*

Αποστολέας Θέμα: Κατάργηση υποχρεωτικής διετούς παραμονής στον τόπο διορισμού  (Αναγνώστηκε 6492 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος mts.ag

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4094
    • Προφίλ
Απ: Κατάργηση υποχρεωτικής διετούς παραμονής στον τόπο διορισμού
« Απάντηση #14 στις: Δεκέμβριος 08, 2022, 07:42:58 μμ »
Είναι που διδάσκουμε και αξίες ……
Ανθρωποφαγία …..

Είχα υποσχεθεί στον εαυτό μου να μην απαντήσω σε αυτό το νήμα αλλά... Οταν οι περσινοί νεοδιόριστοι λέγαμε για τη μειωση της οργανικής, σχεδόν ΟΛΟΙ οι υποψήφιοι φετινοί νεοδιόριστοι μας έγραφαν 'ας προσεχατε τι υπογράφατε', μας έβριζαν μεσω πμ, και παει λεγοντας. Το να ζητάνει τώρα εκείνοι μείωση της οργανικής στο ένα έτος είναι χυδαίο. Διότι όλα τα επιχειρήματα που παρουσίαζαν εκείνοι περυσι, εξακολουθούν να ισχύουν και φέτος, σωστά; Το μόνο που αλλαξε είναι ότι διορίστηκαν. Και στο φινάλε φινάλε, το θέμα δεν ήταν η διετία αυτή καθεαυτή, αλλά το να κάνει διορισμούς από τους ίδιους πίνακες χωρίς να προηγηθούν μεταθέσεις. Anyway, δε θα το συνεχίσω.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος leon.

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2863
  • Φύλο: Άντρας
  • Εθνική Ηθική Διαπαιδαγώγηση
    • Προφίλ
Απ: Κατάργηση υποχρεωτικής διετούς παραμονής στον τόπο διορισμού
« Απάντηση #15 στις: Δεκέμβριος 08, 2022, 09:25:55 μμ »
Ο serton κι η katkat ήταν οι μόνοι απ' το νήμα που 'παν πέρσι "όπου διορίστηκα θα υπηρετήσω δυο χρόνια όπως ορίζουν οι όροι". Άρα οι μόνοι κρυστάλλινοι και κόντρα στα προσωπικά τους συμφέροντα ακόμη. Αυτά από μένα.

Αποσυνδεδεμένος dimi94

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 182
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ70 Ζωή είναι το άθροισμα των επιλογών μας
    • Προφίλ
Απ: Κατάργηση υποχρεωτικής διετούς παραμονής στον τόπο διορισμού
« Απάντηση #16 στις: Δεκέμβριος 09, 2022, 10:06:00 πμ »
Εγώ ένα θέλω να ποστάρω και τελειώνω!
Υπάρχουν, όπως σε όλες τις κοινωνίες, σύγχρονες και παλαιότερες ομάδες συμφερόντων ,όπως επίσης  επίταξη ατομικών συμφερόντων σε βάρος των πολλων, τουτέστιν έχω βαρεθεί να θεωρώ, όπως και άλλοι τον εαυτό μου να είμαι μία ζωή με το σταυρό στο χέρι (και όχι μόνο εγώ), την ίδια στιγμή που υπάρχουν εκκολαπτόμενοι καταφερτζήδες, στο όνομα μιας- υποτιθέμενης- ισονομίας- ισοπολιτείας και διαφάνειας, ως κρυστάλλινη κατά τον leon. Καλή συνέχεια.
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 09, 2022, 10:09:33 πμ από dimi94 »

Αποσυνδεδεμένος anpapath86

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 430
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Κατάργηση υποχρεωτικής διετούς παραμονής στον τόπο διορισμού
« Απάντηση #17 στις: Δεκέμβριος 09, 2022, 12:26:19 μμ »
1) απολύτως σωστό ότι δεν έγιναν μεταθέσεις το καλοκαίρι του 2022.
2) απολύτως σωστό ότι έγιναν διορισμοί το καλοκαίρι του 2022.
3) απολύτως σωστό να μην γίνουν μεταθέσεις νεοδιόριστων του 2022 το καλοκαίρι του 2023.
4) Απολύτως σωστό να γίνουν νέοι διορισμοί το καλοκαίρι του 2023.

