*

Αποστολέας Θέμα: Αποσπάσεις 2023  (Αναγνώστηκε 118868 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος giorgos_23

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 10
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2023
« Απάντηση #140 στις: Μάρτιος 30, 2023, 08:09:23 μμ »
Συνάδελφοι καλησπέρα. Μια ερώτηση για τους παλιότερους και πιο έμπειρους σε θέματα αποσπάσεων. Ας πούμε ότι κάνω τώρα αίτηση για απόσπαση σε ΠΥΣΠΕ ή σε φορέα αλλά στην πορεία αλλάζουν κάποια δεδομένα πχ κάνω βελτίωση θέσης κ θέλω να πάω να υπηρετήσω τη νέα οργανική ή τέλος πάντων για κάποιο λόγο αποφασίζω να παραμείνω στην οργανική που κατέχω τώρα. Η εγκύκλιος για αποσπάσεις ΠΥΣΠΕ λέει ότι μπορώ να αναιρέσω την αίτησή μου μέχρι 2/06. Αν όμως οι συνθήκες που μπορεί να συντρέχουν για  να μη θέλω πια απόσπαση προκύψουν μετά τις 2/06 , μπορώ να κάνω ανάκληση απόσπασης( όχι απλώς αίτησης) στην πορεία ( αλλά πριν την 1/09);. Επίσης αν πάρει κανείς  απόσπαση σε φορέα, λέει στην εγκύκλιο ότι μπορεί εντός 5 ημερών να κάνει ανάκληση. Αυτό γίνεται εύκολα ή χρειάζεται διαδικασία για να εγκριθεί;
Ευχαριστώ πολύ!


Κάνεις μέσω του συστήματος αίτηση ανάκλησης και όπως λέει η εγκύκλιος αναφέρεις συνοπτικά τους λόγους και υπάρχει το ενδεχόμενο να μη γίνει δεκτή. Ωστόσο, επειδή παρακολουθώ χρόνια τις αποσπάσεις και τις ανακλήσεις πάντα γίνονται δεκτές.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αποσπάσεις 2023
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 23:56:24 »

Αποσυνδεδεμένος mmmm

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1708
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2023
« Απάντηση #141 στις: Μάρτιος 30, 2023, 08:10:07 μμ »
Είναι καλό να μην κάνεις 10 αιτήσεις και "όπου κάτσει". Ανάκληση απόσπασης σε φορέα/πυσπε συνήθως γίνεται δεκτή. Έχω δει όμως στο παρελθόν άνθρωπο στον οποίο αρνήθηκαν την ανάκληση απόσπασης (ζήτησε ανάκληση μετά την 1/9).
Αυτός που παίρνει απόσπαση και στη συνέχεια την ανακαλεί είναι πιθανώς υπαίτιος για τη μη απόσπαση του επόμενου στα μόρια εκπαιδευτικού για την περιοχή που ενδιαφέρει και τους δύο.

Αποσυνδεδεμένος georgia06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2832
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2023
« Απάντηση #142 στις: Μάρτιος 30, 2023, 08:57:33 μμ »
Είναι καλό να μην κάνεις 10 αιτήσεις και "όπου κάτσει". Ανάκληση απόσπασης σε φορέα/πυσπε συνήθως γίνεται δεκτή. Έχω δει όμως στο παρελθόν άνθρωπο στον οποίο αρνήθηκαν την ανάκληση απόσπασης (ζήτησε ανάκληση μετά την 1/9).
Αυτός που παίρνει απόσπαση και στη συνέχεια την ανακαλεί είναι πιθανώς υπαίτιος για τη μη απόσπαση του επόμενου στα μόρια εκπαιδευτικού για την περιοχή που ενδιαφέρει και τους δύο.

Ναι, δε διαφωνώ με το σκεπτικό αλλά στη χώρα του" ότι κάτσει " οι παράγοντες για τυχόν ανάκληση δεν εξαρτώνται πάντα από εμάς.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 30, 2023, 09:00:55 μμ από georgia06 »

Αποσυνδεδεμένος georgia06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2832
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2023
« Απάντηση #143 στις: Μάρτιος 30, 2023, 08:59:38 μμ »
Κάνεις μέσω του συστήματος αίτηση ανάκλησης και όπως λέει η εγκύκλιος αναφέρεις συνοπτικά τους λόγους και υπάρχει το ενδεχόμενο να μη γίνει δεκτή. Ωστόσο, επειδή παρακολουθώ χρόνια τις αποσπάσεις και τις ανακλήσεις πάντα γίνονται δεκτές.

