*

Αποστολέας Θέμα: Διορισιμοί Φιλολόγων 2023  (Αναγνώστηκε 37764 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος g.t

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1721
    • Προφίλ
Απ: Διορισιμοί Φιλολόγων 2023
« Απάντηση #14 στις: Φεβρουάριος 23, 2023, 07:19:46 μμ »
Ο υπολογισμός των κενών αυτών έγινε με βάση τις αιτήσεις συνταξιοδότησης;;; μήπως θυμάται κανείς τον αντίστοιχο αριθμό του 2022;;
Πέρυσι δεν είχαν δημοσιοποιηθεί κενά για μεταθέσεις αφού δεν υπήρχαν οι αιρετοί. 317 ήταν τα κενά που δόθηκαν για διορισμους

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Διορισιμοί Φιλολόγων 2023
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 18:11:08 »

Αποσυνδεδεμένος g.t

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1721
    • Προφίλ
Απ: Διορισιμοί Φιλολόγων 2023
« Απάντηση #15 στις: Φεβρουάριος 23, 2023, 07:20:01 μμ »
Πέρυσι δεν είχαν δημοσιοποιηθεί κενά για μεταθέσεις αφού δεν υπήρχαν οι αιρετοί


Αποσυνδεδεμένος georgia4

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 836
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διορισιμοί Φιλολόγων 2023
« Απάντηση #16 στις: Φεβρουάριος 23, 2023, 07:24:55 μμ »
Λοιπόν επαναλαμβάνω την ερώτηση μου! Αν αδειάσουν αυτές οι θέσεις από τις μεταθέσεις, θα πάνε νεοδιόριστοι στη θέση εκπαιδευτικών που θα πάρουν μετάθεση;

Αποσυνδεδεμένος mts.ag

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4094
    • Προφίλ
Απ: Διορισιμοί Φιλολόγων 2023
« Απάντηση #17 στις: Φεβρουάριος 23, 2023, 07:26:53 μμ »
Πέρυσι δεν είχαν δημοσιοποιηθεί κενά για μεταθέσεις αφού δεν υπήρχαν οι αιρετοί. 317 ήταν τα κενά που δόθηκαν για διορισμους

Ωστόσο, από πληροφορίες που θεωρώ αξιοπιστες ξεραμε ότι τα κενα των μεταθέσεων ήταν λίγο πάνω από 400.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Διορισιμοί Φιλολόγων 2023
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 18:11:08 »

Αποσυνδεδεμένος georgia4

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 836
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διορισιμοί Φιλολόγων 2023
« Απάντηση #18 στις: Φεβρουάριος 23, 2023, 07:28:17 μμ »
Πότε ήταν πάνω από 400 τα κενά; Πέρυσι ή φέτος;

Αποσυνδεδεμένος mts.ag

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4094
    • Προφίλ
Απ: Διορισιμοί Φιλολόγων 2023
« Απάντηση #19 στις: Φεβρουάριος 23, 2023, 08:59:05 μμ »
Πότε ήταν πάνω από 400 τα κενά; Πέρυσι ή φέτος;

Πέρυσι, πριν από τις μεταθεσεις. Μετά από τις μεταθεσεις έμειναν 307 (όπως αποτυπώθηκαν στην εγκυκλιο των μετατάξεων) και για διορισμούς τελικα έδωσαν 317 κενα.
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 23, 2023, 09:07:03 μμ από mts.ag »

Αποσυνδεδεμένος natasazil

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 35
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διορισιμοί Φιλολόγων 2023
« Απάντηση #20 στις: Φεβρουάριος 23, 2023, 09:43:41 μμ »
Επομένως δεν είναι άτοπο να συμπεράνουμε ότι ο αριθμός των φετινών διορισμών θα ναι κατατι μικρότερος από πέρσι ή έστω ο ίδιος.

Αποσυνδεδεμένος mts.ag

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4094
    • Προφίλ
Απ: Διορισιμοί Φιλολόγων 2023
« Απάντηση #21 στις: Φεβρουάριος 23, 2023, 09:50:29 μμ »
Επομένως δεν είναι άτοπο να συμπεράνουμε ότι ο αριθμός των φετινών διορισμών θα ναι κατατι μικρότερος από πέρσι ή έστω ο ίδιος.

Όχι δεν είναι άτοπο. Αν τώρα έχουμε 392 οργανικά κενα, ένα νούμερο γύρω στο 300 μετά τις ανακλήσεις, μεταθεσεις και μετατάξεις μου φαίνεται ρεαλιστικό. Μακαρι να είναι όσο μεγαλύτερος γίνεται αυτός ο αριθμος!