pacta sunt servanda

Υ.Γ. Αν ποτέ γίνει αλλαγή στο ένα έτος παραμονής, αυτό πρέπει να εφαρμοστεί στους διορισμούς του μεθεπόμενου έτους, ώστε να μην θίγεται κανείς. Ας πουν πχ, αυτοί που θα διοριστούν το καλοκαίρι του 2024 θα κάτσουν ένα έτος και να πουν πριν τους διορισμούς του 2023.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος victor123

  • Global Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2213
    • Προφίλ
Απ: Κατάργηση υποχρεωτικής διετούς παραμονής στον τόπο διορισμού
« Απάντηση #18 στις: Δεκέμβριος 09, 2022, 01:26:14 μμ »
1) απολύτως σωστό ότι δεν έγιναν μεταθέσεις το καλοκαίρι του 2022.
2) απολύτως σωστό ότι έγιναν διορισμοί το καλοκαίρι του 2022.
3) απολύτως σωστό να μην γίνουν μεταθέσεις νεοδιόριστων του 2022 το καλοκαίρι του 2023.
4) Απολύτως σωστό να γίνουν νέοι διορισμοί το καλοκαίρι του 2023.

pacta sunt servanda

Υ.Γ. Αν ποτέ γίνει αλλαγή στο ένα έτος παραμονής, αυτό πρέπει να εφαρμοστεί στους διορισμούς του μεθεπόμενου έτους, ώστε να μην θίγεται κανείς. Ας πουν πχ, αυτοί που θα διοριστούν το καλοκαίρι του 2024 θα κάτσουν ένα έτος και να πουν πριν τους διορισμούς του 2023.

Δύο μικρές παρατηρήσεις.

Το 1 είναι λαθος. Έγιναν μεταθέσεις. Απλώς δεν συμμετείχαν οι νεοδιόριστοι του 2021. Το ίδιο έγινε για τους νεοδιόριστους του 2022 και το ίδιο πρέπει να γίνει για τους νεοδιόριστους του 2023. Επίσης η αλλαγή της διετίας συμφωνώ ότι πρέπει να γίνει αλλά με την καινούργια προκήρυξη. Να ισχύει λοιπόν για τους νεοδιόριστους του 2024.
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 09, 2022, 01:28:01 μμ από victor123 »

Αποσυνδεδεμένος porcupinetree

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1765
  • Φύλο: Άντρας
  • Για ν αλλάξουν όλα, πρέπει να μείνουν τα ίδια...
    • Προφίλ
Απ: Κατάργηση υποχρεωτικής διετούς παραμονής στον τόπο διορισμού
« Απάντηση #19 στις: Δεκέμβριος 09, 2022, 10:14:43 μμ »
Καλησπέρα σε όλους. Είμαι νεοδιόριστος του 2022. Διορίστηκα μακριά από το σπίτι και την οικογένειά μου και ομολογώ ότι δυσκολεύομαι πολύ οικονομικά και συναισθηματικά. Παρόλο που βρισκόμαστε σε χρονιά εκλογών (ίσως και σε προεκλογική περίοδο) μου κάνει εντύπωση που δε βλέπω να γράφεται κάτι για μείωση και επαναφορά της υπηρέτησης της οργανικής από νεοδιόριστους σε ένα έτος, από δύο που είναι σήμερα. Επειδή δεν έχω facebook, instagram κλπ συγχωρέστε με αν εκεί γίνεται λόγος. Θυμάμαι ότι οι περσινοί νεοδιόριστοι κίνησαν γη και ουρανό , άσχετα αν τελικά δεν δικαιώθηκαν. Το πάλεψαν όμως. Η κυβέρνηση είτε τάζει είτε δίνει σε όλους αυτή την περίοδο. Εμείς γιατί να μην κινηθούμε και να μην πιέσουμε για ένα δίκαιο αίτημα; Φυσικά να προηγηθούν οι περσινοί νεοδιόριστοι και μετά να ακολουθήσουμε και εμείς είτε για μετάθεση είτε για απόσπαση.

