*

Αποστολέας Θέμα: Διεθνές Πανεπιστήμιο στις Ψηφιακές & ήπιες δεξιότητες στις επιστήμες της αγωγής  (Αναγνώστηκε 2788 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος NikosChatzoglou

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 140
  • Φύλο: Άντρας
  • Η υπερανάλυση ξενερώνει
    • Προφίλ
Το εν λόγω μεταπτυχιακό έχει ήδη λειτουργήσει μια χρονιά. Αν κάποιος το παρακολουθεί ή γνωρίζει κάποιον που το παρακολουθεί μπορεί να μας πει γνώμες και πληροφορίες;
Από αυτά που διάβασα, βλέπω ότι μπορείς να αποφύγεις τη διπλωματική παίρνοντας δύο επιπλέον μαθήματα και υπάρχει και επιλογή να παρακολουθείς εξ αποστάσεως.
Παραθέτω και το σύνδεσμο του προγράμματος: https://digital-skills.the.ihu.gr/

Everyone has three lives; a public life, a private life and a secret life.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος tzav

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 51
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Ξέρουμε τπτ για αυτό το μεταπτυχιακό;
ΠΕ86

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10808
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Το είχα δει πριν από 1-2 χρόνια αυτό το μεταπτυχιακό. Θεωρώ ότι συγκεντρώνει πολύ θετικά στοιχεία για όποιον το επιλέξει. Δες εδώ:

https://digital-skills.the.ihu.gr/#master--section

Αποσυνδεδεμένος Matina7

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 564
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Κι εγώ ψάχνω κάποιο μεταπτυχιακό γύρω από την τεχνολογία και την εκπαίδευση, αλλά αυτό έχει πολλά παιδαγωγικά μαθήματα και δε με τραλαίνουν. Αυτό διότι απονέμει παιδαγωγική επάρκεια, την οποία ήδη κατέχω. Ποια άλλα αντικείμενα θεωρούνται συμβατά με την εκπαίδευση; Η διοιήκηση σχολικών μονάδων; Επίσης, εάν δεν κάνουμε διπλωματική αλλά επιλέξουμε κάποια μαθήματα, μπορούμε να προχωρήσουμε σε διδακτορικό;
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 09, 2023, 06:04:07 μμ από Matina7 »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος English

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1440
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Κι εγώ ψάχνω κάποιο μεταπτυχιακό γύρω από την τεχνολογία και την εκπαίδευση, αλλά αυτό έχει πολλά παιδαγωγικά μαθήματα και δε με τραλαίνουν. Αυτό διότι απονέμει παιδαγωγική επάρκεια, την οποία ήδη κατέχω. Ποια άλλα αντικείμενα θεωρούνται συμβατά με την εκπαίδευση; Η διοιήκηση σχολικών μονάδων; Επίσης, εάν δεν κάνουμε διπλωματική αλλά επιλέξουμε κάποια μαθήματα, μπορούμε να προχωρήσουμε σε διδακτορικό;
Συμβατή σίγουρα είναι η διδακτική του αντικειμένου σου ή π.χ. αν είσαι ΠΕ06 πάνω στην Αγγλική λογοτεχνία, όλα όσα έχουν να κάνουν με Επιστήμες Αγωγής, Εκπαιδευτική Ψυχολογία κλπ. Αν ενδιαφέρεσαι για διδακτορικό, να κάνεις και διπλωματική. Και την ζητούν (αν όχι όλα, στα πιο πολλά πανεπιστήμια) για να σε δεχτούν για διδακτορικό αλλά και θα έχεις πολύτιμη εμπειρία από τη δουλειά και την έρευνα που θα χρειαστεί να κάνεις για τις ανάγκες της διπλωματικής σου.

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10808
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Κι εγώ ψάχνω κάποιο μεταπτυχιακό γύρω από την τεχνολογία και την εκπαίδευση, αλλά αυτό έχει πολλά παιδαγωγικά μαθήματα και δε με τραλαίνουν. Αυτό διότι απονέμει παιδαγωγική επάρκεια, την οποία ήδη κατέχω. Ποια άλλα αντικείμενα θεωρούνται συμβατά με την εκπαίδευση; Η διοιήκηση σχολικών μονάδων; Επίσης, εάν δεν κάνουμε διπλωματική αλλά επιλέξουμε κάποια μαθήματα, μπορούμε να προχωρήσουμε σε διδακτορικό;
Ναι, η οργάνωση και διοίκηση σχολικών μονάδων αναγνωρίζεται ως συναφές μεταπτυχιακό για όλους τους εκπαιδευτικούς.
Πολύ καλό μεταπτυχιακό τεχνολογίας STEAM είναι αυτό του ΔΙΠΑΕ:
https://steam.dipae.edu.gr/?fbclid=IwAR0Ew4eqHrH_8vjP_Rp8XAU9igIDQEgKCR7ZrLNnA4iaSSgNnwPqVYf7RAU

Αποσυνδεδεμένος Matina7

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 564
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Συμβατή σίγουρα είναι η διδακτική του αντικειμένου σου ή π.χ. αν είσαι ΠΕ06 πάνω στην Αγγλική λογοτεχνία, όλα όσα έχουν να κάνουν με Επιστήμες Αγωγής, Εκπαιδευτική Ψυχολογία κλπ. Αν ενδιαφέρεσαι για διδακτορικό, να κάνεις και διπλωματική. Και την ζητούν (αν όχι όλα, στα πιο πολλά πανεπιστήμια) για να σε δεχτούν για διδακτορικό αλλά και θα έχεις πολύτιμη εμπειρία από τη δουλειά και την έρευνα που θα χρειαστεί να κάνεις για τις ανάγκες της διπλωματικής σου.

