*

Αποστολέας Θέμα: Άδεια για υποβολή σε υποβοηθούμενη αναπαραγωγή. sos  (Αναγνώστηκε 3855 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος nhpiagwgina

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 44
    • Προφίλ
Απ: Άδεια για υποβολή σε υποβοηθούμενη αναπαραγωγή. sos
« Απάντηση #14 στις: Μάρτιος 11, 2023, 08:43:23 μμ »
Είναι ειδική άδεια και μη σου περάσει καν από το μυαλό να πάρεις λιγότερες μέρες από όσες δικαιούσαι. Δεν είσαι μόνη σου, είναι και ο σύζυγός σου μαζί και οι προσδοκίες σου και τα όνειρά σου για να χαρίζεις μέρες. Το κράτος είναι επίσης μαζί σου και προστατεύει τα προσωπικά σου δεδομένα. Ο άμεσος προϊστάμενος σου πρέπει να το γνωρίζει και προφανώς δεν σου εμπνέει εμπιστοσύνη, άρα κάνει λάθος την δουλειά του. Για να το βοηθήσεις  να μην κάνει κι άλλο λάθος, θα του πεις πως είναι για σένα εξαιρετικά σημαντικό να μην το μάθει κανείς και επειδή έχεις φροντίσει γι αυτό, για οποιαδήποτε διαρροή της πληροφορίας που μόνο ο ίδιος ξέρει "επιφυλάσσομαι παντός νομίμου δικαιώματός μου". Καλή επιτυχία, όλα τα άλλα είναι ασήμαντα.
Ναι... Όλα αυτά είναι η δεύτερη μου σκέψη. Ότι δεν αξίζει κανένας να τον βάλεις πρώτο στις επιλογές ζωής σου. Είναι θέμα υγείας, είναι μια προσπάθεια δυσκολη με ταλαιπωρία σωματική και ψυχική και δε θα έπρεπε να το συζητώ καθολου κανονικά.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος new_pe06

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 574
    • Προφίλ
Απ: Άδεια για υποβολή σε υποβοηθούμενη αναπαραγωγή. sos
« Απάντηση #15 στις: Μάρτιος 11, 2023, 08:44:12 μμ »
Μια άλλη λύση αφού δεν θέλεις να το πεις είναι να ζητήσεις άδεια κανονική και να πάρεις όλες τις μέρες όσες χρειάζεσαι για την διαδικασία.

Αποσυνδεδεμένος nhpiagwgina

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 44
    • Προφίλ
Απ: Άδεια για υποβολή σε υποβοηθούμενη αναπαραγωγή. sos
« Απάντηση #16 στις: Μάρτιος 11, 2023, 08:45:52 μμ »
Μια άλλη λύση αφού δεν θέλεις να το πεις είναι να ζητήσεις άδεια κανονική και να πάρεις όλες τις μέρες όσες χρειάζεσαι για την διαδικασία.
Νομίζω υπάρχουν καποιοι περιορισμοι ως προς τις συνεχόμενες ημέρες κανονικης. 🤔 Ασε που πηρα ηδη χθες μια κανονική για το πρώτο μέρος της διαδικασίας.

Αποσυνδεδεμένος ppil

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 286
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Άδεια για υποβολή σε υποβοηθούμενη αναπαραγωγή. sos
« Απάντηση #17 στις: Μάρτιος 11, 2023, 08:56:50 μμ »
Δεν θα το πει, διευθυντής είναι, ξέρει πως θα τρέχει και δεν θα φτάνει αν το θελήσεις. Του λες να σε καλύψει στο υπόλοιπο προσωπικό και είσαι κάθετη σε αυτό και σοβαρότατη. Όταν είσαι σοβαρή και αυστηρή, δεν μπορεί να αφεθεί στην έστω γενικότερη επιπολαιότητά του. Δεν είπα να του επιτεθείς, αλλά να πεις: Γνωρίζω πως είναι προσωπικό δεδομένο και θα ήθελα να το διαφυλάξετε. Αν μιλούσες και στο κέντρο γι αυτό, θα σε συμβούλευαν ειδικότερα νομίζω, είναι συνηθισμένο θέμα.
Ξόδεψα την καρδιά μου όλη για να σε ντύσω αστραπή

