*

Αποστολέας Θέμα: Αποσπάσεις 2023  (Αναγνώστηκε 122233 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος arka

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 35
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2023
« Απάντηση #784 στις: Νοέμβριος 05, 2023, 09:39:40 πμ »
Αλήθεια;;; Παρόλο που θα δημιουργηθεί κενό στα 3 σχολεία που με τοποθέτησαν; Κ ενώ μάλλον έχει καλυφθεί το κενό μου εκεί που ανήκω; Στη διάθεσή του ΠΥΣΔΕ είμαι κ εκεί, εκ παραδρομής έγραψα οργανική.
To έχει κανει κανενας αλλος; Ποια ειναι η διαδικασια;
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 05, 2023, 09:47:45 πμ από arka »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αποσπάσεις 2023
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 15:00:11 »

Αποσυνδεδεμένος vama

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 661
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2023
« Απάντηση #785 στις: Νοέμβριος 05, 2023, 11:03:03 πμ »
Αλήθεια;;; Παρόλο που θα δημιουργηθεί κενό στα 3 σχολεία που με τοποθέτησαν; Κ ενώ μάλλον έχει καλυφθεί το κενό μου εκεί που ανήκω; Στη διάθεσή του ΠΥΣΔΕ είμαι κ εκεί, εκ παραδρομής έγραψα οργανική.
To έχει κανει κανενας αλλος; Ποια ειναι η διαδικασια;

Για τις αιτήσεις απόσπασης ανακοινώθηκε πρόσφατα ότι θα γίνονται μέσω opsyd σε οποιαδήποτε χρονική στιγμή. Για τις ανακλήσεις δεν ανέφερε κάτι, οπότε προφανώς γίνονται με τον" παλιό καλό τρόπο ". Χειρόγραφη αίτηση μέσω ΔΔΕ προς το Υπουργείο, υπόψη ΚΥΣΔΕ, ζητώντας ανάκληση της απόσπασης και παραθέτοντας τους λόγους. Θα περιμένεις να γίνει η επόμενη συνεδρίαση ΚΥΣΔΕ και στις ανακοινώσεις αποσπάσεων και ανακλήσεων να δεις αν πήρες την ανάκληση.
Για να φύγεις όμως λογικά , αφού έχει ξεκινήσει η σχολική χρονιά, θα πρέπει να καλυφθεί το κενό σου. Εκεί που θα πας αν υπάρχει κενό και πού , για να τοποθετηθείς, είναι άλλο θέμα.

Αποσυνδεδεμένος arka

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 35
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2023
« Απάντηση #786 στις: Νοέμβριος 05, 2023, 11:21:40 πμ »
Ευχαριστώ πολύ.

Αποσυνδεδεμένος arka

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 35
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2023
« Απάντηση #787 στις: Νοέμβριος 06, 2023, 09:35:40 πμ »
Για τις αιτήσεις απόσπασης ανακοινώθηκε πρόσφατα ότι θα γίνονται μέσω opsyd σε οποιαδήποτε χρονική στιγμή. Για τις ανακλήσεις δεν ανέφερε κάτι, οπότε προφανώς γίνονται με τον" παλιό καλό τρόπο ". Χειρόγραφη αίτηση μέσω ΔΔΕ προς το Υπουργείο, υπόψη ΚΥΣΔΕ, ζητώντας ανάκληση της απόσπασης και παραθέτοντας τους λόγους. Θα περιμένεις να γίνει η επόμενη συνεδρίαση ΚΥΣΔΕ και στις ανακοινώσεις αποσπάσεων και ανακλήσεων να δεις αν πήρες την ανάκληση.
Για να φύγεις όμως λογικά , αφού έχει ξεκινήσει η σχολική χρονιά, θα πρέπει να καλυφθεί το κενό σου. Εκεί που θα πας αν υπάρχει κενό και πού , για να τοποθετηθείς, είναι άλλο θέμα.