Καλή η έρευνα στο πλαίσιο της μεταπτυχιακής διατριβής αρκεί να βρεις ένα ενδιαφέρον και πιασάρικο θέμα και να είναι ομαδική, έστω και σε δυάδα.

Συνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3646
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Καλή η έρευνα στο πλαίσιο της μεταπτυχιακής διατριβής αρκεί να βρεις ένα ενδιαφέρον και πιασάρικο θέμα και να είναι ομαδική, έστω και σε δυάδα.


Γιατι ομαδικη;;;;;

Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

Αποσυνδεδεμένος ppil

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 298
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 20, 2023, 06:37:30 μμ από ppil »
Ξόδεψα την καρδιά μου όλη για να σε ντύσω αστραπή

Αποσυνδεδεμένος English

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1440
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Καλή η έρευνα στο πλαίσιο της μεταπτυχιακής διατριβής αρκεί να βρεις ένα ενδιαφέρον και πιασάρικο θέμα και να είναι ομαδική, έστω και σε δυάδα.
Δεν ξέρω τι εννοείς "πιασάρικο" για θέμα διπλωματικής αλλά σίγουρα θα πρέπει να σε ενδιαφέρει. Άλλωστε προτείνεις το θέμα και ο επιβλέπων το δέχεται ή γίνονται διαφοροποιήσεις ή και δουλεύεις σε εντελώς άλλο θέμα. Σε επίπεδο μεταπτυχιακού δεν είναι πάντα και πολύ πρωτότυπα τα θέματα πάντως.

Στο εξωτερικό σε κάποια προγράμματα δίνεται η δυνατότητα να γίνει η διπλωματική ανά ζεύγη φοιτητών. Στην Ελλάδα δεν το έχω ακούσει μέχρι στιγμής, δίχως ωστόσο να ξέρω όλα τα προγράμματα κι αν κάποιο το δέχεται. Προσωπικά προτιμώ την αυτόνομη εργασία.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 10, 2023, 09:00:39 μμ από English »

Αποσυνδεδεμένος English

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1440
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
1) αποφυγή διπλωματικής με δύο επιπλέον μαθήματα;
2) ομαδική μεταπτυχιακή διατριβή;

Δεν είχα ακούσει ποτέ κανένα από τα δύο.
Το πρώτο αρκετά σύνηθες πια.
Το δεύτερο γνωρίζω πως ισχύει, όπως έγραψα και παραπάνω, σε κάποια προγράμματα σε πανεπιστήμια του εξωτερικού. Για εδώ δεν έχει τύχει να δω κάτι αντίστοιχο.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 10, 2023, 08:59:57 μμ από English »

Συνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3646
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Το πρώτο αρκετά σύνηθες πια.
Το δεύτερο γνωρίζω πως ισχύει, όπως έγραψα και παραπάνω, σε κάποια πρόγραμμα σε πανεπιστήμια του εξωτερικού. Για εδώ δεν έχει τύχει να δω κάτι αντίστοιχο.


Ουτε και στο εξωτερικο εχω ακουσει….
Ουτε και εδω….

(Εχω κανει 2 μτπ εξω, ενα διδακτορικο και διδαξα σε αλλα 5 πανεπιστημια εξω και διδασκω εδω)
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

Αποσυνδεδεμένος English

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1440
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ

Ουτε και στο εξωτερικο εχω ακουσει….
Ουτε και εδω….

(Εχω κανει 2 μτπ εξω, ενα διδακτορικο και διδαξα σε αλλα 5 πανεπιστημια εξω και διδασκω εδω)
Κι όμως, το έχω συναντήσει. Προφανώς δε συνηθίζεται και λογικά είναι λίγα τα ΠΜΣ που προσφέρουν αυτή τη δυνατότητα. Δε θα την επέλεγα αλλά όχι ότι είναι κι εύκολο να γίνει. Απαιτεί κι άλλες δεξιότητες που σίγουρα πολλοί Έλληνες δεν έχουν λόγω του εκπαιδευτικού συστήματος εδώ.

Αποσυνδεδεμένος ppil

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 298
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 20, 2023, 06:37:42 μμ από ppil »
Ξόδεψα την καρδιά μου όλη για να σε ντύσω αστραπή

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159560
  • Σύνολο θεμάτων: 19211
  • Σε σύνδεση σήμερα: 355
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 9
Επισκέπτες: 308
Σύνολο: 317

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.11 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.