Συνάδελφε ο λόγος που δεν κινούμε γη και ουρανό (όπως λες) οι νεοδιόριστοι του 22 είναι κατα κύριο λόγο γιατί έχουμε διοριστεί οι περισσότεροι αν όχι μέσα στο σπίτι μας, πέριξ αυτού. Δυστυχώς ανήκεις στους λίγους που διορίστηκαν μακριά από την οικογένειά τους. Για να γίνει όμως αυτό σίγουρα η σειρά σου δεν ήταν καθόλου καλή. Όπως ήρθαν τα πράγματα πρέπει να κάνεις υπομονή και να αντέξεις αυτά τα δύο εξοντωτικά χρόνια... Εγώ προσωπικά δεν υπέγραψα πέρυσι για να πάω στις εσχατιές. Εκτός από το οικονομικό και ψυχολογικό κέρδος, δεν μαύρισε και η ψυχή μου απέναντι σε συναδέλφους. Αγάντα συνάδελφε... 

Beati hispani, quibus vivere bibere est...
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 09, 2022, 10:34:40 μμ από porcupinetree »
Beati hispani, quibus vivere bibere est...

Αποσυνδεδεμένος Ulysses1

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 249
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κατάργηση υποχρεωτικής διετούς παραμονής στον τόπο διορισμού
« Απάντηση #20 στις: Δεκέμβριος 10, 2022, 09:50:41 πμ »
Κάποιοι συνάδελφοι δεν διεκδικούσαν απλώς για το θέμα της διετίας ....δεν ήθελα να γίνουν νέοι διορισμοί...
Σαφώς και πρέπει να καταργηθεί η
 υποχρεωτική διετία και να γίνονται κάθε χρόνο οι διορισμοί κατά τα αυτονόητα...
Μερικοί ανεκδιήγητοι διορισθέντες του 2021 δεν θα μπορούσαν να είναι περισσότερο αντιφατικοί...

Αποσυνδεδεμένος fgtn

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 136
    • Προφίλ
Απ: Κατάργηση υποχρεωτικής διετούς παραμονής στον τόπο διορισμού
« Απάντηση #21 στις: Δεκέμβριος 10, 2022, 04:35:47 μμ »
Για αυτό δεν θα πάμε μπροστά σαν κλάδος. Γιατί δεν κοιτάμε το γενικό καλό αλλά την πάρτι του ο καθένας. Να πεθάνει η κατσίκα του γείτονα. Εγώ ξέρω ότι όταν κάναμε αξιολόγηση στα προγράμματα του Εαπ λέγαμε τα κακώς κείμενα για να διευκολυνθούν οι επόμενοι φοιτητές και έτσι και γινόταν. Δεν μπορώ να καταλάβω τι ενοχλεί να κυνηγάει ο καθένας με όποιον τρόπο μπορεί το καλό του κλάδου. Καλώς να γίνει η οργανική ένα έτος για όποιο έτος και να ισχύσει. Μακάρι να γίνει δηλαδή! Το εύχομαι ολόψυχα. Η διετής παραμονή σε έναν τόπο δεν εξυπηρετεί κανέναν. Ούτως ή άλλως σε λειτουργικό κενό τοποθετείται ο διορισμένος.

Αποσυνδεδεμένος victor123

  • Global Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2213
    • Προφίλ
Απ: Κατάργηση υποχρεωτικής διετούς παραμονής στον τόπο διορισμού
« Απάντηση #22 στις: Δεκέμβριος 10, 2022, 05:16:28 μμ »
Για αυτό δεν θα πάμε μπροστά σαν κλάδος. Γιατί δεν κοιτάμε το γενικό καλό αλλά την πάρτι του ο καθένας. Να πεθάνει η κατσίκα του γείτονα. Εγώ ξέρω ότι όταν κάναμε αξιολόγηση στα προγράμματα του Εαπ λέγαμε τα κακώς κείμενα για να διευκολυνθούν οι επόμενοι φοιτητές και έτσι και γινόταν. Δεν μπορώ να καταλάβω τι ενοχλεί να κυνηγάει ο καθένας με όποιον τρόπο μπορεί το καλό του κλάδου. Καλώς να γίνει η οργανική ένα έτος για όποιο έτος και να ισχύσει. Μακάρι να γίνει δηλαδή! Το εύχομαι ολόψυχα. Η διετής παραμονή σε έναν τόπο δεν εξυπηρετεί κανέναν. Ούτως ή άλλως σε λειτουργικό κενό τοποθετείται ο διορισμένος.

