*

Αποστολέας Θέμα: Βοήθεια για την επαγγελματική αποκατάσταση  (Αναγνώστηκε 6072 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος giannisn1991

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 604
  • ΠΕ03 ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Βοήθεια για την επαγγελματική αποκατάσταση
« Απάντηση #14 στις: Αύγουστος 20, 2023, 10:48:47 πμ »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Βοήθεια για την επαγγελματική αποκατάσταση
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 00:22:03 »

Συνδεδεμένος dimitris75

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 457
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Βοήθεια για την επαγγελματική αποκατάσταση
« Απάντηση #15 στις: Αύγουστος 21, 2023, 03:35:50 πμ »
ΠΕ22 ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΩΝ
ΣΥΜΒΟΥΛΩΝ
Πτυχίο Πανεπιστημίου Φιλολογί-
ας ή Φιλοσοφίας-Παιδαγωγικής ή
Φιλοσοφίας-Παιδαγωγικής-Ψυχο-
λογίας ή Φιλοσοφικών και Κοινω-
νικών Σπουδών ή Ψυχολογίας ή
Κοινωνιολογίας ή Παιδαγωγικού
Τμήματος Δημοτικής Εκπαίδευσης
ή Προσχολικής Αγωγής ή Ειδικής
Αγωγής της ημεδαπής ή ισότιμο
πτυχίο αντίστοιχης ειδικότητας της
αλλοδαπής και επιπλέον μεταπτυ-
χιακός τίτλος σπουδών στη Συμ-
βουλευτική και τον Επαγγελματικό
Προσανατολισμό της ημεδαπής ή
ισότιμος και αντίστοιχος της αλλο-
δαπής.

Για να εργαστείς ως Σύμβουλος Επαγγελματικού Προσανατολισμού απαιτείται να ενταχθείς στο Μητρώο Συμβούλων Σταδιοδρομίας/Επαγγελματικού Προσανατολισμού του ΕΟΠΠΕΠ. Σύμφωνα με την 13173/K6 που δημοσιεύθηκε στο ΦΕΚ 617/τ.Β/14.02.2022, απόφοιτοι οποιουδήποτε τίτλου σπουδών που κατέχουν επίσης μεταπτυχιακό στη Συμβουλευτική και τον Επαγγελματικό Προσανατολισμό πιστοποιούνται ως Σύμβουλοι Σταδιοδρομίας επιπέδου Α' (ανωτέρου επίπεδου)  και εντάσσονται απευθείας χωρίς εξετάσεις στο Υπομητρώο Συμβούλων Σταδιοδρομίας/Επαγγελματικού Προσανατολισμού επιπέδου Α' (ανώτερου επιπέδου).
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 21, 2023, 03:59:57 πμ από dimitris75 »

Αποσυνδεδεμένος erietta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3490
    • Προφίλ
Απ: Βοήθεια για την επαγγελματική αποκατάσταση
« Απάντηση #16 στις: Αύγουστος 21, 2023, 04:43:04 μμ »
Αυτό που το βρήκες σε παρακαλώ;

Συνδεδεμένος dimitris75

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 457
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Βοήθεια για την επαγγελματική αποκατάσταση
« Απάντηση #17 στις: Αύγουστος 21, 2023, 11:57:00 μμ »
ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ
(2ΕΑ/2022)
Για τη διαδικασία κατάταξης με σειρά προτεραι-
ότητας υποψηφίων μελών Ειδικού Εκπαιδευτι-
κού Προσωπικού (Ε.Ε.Π.) κλάδων ΠΕ21, ΠΕ22,
ΠΕ23, ΠΕ25, ΠΕ28, ΠΕ29, ΠΕ30, ΠΕ31 στην πρω-
τοβάθμια και δευτεροβάθμια εκπαίδευση .

Ισχύει εδώ και πολλά χρόνια αυτή η επιλογή ....

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Βοήθεια για την επαγγελματική αποκατάσταση
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 00:22:03 »

Αποσυνδεδεμένος barbarosa

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 155
  • Strč prst skrz krk
    • Προφίλ
Απ: Βοήθεια για την επαγγελματική αποκατάσταση
« Απάντηση #18 στις: Ιούλιος 10, 2024, 07:56:14 μμ »
Εγώ θα σε πήγαινα αλλιώς... ποιο μεταπτυχιακό γλωσσολογίας έχεις τελειώσει? Το μεταπτυχιακό της  υπολογιστικής γλωσσολογίας θεωρώ οτι  έχει δυνατότητες επαγγελματικής αποκατάστασης  εάν φυσικά θες να βγεις και στο εξωτερικό και εάν σου αρέσουν οι υπολογιστες και ο προγραμματισμος  και τα Αγγλικα. Machine learning κλπ. Αν σε ενδιαφέρει ψάξτο. Ήταν και νομίζω ακόμα είναι διατμηματικό με τους ηλεκτρολόγους μηχανικούς του ΕΜΠ. Εγώ το είχα κάνει κάπου το 2008  και  δεν το προχώρησα σε διδακτορικό τότε που μου είχε προτείνει ο καθηγητής μου γιατί είχα παντρευτεί κ  είχε τρελά ωράρια για έρευνα και μεγαλη αφοσιωση...Καλή τύχη και υπομονή σε ό,τι κάνεις!
Τό' ψαχνα αυτό της τεχνογλωσσίας. Στο πρώτο εξάμηνο οι πληροφορικάριοι έκαναν γλωσσολογία και οι γλωσσολόγοι βασικές αρχές προγραμματισμού - δεν ξέρω κατά πόσο όμως προσέλκυσε τους γλωσσολόγους. Έχει λήξει από το 2013 και δεν επανιδρύθηκε. Θα ήταν τέλειο εάν επανιδρυόταν με σύγχρονο πρόγραμμα και με χρήση της ΑΙ και του chat gpt.
Κατόπιν πιέσεων από κόσμο που το ζητάει να επανιδρυθεί, υπάρχει ελπίδα; Δεν έχω ιδέα τι παίζει με τα ιδρύματα που ξαναεμφανίζονται μεταπτυχιακά που έχουν παύσει για αρκετά χρόνια, αλλά σίγουρα κάπως βλέπουν ότι αφορούν και ποντάρουν σ' αυτό (και όχι στα τυφλά,. πρέπει α υπάρχει κάποιο ενδιαφέρον από φοιτητές ενεργούς ή αποφοίτους).
- Θεέ μου, βόηθηξέ μου…😇
- Μα σείε κι εσύ τσι πόδες σου!🤨