Αποσυνδεδεμένος georgia4

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 836
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διορισιμοί Φιλολόγων 2023
« Απάντηση #22 στις: Φεβρουάριος 23, 2023, 09:54:23 μμ »
Κατάλαβα! Μέσα στην αγωνία θα είμαστε! Ανήκουμε στο επάγγελμα που πρέπει να κάνουμε την πιο μεγάλη υπομονή!
Καλό βράδυ και καλά να περάσετε τις Απόκριες!

Αποσυνδεδεμένος natasazil

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 35
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διορισιμοί Φιλολόγων 2023
« Απάντηση #23 στις: Φεβρουάριος 23, 2023, 09:55:54 μμ »
Κι ας ελπίσουμε ότι δε θα μεταπηδήσουν πολλοί από την ειδική...

Αποσυνδεδεμένος Maribelle

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 414
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Εκπαιδευτικός
    • Προφίλ
Απ: Διορισιμοί Φιλολόγων 2023
« Απάντηση #24 στις: Φεβρουάριος 23, 2023, 10:10:23 μμ »
Λοιπόν επαναλαμβάνω την ερώτηση μου! Αν αδειάσουν αυτές οι θέσεις από τις μεταθέσεις, θα πάνε νεοδιόριστοι στη θέση εκπαιδευτικών που θα πάρουν μετάθεση;

Γεια σου, αγαπημένη μου Γεωργία! Ναι, ακριβώς!!

Αποσυνδεδεμένος Maribelle

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 414
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Εκπαιδευτικός
    • Προφίλ
Απ: Διορισιμοί Φιλολόγων 2023
« Απάντηση #25 στις: Φεβρουάριος 23, 2023, 10:12:32 μμ »
Κι ας ελπίσουμε ότι δε θα μεταπηδήσουν πολλοί από την ειδική...

Από την Ειδική δεν μπορούν να μεταπηδήσουν φέτος στη Γενική. Αντιθέτως,  φέτος οι της Γενικής έχουν δικαίωμα να μεταπηδήσουν στην Ειδική.

Αποσυνδεδεμένος natasazil

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 35
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διορισιμοί Φιλολόγων 2023
« Απάντηση #26 στις: Φεβρουάριος 23, 2023, 10:23:51 μμ »
Έχεις δίκαιο. Είχα στο νου μου τους πρώτους διορισμούς που είχαν γίνει στην ειδική αλλά ας ελπίσουμε ότι αν ήθελαν να περάσουν στην γενική θα το είχαν ήδη κάνει.
Η αλλαγή από γενική σε ειδική δε μου φαίνεται απίθανη αν λάβει κανεις υπόψη ότι πχ στη δική μου δευτεροβάθμια οι θέσεις στην ειδική είναι πολυ περισσότερες .
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 23, 2023, 10:26:22 μμ από natasazil »