Όταν υπάρχει ένα οργανικό και διορίζεται κάποιος το οργανικό εξαφανίζεται. Άλλο  που την πρώτη χρονιά τοποθετήσαι σε λειτουργικό. Στην τελική όπως είπε παραπάνω ο mtsag το θέμα δεν είναι τόσο η διετία αλλά οι νέοι διορισμοί από τους ίδιους πίνακες χωρίς να δώσει τη δυνατότητα μεταθέσεων. Επίσης αυτά για το καλό του κλάδου τα γράφαμε και εμείς περισυ και τρώγαμε βρισίδι. Είναι λοιπόν υποκρισία (κάτι άλλο είναι άλλα δεν μπορώ να γράψω τη λέξη δημόσια) αυτός που με έβριζε περισυ (δεν εννοώ εσένα προφανώς) για κάτι που διεκδικούσα να διεκδικεί ακριβώς το ίδιο φέτος.
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 10, 2022, 05:20:06 μμ από victor123 »

Αποσυνδεδεμένος trust no one

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3962
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ86 (ΠΕ19)
    • Προφίλ
Απ: Κατάργηση υποχρεωτικής διετούς παραμονής στον τόπο διορισμού
« Απάντηση #23 στις: Δεκέμβριος 10, 2022, 05:34:10 μμ »
Όταν υπάρχει ένα οργανικό και διορίζεται κάποιος το οργανικό εξαφανίζεται. Άλλο  που την πρώτη χρονιά τοποθετήσαι σε λειτουργικό. Στην τελική όπως είπε παραπάνω ο mtsag το θέμα δεν είναι τόσο η διετία αλλά οι νέοι διορισμοί από τους ίδιους πίνακες χωρίς να δώσει τη δυνατότητα μεταθέσεων. Επίσης αυτά για το καλό του κλάδου τα γράφαμε και εμείς περισυ και τρώγαμε βρισίδι. Είναι λοιπόν υποκρισία (κάτι άλλο είναι άλλα δεν μπορώ να γράψω τη λέξη δημόσια) αυτός που με έβριζε περισυ (δεν εννοώ εσένα προφανώς) για κάτι που διεκδικούσα να διεκδικεί ακριβώς το ίδιο φέτος.

Το πρόβλημα εγώ δεν το εντοπίζω τόσο στο ότι έγιναν από τους ίδιους πίνακες νέοι διορισμοί. Το ίδιο γίνονταν και παλαιότερα στον γραπτό ΑΣΕΠ. Οι συνολικοί διοριστέοι χωρίζονταν σε 2 χρονιές διορισμού και δεν ήταν εκ των προτέρων γνωστές οι περιοχές που θα ήταν διαθέσιμες τη 2η χρονιά. Είχαν όμως το δικαίωμα όλοι οι τυπικά διοριστέοι της 1ης χρονιάς (οι "πάνω" στον πίνακα) να επιλέξουν να διοριστούν τη 2η χρονιά. Σε ένα ακραίο σενάριο δηλαδή, αν οι πάνω στον πίνακα δεν ήταν ικανοποιημένοι από τις διαθέσιμες περιοχές, μπορούσαν όλοι να ρισκάρουν και να διαλέξουν να διοριστούν τη 2η χρονιά. Τότε αναγκαστικά διορίζονταν την 1η χρονιά οι κάτω στον πίνακα. Απλά τότε, το μόνο ρίσκο ήταν τη 2η χρονιά να δίνονταν ακόμη χειρότερες περιοχές διορισμού. Δε ρίσκαρες τον ίδιο σου τον διορισμό, αλλά μόνο την περιοχή διορισμού. Εδώ, μιας και δεν είχαν ανακοινωθεί διορισμοί για το 2022, αν αρνιόσουν τον διορισμό σου (δεν έκανες αίτηση διορισμού) λόγω μη ικανοποιητικών περιοχών, ρίσκαρες να μείνεις αδιόριστος για άγνωστο πόσα χρόνια.

