*

Αποστολέας Θέμα: Μεταθέσεις 2024  (Αναγνώστηκε 166745 φορές)

0 μέλη και 4 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Ktsl

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 28
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2024
« Απάντηση #798 στις: Ιούνιος 11, 2024, 12:07:24 μμ »
Κι εγω στην προηγούμενη μου οριστική τοποθέτηση που πάλι ήμουν σε άδεια ανατροφής έκανα ανάληψη μετά την άδεια ανατροφής ..θα θεωρείται έτσι όμως πως είμαι ο τελευταίος εκπαιδευτικός που τοποθετήθηκα στο σχολείο ή πάει με βάση τα μορία που πιάσαμε το σχολείο; Με ενδιαφέρει γιατί δε θέλω να χαρακτηριστώ υπεραριθμη!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μεταθέσεις 2024
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 04:47:59 »

Αποσυνδεδεμένος tiel

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1013
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2024
« Απάντηση #799 στις: Ιούνιος 11, 2024, 12:47:18 μμ »
Ο/η τελευταίος/α εκπαιδευτικός που αναλαμβάνει υπηρεσία, θεωρείται ο/η τελευταίος/α που τοποθετηθηκε στη σχολική μονάδα.

Αποσυνδεδεμένος trust no one

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4736
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ86 (ΠΕ19)
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2024
« Απάντηση #800 στις: Ιούνιος 11, 2024, 02:54:36 μμ »
Ο/η τελευταίος/α εκπαιδευτικός που αναλαμβάνει υπηρεσία, θεωρείται ο/η τελευταίος/α που τοποθετηθηκε στη σχολική μονάδα.

Όχι βέβαια. Από τους εκπαιδευτικούς που τοποθετούνται την ίδια σχολική χρονιά, τελευταίος θεωρείται αυτός με τα λιγότερα μόρια.

Αποσυνδεδεμένος tiel

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1013
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2024
« Απάντηση #801 στις: Ιούνιος 11, 2024, 03:14:41 μμ »
Όχι βέβαια. Από τους εκπαιδευτικούς που τοποθετούνται την ίδια σχολική χρονιά, τελευταίος θεωρείται αυτός με τα λιγότερα μόρια.
Προφανώς εάν τοποθετούνται την ίδια σχολική χρονιά, τελευταίος είναι όποιος/α έχει λιγότερα μόρια. Αλλιώς ισχύει όποιος/α ανέλαβε τελευταία υπηρεσία.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μεταθέσεις 2024
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 04:47:59 »

Αποσυνδεδεμένος vama

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 752
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2024
« Απάντηση #802 στις: Ιούνιος 11, 2024, 03:53:00 μμ »
Καλημερα συνάδελφοι !Φετος πήρα μετάθεση για το μέρος μου και τοποθετήθηκα οργανικά σε ένα σχολείο με έναν ακόμη συνάδελφο ..μέχρι τον Αύγουστο θα είμαι σε άδεια λοχείας και από Σεπτέμβρη σε ανατροφής. Ένας από τους δυο μας θα βγει υπεράριθμος (εγω ήμουν πάνω από τον συνάδελφο ατη λίστα βάσει μορίων).Μου είπαν πως θα βγει ο τελευταίος που τοποθετήθηκε ,η απορία μου είναι ποιος είναι ο τελευταίος ,ο συνάδελφος που ήταν μετά από μένα στα μορια ή εγω που θα αναλάβω υπηρεσία μετά τις άδειες του χρόνου;;;(ή θα αναλάβω κ εγω 21/6 παρόλο που θα είμαι σε άδεια λοχείας;)
Στις 21/06 δεν μπορείς να αναλάβεις υπηρεσία καθώς είσαι σε άδεια. Απλά θα ενημερώσεις το σχολείο.
Όταν λες άδεια μέχρι τον Αύγουστο , εννοείς 31 Αυγούστου ; Και 1η Σεπτεμβρίου θα πάρεις την ανατροφής; Τότε θα αναλάβεις του χρόνου όπως λες.
Καταλαβαίνω ότι είσαι πρωτοβάθμια και δεν είμαι σίγουρη τι ισχύει. Πάντως στη Δευτεροβάθμια , αν η άδεια λήξει μέσα στο καλοκαίρι,την πρώτη Πέμπτη μετά τη λήξη της άδειας λοχείας πρέπει να αναλάβεις υπηρεσία στο σχολείο που τοποθετήθηκες. Στην Πρωτοβάθμια μήπως πρέπει αναλάβεις στη Διεύθυνση; Έχω αυτή την εντύπωση αλλά όπως είπα δεν είμαι σίγουρη.

Αποσυνδεδεμένος Ktsl

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 28
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2024
« Απάντηση #803 στις: Ιούνιος 11, 2024, 04:55:26 μμ »
Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις !Ναι είμαι πρωτοβάθμιας !η άδεια λοχείας μου λήγει 3-8!!Απλα έχω το άγχος να μην κριθώ υπεραριθμη καθώς θέλω το συγκεκριμένο σχολείο..κάθε χρόνο θα κρίνεται κάποιος υπεράριθμος στο εν λόγω σχολείο μέχρι να προκύψει άλλο οργανικό κενό…οποτε αν φέτος είμαι σε άδεια ,του χρόνου θα θεωρούμαι εγω ως η τελευταία που τοποθετήθηκε;παρόλο που εχω περισσότερα μορια από τη συνάδελφο που τοποθετήθηκε μαζί με μένα στο ίδιο σχολείο;έχω μπερδευτεί λίγο !