Αποσυνδεδεμένος g.t

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1721
    • Προφίλ
Απ: Διορισιμοί Φιλολόγων 2023
« Απάντηση #27 στις: Φεβρουάριος 23, 2023, 11:53:28 μμ »
Λοιπόν επαναλαμβάνω την ερώτηση μου! Αν αδειάσουν αυτές οι θέσεις από τις μεταθέσεις, θα πάνε νεοδιόριστοι στη θέση εκπαιδευτικών που θα πάρουν μετάθεση;
Αμέσως μετα την ανακοινωση των μεταθεσεων όφειλε το υπουργειο (και δεν είναι μονο δική μου γνωμη αυτή) να ζητησει επικαιροποιηση των πινάκων Γ από τις καθ ύλην  αρμόδιες δδε δηλ να πάρει το κάθε πυσδε την απόφαση με τα ονόματα των μετατιθέμενων και να κανει την εξής δουλειά:
Να αφαιρέσει από τους πινακες Α των σχολειων όσους φυγανε με μετάθεση και να ενσωματωσει όσους ηρθαν με μεταθεση στα διαφαινομενα  επικαιροποιημενα οργανικά κενά.
Θα μπορουσε όμως να πει καποιος
« και πως θα τους τοποθετησουν σε σχολεια όταν δεν ξερουν τις προτιμησεις τους καθως και το τι θα θελησουν οι υπολοιποι που θα ζητησουν βελτιωση, οριστική τοποθετηση??.. στα κουτουρού να τους βαλουν..δηλ να κανουν προσομοίωση εσωτερικων υπηρεσιακων μεταβολών πριν την ωρα τους?? »
Και γω (και όχι μονο εγω) θα ανταπαντουσα.. «ναι μωρε..αυτο το κουτουρού ενοιαξε το υπουργειο.. Όταν ζηταει να βγουν οργανικα κενα για μεταθεσεις με ΠΡΟΒΛΕΨΗ της επομενης χρονιάς χωρίς να υπαρχει ΚΑΝΕΝΑ ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΔΕΔΟΜΕΝΟ ΣΤΟΙΧΕΙΟ ΓΙΑ το τι προσανατολισμους ή ξενες γλωσσες ή τομεις ειδικοτητες επαλ θα διαλεξουν οι μαθητές, τι εγγραφες-μετεγγραφες θα γινουν , ποια ολιγομελη θα εγκριθούν και τοσα αλλα κρισιμα ζητηματα ή όταν το υπαιθ για τις αναγκες διαδικασιας των μεταθεσεων υπολογιζει τους διαθεσιτες στα σχολεια που είναι προσωρ τοποθετημενοι το τρεχον ετος, το κουτουρου του να κανει μια προσομοιωση  ενσωματωσης των μετατιθεμενων στα διαφαινομενα οργανικά κενά τον πειραξε??..ΑΛΛΩΣΤΕ καποιες φορες ΖΗΤουσανε ΚΑΙ  ΕΚΤΙΜΗΣΗ ΠΥΣΔΕ ».
Και τι θα κερδιζε το υπαιθ από μια τετοιου ειδους επικαιροποιηση? Μια σαφως ακριβεστερη εικονα από αυτην που τελικα θα εχει στα χερια του . Πιο συγκεκριμενα, όπως εχω ξαναγραψει  (με αριθμους) σε προηγουμενα μηνυματα μου υπάρχει περιπτωση σε μια περιοχη με πλεονασμα 2 φιλολογων να φυγουν 2 με μεταθεση και να μεινει μηδενικο πλεονασμα (όπως είναι το λογικοφανες) αλλα υπάρχει η περιπτωση να δουμε να μενει 1 πλεονασμα ή 1  ακομα και 2 ελλειμματα. Τα παντα όλα μπορουν να συμβουν στον αλγοριθμο κάθε δδε..Κι όλα αυτά ΘΑ ΤΑ ΜΑΘΑΙΝΑΜΕ  αν το ΥΠΑΙΘ ζητουσε επικαιροποιηση πινακων Γ οπου το κάθε πυσδε θα εκανε ενσωματωση ΩΡΩΝ και όχι ΑΠΛΑ (όπως κανει το υπουργειο) ΑΤΟΜΩΝ.
Αντ αυτου εχω την αισθηση (βλεπεις δεν υπάρχει διαφανεια εκ μερους του ΥΠΑΙΘ ουτε καν στα αυτονοητα δηλ στο τεχνικο σκελος της διαδικασιας γιατι προφανως βολευει να μην υπαρχει) ότι μολις ανακοινωθουν οι μεταθεσεις
και αφου με το καλο μαθουμε τη νεα κυβερνηση-υπουργο και τις προθεσεις αυτων  ως προς το αν θα κανουν διορισμους έχοντας εξασφαλισει  εγκριση ευρωπαιων και συναρμοδιων υπουργειων, τότε θα μπορουν να γνωρίζουν το ποσοστο καλυψης όσων οργανικων κενων απέμειναν μετά τις μεταθεσεις ανα ειδικοτητα και θα εφαρμοσουν τη «χονδρικη» αριθμητικη διαχειριση δηλ φανταζομαι ότι θα πουν εφυγε από τη δδε Α ενας φιλολογος και δεν ηρθε κανεις. Ειχαμε μηδενικό ισοζυγιο οποτε ας δωσουμε 1 κενό για μετάταξη/διορισμο . Αν όμως αυτό το 1 κενο δινει στο συνολο αριθμό μεγαλύτερο από το προαποφασισμενο νουμερο καλυψης για τους φιλολογους, φανταζομαι πάλι ότι θα κοψουν ένα οργανικο κενο από μεγαλυτερες ΔΔΕ. Οποτε τελικα και μετα από ολη την προαναφερομενη αναλυση, η απαντηση στο ερώτημά σου είναι καταφατική εάν βεβαια καποια από τα κενα που απεμειναν από μεταθεση δεν φαγωθηκαν από μετατασσομενους

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159774
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 556
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 12
Επισκέπτες: 464
Σύνολο: 476

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.122 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.