*

Αποστολέας Θέμα: Γίνεται να αποφύγω τοποθέτηση στη διδε μετά την άδεια ανατροφής?  (Αναγνώστηκε 4632 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Jarvis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1019
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Γίνεται να αποφύγω τοποθέτηση στη διδε μετά την άδεια ανατροφής?
« Απάντηση #14 στις: Φεβρουάριος 09, 2023, 05:23:37 μμ »
Ναι κατάλαβα,ευχαριστώ gismix για απάντηση.  Το πυσδε είπε δε γίνεται να φύγει ο αναπληρωτής και να παει στη διεύθυνση, γιατί δεν προβλέπεται λέει από το νόμο αναπληρωτής σε τέτοια θέση. Η διδε είναι 150 km μακριά, ελπίζω να βρουν λύση χωρίς να χρειαστεί να πάω. Καλά λογικά θα,επιμένουν στην αρχική τους θέση,ότι δλδ θα πρέπει να πηγαίνω κάθε μέρα διεύθυνση, δεν έχω πολλές ελπίδες γιατί δεν είναι πολύ συζητήσιμοι..

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος Jarvis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1019
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Γίνεται να αποφύγω τοποθέτηση στη διδε μετά την άδεια ανατροφής?
« Απάντηση #15 στις: Φεβρουάριος 09, 2023, 05:46:50 μμ »
Ναι κατάλαβα,ευχαριστώ gismix για απάντηση.  Το πυσδε είπε δε γίνεται να φύγει ο αναπληρωτής και να παει στη διεύθυνση, γιατί δεν προβλέπεται λέει από το νόμο αναπληρωτής σε τέτοια θέση. Η διδε είναι 150 km μακριά, ελπίζω να βρουν λύση χωρίς να χρειαστεί να πάω. Καλά λογικά θα,επιμένουν στην αρχική τους θέση,ότι δλδ θα πρέπει να πηγαίνω κάθε μέρα διεύθυνση, δεν έχω πολλές ελπίδες γιατί δεν είναι πολύ συζητήσιμοι..
Θα ζητήσω και την ακρόαση που είπαμε εν τω μεταξύ.

Αποσυνδεδεμένος dimitris75

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 442
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Γίνεται να αποφύγω τοποθέτηση στη διδε μετά την άδεια ανατροφής?
« Απάντηση #16 στις: Φεβρουάριος 09, 2023, 06:41:15 μμ »
Ναι κατάλαβα,ευχαριστώ gismix για απάντηση.  Το πυσδε είπε δε γίνεται να φύγει ο αναπληρωτής και να παει στη διεύθυνση, γιατί δεν προβλέπεται λέει από το νόμο αναπληρωτής σε τέτοια θέση. Η διδε είναι 150 km μακριά, ελπίζω να βρουν λύση χωρίς να χρειαστεί να πάω. Καλά λογικά θα,επιμένουν στην αρχική τους θέση,ότι δλδ θα πρέπει να πηγαίνω κάθε μέρα διεύθυνση, δεν έχω πολλές ελπίδες γιατί δεν είναι πολύ συζητήσιμοι..

Δεν πάνε και πολλά χρόνια που αναπληρώτρια την είχαν στη ΔΔΕ, αιγαίο μεριά ....

Αποσυνδεδεμένος Jarvis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1019
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Γίνεται να αποφύγω τοποθέτηση στη διδε μετά την άδεια ανατροφής?
« Απάντηση #17 στις: Φεβρουάριος 09, 2023, 06:57:46 μμ »
Πέρσι είχαν επισης αναπληρώτρια (συμβαση τριμηνου)στην  διδε μου,για μια η δύο μέρες τη βδομάδα.  Ηταν από την ίδια πολη,σύμπτωση σιγουρα ::)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος vama