Αποσυνδεδεμένος vama

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 752
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2024
« Απάντηση #804 στις: Ιούνιος 11, 2024, 05:02:12 μμ »
Σκεφτόμουν ότι αν πρέπει να αναλάβεις υπηρεσία στις 04/08,μήπως θεωρείται ότι έχετε αναλάβει την ίδια σχολική χρονιά και επομένως λόγω μορίων προηγείσαι. Πρέπει να ρωτήσεις την Διεύθυνση Πρωτοβάθμιας.

Αποσυνδεδεμένος trust no one

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4736
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ86 (ΠΕ19)
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2024
« Απάντηση #805 στις: Ιούνιος 11, 2024, 05:28:55 μμ »
Προφανώς εάν τοποθετούνται την ίδια σχολική χρονιά, τελευταίος είναι όποιος/α έχει λιγότερα μόρια. Αλλιώς ισχύει όποιος/α ανέλαβε τελευταία υπηρεσία.
Η οριστική τοποθέτηση δεν έχει σχέση με την ανάληψη υπηρεσίας. Ούτε το ότι είναι κάποιος σε άδεια σημαίνει ότι δεν κάνει ανάληψη υπηρεσίας. Σημαίνει ότι δε θα πάει να υπηρετήσει. Η οριστική τοποθέτηση είναι που μετράει, όχι η ανάληψη υπηρεσίας.

Αποσυνδεδεμένος vama

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 752
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2024
« Απάντηση #806 στις: Ιούνιος 11, 2024, 05:52:24 μμ »
Trust, κι εγώ αυτό νομίζω ότι σημασία έχει η πράξη του ΠΥΣΔΕ και όχι η ανάληψη υπηρεσίας αλλά δεν με έχει απασχολήσει προσωπικά και δεν το έχω ψάξει. Και επειδή εδώ διαβάζω κάποια άλλα πράγματα είπα ότι μπορεί να κάνω και λάθος.

Αποσυνδεδεμένος vama

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 752
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2024
« Απάντηση #807 στις: Ιούνιος 11, 2024, 06:02:42 μμ »
Πάντως όπως και να έχει ktsl, θα σου έλεγα να μην αγχώνεσαι για πράγματα που δεν μπορείς να κάνεις τίποτα για να αλλάξεις. Δεν έχει νόημα. Πάρε τις άδειες σου ,φρόντισε το μωρό σου και όταν με το καλό επιστρέψεις βλέπεις. Μπορεί κάποια πράγματα να έχουν αλλάξει μέχρι τότε. Άλλωστε το ότι είσαι οργανικά υπεράριθμος δεν σημαίνει και ότι θα φύγεις από το σχολείο.
Δεν έχουμε και άλλες πληροφορίες για το σχολείο. Αν έχει λειτουργικά κενά, δεν έγινε και κάτι αν χαρακτηριστείς οργανικά υπεράριθμος-η. Θα παραμείνεις  στο σχολείο.Ή κάποιος άλλος μπορεί να έχει φύγει….

Αποσυνδεδεμένος Ktsl

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 28
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2024
« Απάντηση #808 στις: Ιούνιος 11, 2024, 06:52:02 μμ »
Έχετε δίκαιο, προέχει το μωράκι μου αυτή τη στιγμή και όταν γυρίσουμε βλέπουμε!Απλα δεν ήξερα πώς πάει το πράγμα με τους υπεράριθμους αλλα έχει λογική και η σημασια της πράξης του πυσπε !!αλλιως χάνει το νόημα της καο η οριστική τοποθέτηση!Μηπως επειδή ανήκω σε ειδική κατηγορία δεν πρέπει να με απασχολεί η υπεράριθμοα ή δεν έχει σχέση ;

Αποσυνδεδεμένος vama

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 752
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2024
« Απάντηση #809 στις: Ιούνιος 11, 2024, 09:24:28 μμ »
Ε, άμα ανήκεις σε ειδική κατηγορία τι το συζητάμε; Εννοείται ότι έχει σχέση. Όπως σωστά λες, δεν χρειάζεται  να σε απασχολεί η υπεραριθμία.

Αποσυνδεδεμένος trust no one

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4736
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ86 (ΠΕ19)
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2024
« Απάντηση #810 στις: Ιούνιος 11, 2024, 10:43:15 μμ »
Έχετε δίκαιο, προέχει το μωράκι μου αυτή τη στιγμή και όταν γυρίσουμε βλέπουμε!Απλα δεν ήξερα πώς πάει το πράγμα με τους υπεράριθμους αλλα έχει λογική και η σημασια της πράξης του πυσπε !!αλλιως χάνει το νόημα της καο η οριστική τοποθέτηση!Μηπως επειδή ανήκω σε ειδική κατηγορία δεν πρέπει να με απασχολεί η υπεράριθμοα ή δεν έχει σχέση ;

Οι ειδικές κατηγορίες δε μπορούν να κριθούν υπεράριθμες.

Αποσυνδεδεμένος Ktsl

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 28
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2024
« Απάντηση #811 στις: Ιούνιος 12, 2024, 12:22:59 μμ »
Μάλιστα !!!Σας ευχαριστώ παρά πολύ !!!!Παντως από τη διεύθυνση που μίλησα σήμερα μου είπαν πως μετρα η πράξη του πυσπε με την οποία ήρθαμε φέτος κ οι δυο εκπαιδευτικοί στο ίδιο σχολείο οργανικά και όχι η ημερομηνία που θα παρουσιαστούμε ,συνεπώς τα μορια της φετινής τοποθέτησης κρίνουν ποιος θα βγει υπεράριθμος και του χρόνου αν δεν προκύψει κάποια αλλαγή στα οργανικά κενά του σχολείου ..

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1169202
  • Σύνολο θεμάτων: 19295
  • Σε σύνδεση σήμερα: 549
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 0
Επισκέπτες: 453
Σύνολο: 453

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.093 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.