*

Αποστολέας Θέμα: Άνοιγμα πινάκων γενικής αγωγής  (Αναγνώστηκε 27836 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Alan Turing

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 679
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Άνοιγμα πινάκων γενικής αγωγής
« Απάντηση #84 στις: Φεβρουάριος 21, 2023, 07:51:13 πμ »
Η προθεσμία αρχίζει στις 7 Μαρτίου ημέρα Τρίτη και ώρα 08.00 και λήγει στις 31 Μαρτίου ημέρα Παρασκευή και ώρα 14:00.
Ευχαριστώ stroumfaki

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Άνοιγμα πινάκων γενικής αγωγής
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 18:48:16 »

Αποσυνδεδεμένος kosks

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 196
    • Προφίλ
Απ: Άνοιγμα πινάκων γενικής αγωγής
« Απάντηση #85 στις: Φεβρουάριος 21, 2023, 07:52:32 πμ »
Αποκλείει τα πτυχία των ΤΕΙ πριν το 2001 η είναι ιδέα μου...?

Παράθεση
Α1) Ως πτυχίο Α.Ε.Ι. νοείται το πτυχίο ιδρύματος του πανεπιστημιακού ή του τεχνολογικού τομέα της ανώτατης
εκπαίδευσης [από την έναρξη ισχύος του ν. 2916/2001 (Α΄ 114), δηλαδή μετά την ένταξη των ΤΕΙ στην ανώτατη
εκπ/ση].


Αποσυνδεδεμένος g.t

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1704
    • Προφίλ
Απ: Άνοιγμα πινάκων γενικής αγωγής
« Απάντηση #86 στις: Φεβρουάριος 21, 2023, 01:22:48 μμ »
μια πρωτη σημαντική αλλαγή που εκ πρωτης όψεως φαινεται να υπάρχει στην 2γε/23 σε σχέση με την αντίστοιχη του 2019 αφορά την διαδικασία καταβολής παραβόλου. Προφανώς για να εξασφαλίσουν την ηρεμία τους οι υπεύθυνοι μερίμνησαν να αλλάξουν τη διαδικασία ώστε  να μην εμφανιστούν οι τραγελαφικές καταστάσεις του 2019, μιας και πάλι θα υπήρχαν περιπτωσεις υποψηφίων που θα έκαναν το ίδιο λάθος. Συγκεκριμένα "..Ο υποψήφιος πρέπει να αναγράψει τον κωδικό παραβόλου στο κατάλληλο πεδίο της ηλεκτρονικής αίτησης και να καταβάλει το αντίτιμο του ηλεκτρονικού παραβόλου μέχρι την υποβολή της αιτήσεώς του,
άλλως η αίτηση δεν οριστικοποιείται (μεχρι το σημείο αυτό έγραφε και η προκήρυξη 2019) . Επισημαίνεται ότι η ηλεκτρονική υποβολή της αίτησης στο Α.Σ.Ε.Π. ολοκληρώνεται επιλέγοντας «Οριστικοποίηση», υπό την προϋπόθεση ότι ο κωδικός του παραβόλου βρίσκεται σε κατάσταση «ΠΛΗΡΩΜΕΝΟ», ώστε αυτό να δεσμευτεί.".
(με μια δευτερη αναγνωση κρατάω μια επιφυλαξη στο αν η διαδκασία ελεγχου απο το συστημα του ασεπ για το αν εχει πληρωθεί το παραβολο γινεται αυτοματοποιημένα ή απλά εφιστά την προσοχή στους υποψηφίους πριν οριστικοποιησουν την αιτηση να μπουν στο e-paravolo για να τσεκαρουν αν γραφει δίπλα στο παράβολο τους την ενδειξη ΠΛΗΡΩΜΕΝΟ. Μετα τις 7 μαρτη θα το μάθουμε κι αυτό)
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 21, 2023, 01:39:09 μμ από gtΠΕΟ2 »

Αποσυνδεδεμένος cest Claire

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 124
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Άνοιγμα πινάκων γενικής αγωγής
« Απάντηση #87 στις: Φεβρουάριος 21, 2023, 01:32:05 μμ »
Από ότι καταλαβαίνω θα ανεβάσουμε τα καινούρια δικαιολογητικά μας στον ΟΠΣΥΔ. Έχω τις εξής απορίες:

1. Όταν τα ανεβάσω, πρέπει υποχρεωτικά να επιλέξω να ελεγχθούν από τη δευτεροβάθμια στην οποία υπάγομαι αυτή τη στιγμή ή μπορώ να επιλέξω κι άλλη? (συγκεκριμένα θέλω να επιλέξω τη δευτεροβάθμια του τόπου καταγωγής μου)

2. Τα νέα δικαιολογητικά, θα πρέπει να τα ανεβάσω και στην πλατφόρμα του ΑΣΕΠ, ή μόνο στον ΟΠΣΥΔ και θα ενημερωθούν αυτόματα?

