηση #3 στις: Οκτώβριος 12, 2022, 03:58:09 μμ »
Γεια σας. Ήθελα να ρωτήσω. Τι υποχρεώσεις έχει το e twinning? Η προϊσταμένη μου (σε νηπιαγωγείο δουλεύω) με έχει φορτώσει με τα εργαστήρια δεξιοτήτων και  προγράμματα με εθνικά δίκτυα και τώρα θέλει να μου φορτώσει το e twinning και δεν θέλω γιατί έχω και δύο παιδιά και πολλές υποχρεώσεις. Εν τω μεταξύ μου είπε μόνη της "δεν είναι τίποτα".. Εγώ νομίζω ότι έχει δουλειά και επιμορφώσεις το απόγευμα. Έτσι δεν είναι; Αυτή θέλει να το βάλει στην αξιολόγηση για να πάρει άριστα (εγώ  να το κάνω αυτή να το δηλώσει..)
Αν δεν μπορείς ή/και δε θες να το κάνεις, λες ευγενικά και ξεκάθαρα στην προϊσταμένη σου ότι οι υποχρεώσεις σου δε σου το επιτρέπουν.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: e-twinning απαιτησεις
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 01:03:40 »

Αποσυνδεδεμένος harac

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2524
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: e-twinning απαιτησεις
« Απάντηση #4 στις: Οκτώβριος 12, 2022, 07:05:14 μμ »
Γεια σας. Ήθελα να ρωτήσω. Τι υποχρεώσεις έχει το e twinning? Η προϊσταμένη μου (σε νηπιαγωγείο δουλεύω) με έχει φορτώσει με τα εργαστήρια δεξιοτήτων και  προγράμματα με εθνικά δίκτυα και τώρα θέλει να μου φορτώσει το e twinning και δεν θέλω γιατί έχω και δύο παιδιά και πολλές υποχρεώσεις. Εν τω μεταξύ μου είπε μόνη της "δεν είναι τίποτα".. Εγώ νομίζω ότι έχει δουλειά και επιμορφώσεις το απόγευμα. Έτσι δεν είναι; Αυτή θέλει να το βάλει στην αξιολόγηση για να πάρει άριστα (εγώ  να το κάνω αυτή να το δηλώσει..)

Αν λες για τα προγράμματα, έχεις  υποχρεώσεις και είσαι ήδη φορτωμένη, καλύτερα να το αποφύγεις. Είναι ενδιαφέρον, αλλά απαιτητικό.

Αποσυνδεδεμένος trikie

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 790
    • Προφίλ
Απ: e-twinning απαιτησεις
« Απάντηση #5 στις: Οκτώβριος 13, 2022, 08:15:47 πμ »
Επειδή έχω βγάλει δυο προγράμματα e twinning το ένα μαζί με εργαστήρια δεξιοτήτων (νηπιαγωγός είμαι και εγώ) είναι πως έχετε συμφωνήσει να τρέξετε και να οργανώσετε το etwinning. (αν είναι τρίμηνο ή εξάμηνο)  Μπορείς να το δουλεύεις μία φορά την εβδομάδα το e twinning και για αρχή αν είναι το πρώτο σου να πάρεις κάτι απλό.
 Για παράδειγμα παίρνουν πολύ χρόνο το να βάλεις  πίξελ στα πρόσωπα των παιδιών στις φωτογραφίες που βγάζεις ή το να φτιάξεις βίντεο στο youtube ή power point με τα αποτελέσματα της δουλείας που βγάζεις. (κατασκευές ζωγραφιές, ηχογραφήσεις) Πρέπει να είσαι εξοικειωμένη ψηφιακά με διάφορα ψηφιακά εργαλεία και αυτό παίρνει χρόνο.  Oύτως ή άλλως τα εργαστήρια δεξιοτήτων είναι οι θεματικές που δουλεύουμε, αφήνεις κάποια άλλη θεματική και δουλεύεις τα εργαστήρια δεξιοτήτων. Τώρα αυτό που λες για τα εθνικά δίκτυα είναι το πως έχετε συμφωνήσει  να το δουλεύετε κι αυτό πχ για μια φορά την εβδομάδα και για πόσο διάστημα πχ τρίμηνο εξάμηνο ετήσιο.

Αποσυνδεδεμένος klio

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 183
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Νηπιαγωγός
    • Προφίλ
Απ: e-twinning απαιτησεις
« Απάντηση #6 στις: Οκτώβριος 13, 2022, 05:08:58 μμ »
Δυστυχώς μου ανέθεσε διάφορα ετήσια προγράμματα και μαζί με τα εργαστήρια και το e twinning θα ζοριστώ πάρα πολύ. Δεν δέχεται να μην πάρω τα προγράμματα καθώς τα δήλωσε και στην αξιολόγηση (στον άξονα με τα προγράμματα) και μάλιστα μου το παρουσιάζει ως υποχρεωτικό για την δουλειά μας.. Είναι τόσο άσχημο να σου επιβάλλουν κάτι και αν σου λέει ότι δεν προλαβαίνει αυτή κ ενώ της λές πως δεν προλαβαίνεις ούτε κι εσύ σου λέει είσια υποχρεωμένη!