Μια τελευταία απορία... Σε περίπτωση που γίνει δεκτή η ανάκληση απόσπασης, θεωρείται ότι υπηρετώ έτσι την νέα μου μετάθεση ή λόγω του ότι δεν θα έχω πάει απ'την αρχή, πρέπει να ξαναπάω κ την επόμενη χρονιά για να θεωρηθεί ότι την υπηρέτησα;
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 06, 2023, 12:21:16 μμ από arka »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αποσπάσεις 2023
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 15:00:11 »

Αποσυνδεδεμένος victor123

  • Global Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2253
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2023
« Απάντηση #788 στις: Νοέμβριος 06, 2023, 01:13:06 μμ »
Μια τελευταία απορία... Σε περίπτωση που γίνει δεκτή η ανάκληση απόσπασης, θεωρείται ότι υπηρετώ έτσι την νέα μου μετάθεση ή λόγω του ότι δεν θα έχω πάει απ'την αρχή, πρέπει να ξαναπάω κ την επόμενη χρονιά για να θεωρηθεί ότι την υπηρέτησα;

Πρέπει να ξαναπάς. Αν ήταν να υπηρετούμε έτσι την οργανική θα λείπαμε με απόσπαση όλο σχεδόν το χρόνο και τσακ θα κάναμε ανάκληση και θα υπηρετούσαμε. Ακόμα και 1 μέρα να λείπεις πέταξε η υπηρέτηση της οργανικής.

Αποσυνδεδεμένος wizard_scr

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 25
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2023
« Απάντηση #789 στις: Νοέμβριος 07, 2023, 09:25:40 πμ »
Πρέπει να ξαναπάς. Αν ήταν να υπηρετούμε έτσι την οργανική θα λείπαμε με απόσπαση όλο σχεδόν το χρόνο και τσακ θα κάναμε ανάκληση και θα υπηρετούσαμε. Ακόμα και 1 μέρα να λείπεις πέταξε η υπηρέτηση της οργανικής.

Βασικά δεν είναι ακριβώς έτσι αν λείπεις 1 ημέρα πέταξε η οργανική είναι λίγο πιο περίπλοκο.

Από την τελευταία εγκύκλιο μεταθέσεων:
"Εγκύκλιος μεταθέσεων Κεφάλαιο Γ Θεμελίωση δικαιώματος μετάθεσης. Προϋπόθεση υπηρέτησης οργανικής για ένα έτος.
...
3. Για τους εκπαιδευτικούς που διορίζονται και αναλαμβάνουν υπηρεσία το μήνα Σεπτέμβριο ως ημερομηνία διορισμού λογίζεται η 1η Σεπτεμβρίου. Σε κάθε περίπτωση ο χρόνος που θεμελιώνει δικαίωμα κατάθεσης μπορεί να προκύπτει από συνυπολογισμό σωρευτικά χρόνου υπηρεσίας που έχει διανυθεί τμηματικά κατά τη διάρκεια διδακτικού έτους.». Δεν προσμετράται ωστόσο ο χρόνος που προκύπτει από το άθροισμα των καλοκαιρινών διμήνων κατά τα οποία οι αποσπώμενοι εκπαιδευτικοί επανέρχονται στο σχολείο της οργανικής τους θέσης (Γνωμοδότηση 864/1989)."

Με λίγα λόγια μπορείς τμηματικά να μαζέψεις το ένα έτος που χρειάζεσαι. Έτσι θεμελίωση και εγώ προσωπικά. Για παράδειγμα αν γίνει ανάκληση τον ιανουάριο τότε χρωστάς τους 4 μήνες. Φυσικά δεν είναι εύκολο να παίρνεις απόσπαση και να κάνεις ανάκληση όποτε θες. Εγώ διορίστηκα Νοέμβριο επειδή άργησαν οι διορισμοί. Χρώσταγα 2 μήνες. Την επόμενη χρονιά πήρα απόσπαση και ζήτησα ανάκληση η οποία έγινε Αν θυμάμαι καλά Οκτώβρη. Οπότε θεμελίωσα δικαίωμα.
Υ.Σ. Ο μήνας θεωρείται 15 ημέρες

Αποσυνδεδεμένος victor123

  • Global Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2253
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2023
« Απάντηση #790 στις: Νοέμβριος 07, 2023, 11:16:24 πμ »
Βασικά δεν είναι ακριβώς έτσι αν λείπεις 1 ημέρα πέταξε η οργανική είναι λίγο πιο περίπλοκο.