3. Στην πιστοποίηση του σεμιναρίου μου, δεν αναγράφεται ημερομηνία έναρξης και λήξης αυτού, όπως χρειάζεται σύμφωνα με την προκήρυξη. Αναγράφεται ωστόσο στη βεβαίωση παρακολούθησης που μου προσκόμισαν μαζί. Είναι οκ να ενώσω πιστοποιητικό και βεβαίωση στο ίδιο αρχείο και να το ανεβάσω?

4. Η προϋπηρεσία μας θα ανανεωθεί αυτόματα στον ΟΠΣΥΔ, επομένως δεν χρειάζεται να κάνουμε τίποτα?

Ευχαριστω!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Άνοιγμα πινάκων γενικής αγωγής
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 18:48:16 »

Αποσυνδεδεμένος Matina7

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 564
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Άνοιγμα πινάκων γενικής αγωγής
« Απάντηση #88 στις: Φεβρουάριος 21, 2023, 05:19:23 μμ »
Όσον αφορά την παιδαγωγική επάρκεια, τα πτυχία της Φιλοσοφικής Σχολής, πχ ξένης φιλολογίας, πλέον θεωρούνται ότι δεν τη διαθέτουν εξ ορισμού και πρέπει να αιτηθούμε σχετική βεβαίωση; Αν κατάλαβα καλά, κομβικό σημείο παίζει το έτος εισαγωγής: "για φοιτητές με έτος εισαγωγής πριν το 2015-16 ισχύει το Πτύχιο ως απόδειξη της Παιδαγωγικής και Διδακτικής τους επάρκειας ενώ για τους φοιτητές με έτος εισαγωγής από το 2015-16 και μετά χορηγείται το Πιστοποιητικό". http://ppde.enl.uoa.gr/mitsos0.html
Επομένως, έχω εξ ορισμού την επάρκεια και απλώς θα τη δηλώσω στην αίτηση του ΑΣΕΠ.


Επίσης, το μεταπτυχιακό μπορεί να ΜΗΝ είναι συναφούς αντικειμένου; Το 2019 δεν ήταν το δικό μου και δεν το έβαλα. Στην καινούργια προκήρυξη δε γίνεται λόγος για συνάφεια, ενώ πλέον γίνονται δεκτοί και οι τίτλοι με αναγνώριση μέσω ΣΑΕΠ.
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 21, 2023, 05:46:50 μμ από Matina7 »

Αποσυνδεδεμένος Matina7

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 564
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Άνοιγμα πινάκων γενικής αγωγής
« Απάντηση #89 στις: Φεβρουάριος 21, 2023, 05:26:07 μμ »
Από ότι καταλαβαίνω θα ανεβάσουμε τα καινούρια δικαιολογητικά μας στον ΟΠΣΥΔ. Έχω τις εξής απορίες:

1. Όταν τα ανεβάσω, πρέπει υποχρεωτικά να επιλέξω να ελεγχθούν από τη δευτεροβάθμια στην οποία υπάγομαι αυτή τη στιγμή ή μπορώ να επιλέξω κι άλλη? (συγκεκριμένα θέλω να επιλέξω τη δευτεροβάθμια του τόπου καταγωγής μου)

2. Τα νέα δικαιολογητικά, θα πρέπει να τα ανεβάσω και στην πλατφόρμα του ΑΣΕΠ, ή μόνο στον ΟΠΣΥΔ και θα ενημερωθούν αυτόματα?

3. Στην πιστοποίηση του σεμιναρίου μου, δεν αναγράφεται ημερομηνία έναρξης και λήξης αυτού, όπως χρειάζεται σύμφωνα με την προκήρυξη. Αναγράφεται ωστόσο στη βεβαίωση παρακολούθησης που μου προσκόμισαν μαζί. Είναι οκ να ενώσω πιστοποιητικό και βεβαίωση στο ίδιο αρχείο και να το ανεβάσω?

4. Η προϋπηρεσία μας θα ανανεωθεί αυτόματα στον ΟΠΣΥΔ, επομένως δεν χρειάζεται να κάνουμε τίποτα?

