*

Αποστολέας Θέμα: Ενδεχόμενο απώλειας φακέλου εκπαιδευτικού  (Αναγνώστηκε 1515 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος fereggyos

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 73
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Ενδεχόμενο απώλειας φακέλου εκπαιδευτικού
« στις: Οκτώβριος 30, 2023, 06:39:16 μμ »
Καλησπέρα συνάδελφοι,
Πριν ένα μήνα περίπου η νέα διεύθυνση της μονάδας όπου υπηρετώ, με ενημέρωσε ότι δεν μπορεί να βρει τον προσωπικό μου φάκελο προκειμένου να τοποθετήσει εκεί κάποια αντίγραφα άδειας. Ενημέρωσα με τη σειρά μου ότι στην προηγούμενη μονάδα όπου υπηρετούσα, ο συγκεκριμένος φάκελος φυλασσόταν σε ένα δωμάτιο μέσα στο κτήριο της ΔΙΔΕ στην οποία ανήκε το προηγούμενό μου σχολείο. Καθώς δε, δεν είχα λάβει παρόμοια ενημέρωση από τον απελθόντα διευθυντή της τρέχουσας μονάδας, πιθανολογώ ότι ο φάκελος βρισκόταν ήδη εδώ και ίσως τοποθετήθηκε κάπου από κάποιον ακούσια ή και εκούσια. Σε κάθε περίπτωση θα ήθελα κάποιος να μου διευκρίνιζε ποιες συνέπειες θα μπορούσε να έχει για την υπαλληλική μου σταδιοδρομία ή / και τη μελλοντική συνταξιοδότησή μου, μια ενδεχόμενη απώλεια του συγκεκριμένου φακέλου.
Ευχαριστώ  :-\

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ενδεχόμενο απώλειας φακέλου εκπαιδευτικού
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 02:29:56 »

Αποσυνδεδεμένος dimitris75

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 442
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ενδεχόμενο απώλειας φακέλου εκπαιδευτικού
« Απάντηση #1 στις: Οκτώβριος 30, 2023, 07:45:31 μμ »
Θα γίνει ανασύσταση φακέλου,  οπότε από την αρχή. ..

Αποσυνδεδεμένος g.t

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1723
    • Προφίλ
Απ: Ενδεχόμενο απώλειας φακέλου εκπαιδευτικού
« Απάντηση #2 στις: Οκτώβριος 30, 2023, 08:05:07 μμ »
Καλησπέρα συνάδελφοι,
Πριν ένα μήνα περίπου η νέα διεύθυνση της μονάδας όπου υπηρετώ, με ενημέρωσε ότι δεν μπορεί να βρει τον προσωπικό μου φάκελο προκειμένου να τοποθετήσει εκεί κάποια αντίγραφα άδειας. Ενημέρωσα με τη σειρά μου ότι στην προηγούμενη μονάδα όπου υπηρετούσα, ο συγκεκριμένος φάκελος φυλασσόταν σε ένα δωμάτιο μέσα στο κτήριο της ΔΙΔΕ στην οποία ανήκε το προηγούμενό μου σχολείο. Καθώς δε, δεν είχα λάβει παρόμοια ενημέρωση από τον απελθόντα διευθυντή της τρέχουσας μονάδας, πιθανολογώ ότι ο φάκελος βρισκόταν ήδη εδώ και ίσως τοποθετήθηκε κάπου από κάποιον ακούσια ή και εκούσια. Σε κάθε περίπτωση θα ήθελα κάποιος να μου διευκρίνιζε ποιες συνέπειες θα μπορούσε να έχει για την υπαλληλική μου σταδιοδρομία ή / και τη μελλοντική συνταξιοδότησή μου, μια ενδεχόμενη απώλεια του συγκεκριμένου φακέλου.
Ευχαριστώ  :-\
γενικα για καθε εκπαιδευτικο υπαρχουν 2 φακελοι. Ενας στα γραφεια της εκαστοτε ΔΔΕ στην οποια ανηκουμε και ενας δευτερος στο σχολειο οργανικης.
Ο πρωτος ειναι ο καθοριστικος φακελος γιατι απ αυτον αντλουνται τα στοιχεια για τις πιο βασικες διαδικασιες κατα τη διαρκεια της σταδιοδρομιας ενος εκπκου, οπως ειναι το πιστοποιητ υπηρεσιακων μεταβολων (απαιτειται για την υποβολη οποιασδηποτε θεση ευθυνης, μεταταξης κ,α κρισιμων διαδικασιων) ή συμπληρωση του ΔΑΥΚ για τη συνταξιοδοτηση εκπκου. Ο αλλος φακελος που βρισκεται στο σχολειο χρησιμοποιειται ως μπακαπ για να παρκάρονται σε αυτον  ολες οι κοινοποιησεις που ερχονται απο τη δδε για τον εκπκο. Οταν παιρνουμε μεταθεση ή βελτιωση πρεπει να αποστελλονται υπηρεσιακα στη νεα δδε και στο νεο  σχολειο αντιστοιχα με διαβιβαστικο. Στη θεση σου καταρχας θα υπεβαλλα αιτηση στη δδε για χορηγηση αντιγραφου του φακελου που διατηρειται εκει ωστε να γινονταν αντικατασταση του φακελου που θα πρεπει να υπαρχει στο σχολειο και αφετερου θα εστελνα ενα γραπτο ερωτημα προς το προηγουμενο σχολειο  ως προς το αν διαβιβαστηκε υπηρεσιακα ο φακελος σου για να πιεστουν να τον βρουν εαν τυχον δεν τον εχουν στειλει. Εαν δεν υπαρχει το αιτημα/ερωτημα σου δε θα ασχοληθουν και μονο με γραπτο αιτημα θα πιεστουν αφου ειναι παραπτωμα η απωλεια φακελου. Εαν σιγουρεψεις οτι ηρθε στο νεο σου σχολειο ο φακελος πιεσε τους να ψαχτουν λεγοντας τους(και καλα)  οτι θα υποβαλλεις σχετικο αιτημα/ερωτημα προς το σχολειο για το αν παρελαβε τον φακελο (με την αιτιολογια οτι θελεις να εισαι καλυμμένος για παν ενδεχομενο), ωστε να παρουν το μηνυμα και να κανουν καλο ψαξιμο..
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 30, 2023, 08:31:30 μμ από g.t »