Από την τελευταία εγκύκλιο μεταθέσεων:
"Εγκύκλιος μεταθέσεων Κεφάλαιο Γ Θεμελίωση δικαιώματος μετάθεσης. Προϋπόθεση υπηρέτησης οργανικής για ένα έτος.
...
3. Για τους εκπαιδευτικούς που διορίζονται και αναλαμβάνουν υπηρεσία το μήνα Σεπτέμβριο ως ημερομηνία διορισμού λογίζεται η 1η Σεπτεμβρίου. Σε κάθε περίπτωση ο χρόνος που θεμελιώνει δικαίωμα κατάθεσης μπορεί να προκύπτει από συνυπολογισμό σωρευτικά χρόνου υπηρεσίας που έχει διανυθεί τμηματικά κατά τη διάρκεια διδακτικού έτους.». Δεν προσμετράται ωστόσο ο χρόνος που προκύπτει από το άθροισμα των καλοκαιρινών διμήνων κατά τα οποία οι αποσπώμενοι εκπαιδευτικοί επανέρχονται στο σχολείο της οργανικής τους θέσης (Γνωμοδότηση 864/1989)."

Με λίγα λόγια μπορείς τμηματικά να μαζέψεις το ένα έτος που χρειάζεσαι. Έτσι θεμελίωση και εγώ προσωπικά. Για παράδειγμα αν γίνει ανάκληση τον ιανουάριο τότε χρωστάς τους 4 μήνες. Φυσικά δεν είναι εύκολο να παίρνεις απόσπαση και να κάνεις ανάκληση όποτε θες. Εγώ διορίστηκα Νοέμβριο επειδή άργησαν οι διορισμοί. Χρώσταγα 2 μήνες. Την επόμενη χρονιά πήρα απόσπαση και ζήτησα ανάκληση η οποία έγινε Αν θυμάμαι καλά Οκτώβρη. Οπότε θεμελίωσα δικαίωμα.
Υ.Σ. Ο μήνας θεωρείται 15 ημέρες

Τυπογραφικό λάθος. 1 μήνα ήθελα να γράψω. Αν λείψεις 1 μήνα όντως δεν θεμελιώνεις τη χρονιά αυτή δικαίωμα και πρέπει να συμπληρώσεις το υπολοιπόμενο διάστημα την επόμενη χρονιά.

Αποσυνδεδεμένος Teacherlex

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 22
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2023
« Απάντηση #791 στις: Νοέμβριος 07, 2023, 11:46:35 μμ »
Ερωτηση που πιθανον να εχει απαντηθει παλιοτερα.Ειμαι μονιμος εκπαιδευτικος ΠΕ70 και θελω να κανω αιτηση αποσπασης στην ειδικη.Οταν βγει η εγκυκλιος των αποσπασεων( συνηθως Μαρτιο-Απριλιο) μαζι με την αποσπαση στην ειδικη κανω και δηλωση περιοχων η μονο αιτηση αποσπασης και αναγκαστικα παραμενω εκει που εχω οργναικη ως ΠΕ70;Δηλαδη μπορω πχ αν εχω οργανικη στα Δωδεκανησα να αιτηθω αποσπασης στην ειδικη στην Α Αθηνας;Επισης ποσες περιοχες μπορουμε να δηλωσουμε;Ευχαριστω.
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 12, 2023, 03:25:21 μμ από Teacherlex »