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος nhpiagwgina

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 44
    • Προφίλ
Απ: Άδεια για υποβολή σε υποβοηθούμενη αναπαραγωγή. sos
« Απάντηση #18 στις: Μάρτιος 11, 2023, 09:01:26 μμ »
Δεν θα το πει, διευθυντής είναι, ξέρει πως θα τρέχει και δεν θα φτάνει αν το θελήσεις. Του λες να σε καλύψει στο υπόλοιπο προσωπικό και είσαι κάθετη σε αυτό και σοβαρότατη. Όταν είσαι σοβαρή και αυστηρή, δεν μπορεί να αφεθεί στην έστω γενικότερη επιπολαιότητά του. Δεν είπα να του επιτεθείς, αλλά να πεις: Γνωρίζω πως είναι προσωπικό δεδομένο και θα ήθελα να το διαφυλάξετε. Αν μιλούσες και στο κέντρο γι αυτό, θα σε συμβούλευαν ειδικότερα νομίζω, είναι συνηθισμένο θέμα.
Κέντρο εννοείς στο Υπουργείο;

Αποσυνδεδεμένος vama

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 644
    • Προφίλ
Απ: Άδεια για υποβολή σε υποβοηθούμενη αναπαραγωγή. sos
« Απάντηση #19 στις: Μάρτιος 11, 2023, 09:03:56 μμ »
Μια άλλη λύση αφού δεν θέλεις να το πεις είναι να ζητήσεις άδεια κανονική και να πάρεις όλες τις μέρες όσες χρειάζεσαι για την διαδικασία.

Όχι,να μην πάρει κανονική. Είμαστε στην αρχή της χρονιάς και μπορεί να τη χρειαστεί για κάτι άλλο. Επίσης χωρίς να θέλω να φανώ αρνητική, ούτε να απογοητεύσω την nhpiagwgos, δυστυχώς αυτές οι διαδικασίες είναι τις περισσότερες φορές χρονοβόρες και μπορεί να χρειαστεί μέσα στη χρονιά να κάνει ξανά προσπάθεια.

Αποσυνδεδεμένος domaria

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 14
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Άδεια για υποβολή σε υποβοηθούμενη αναπαραγωγή. sos
« Απάντηση #20 στις: Μάρτιος 11, 2023, 09:09:52 μμ »
Είναι κρίμα αν αγχωθεις πριν μπεις σε αυτή τη διαδικασία, όπου το στρες είναι ο μεγαλύτερος εχθρός. Εξαλλου, ουτε οι πρώτοι είστε ούτε οι τελευταίοι! Φυσικα, δεν είσαι υποχρεωμένη να δίνεις αναφορά σε κανέναν, είναι οικογενειακό σας θέμα. Ήταν χρήσιμες οι συμβουλές που σου έδωσαν, εσυ κάνε ό,τι θεωρεις εσύ καλύτερο.

Αποσυνδεδεμένος nhpiagwgina

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 44
    • Προφίλ
Απ: Άδεια για υποβολή σε υποβοηθούμενη αναπαραγωγή. sos
« Απάντηση #21 στις: Μάρτιος 11, 2023, 09:11:09 μμ »
Όχι,να μην πάρει κανονική. Είμαστε στην αρχή της χρονιάς και μπορεί να τη χρειαστεί για κάτι άλλο. Επίσης χωρίς να θέλω να φανώ αρνητική, ούτε να απογοητεύσω την nhpiagwgos, δυστυχώς αυτές οι διαδικασίες είναι τις περισσότερες φορές χρονοβόρες και μπορεί να χρειαστεί μέσα στη χρονιά να κάνει ξανά προσπάθεια.
[/quote
Σωστά... Οι άδειες μας είναι με ημερολογιακο ετος έτσι; Είμαι πολύ προσφατα διορισμενη και ακομη δεν έχει φύγει τελειως η σκέψη του σχολικου ετους που ισχυε στους αναπληρωτές. 😁
Vama ή οποιος αλλος ξέρει η άδεια αυτή άραγε είναι για μια φορά το χρόνο;

Αποσυνδεδεμένος nhpiagwgina

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 44
    • Προφίλ
Απ: Άδεια για υποβολή σε υποβοηθούμενη αναπαραγωγή. sos
« Απάντηση #22 στις: Μάρτιος 11, 2023, 09:12:08 μμ »
Είναι κρίμα αν αγχωθεις πριν μπεις σε αυτή τη διαδικασία, όπου το στρες είναι ο μεγαλύτερος εχθρός. Εξαλλου, ουτε οι πρώτοι είστε ούτε οι τελευταίοι! Φυσικα, δεν είσαι υποχρεωμένη να δίνεις αναφορά σε κανέναν, είναι οικογενειακό σας θέμα. Ήταν χρήσιμες οι συμβουλές που σου έδωσαν, εσυ κάνε ό,τι θεωρεις εσύ καλύτερο.
Πραγματι το άγχος δε βοηθάει.. Σε ευχαριστώ πολύ για το σχολιο σου.