Αποσυνδεδεμένος barbarosa

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 155
  • Strč prst skrz krk
    • Προφίλ
Απ: Βοήθεια για την επαγγελματική αποκατάσταση
« Απάντηση #19 στις: Ιούλιος 10, 2024, 08:25:19 μμ »

Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας.

Στην παρούσα φάση δεν θα σκεφτόμουν να αλλάξω εντελώς επάγγελμα είναι η αλήθεια. Θα διάλεγα πάλι κάτι σχετικό με παιδιά και διδασκαλία γιατί είναι ένα επάγγελμα που αγαπώ και θεωρώ ότι μου ταιριάζει κιόλας. Οι θετικές επιστήμες σίγουρα έχουν καλύτερη απορρόφηση αλλά μου φαίνεται απίστευτα δύσκολο τώρα να μεταπηδήσω σε άλλη κατεύθυνση.

Ευχαριστώ πολύ για το κουράγιο και τις προτάσεις. Θα αρχίσω να ψάχνω περισσότερο τις online πλατφόρμες για να αποκτήσω και μια προϋπηρεσία στον χώρο. Και οι επιμορφώσεις που αναφέρατε ακούγονται πολύ ενδιαφέρουσες οπότε θα τις ψάξω σίγουρα παραπάνω.

Νομίζω ότι όπως είναι τα πράγματα θα καταλήξω σε ένα 2ο πτυχίο κάποια στιγμή. Το διδακτορικό το σκέφτομαι λιγότερο απ' όλα γιατί βλέπω από άτομα που έχουν επιλέξει διδακτορικό ότι απαιτεί πολύ χρόνο και αφοσίωση σε σημείο να δυσκολεύεται αρκετά κάποιος να το συνδυάσει με δουλειά. Και επειδή χρειάζομαι και τη δουλειά παράλληλα δεν μπορώ να αφιερωθώ μόνο σε αυτό.

Προπτυχιακό με κατατακτήριες σε ΠΤΔΕ που σε βάζουν στο 4ο εξάμηνο και ακολουθείς συμπυκνωμένο πρόγραμμα (ψάξε ποια τμήματα το κάνουν από τα 7 - 8 που υπάρχουν κοιτάζοντας στις σελίδες τους και στους οδηγούς σπουδών τους για να μην τραβήξει πολύ και χάσεις κι άλλο χρόνο - το ΕΚΠΑ πάντως σίγουρα σε κατατάσσει σε μεγάλο εξάμηνο).
Μεταπτυχιακά σε οικονομία ή/και διοίκηση είναι πολύ καλά και έχεις επαγγελματικές διεξόδους τόσο στον κλάδο όσο και αλλού.
Η οικονομία δεν είναι θετική, αλλά κοινωνική επιστήμη, αδερφάκι των ανθρωπιστικών. Τα μαθηματικά είναι ρεαλιστικά/ επικοινωνιακά/ κοινωνικά, όχι δομιστικά, εφόσον δεν είναι ο σκοπός τα μαθηματικά για τα μαθηματικά, αλλά για να εξυπηρετήσουν τις ανάγκες της κοινωνίας (εμπόριο) και του ατόμου (περιουσία). Χρειάζονται κάποιοι τύποι, αλλά όλα βασίζονται στις 4εις πράξεις και σε απλές εφαρμογές, χωρίς πολλαπλούς αγνώστους και όλα αυτά τα διαστροφικά με τις εξισώσεις διαφορών βαθμών, ταυτότητες, παραγοντοποιήσεις, ολοκληρώματα κ.λπ. γιατί είναι προσανατολισμένα στη λογιστική και τα δεδομένα φτάνουν και περισσεύουν για να λύσεις εξίσωση, αρκεί να τα χρησιμοποιείς σωστά.
Τα οικονομικά και η πληροφορική είναι σχολές με προγράμματα προπτυχιακά και μεταπτυχιακά μεγάλης ζήτησης λόγω των διεξόδων που δίνουν στην αποκατάσταση.
- Θεέ μου, βόηθηξέ μου…😇
- Μα σείε κι εσύ τσι πόδες σου!🤨

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32740
  • Τελευταία: Chr_asl
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1177179
  • Σύνολο θεμάτων: 19392
  • Σε σύνδεση σήμερα: 471
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 2144
  • (Αύγουστος 21, 2024, 05:10:38 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 6
Επισκέπτες: 453
Σύνολο: 459

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.055 δευτερόλεπτα. 29 ερωτήματα.