Αποσυνδεδεμένος trust no one

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ86 (ΠΕ19)
    • Προφίλ
Απ: e-twinning απαιτησεις
« Απάντηση #7 στις: Οκτώβριος 14, 2022, 06:49:15 πμ »
Δυστυχώς μου ανέθεσε διάφορα ετήσια προγράμματα και μαζί με τα εργαστήρια και το e twinning θα ζοριστώ πάρα πολύ. Δεν δέχεται να μην πάρω τα προγράμματα καθώς τα δήλωσε και στην αξιολόγηση (στον άξονα με τα προγράμματα) και μάλιστα μου το παρουσιάζει ως υποχρεωτικό για την δουλειά μας.. Είναι τόσο άσχημο να σου επιβάλλουν κάτι και αν σου λέει ότι δεν προλαβαίνει αυτή κ ενώ της λές πως δεν προλαβαίνεις ούτε κι εσύ σου λέει είσια υποχρεωμένη!
Είσαι υποχρεωμένος = το γράφει κάποιος νόμος. Όλα τα άλλα είναι προαιρετικά. Να σου δείξει νόμο που λέει ότι το σχολείο είναι υποχρεωμένο να συμμετάσχει σε προγράμματα. Από κει και πέρα, αν δήλωσε στην ΦΕΤΙΝΗ αξιολόγηση που ΑΚΟΜΑ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΚΑΤΑΤΕΘΕΙ, συμμετοχή σε ευρωπαϊκά προγράμματα, πρόβλημα της. Αν δήλωσε συμμετοχή πέρσι ΠΟΥ ΔΕΝ ΗΣΟΥΝ ΕΚΕΙ, συμμετοχή σε προγράμματα βασιζόμενη σε συναδέλφους που ήταν πέρσι εκεί κι ήξερε ότι μπορεί να την κοπανήσουν, πάλι πρόβλημα της. ΔΕΝ ΑΝΑΛΑΜΒΑΝΩ, τέλος. Κι ας πάει να το πει σε όποιον θέλει.

Αποσυνδεδεμένος English

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1440
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: e-twinning απαιτησεις
« Απάντηση #8 στις: Οκτώβριος 14, 2022, 02:51:18 μμ »
Δεν υπάρχει λόγος άγχους και προβληματισμού. Δεν είναι υποχρεωτικά τα προγράμματα και το e-tweening άρα αν δεν μπορείς, δεν τα αναλαμβάνεις και τέλος. Αν τα δήλωσε και πρέπει να γίνουν, ας τα κάνει η ίδια.  Πέρα από το να είναι άσχημο το κλίμα μεταξύ σας στη δουλειά (που είναι σημαντικό αλλά δε σημαίνει ότι θα μας επιβάλλουν οι άλλοι ό,τι θέλουν), δεν μπορεί να σου κάνει κάτι. Κάνεις τη δουλειά σου όπως ξέρεις και κρίνεις και κανένα πρόβλημα.

Αποσυνδεδεμένος trust no one

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ86 (ΠΕ19)
    • Προφίλ
Απ: e-twinning απαιτησεις
« Απάντηση #9 στις: Οκτώβριος 14, 2022, 05:47:54 μμ »
Η λογική της μάλλον είναι ότι στην αξιολόγηση η προϊσταμένη αναθέτει άξονες. Σου αναθέτω σου λέει υποχρεωτικά τον άξονα με τα ευρωπαϊκά προγράμματα κι άρα είσαι υποχρεωμένη να τον τρέξεις και να διοργανώσεις τις δράσεις.

Αποσυνδεδεμένος Mara006

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 183
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: e-twinning απαιτησεις
« Απάντηση #10 στις: Οκτώβριος 15, 2022, 12:24:16 μμ »
Η λογική της μάλλον είναι ότι στην αξιολόγηση η προϊσταμένη αναθέτει άξονες. Σου αναθέτω σου λέει υποχρεωτικά τον άξονα με τα ευρωπαϊκά προγράμματα κι άρα είσαι υποχρεωμένη να τον τρέξεις και να διοργανώσεις τις δράσεις.
ακριβώς

Αποσυνδεδεμένος asta napane

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 953
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: e-twinning απαιτησεις
« Απάντηση #11 στις: Οκτώβριος 15, 2022, 01:10:34 μμ »
Η λογική της μάλλον είναι ότι στην αξιολόγηση η προϊσταμένη αναθέτει άξονες. Σου αναθέτω σου λέει υποχρεωτικά τον άξονα με τα ευρωπαϊκά προγράμματα κι άρα είσαι υποχρεωμένη να τον τρέξεις και να διοργανώσεις τις δράσεις.

προφανώς έχεις δίκιο -και στα παραπάνω. αλλά και για μένα είναι σχετικά προφανές ότι σε παρόμοιες περιπτώσεις θα κραδαίνεται απειλητικά η αρνητική αξιολόγηση από τέτοιους "υπερδιευθυντές"... :(

Αποσυνδεδεμένος trust no one

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ86 (ΠΕ19)
    • Προφίλ
Απ: e-twinning απαιτησεις
« Απάντηση #12 στις: Οκτώβριος 15, 2022, 01:16:33 μμ »
προφανώς έχεις δίκιο -και στα παραπάνω. αλλά και για μένα είναι σχετικά προφανές ότι σε παρόμοιες περιπτώσεις θα κραδαίνεται απειλητικά η αρνητική αξιολόγηση από τέτοιους "υπερδιευθυντές"... :(
ακριβώς

Βέβαια, αυτό δε σημαίνει ότι αυτός που διοργανώνει τις δράσεις, τις υλοποιεί κιόλας μόνος του. Δηλαδή στον άξονα των επιμορφώσεων, δεν επιμορφώνεται μόνο αυτός. Στον άξονα των σχέσεων με τους γονείς δεν επικοινωνεί μόνο αυτός με τους γονείς κλπ. Δηλαδή κι αυτό που λέω να ισχύει, το πολύ πολύ να έχει την υποχρέωση να κάνει τις αιτήσεις για το πρόγραμμα. Όχι να το υλοποιήσει όλο μόνη της.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159859
  • Σύνολο θεμάτων: 19213
  • Σε σύνδεση σήμερα: 533
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 3
Επισκέπτες: 495
Σύνολο: 498

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.096 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.