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4130
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ενδεχόμενο απώλειας φακέλου εκπαιδευτικού
« Απάντηση #3 στις: Οκτώβριος 30, 2023, 08:32:47 μμ »
Συγγνώμη για τη χαζή ερωτηση, αυτά όλα δεν υπάρχουν κάπου ηλεκτρονικά; Είμαστε στο 2023, άρα με εκπαιδευτικούς που έχουν διοριστεί άντε το 1990, και τα ΠΥΜ κλπ βγαίνουν χειροκίνητα από έναν υπάλληλο που ψάχνει τη χαρτούρα;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ενδεχόμενο απώλειας φακέλου εκπαιδευτικού
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 02:29:56 »

Αποσυνδεδεμένος g.t

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1723
    • Προφίλ
Απ: Ενδεχόμενο απώλειας φακέλου εκπαιδευτικού
« Απάντηση #4 στις: Οκτώβριος 30, 2023, 09:08:30 μμ »
ετσι ακριβως. Υπαρχουν δδε κ ειναι αρκετες που κινουνται εγχαρτα πχ χειρογραφο πρωτοκολλο, καταρτιση ΠΥΜ με χειροξεψαχνισμα (προυπηρεσια-προυπηρεσια και αποφαση-αποφαση) του εντυπου υπηρεσιακου φακελου του εκπκου και εντυπη υποβολη δηλωσεων τοποθετησεων εκπκων και αλλες που τηρουν (και μπορουν να το κανουν) το δικο τους σαβουαρ  βιβρ (ηλεκτρονικο πρωτοκολλο, λογισμικο διασυνδεδεμενου μητρωου με αυτοματοποιημενη εφαρμογη συμπληρωσης πεδιων ΠΥΜ, πλατφορμα υποβολης δηλωσεων κ.α).
δυστυχως υπαρχουν ακομα δδε= "διοικητικα κουτσοχωρια"
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 30, 2023, 09:18:17 μμ από g.t »