Αποσυνδεδεμένος nhpiagwgina

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 44
    • Προφίλ
Απ: Άδεια για υποβολή σε υποβοηθούμενη αναπαραγωγή. sos
« Απάντηση #23 στις: Μάρτιος 11, 2023, 09:13:38 μμ »
Κατι ακομη που σκέφτηκα τωρα οι φετινες μας αδειες θα είναι φανερες στο myschool και του χρόνου που θα είμαι σε διαφορετικο σχολείο;

Αποσυνδεδεμένος vama

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 644
    • Προφίλ
Απ: Άδεια για υποβολή σε υποβοηθούμενη αναπαραγωγή. sos
« Απάντηση #24 στις: Μάρτιος 11, 2023, 09:23:39 μμ »
Οι άδειες είναι ανά ημερολογιακό έτος. Για την άδεια τη συγκεκριμένη δεν ξέρω γιατί δεν ήξερα καν ότι υπάρχει . Θα το δω.
Νομίζω ότι οι άδειες φαίνονται αλλά ας το επιβεβαιώσουν και οι άλλοι συνάδελφοι για σιγουριά . Δεν τα πολυξέρω με το myschool.

Αποσυνδεδεμένος ppil

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 286
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Άδεια για υποβολή σε υποβοηθούμενη αναπαραγωγή. sos
« Απάντηση #25 στις: Μάρτιος 11, 2023, 09:28:46 μμ »
Το κέντρο εξωσωματικής εννοούσα. Τους ρωτάς πως να το χειριστείς επειδή έχουν εμπειρία
Ξόδεψα την καρδιά μου όλη για να σε ντύσω αστραπή

Αποσυνδεδεμένος tiel

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 944
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Άδεια για υποβολή σε υποβοηθούμενη αναπαραγωγή. sos
« Απάντηση #26 στις: Μάρτιος 11, 2023, 09:45:01 μμ »
Καλησπέρα συνάδελφοι/ισσες.
Για υποβολή σε μέθοδο υποβοηθούμενης αναπαραγωγής η άδεια "περνάει" από το διευθυντή του σχολείου, σωστά; Αν δε θέλουμε να μάθει όλο το προσωπικό για το θέμα μας, τι κάνουμε; Το έχει περάσει κάποιος; Αν ζητήσω μια απλή αναρρωτική 3 ημερών θα είμαι καλυμμένη; Η θα δουν κάπου, κάπως ότι εγω έκανα εξωσωματική, άρα ότι δε στέκει πχ ότι έχω πρόβλημα με τη μέση μου; ::)
οι μέρες άδειας πρέπει να είναι συνεχόμενες;
Εάν ναι, ίσως με  τον προσωπικό σου γιατρό να μπορούσες να συνεννοηθείς (εάν υπάρχει η σχετική άνεση) και να σου γράψει τις μέρες που χρειάζεσαι, ώστε να μη χρειαστεί να μάθει ο Διευθυντής.
Επίσης, η αναρρωτική λόγω κοβιντ είναι 5 μέρες, αλλά εδώ το θέμα είναι ότι πρέπει να σου κάνει τεστ  φαρμακοποιός για να σε περάσει στο σύστημα, επομένως κι εδώ χρειάζεται μια σχετική άνεση.
Καταλαβαίνω πώς νιώθεις, γιατί έχεις που έχεις την αγωνία να πάνε όλα καλά, δε θες να δινεις και αναφορά σε άλλους τι κάνεις.
Πάντως η υποβοηθούμενη είναι πλέον μια διαδικασία τεκνοποίησης για πολλά ζευγάρια και σίγουρα δε θα έπρεπε να γίνεται θέμα συζήτησης. Απ΄την άλλη, υπάρχει και το ιατρικό απόρητο που δε θα έπρεπε να παραβιάζεται.
Το σημαντικότερο, ωστόσο, απ' όλα, είναι να επικεντρωθείς στην προσπαθειά σας, γιατί αυτό έχει σημασία.
Εύχομαι να πάνε όλα κατ' ευχήν!

Αποσυνδεδεμένος nhpiagwgina

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 44
    • Προφίλ
Απ: Άδεια για υποβολή σε υποβοηθούμενη αναπαραγωγή. sos
« Απάντηση #27 στις: Μάρτιος 11, 2023, 09:46:07 μμ »
Το κέντρο εξωσωματικής εννοούσα. Τους ρωτάς πως να το χειριστείς επειδή έχουν εμπειρία
Α, οκ! Αυτό που ρωτησα παραπάνω το ξέρεις; Αν φαίνονται απο τη μια χρονιά στην επόμενη οι αδειες στο myschool. Του χρόνου ο διευθυντής αλλου σχολείου θα έχει πρόσβαση στα φετινά;

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32277
  • Τελευταία: ΤΣΕΦΙ
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158517
  • Σύνολο θεμάτων: 19198
  • Σε σύνδεση σήμερα: 557
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 13
Επισκέπτες: 330
Σύνολο: 343

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.132 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.