Αποσυνδεδεμένος victor123

  • Global Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2213
    • Προφίλ
Απ: Κατάργηση υποχρεωτικής διετούς παραμονής στον τόπο διορισμού
« Απάντηση #24 στις: Δεκέμβριος 10, 2022, 06:05:11 μμ »
Το πρόβλημα εγώ δεν το εντοπίζω τόσο στο ότι έγιναν από τους ίδιους πίνακες νέοι διορισμοί. Το ίδιο γίνονταν και παλαιότερα στον γραπτό ΑΣΕΠ. Οι συνολικοί διοριστέοι χωρίζονταν σε 2 χρονιές διορισμού και δεν ήταν εκ των προτέρων γνωστές οι περιοχές που θα ήταν διαθέσιμες τη 2η χρονιά. Είχαν όμως το δικαίωμα όλοι οι τυπικά διοριστέοι της 1ης χρονιάς (οι "πάνω" στον πίνακα) να επιλέξουν να διοριστούν τη 2η χρονιά. Σε ένα ακραίο σενάριο δηλαδή, αν οι πάνω στον πίνακα δεν ήταν ικανοποιημένοι από τις διαθέσιμες περιοχές, μπορούσαν όλοι να ρισκάρουν και να διαλέξουν να διοριστούν τη 2η χρονιά. Τότε αναγκαστικά διορίζονταν την 1η χρονιά οι κάτω στον πίνακα. Απλά τότε, το μόνο ρίσκο ήταν τη 2η χρονιά να δίνονταν ακόμη χειρότερες περιοχές διορισμού. Δε ρίσκαρες τον ίδιο σου τον διορισμό, αλλά μόνο την περιοχή διορισμού. Εδώ, μιας και δεν είχαν ανακοινωθεί διορισμοί για το 2022, αν αρνιόσουν τον διορισμό σου (δεν έκανες αίτηση διορισμού) λόγω μη ικανοποιητικών περιοχών, ρίσκαρες να μείνεις αδιόριστος για άγνωστο πόσα χρόνια.

Δεν διαφωνώ. Αλλά τότε δεν υπήρχε και η διετία νομίζω.

Αποσυνδεδεμένος trust no one

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3962
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ86 (ΠΕ19)
    • Προφίλ
Απ: Κατάργηση υποχρεωτικής διετούς παραμονής στον τόπο διορισμού
« Απάντηση #25 στις: Δεκέμβριος 10, 2022, 06:07:22 μμ »
Δεν διαφωνώ. Αλλά τότε δεν υπήρχε και η διετία νομίζω.

Το 2010 σίγουρα υπήρχε η διετία. Και τον 3ο χρόνο σου έδινε διπλασιασμό ως κίνητρο.

Αποσυνδεδεμένος victor123

  • Global Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2213
    • Προφίλ
Απ: Κατάργηση υποχρεωτικής διετούς παραμονής στον τόπο διορισμού
« Απάντηση #26 στις: Δεκέμβριος 10, 2022, 06:10:45 μμ »
Το 2010 σίγουρα υπήρχε η διετία. Και τον 3ο χρόνο σου έδινε διπλασιασμό ως κίνητρο.

Οκ. Δεν το θυμόμουν. Στα άλλα που έγραψες συμφωνώ 100%.

Αποσυνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3630
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Απ: Κατάργηση υποχρεωτικής διετούς παραμονής στον τόπο διορισμού
« Απάντηση #27 στις: Δεκέμβριος 10, 2022, 07:54:53 μμ »
Το 2010 σίγουρα υπήρχε η διετία. Και τον 3ο χρόνο σου έδινε διπλασιασμό ως κίνητρο.

Το 2005 που διοριστηκα εγω η διετια υπηρχε μονο στα δυσπροσιτα

Μαινοντως εγω ημουν κατω απο τη μεση στο ΑΣΕΠ και επειδη την πρωτη χρονια βγηκα σχεδον αποκλειστικα δυσπροσιτα τα οποια και δηλωσα ολα, διοριστικα.   Ενω αλλοι που ηταν στους πρωτους μισους δεν τα δηλωσαν και πηγαν τη δευτερη χρονια

(Διπλασιασμο μοριων δεν ειχε κανενας μας)
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32277
  • Τελευταία: ΤΣΕΦΙ
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158512
  • Σύνολο θεμάτων: 19197
  • Σε σύνδεση σήμερα: 556
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 11
Επισκέπτες: 546
Σύνολο: 557

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.082 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.