*

Αποστολέας Θέμα: Aποσπάσεις εντός ΠΥΣΠΕ  (Αναγνώστηκε 34676 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Συνδεδεμένος georgia06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2846
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Aποσπάσεις εντός ΠΥΣΠΕ
« Απάντηση #98 στις: Απρίλιος 19, 2023, 05:14:17 μμ »
Στις αποσπάσεις δεν μετρούν τα μόρια δυσμενών.

Σωστά! Ευχαριστώ για την υπενθύμιση!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Aποσπάσεις εντός ΠΥΣΠΕ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 23:34:27 »

Αποσυνδεδεμένος vama

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 658
    • Προφίλ
Απ: Aποσπάσεις εντός ΠΥΣΠΕ
« Απάντηση #99 στις: Απρίλιος 19, 2023, 07:16:48 μμ »

Ούτε κ απαγορεύεται αυτός ο διαχωρισμός όμως.Οπότε γι'αυτό θεωρώ ότι πολλά ΠΥΣΠΕ λειτουργούν με βάση το τι είναι λογικό



Εγώ σε αυτό διαφωνώ . Από τη στιγμή που στις εγκυκλίους ρητά αναφέρεται ότι οι αποσπασμένοι τοποθετούνται όλοι μαζί συγκρινόμενοι μεταξύ τους με τα μόρια της απόσπασης, καθετί άλλο  θα έπρεπε να θεωρείται " απαγορευμένο" και όχι το κάθε ΠΥΣΠΕ να λειτουργεί ανάλογα με το τι θεωρεί λογικό.



Να διευκρινίσω επίσης ότι ούτε τα μόρια πρωτοβάθμιας, δευτεροβάθμιας είναι επί της ουσίας συγκρίσιμα μεταξύ τους

Τα μόρια της απόσπασης είναι συγκρίσιμα μεταξύ τους όπως είπε και ο συνάδελφος kapoioskapoukapote.



Οπότε,σε συνδυασμό και με αυτά που έγραψα παραπάνω για τη δυνατότητα απόσπασης από τη μια βαθμίδα στην άλλη,κ δεδομένου ότι δεν απαγορεύεται ρητά να τοποθετούνται πρώτα οι ανήκοντες στην οικεία βαθμίδα νομίζω ότι τα ΠΥΣΠΕ πράττουν σωστά.


Όπως είπα και πριν, εγώ δεν θεωρώ ότι πράττουν σωστά με βάση τις ισχύουσες εγκυκλίους.  Δεν είπα τι θεωρώ εγώ σωστό. Αν λοιπόν όλοι θεωρούν ότι αυτό είναι το σωστό ας αλλάξουν τον τρόπο τοποθέτησης και επίσημα.
 Η  προσωπική μου  άποψη είναι ότι ναι το σωστό είναι να προηγούνται οι μόνιμοι του οικείου ΠΥΣΠΕ, αν υπάρχουν κενά τότε μπορεί να δεχτεί αποσπάσεις από άλλα ΠΥΣΠΕ για να τα καλύψουν, και τέλος αν συνεχίζουν να υπάρχουν κενά να δεχτεί αποσπάσεις από το οικείο ή άλλα ΠΥΣΔΕ να τα καλύψουν.
Αλλά όπως ειπα και πριν άλλα προβλέπονται.
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 19, 2023, 07:18:23 μμ από vama »

Συνδεδεμένος georgia06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2846
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Aποσπάσεις εντός ΠΥΣΠΕ
« Απάντηση #100 στις: Απρίλιος 19, 2023, 09:38:50 μμ »

Εγώ σε αυτό διαφωνώ . Από τη στιγμή που στις εγκυκλίους ρητά αναφέρεται ότι οι αποσπασμένοι τοποθετούνται όλοι μαζί συγκρινόμενοι μεταξύ τους με τα μόρια της απόσπασης, καθετί άλλο  θα έπρεπε να θεωρείται " απαγορευμένο" και όχι το κάθε ΠΥΣΠΕ να λειτουργεί ανάλογα με το τι θεωρεί λογικό"














Συνδεδεμένος georgia06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2846
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Aποσπάσεις εντός ΠΥΣΠΕ
« Απάντηση #101 στις: Απρίλιος 19, 2023, 09:41:37 μμ »
Εγω δεν βλέπω να λέει ότι όλοι τοποθετούνται μαζί. Βλέπω να λέει ότι τα κριτήρια απόσπασης απο ΠΥΣΠΕ σε ΠΥΣΠΕ και  απο ΠΥΣΔΕ σε ΠΥΣΔΕ είναι τα τάδε...  (Με τα κριτήρια απόσπασης δεν γίνονται και οι τοποθετήσεις μετά;)

"Για τις αποσπάσεις από ΠΥΣΠΕ/ΠΥΣΔΕ σε ΠΥΣΠΕ/ΠΥΣΔΕ, λαμβάνονται υπόψη τα εξής κριτήρια":  (από τη φετινή εγκύκλιο των αποσπάσεων) 

επίσης το  Αρ.Πρωτ.137644/Ε1/03-09-2015/ΥΠΟΠΑΙΘ με ΘΕΜΑ: Οδηγίες για τη διαδικασία τοποθετήσεων σε οργανικές και λειτουργικές θέσεις  αναφέρει   για την ΑΘμια

.... Στη συνέχεια τοποθετούνται οι αποσπασμένοι εντός και εκτός των ΠΥΣΠΕ

και για τη Βθμια

...Στη συνέχεια τοποθετούνται οι αποσπασμένοι εντός και εκτός των ΠΥΣΔΕ. Οι τοποθετήσεις τους γίνονται με τη μοριοδότηση των αποσπάσεων εκάστου συγκρινόμενοι μεταξύ τους.

Εγώ βλέπω δλδ οι εντός και εκτός ΠΥΣΠΕ αποσπασμένοι  τοποθετούνται συγκρινόμενοι μεταξύ τους , οι εντός και εκτός ΠΥΣΔΕ αποσπασμέλνοι τοποθετούνται συγκρινόμενοι  μεταξύ τους. Δεν βλέπω να λεει κάπου όλοι μαζί, από όποια βαθμίδα και αν προέρχονται. Βλέπω αντίθετα να υπάρχει διαχωρισμός ανα βαθμίδα.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159607
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 497
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 15
Επισκέπτες: 427
Σύνολο: 442

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.15 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.