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 660
    • Προφίλ
Απ: Γίνεται να αποφύγω τοποθέτηση στη διδε μετά την άδεια ανατροφής?
« Απάντηση #18 στις: Φεβρουάριος 10, 2023, 01:27:44 πμ »
Jarvis, δεν τα ξέρω πολύ καλά με τους αναπληρωτές και δεν ξέρω αν ισχύει αυτό που σου είπαν. Πάντως εσύ θα παρουσιαστείς στο σχολείο που έχεις τοποθετηθεί το Σεπτέμβριο και θα κάνεις πράξη ανάληψης υπηρεσίας. Όπως σου είπα ξανά , εσύ δεν είσαι υποχρεωμένη να κάνεις κάτι άλλο. Ο διευθυντής οφείλει να ενημερώσει τη ΔΔΕ  και το ΠΥΣΔΕ οφείλει να αποφασίσει αν θα φύγει κάποιος και ποιος. Κανονικά αυτός που είναι τοποθετημένος στο σχολείο προηγείται γιατί επιστρέφει στη θέση του και πρέπει να φύγει ο αναπληρωτής. Όμως πολλές φορές για να μην αλλάξουν οι μαθητές εκπαιδευτικό στη μέση της χρονιάς μετακινούν αυτόν που επιστρέφει .
 Εγώ όταν γύρισα από άδεια ανατροφής - κάποια χρόνια πριν βέβαια - έμεινα στο σχολείο προσωρινής τοποθέτησης ένα μήνα περίπου. Δεν έκανα τίποτα ιδιαίτερο. Πήγαινα κάθε μέρα και όταν έλειπε κάποιος απασχολούσα τα παιδιά. Μετά προέκυψε ένα κενό σε ένα σχολείο και με τοποθέτησαν εκεί μέχρι το τέλος της χρονιάς.
Θα δεις τι θα γίνει . Μίλησε και με το διευθυντή σου. Παλαιότερα τουλάχιστον ,διευθυντές που είχαν πολύ καλή σχέση με τους προϊσταμένους κατάφερναν να κρατήσουν στο σχολείο τους για γραμματειακή υποστήριξη τους εκπαιδευτικούς που γύριζαν από άδειες . Δεν ξέρω πόσο εύκολο είναι σήμερα να γίνει κάτι τέτοιο. Επειδή έχω καταλάβει ότι θέλεις να μείνεις στο σχολείο σου, συζήτησέ  το και με τον διευθυντή σου αν έχετε καλή σχέση εάν θεωρεί ότι κατι τέτοιο είναι εφικτό. Και αν μιλήσεις τον Προϊστάμενο της ΔΔΕ επίσης ζήτησέ του να παραμείνεις στο σχολείο σου έστω και ως γραμματειακή υποστήριξη, γιατί είσαι από μακριά και έχεις μωρό και δεν οδηγείς και … και… και…
Υπάρχουν και διευθυντές και προϊστάμενοι που καταλαβαίνουν και βοηθούν. Άλλοι πάλι……
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 10, 2023, 01:30:12 πμ από vama »

Αποσυνδεδεμένος g.t

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1723
    • Προφίλ
Απ: Γίνεται να αποφύγω τοποθέτηση στη διδε μετά την άδεια ανατροφής?
« Απάντηση #19 στις: Φεβρουάριος 10, 2023, 09:13:14 πμ »
Γειά σε όλους και όλες! Να ρωτήσω πάλι κάτι σχετικό και συγγνώμη αν απασχολώ το φόρουμ με τα δικά μου,τη στιγμή που ο εκπαιδευτικος - και μη- κόσμος χάνεται.
Τη Δευτέρα τελειώνει η άδεια ανατροφής μου (κι ο ένας μήνας ανευ) και πρέπει να επιστρέψω. Το θέμα είναι που. Πριν ένα μήνα προφορικά το πυσδε μου είχε ότι θα παω ισως στη διδε,αλλα χθες που πήρα πάλι πυσδε, δεν είχαν ιδέα. Κενό σε σχολείο δεν υπάρχει.  Ξερουν οτι μενω σε αλλο νομο κι εχω κ νηπιο κι αρα πρέπει να οργανωσω λιγο την νεα φαση, αλλα τελευταία στιγμη,δεν ειχαν ιδεα. Μου είπαν θα ενημερώσουν οι ιδιοι. Σήμερα τίποτα. Αύριο να ξαναπάρω?Δεν πρέπει εν τω μεταξύ να με τοποθετήσουν όπου είναι,επισήμως κι εγγραφως,μέσω απόφασης? Δεν θέλω να θεωρηθεί ότι Δευτέρα πχ απουσιάζω αδικαιολογητα από εργασία.
Όπως ανέφεραν και οι συνάδελφοι προς τα τελη αυγούστου, στην πρωτη συνεδριαση του πυσδε για την τοποθετηση εκπαιδευτικων σε λειτουργικά κενά του νεου διδακτικού έτους 2022-23, είναι βεβαιο ότι θα σε τοποθέτησαν σε κάποιο σχολείο προσωρινά μέχρι τη λήξη του διδακτικού έτους δηλ 30/6/2023, όπως άλλωστε θα αναγράφεται και στο προοίμιο της σχετικής απόφασης . Εσύ οφείλεις να αναλάβεις υπηρεσία στο σχολείο αυτό και εαν  ο διευθυντής σου σε αντιμετωπίσει ως εξωγήινη, αφού είναι σχεδόν βέβαιο ότι δεν θα θυμάται την απόφαση που εκδόθηκε το καλοκαιρι, να του τη θυμίσεις εσύ. Αυτός θα ειδοποιήσει το πυσδε και κείνο, με μια νέα απόφαση τροποποίησης της αρχικής σου τοποθέτησης, θα σε πάει σε νέο σχολείο ή στην ΔΔΕ για διοικητικό έργο, εάν βέβαια δεν σε αφήσει στο αρχικό σχολείο τοποθέτησης για γραμματειακή υποστήριξη.
Τώρα ως προς την πονεμένη ιστορία των διαθέσεων σε ΔΔΕ ή την παροχή γραμματειακής υποστήριξης θα σου πω τα εξής με βάση την δική μου εμπειρία:

Όλες οι ΔΔΕ ανα την ελλάδα έχουν το ίδιο πρόβλημα και το οποίο μέχρι και σήμερα δεν έχει επιλυθεί δηλ βασει του άρθρου 25 παρ. 1 περ. 6 του Ν. 4203/2013 (ΦΕΚ 235/τ.Α ́/01-11-2013), όπως αντικαταστάθηκε και ισχύει με το Ν. 4386/2016 άρθρο 33 περ. 5 (ΦΕΚ 83/τ.Α ́/11-05-2016) και το Ν. 4415/2016, άρθρο 46
(ΦΕΚ 155/τ.Α ́/06-09-2016), οι διαθέσεις σε δδε για συμπλήρωση ωραρίου με την παροχή διοικητικού εργου καθώς και η έγκριση γραμματειακής υποστήριξης θα πρέπει να ολοκληρώνονται μέχρι της 30/9. Εκείνη την ημερομηνία κάθε δδε βγάζει τις 2 σχετ αποφάσεις (διαθέσεις σε δδε και γραμμ υποστηρ) και τις στέλνει στην περιφέρεια, διότι απαιτείται και εγκριτική απόφαση της Περιφερειακής διευθυνσης. Πράγματι στις αρχες οκτωβρη ο περιφερειακός βγαζει μια νεα αποφαση έγκρισης της υφισταμενης απόφασης της δδε.
Όμως και όπως είναι λογικό σε όλες τις δδε από 1/10 έως και πολύ αργότερα γίνονται συνεχείς τροποποιήσεις στις διαθέσεις σε δδε, καθώς και στις ωρες γραμματειακής υποστήριξης. Οι δδε εκδίδουν μεν τις σχετικές αποφάσεις και τις στέλνουν στον περιφερειακό διευθυντη, ο οποίος όμως δεν εκδίδει απόφαση έγκρισης διότι δεν του το επιτρέπει η προαναφερόμενη νομοθεσία. Οπότε όλες οι αποφάσεις των δδε μετά τις 30/9 μπαινουν στο αρχείο των περιφερειακών διευθυνσεων δηλ ουσιαστικά είναι ανεπικύρωτες. Υπάρχει δηλ ένα νομικό κενό που καθιστά άκυρη (κατά τη δική μου γνώση) οποιαδήποτε διάθεση εκπαιδευτικού σε δδε μετα τις 30/9. Ολες οι δδε και περιφ διευθυνσεις γνωρίζουν το πρόβλημα αλλά δεν μπορούν να κανουν τίποτε. Θα σου έλεγα λοιπόν , όπως σου είπαν και άλλοι συνάδελφοι, να επιδιώξεις σε πρώτη φάση συνάντηση με τον διευθυντη εκπαιδευσης και να του δηλώσεις την επιθυμία να σε πάνε σε ένα σχολείο για γραμματ υποστηρ, αντί να σε διαθέσουν σε δδε και στο σημειο εκείνο να του πετάξεις και το ότι «..αλλωστε η διάθεση μου σε δδε μετά τις 30/9 απ οσα γνωρίζω θα είναι χωρίς την έγκριση της περιφέρειας..» μπας και σε αφήσει σε σχολειο για γραμμ υποστηριξη (που και αυτό θα είναι χωρίς την έγκριση περιφέρειας, αλλά σε γενικές γραμμές φοβίζει λιγότερο τους διευθυντες εκπαιδευσης από το να διαθετουν εκπαιδευτικούς σε δδε μετά τις 30/9). Εάν παρόλα αυτά σε διαθέσουν σε δδε τοτε θα στειλεις ένσταση -υπομνημα προς το πυσδε να σου αναφέρουν βασει ποιας νομοθεσίας σε διαθετουν σε δδε μετά τις 30/9 και χωρίς την απαραίτητη έγκριση της περιφέρειας. Κάπου εκεί νομίζω ότι θα αρχισουν τα δυσκολα για το πυσδε
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 10, 2023, 05:53:56 μμ από gtΠΕΟ2 »