Η ανάκληση για απόσπαση  ΠΥΣΠΕ εγκρίνεται από το ΠΥΣΠΕ οργανικής και η ανάκληση για φορέα από το Υπουργείο, ή κάνω λάθος?

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αποσπάσεις 2023
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 23:56:24 »

Συνδεδεμένος vama

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 644
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2023
« Απάντηση #144 στις: Μάρτιος 30, 2023, 11:32:44 μμ »

Η ανάκληση για απόσπαση  ΠΥΣΠΕ εγκρίνεται από το ΠΥΣΠΕ οργανικής και η ανάκληση για φορέα από το Υπουργείο, ή κάνω λάθος?
Και τα δυο από το Υπουργείο .Περνάνε από ΚΥΣΠΕ.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 30, 2023, 11:35:19 μμ από vama »

Αποσυνδεδεμένος georgia06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2832
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2023
« Απάντηση #145 στις: Μάρτιος 31, 2023, 01:03:03 πμ »
Και τα δυο από το Υπουργείο .Περνάνε από ΚΥΣΠΕ.

Ευχαριστώ πολύ!

Αποσυνδεδεμένος asta napane

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 953
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2023
« Απάντηση #146 στις: Μάρτιος 31, 2023, 10:34:03 πμ »
Και τα δυο από το Υπουργείο .Περνάνε από ΚΥΣΠΕ.

το υπουργειο ισχύει , απλώς οι αποσπάσεις σε φορείς περνάνε από διάφορες υπηρεσίες (ΚΥΣΔΙΠ, ΑΠΥΣΠΕ-ΑΠΥΣΔΕ κάποιες σε συνεργασία με αρμόδια γραφεία ΚΥ , ΓΓ διά βίου κλπ). δειτε αναφορά στα υποψη κάθε απόφασης και θα εντοπίσετε ποιος εγκρίνει τι.

Συνδεδεμένος vama

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 644
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2023
« Απάντηση #147 στις: Μάρτιος 31, 2023, 02:52:25 μμ »
το υπουργειο ισχύει , απλώς οι αποσπάσεις σε φορείς περνάνε από διάφορες υπηρεσίες (ΚΥΣΔΙΠ, ΑΠΥΣΠΕ-ΑΠΥΣΔΕ κάποιες σε συνεργασία με αρμόδια γραφεία ΚΥ , ΓΓ διά βίου κλπ). δειτε αναφορά στα υποψη κάθε απόφασης και θα εντοπίσετε ποιος εγκρίνει τι.

Ναι , έχεις δίκιο. Το ξέρω αλλά το έγραψα έτσι πιο γενικά, έστω κι αν δεν ήταν τελείως σωστό

Αποσυνδεδεμένος asta napane

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 953
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2023
« Απάντηση #148 στις: Μάρτιος 31, 2023, 02:59:43 μμ »
Ναι , έχεις δίκιο. Το ξέρω αλλά το έγραψα έτσι πιο γενικά, έστω κι αν δεν ήταν τελείως σωστό

το φαντάστηκα, αλλά είπα μην τυχόν στείλει κανείς καμιά χειρόγραφη αίτηση-ένσταση για φορέα προς κανα ΚΥΣΠΕ και γίνει μύλος, αχαχαχαχα

εντωμεταξύ δεν άρχισε ακόμα να τρέχει η προθεσμία και οι εγκύκλιοι έχουν ανακοινοποιήσεις ! έτσι , παιδιά, στην ΚΥ άριστα , επιτελικά , ρολόι ! έχουμε χρόνο για πάμπολλες ανακοινοποιήσεις, βάλτε-βγάλτε πράμα !