Ευχαριστω!

Ως προς την ερώτηση 3, η βεβαίωση ΣΨ του Παν/μίου Αιγαίου δεν αναγράφει τη χρονική περίοδο, αλλά στο ίδιο αρχείο pdf υπάρχει συμπληρωματικό έγγραφο που αναγράφεται. Δηλαδή, είναι ένα ενιαίο αρχείο, που λογικά καλύπτει την προκήρυξη του Υπουργείου.

Αποσυνδεδεμένος mathchristos

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 55
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Άνοιγμα πινάκων γενικής αγωγής
« Απάντηση #90 στις: Φεβρουάριος 21, 2023, 06:26:13 μμ »
Καλησπέρα σας!

Ανήκω στον κλαδο ΠΕ03 και θέλω να οριστικοποιήσω τα νέα προσόντα καθώς και την προυπηρεσία που έχω αποκτήσει. Ταυτόχρονα θέλω να ενταχθώ για πρώτη φορά στον κλάδο ΠΕ80. Θα χρειαστεί να πληρώσω δυο παράβολα?

Αποσυνδεδεμένος Kalliope D.

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 210
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ60
    • Προφίλ
Απ: Άνοιγμα πινάκων γενικής αγωγής
« Απάντηση #91 στις: Φεβρουάριος 21, 2023, 07:11:39 μμ »
Νομίζω ότι πληρώνετε ένα παράβολο και δηλώνετε τις δύο ειδικότητες στην αίτηση ΑΣΕΠ που θα υποβάλετε.
Καλή επιτυχία σε όλους!  :)

Αποσυνδεδεμένος Filologos_Ptde

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 11
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Άνοιγμα πινάκων γενικής αγωγής
« Απάντηση #92 στις: Μάρτιος 07, 2023, 06:23:14 μμ »
Καλησπέρα σας.Θα ήθελα μια μικρή βοήθεια.

Δεν έχω καινούργια δικαιολογητικά να ανεβασω. Θα έχω μονο τη φετινή προϋπηρεσία (περασμένη αυτόματα στι ΟΠΣΥΔ). Θα πρέπει να υποβάλω τον αριθμό πρωτοκόλλου αίτησης του ΑΣΕΠ και Αστυνομική Ταυτότητα;

Αποσυνδεδεμένος Fani 35

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 811
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η ζωή είναι μπροστά...
    • Προφίλ
Απ: Άνοιγμα πινάκων γενικής αγωγής
« Απάντηση #93 στις: Μάρτιος 07, 2023, 09:00:46 μμ »
Συνάδελφε το αναφέρει η πρόσκληση,
8) Εφόσον ο υποψήφιος δεν επιθυμεί να επικαιροποιήσει/συμπληρώσει πεδία του φακέλου του στο ΟΠΣΥΔ, δεν χρειάζεται να προβεί σε καμία ενέργεια στην υποενότητα «Επικαιροποίηση Φακέλου», ούτε και να καταχωρίσει εκεί το πρωτόκολλο που έλαβε η αίτησή του στην ιστοσελίδα του ΑΣΕΠ
ελπίζω να σε βοήθησα

Αποσυνδεδεμένος killbill

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3500
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν θες να μάθεις κάτι τότε δίδαξέ το
    • Προφίλ
Απ: Άνοιγμα πινάκων γενικής αγωγής
« Απάντηση #94 στις: Απρίλιος 23, 2023, 12:26:15 μμ »
Τους νέους πίνακες κατάταξης που μπορούμε να τους δούμε; δημοσιεύονται κάπου;

Αποσυνδεδεμένος English

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1440
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Άνοιγμα πινάκων γενικής αγωγής
« Απάντηση #95 στις: Απρίλιος 23, 2023, 01:38:53 μμ »
Τους νέους πίνακες κατάταξης που μπορούμε να τους δούμε; δημοσιεύονται κάπου;
Οι προσωρινοί πίνακες, από τους οποίους θα γίνουν και οι προσλήψεις αναπληρωτών θα βγουν το καλοκαίρι. Τώρα γίνεται ο έλεγχος των δικαιολογητικών που ανεβάσαμε στο ΟΠΣΥΔ από τη Διεύθυνση που όρισε ο καθένας μας όταν κατέθεσε αίτημα για επικαιροποίηση φακέλου.
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 23, 2023, 01:40:47 μμ από English »

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159585
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 386
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 26
Επισκέπτες: 335
Σύνολο: 361

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.081 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.