Αποσυνδεδεμένος tam tam

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 990
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2023
« Απάντηση #792 στις: Νοέμβριος 08, 2023, 10:05:55 πμ »
Ερωτηση που πιθανον να εχει απαντηθει παλιοτερα.Ειμαι μονιμος εκπαιδευτικος ΠΕ70 και θελω να κανω αιτηση αποσπασης στην ειδικη.Οταν βγει η εγκυκλιος των αποσπασεων( συνηθως Μαρτιο-Απριλιο) μαζι με την αποσπαση στην ειδικη κανω και δηλωση περιοχων η μονο αιτηση αποσπασης και αναγκαστικα παραμενω εκει που εχω οργναικη ως ΠΕ70;Δηλαδη μπορω πχ αν εχω οργανικη στα Δωδεκανησα να αιτηθω αποσπασης στην ειδικη στην Α Αθηνας;Ευχαριστω.
Καλημέρα και γώ θα ήθελα να ρωτήσω αν για απόσπαση στην ειδική είναι ίδια τα κριτήρια δηλ. μεταπτυχιακό ή προϋπηρεσία 50 μηνών ή επαρκεί το σεμινάριο;
Ευχαριστώ.

Αποσυνδεδεμένος antigonoula

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 1
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2023
« Απάντηση #793 στις: Νοέμβριος 23, 2023, 09:49:34 μμ »
Καλησπέρα σας. Μήπως κάποιος συνάδελφος έχει τις αποσπάσεις από ΠΥΣΠΕ σε ΠΥΣΠΕ για το 2023 σε μορφή xcel;
Ευχαριστώ πολύ.

Αποσυνδεδεμένος filro

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 74
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2023
« Απάντηση #794 στις: Δεκέμβριος 27, 2023, 08:42:50 μμ »
Καλησπέρα συνάδελφοι,
υπάρχει τρόπος να δει κανείς πόσα μόρια είχαν όσοι/ες αποσπάστηκαν σε συγκεκριμένους τόπους φέτος; Εννοώ τις αποσπάσεις εκτός ΠΥΣΔΕ. Ενδιαφέρομαι, πχ, να δω πόσα μόρια είχε ο/η τελευταίος/α που πήρε απόσπαση για Α Θεσ/νίκης το 2023-24. Μπορεί να γίνει αυτό και, αν ναι, πώς; (Τα ονόματα των αποσπασμένων δημοσιεύονται μεν, αλλά δίχως τα αντίστοιχα μόρια).
Ευχαριστώ

Αποσυνδεδεμένος trust no one

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4005
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ86 (ΠΕ19)
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2023
« Απάντηση #795 στις: Δεκέμβριος 27, 2023, 08:45:05 μμ »
Καλησπέρα συνάδελφοι,
υπάρχει τρόπος να δει κανείς πόσα μόρια είχαν όσοι/ες αποσπάστηκαν σε συγκεκριμένους τόπους φέτος; Εννοώ τις αποσπάσεις εκτός ΠΥΣΔΕ. Ενδιαφέρομαι, πχ, να δω πόσα μόρια είχε ο/η τελευταίος/α που πήρε απόσπαση για Α Θεσ/νίκης το 2023-24. Μπορεί να γίνει αυτό και, αν ναι, πώς; (Τα ονόματα των αποσπασμένων δημοσιεύονται μεν, αλλά δίχως τα αντίστοιχα μόρια).
Ευχαριστώ

Δημοσιεύονται και τα μόρια, αλλά για τις κατηγορίες που μετράνε τα μόρια. Υπάρχουν κι οι κατά προτεραιότητα, που δε λέει τα μόρια τους. Σε κάθε περίπτωση, δες εδώ:

https://docs.google.com/spreadsheets/d/1SvkHBqYPlamezZGpK_vm4udxvUokYWaajJg21uD6hMA/edit?usp=sharing

Αποσυνδεδεμένος filro

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 74
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2023
« Απάντηση #796 στις: Δεκέμβριος 27, 2023, 08:56:38 μμ »
Σε ευχαριστώ πολύ!

Αποσυνδεδεμένος Jojo87

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 3
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2023
« Απάντηση #797 στις: Απρίλιος 01, 2024, 10:15:27 πμ »
Παιδιά καλημέρα και καλό μήνα!
Σας παρακαλώ μπορεί κάποιος να πει αν οι διορισμένοι σε μουσικό σχολείο χρειάζεται να έχουν 5 έτη προϋπηρεσία στο όργανο που πρόκειται να διδάξουν για να πάρουν απόσπαση; Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159819
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 385
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 9
Επισκέπτες: 384
Σύνολο: 393

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.112 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.