Αποσυνδεδεμένος haroulalki

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 824
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2023
« Απάντηση #149 στις: Μάρτιος 31, 2023, 09:13:14 μμ »
Αν έχω υποβάλει αίτηση για μετάθεση (πχ στην ειδική αγωγή) και την έχω ανακαλέσει θεωρείται ότι έχει υποβληθεί και άρα δε χρειάζεται να ξαναστείλω τα δικαιολογητικά για την ειδική αγωγή συγκεκριμένα ή πρέπει και αυτά να υποβληθούν εκ νέου;

Αποσυνδεδεμένος haroulalki

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 824
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2023
« Απάντηση #150 στις: Μάρτιος 31, 2023, 09:19:58 μμ »
Άλλη μία απορία: ως αναπληρωτές ήμασταν γραμμένοι στο ΟΠΣΥΔ. Τώρα ως νεοδιόριστοι ισχύει ο ίδιος λογαριασμός  ή κάνουμε καινούργι, ώστε να μπορέσουμε να υποβάλουμε αίτηση απόσπασης;

Αποσυνδεδεμένος blethalassa

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 430
  • ...κύριε Κλεό, θα μας κάνεις τον ρέφερι ?
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2023
« Απάντηση #151 στις: Απρίλιος 01, 2023, 12:33:28 πμ »
1.Μπορεί κάποιος που έχει κάνει αίτηση για βελτίωση να κάνει και αίτηση για απόσπαση; σε περίπτωση που δεν βρει "καλό" σχολείο...
2.Οι αποσπάσεις/τοποθετήσεις εντός ΠΥΣΔΕ βγαίνουν πριν τις τοποθετησεις των αποσπάσεων από πυσδε σε πυσδε;
3. Οι αναπληρωτές επιλέγουν τελευταίοι για τα λειτουργικά κενά;
Τα ερωτήματα είναι από διαφορετικά πρόσωπα γι αυτό και δεν "κολλάνε "μεταξύ τους...
Ευχαριστώ εκ των προτέρων...

Συνδεδεμένος vama

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 644
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2023
« Απάντηση #152 στις: Απρίλιος 01, 2023, 02:22:11 πμ »
Αν έχω υποβάλει αίτηση για μετάθεση (πχ στην ειδική αγωγή) και την έχω ανακαλέσει θεωρείται ότι έχει υποβληθεί και άρα δε χρειάζεται να ξαναστείλω τα δικαιολογητικά για την ειδική αγωγή συγκεκριμένα ή πρέπει και αυτά να υποβληθούν εκ νέου;
Δεν τα γνωρίζω τα της ειδικής . Όμως στη γενική, η αίτηση μετάθεσης γίνεται μέσω του teachers ενώ η αίτηση απόσπασης μέσω του opsyd. Στην πρώτη στέλνουμε τα δικαιολογητικά στις ΔΔΕ ,στη δε τα μεταφορτώνουμε στην αίτηση.Δεν έχει σχέση το ένα με το άλλο. Τα ξαναστέλνουμε,εννοείται, όλα.Λογικά και η ειδική το ίδιο σύστημα ακολουθεί.

Με μια γρήγορη μάτια που έριξα στην εγκύκλιο γράφει για την ειδική:

Οι εκπαιδευτικοί υποβάλλουν τα δικαιολογητικά σύμφωνα με τα αναφερόμενα στο Κεφ. Β΄ της παρούσης.



Επομένως πρέπει να τα υποβάλλεις ξανά.






Συνδεδεμένος vama

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 644
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2023
« Απάντηση #153 στις: Απρίλιος 01, 2023, 02:28:31 πμ »
Άλλη μία απορία: ως αναπληρωτές ήμασταν γραμμένοι στο ΟΠΣΥΔ. Τώρα ως νεοδιόριστοι ισχύει ο ίδιος λογαριασμός  ή κάνουμε καινούργι, ώστε να μπορέσουμε να υποβάλουμε αίτηση απόσπασης;

Αυτό δεν το ξέρω ,αλλά φαντάζομαι είναι εύκολο να το διαπιστώσεις. Αν συνδεθείς, ελέγξεις τα στοιχεία σου ,τις υπηρετήσεις σου,κ.τ.λ. και σε αφήσει το σύστημα να υποβάλλεις  αίτηση ,θα ισχύει.
Με τη λογική και μόνο λέω ότι θα ισχύει.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158556
  • Σύνολο θεμάτων: 19199
  • Σε σύνδεση σήμερα: 575
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 21
Επισκέπτες: 347
Σύνολο: 368

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.107 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.