Αποσυνδεδεμένος Jarvis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1019
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Γίνεται να αποφύγω τοποθέτηση στη διδε μετά την άδεια ανατροφής?
« Απάντηση #20 στις: Φεβρουάριος 10, 2023, 10:45:52 πμ »
Καλημέρα! Σας ευχαριστώ πάρα πολύ για τη βοήθεια! gtΠΕ02 πολυ ενδιαφέρουσα η πληροφορία σχετικά με τον περιορισμό που έχουν ως 30/9..
Δεν τον ξέρω καθόλου το διευθυντή του σχολείου όπου τοποθετηθηκα Σεπτέμβριο,άρα δε νομίζω να θέλει να με κρατήσει σχολείο, εκτός πια κι αν έχουν τόση ανάγκη για διοικητικό.
Παντως δημιουργούν τόσα θέματα,ενώ θα έπρεπε να έχουν εγκρίνει την τετραμηνη ανατροφής άνευ,βάσει νομου. Τι να πει κανείς πια..

Αποσυνδεδεμένος vama

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 660
    • Προφίλ
Απ: Γίνεται να αποφύγω τοποθέτηση στη διδε μετά την άδεια ανατροφής?
« Απάντηση #21 στις: Φεβρουάριος 10, 2023, 04:34:44 μμ »
Δεν έχει σημασία αν σε γνωρίζει ή όχι .  Σημασία έχει να καταλάβει τη δύσκολη θέση στην οποία είσαι . Άλλοι καταλαβαίνουν και βοηθούν και άλλοι όχι. Είναι τι θα σου τύχει.
Και γιατί να μη θέλει να σε κρατήσει στο σχολείο;  Όλα τα σχολεία έχουν διοικητικό έργο.  Μόνο και μόνο να απαντάς στα τηλέφωνα κάποιες μέρες που χτυπούν ακατάπαυστα αρκεί.
Στο σχολείο που είμαι τοποθετημένη αλλά δεν έχω υπηρετήσει ποτέ, υπάρχει μόνιμη συνάδερφος που εκτελεί διοικητικό έργο τουλάχιστον τα τελευταία 4 χρόνια που γνωρίζω. Με ποιο καθεστώς δεν γνωρίζω.

Αποσυνδεδεμένος vama

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 660
    • Προφίλ
Απ: Γίνεται να αποφύγω τοποθέτηση στη διδε μετά την άδεια ανατροφής?
« Απάντηση #22 στις: Φεβρουάριος 16, 2023, 06:59:32 μμ »
Jarvis, τι έγινε τελικά με εσένα  ;

Αποσυνδεδεμένος Jarvis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1019
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Γίνεται να αποφύγω τοποθέτηση στη διδε μετά την άδεια ανατροφής?
« Απάντηση #23 στις: Φεβρουάριος 16, 2023, 08:42:13 μμ »
Jarvis, τι έγινε τελικά με εσένα  ;
Γεια σου vama! Λοιπον,προς το παρόν και μέχρι να γίνει πυσδε,μου είπαν να παρουσιαζομαι στο σχολείο τοποθέτησης,που είναι σχετικά κοντά. Εκει, δεν έχω απολύτως τίποτα να κάνω γιατί έχουν δύο υποδιευθυντες και και μια σχολική βοηθό. Ο διευθυντής δλδ μου το ξεκοψε εξαρχης,να μην εχω ελπιδες για παραμονη εκει.Αν επιμένουν στην θέση τους να πηγαίνω στη διδε αφού γίνει πυσδε, ο,τι άδεια μπορώ να πάρω,θα την πάρω. Σ ευχαριστώ για το ενδιαφέρον!
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 16, 2023, 08:43:57 μμ από Jarvis »

