*

Αποστολέας Θέμα: Πληροφορικός και εξωδιδακτικά καθήκοντα  (Αναγνώστηκε 1517 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος carina

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 138
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Πληροφορικός και εξωδιδακτικά καθήκοντα
« στις: Σεπτέμβριος 04, 2023, 10:56:55 πμ »
Καλημέρα σε όλους. Χρειάζομαι τη βοήθειά σας...

Ως αναπληρώτρια πληροφορικός κάθε χρόνο πηγαίνω σε δυο, τρία, τέσσερα σχολεία. Όπως όλες οι ειδικότητες φυσικά. Στην πρωτοβάθμια εκπαίδευση, κάθε φορά όλοι οι διευθυντές ζητούν την αντικατάσταση της ιστοσελίδας του σχολείου με νέα, είτε είναι το σχολείο τοποθέτησής μου είτε όχι.

Είναι υποχρέωσή μου να το κάνω;

Καλά, εννοείται πως για ό,τι έχει σχέση με τους υπολογιστές όλων κ όχι μόνο (μια φορά μου είχε ζητηθεί από συνάδελφο πληκτρολόγηση κειμένου, γιατί πληκτρολογώ πιο γρήγορα  :o  :o :o) ένα όνομα ακούγεται κάθε φορά στους διαδρόμους.

Τελικά, ποια είναι τα εξωδιδακτικά μας καθήκοντα; Τι είμαστε υποχρεωμένοι να κάνουμε και τι είναι στη διακριτική μας ευχέρεια;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Πληροφορικός και εξωδιδακτικά καθήκοντα
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 02:30:41 »

Αποσυνδεδεμένος carina

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 138
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Πληροφορικός και εξωδιδακτικά καθήκοντα
« Απάντηση #2 στις: Σεπτέμβριος 04, 2023, 01:38:53 μμ »
Ευχαριστώ. Αυτό ισχύει για τον υπεύθυνο εργαστηρίου στη δευτεροβάθμια. Δεν έχω βρει κάτι αντίστοιχο για την πρωτοβάθμια, που εκεί είναι το πρόβλημα.

Αποσυνδεδεμένος Lino

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 58
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πληροφορικός και εξωδιδακτικά καθήκοντα
« Απάντηση #3 στις: Σεπτέμβριος 05, 2023, 03:51:57 μμ »
Καλημέρα σε όλους. Χρειάζομαι τη βοήθειά σας...

Ως αναπληρώτρια πληροφορικός κάθε χρόνο πηγαίνω σε δυο, τρία, τέσσερα σχολεία. Όπως όλες οι ειδικότητες φυσικά. Στην πρωτοβάθμια εκπαίδευση, κάθε φορά όλοι οι διευθυντές ζητούν την αντικατάσταση της ιστοσελίδας του σχολείου με νέα, είτε είναι το σχολείο τοποθέτησής μου είτε όχι.

Είναι υποχρέωσή μου να το κάνω;

Καλά, εννοείται πως για ό,τι έχει σχέση με τους υπολογιστές όλων κ όχι μόνο (μια φορά μου είχε ζητηθεί από συνάδελφο πληκτρολόγηση κειμένου, γιατί πληκτρολογώ πιο γρήγορα  :o  :o :o) ένα όνομα ακούγεται κάθε φορά στους διαδρόμους.

Τελικά, ποια είναι τα εξωδιδακτικά μας καθήκοντα; Τι είμαστε υποχρεωμένοι να κάνουμε και τι είναι στη διακριτική μας ευχέρεια;

Δεν είναι στα καθήκοντά σου οπότε έχεις κάθε δικαίωμα να αρνηθείς. Δεν είμαστε τεχνικοί, ούτε γραμματείς. Τα καθήκοντά σου ως αναπληρώτρια περιγράφονται στη σύμβαση εργασίας.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Πληροφορικός και εξωδιδακτικά καθήκοντα
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 02:30:41 »

Αποσυνδεδεμένος victor123

  • Global Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2251
    • Προφίλ
Απ: Πληροφορικός και εξωδιδακτικά καθήκοντα
« Απάντηση #4 στις: Σεπτέμβριος 05, 2023, 04:16:14 μμ »
Δεν είναι στα καθήκοντά σου οπότε έχεις κάθε δικαίωμα να αρνηθείς. Δεν είμαστε τεχνικοί, ούτε γραμματείς. Τα καθήκοντά σου ως αναπληρώτρια περιγράφονται στη σύμβαση εργασίας.

Επίσης αν πηγαίνει από 3 σχολεία και πάνω δεν είσαι υποχρεωμένος να αναλάβεις εξωδιδακτικά καθήκοντα. Ασχολείσαι μόνο με ότι αφορά το μάθημα σου. Σιγά μην κάτσεις στη 1 μέρα που πας σε ένα σχολείο να τους κάνεις την ιστοσελίδα. Γενικά πάντως (ζητώ συγνώμη από τους πολλούς αξιόλογους δασκάλους φίλους μου και μη εδω μέσα) οι δάσκαλοι έχουν αυτή τη νοοτροπία ότι είναι οι ειδικότητες και ειδικά ο πληροφορικός βοηθοί τους. Κυρίως οι μεγαλύτεροι σε ηλικία. Εμένα σε δημοτικό μου ζήτησε ο άλλος να κάνω φορμάτ στο προσωπικό του laptop. Μόλις γύρισα μπροστά σε όλους και του είπα ωραία, θα κοστίσει 20 ευρώ, έγινε σαν παντζάρι και εξαφανίστηκε χωρίς ποτέ ξανά να μου ζητήσει κάτι. Έτσι θέλει. Να μην σας πιάνουν μαλάκ....
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 05, 2023, 04:18:42 μμ από victor123 »

Αποσυνδεδεμένος Mpap84

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 35
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πληροφορικός και εξωδιδακτικά καθήκοντα
« Απάντηση #5 στις: Σεπτέμβριος 05, 2023, 09:15:12 μμ »
Καλημέρα σε όλους. Χρειάζομαι τη βοήθειά σας...