Αποσυνδεδεμένος fereggyos

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 73
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ενδεχόμενο απώλειας φακέλου εκπαιδευτικού
« Απάντηση #5 στις: Οκτώβριος 30, 2023, 11:18:34 μμ »
γενικα για καθε εκπαιδευτικο υπαρχουν 2 φακελοι. Ενας στα γραφεια της εκαστοτε ΔΔΕ στην οποια ανηκουμε και ενας δευτερος στο σχολειο οργανικης.
Ο πρωτος ειναι ο καθοριστικος φακελος γιατι απ αυτον αντλουνται τα στοιχεια για τις πιο βασικες διαδικασιες κατα τη διαρκεια της σταδιοδρομιας ενος εκπκου, οπως ειναι το πιστοποιητ υπηρεσιακων μεταβολων (απαιτειται για την υποβολη οποιασδηποτε θεση ευθυνης, μεταταξης κ,α κρισιμων διαδικασιων) ή συμπληρωση του ΔΑΥΚ για τη συνταξιοδοτηση εκπκου. Ο αλλος φακελος που βρισκεται στο σχολειο χρησιμοποιειται ως μπακαπ για να παρκάρονται σε αυτον  ολες οι κοινοποιησεις που ερχονται απο τη δδε για τον εκπκο. Οταν παιρνουμε μεταθεση ή βελτιωση πρεπει να αποστελλονται υπηρεσιακα στη νεα δδε και στο νεο  σχολειο αντιστοιχα με διαβιβαστικο. Στη θεση σου καταρχας θα υπεβαλλα αιτηση στη δδε για χορηγηση αντιγραφου του φακελου που διατηρειται εκει ωστε να γινονταν αντικατασταση του φακελου που θα πρεπει να υπαρχει στο σχολειο και αφετερου θα εστελνα ενα γραπτο ερωτημα προς το προηγουμενο σχολειο  ως προς το αν διαβιβαστηκε υπηρεσιακα ο φακελος σου για να πιεστουν να τον βρουν εαν τυχον δεν τον εχουν στειλει. Εαν δεν υπαρχει το αιτημα/ερωτημα σου δε θα ασχοληθουν και μονο με γραπτο αιτημα θα πιεστουν αφου ειναι παραπτωμα η απωλεια φακελου. Εαν σιγουρεψεις οτι ηρθε στο νεο σου σχολειο ο φακελος πιεσε τους να ψαχτουν λεγοντας τους(και καλα)  οτι θα υποβαλλεις σχετικο αιτημα/ερωτημα προς το σχολειο για το αν παρελαβε τον φακελο (με την αιτιολογια οτι θελεις να εισαι καλυμμένος για παν ενδεχομενο), ωστε να παρουν το μηνυμα και να κανουν καλο ψαξιμο..

Ευχαριστώ g.t. Έχω την εντύπωση ότι εκατέρωθεν (δλδ τόσο στην προηγούμενη όσο και στην τρέχουσα μονάδα) τηρούνται  βιβλία αλληλογραφίας εισερχομένων και εξερχομένων. Επειδή λοιπόν θέλω να διαπιστώσω ποιος έχει κάνει την πατάτα, σκοπεύω να ζητήσω ένα αντίγραφο από τη σχετική σελίδα του παραπάνω βιβλίου από την κάθε μονάδα έτσι ώστε να έχω μια ξεκάθαρη απάντηση και με αποδεικτικά στοιχεία. Τι λες ;

Αποσυνδεδεμένος g.t

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1723
    • Προφίλ
Απ: Ενδεχόμενο απώλειας φακέλου εκπαιδευτικού
« Απάντηση #6 στις: Οκτώβριος 31, 2023, 08:02:22 πμ »
Ευχαριστώ g.t. Έχω την εντύπωση ότι εκατέρωθεν (δλδ τόσο στην προηγούμενη όσο και στην τρέχουσα μονάδα) τηρούνται  βιβλία αλληλογραφίας εισερχομένων και εξερχομένων.
σωστα, σε ολες κρατιουνται, Επειδή λοιπόν θέλω να διαπιστώσω ποιος έχει κάνει την πατάτα, σκοπεύω να ζητήσω ένα αντίγραφο από τη σχετική σελίδα του παραπάνω βιβλίου από την κάθε μονάδα έτσι ώστε να έχω μια ξεκάθαρη απάντηση και με αποδεικτικά στοιχεία. Τι λες ;
αν επιλεξεις τον τυπικο δρομο, οντως θα κανεις κατι τετοιο δηλ αιτημα να σου γνωστοποιησουν τον αρ πρωτ του διαβιβαστικου εγγραφου αποστολής/παραλαβης του φακέλου σου απο την καθε σχολ μοναδα. Πριν ομως απο αυτο νομιζω οτι προεχει ενα καλο ψαξιμο. Καπου μπλεγμενος μεσα σε αλλο φακελο θα ειναι. Δε γινεται να πεταχτηκε στα σκουπιδια

Αποσυνδεδεμένος fereggyos

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 73
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ενδεχόμενο απώλειας φακέλου εκπαιδευτικού
« Απάντηση #7 στις: Οκτώβριος 31, 2023, 05:05:11 μμ »
Ωραία, οπότε αυτό θα κάνω. Ευχαριστώ 🙂

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159786
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 621
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 1
Επισκέπτες: 531
Σύνολο: 532

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.084 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.