Αποσυνδεδεμένος vama

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 660
    • Προφίλ
Απ: Γίνεται να αποφύγω τοποθέτηση στη διδε μετά την άδεια ανατροφής?
« Απάντηση #24 στις: Φεβρουάριος 16, 2023, 11:50:45 μμ »
Δεν πειράζει που δεν έχεις τίποτα να κάνεις. Πάρε και κάποιες άδειες και θα περάσει ο καιρός . Δεν έμεινε πολύ ακόμα.
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 16, 2023, 11:54:52 μμ από vama »

dimi94

  • Επισκέπτης
Απ: Γίνεται να αποφύγω τοποθέτηση στη διδε μετά την άδεια ανατροφής?
« Απάντηση #25 στις: Φεβρουάριος 17, 2023, 08:53:37 πμ »
Jarvis, τη Δευτέρα πρέπει να παρουσιαστείς στο σχολείο που είσαι τοποθετημένη είτε οργανικά είτε προσωρινά. Ο διευθυντής θα ενημερώσει τη ΔΔΕ ότι υπάρχει εκπαιδευτικός λειτουργικά υπεράριθμος κ.τ.λ. Το τι θα γίνει από κει και πέρα εξαρτάται από πολλά πράγματα. Μπορεί να σε αφήσουν στο σχολείο για γραμματειακή υποστήριξη αφού δεν υπάρχουν κενά. Μπορεί να σε πάνε στη Διεύθυνση. Παλαιότερα σε σχολείο που ήμουνα και επέστρεψε η συνάδερφος που είχε οργανική από άδεια, έφυγε από το σχολείο αυτή που την αντικαθιστούσε.
Επικοινώνησε με τον / την διευθυντή/τρια του σχολείου σου.
Παλαιότερα σε σχολείο που ήμουνα και επέστρεψε η συνάδερφος που είχε οργανική από άδεια, έφυγε από το σχολείο αυτή που την αντικαθιστούσε.
Εξαρτάται πότε επέστρεψε η συνάδελφος. Γιατί όταν εγώ γύρισα από ανατροφής Μάιο μήνα, δεν επέστρεψα και με έστειλε σε σχολείο το γραφείο Α/βάθμιας μέχρι την ημερομηνία λήξης του σχολικού έτους, οπότε ο/η αποσπασμένος/η ή ο αναπληρωτής/τρια που με αντικαθιστούσε, δεν έφυγε (και αυτό ήταν το σωστό).

Αποσυνδεδεμένος topsy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1692
    • Προφίλ
Απ: Γίνεται να αποφύγω τοποθέτηση στη διδε μετά την άδεια ανατροφής?
« Απάντηση #26 στις: Φεβρουάριος 17, 2023, 09:34:44 πμ »
Δεν πειράζει που δεν έχεις τίποτα να κάνεις. Πάρε και κάποιες άδειες και θα περάσει ο καιρός . Δεν έμεινε πολύ ακόμα.
Μέχρι 30/6 είναι πολύς καιρός για να καλυφθεί με άδειες…

Αποσυνδεδεμένος Jarvis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1019
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Γίνεται να αποφύγω τοποθέτηση στη διδε μετά την άδεια ανατροφής?
« Απάντηση #27 στις: Φεβρουάριος 17, 2023, 09:48:12 πμ »
Παλαιότερα σε σχολείο που ήμουνα και επέστρεψε η συνάδερφος που είχε οργανική από άδεια, έφυγε από το σχολείο αυτή που την αντικαθιστούσε.
Εξαρτάται πότε επέστρεψε η συνάδελφος. Γιατί όταν εγώ γύρισα από ανατροφής Μάιο μήνα, δεν επέστρεψα και με έστειλε σε σχολείο το γραφείο Α/βάθμιας μέχρι την ημερομηνία λήξης του σχολικού έτους, οπότε ο/η αποσπασμένος/η ή ο αναπληρωτής/τρια που με αντικαθιστούσε, δεν έφυγε (και αυτό ήταν το σωστό).
Ειμαι στη διάθεση πυσδε. Οι ώρες μου στο συγκεκριμένο σχολείο έχουν μοιραστεί σε συνάδελφο επίσης στη διάθεσή,στη μία υποδιευθυντρια και σε έναν αναπληρωτή. Οποτε δε γίνεται να πάρω αυτές τις ώρες.. Το θέμα είναι ότι δεν υπάρχουν πουθενά ώρες!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159788
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 621
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 7
Επισκέπτες: 543
Σύνολο: 550

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.082 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.