Ως αναπληρώτρια πληροφορικός κάθε χρόνο πηγαίνω σε δυο, τρία, τέσσερα σχολεία. Όπως όλες οι ειδικότητες φυσικά. Στην πρωτοβάθμια εκπαίδευση, κάθε φορά όλοι οι διευθυντές ζητούν την αντικατάσταση της ιστοσελίδας του σχολείου με νέα, είτε είναι το σχολείο τοποθέτησής μου είτε όχι.

Είναι υποχρέωσή μου να το κάνω;

Καλά, εννοείται πως για ό,τι έχει σχέση με τους υπολογιστές όλων κ όχι μόνο (μια φορά μου είχε ζητηθεί από συνάδελφο πληκτρολόγηση κειμένου, γιατί πληκτρολογώ πιο γρήγορα  :o  :o :o) ένα όνομα ακούγεται κάθε φορά στους διαδρόμους.

Τελικά, ποια είναι τα εξωδιδακτικά μας καθήκοντα; Τι είμαστε υποχρεωμένοι να κάνουμε και τι είναι στη διακριτική μας ευχέρεια;
Η πραγματικότητα απ το τι γίνεται στα δημοτικά απέχει .
Οχι δεν είναι δικό σ καθήκον να κάνεις τπτ απ αυτά, δεν το λέει κάπου.
Αλλά τα ζητάνε οοοολοι απο τους πληροφορικούς  :o
Αμα πέσεις σ παλαβο πρέπει να το χειρστείς μ διπλωματία γιατί θα σε πρήζει στις άδειες μετά.

Αποσυνδεδεμένος lzdg

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 648
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 1010110
    • Προφίλ
Απ: Πληροφορικός και εξωδιδακτικά καθήκοντα
« Απάντηση #6 στις: Σεπτέμβριος 06, 2023, 04:10:56 μμ »
Καλημέρα σε όλους. Χρειάζομαι τη βοήθειά σας...

Ως αναπληρώτρια πληροφορικός κάθε χρόνο πηγαίνω σε δυο, τρία, τέσσερα σχολεία. Όπως όλες οι ειδικότητες φυσικά. Στην πρωτοβάθμια εκπαίδευση, κάθε φορά όλοι οι διευθυντές ζητούν την αντικατάσταση της ιστοσελίδας του σχολείου με νέα, είτε είναι το σχολείο τοποθέτησής μου είτε όχι.

Είναι υποχρέωσή μου να το κάνω;

Καλά, εννοείται πως για ό,τι έχει σχέση με τους υπολογιστές όλων κ όχι μόνο (μια φορά μου είχε ζητηθεί από συνάδελφο πληκτρολόγηση κειμένου, γιατί πληκτρολογώ πιο γρήγορα  :o  :o :o) ένα όνομα ακούγεται κάθε φορά στους διαδρόμους.

Τελικά, ποια είναι τα εξωδιδακτικά μας καθήκοντα; Τι είμαστε υποχρεωμένοι να κάνουμε και τι είναι στη διακριτική μας ευχέρεια;

Γιατί αντικατάσταση της σελίδας και όχι ανανέωση / διαχείριση της παλιάς; Γενικά να ξέρεις ότι , μιλώντας για Πρωτοβάθμια πάντα, εξωδιδακτικά καθήκοντα προβλέπεται να έχεις μόνο στο σχολείο τοποθέτησης και όχι στο 2ο 3ο 4ο κλπ που συμπληρώνεις ωράριο (σχολεία διάθεσης). Τώρα αυτό σημαίνει ότι όταν σου ζητάνε βοήθεια στα σχολεία διάθεσης αρνείσαι; Αυτό είναι στη δική σου κρίση και διπλωματία. Καλό είναι να παρέχεις βοήθεια μέχρι εκεί που μπορείς και πάντα σε λογικά πλαίσια. Γιατί όταν παρέχεις βοήθεια όταν δεν προβλέπεται και ο άλλος θα σου παρέχει διευκολύνσεις όταν επίσης δεν προβλέπεται. Τώρα αν ο άλλος έχει παράλογες απαιτήσεις και θέλει να κάνεις τον προσωπικό του γραμματέα / το παιδί για όλα τα θελήματα, βάζεις κόκκινες γραμμές και ρίχνεις άκυρα, δείχνοντας ότι δεν έχεις άγνοια  των υποχρεώσεων σου και των μη υποχρεώσεων σου.

Αποσυνδεδεμένος carina

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 138
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Πληροφορικός και εξωδιδακτικά καθήκοντα
« Απάντηση #7 στις: Σεπτέμβριος 06, 2023, 10:10:33 μμ »
Σας ευχαριστώ όλους! Καλή συνέχεια και καλή σχολική χρονιά!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159786
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 621
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 1
Επισκέπτες: 521
Σύνολο: 522

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.075 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.