*

Αποστολέας Θέμα: Όμιλοι  (Αναγνώστηκε 7916 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος weissheit

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 68
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Όμιλοι
« στις: Οκτώβριος 08, 2023, 12:47:51 μμ »
Χαίρετε, δεν ξέρω αν έχω ανοίξει το θέμα στο σωστό μέρος του φόρουμ. Ποια η γνώμη σας για τους ομίλους; Είμαι αναπληρώτρια και όπως το βλέπω απέξω μου φαίνεται σαν εθελοντισμός με αμφίβολα ανταλλάγματα. Από την άλλη ενδεχομένως να είναι ευχάριστο για τους μαθητές να εκφράζονται σε ομάδες που τους αρέσουν και να δραστηριοποιούνται κάπως παραπάνω.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Όμιλοι
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 18:24:08 »

Συνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4130
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Όμιλοι
« Απάντηση #1 στις: Οκτώβριος 08, 2023, 01:41:15 μμ »
Το ότι δεν χρησιμοποιείται για μείωση ωραρίου, όπως ήταν παλιά τα προγράμματα, είναι πρόβλημα.

Από την άλλη, εγω φέτος κάνω όμιλο. Είμαι σε Γυμνάσιο, το επίπεδο (όχι το καθαρα γνωστικό, εννοώ το ευρύτερο πολιτισμικό) πέφτει συνεχώς, τα παιδιά που διαβάζουν βιβλία είναι δακτυλοδεικτουμενα και νιώθουν πολύ μόνα μέσα στην υποκουλτούρα των υπολοίπων, στην τάξη συχνά έχει φασαρία, κάποια στιγμή το σχολείο πρέπει να προσφέρει κάτι και στα παιδιά που έχουν επίπεδο, αντί να επιβραβεύει απλα την παπαγαλία κ τη βαθμοθηρία . Επισης έτσι θα δώσω βήμα και σε παιδιά πιο αδύναμα ή και περιθωριοποιημένα, που δεν είναι καλοί μαθητες αλλά κάνουν μια προσπάθεια, να νιώσουν ότι έχουν δική τους αξία, ππυ δεν αναγνωρίζεται στο υπάρχον συστημα. Και ομολογώ ότι το κάνω και για μένα, θέλω να ασχοληθώ με κάτι πιο δημιουργικο και πιο challenging. Αυτό που μου αρέσει στους ομίλους σε σχέση με τα προγράμματα δραστηριοτήτων είναι η ελευθερια, ότι δεν σε ελέγχει και δεν σε καπελώνει ούτε σε χρησιμοποιεί για την προβολή του ο υπεύθυνος.  Στο σχολείο μου φέτος έχουμε πολλούς ομίλους γις πρώτη φορά. Η φιλαναγνωσία δεν είχε κοσμοσυρροή αλλά οι άλλοι είχαν πολύ μεγάλη ζήτηση.

Αποσυνδεδεμένος weissheit

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 68
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Όμιλοι
« Απάντηση #2 στις: Οκτώβριος 08, 2023, 03:46:15 μμ »
Πολύ ευχάριστο το ότι υπάρχει ενδιαφέρον από τους μαθητές. Φαντάζομαι ότι στη διάρκεια της χρονιάς, μπορεί να μειωθεί η όρεξη, γιατί τα παιδιά θα κουράζονται να μένουν παραπάνω ώρες στο σχολείο;!

Συνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4130
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Όμιλοι
« Απάντηση #3 στις: Οκτώβριος 08, 2023, 05:05:30 μμ »
Έχουν κάποιες δεσμεύσεις και απουσίες.
Παίρνουν και μια βεβαίωση, οπότε δεν μπορείς  να μη ζητάς συνεπεια.

Αυτό που δεν μ αρεεει στους ομίλους όπως παρουσιάστηκαν, είναι ότι πρώτον δεν απλοποιησαν απλωσ τη διαδικασια των προγραμμάτων, που προϋπηρχαν,  και δευτερον ότι διαφημίστηκαν σαν κάποιου είδους κλειστό κλαμπ άριστων μαθητών που κάνουν κάτι για να ξεχωρίζουν από την πλεμπα, κλείνοντας το μάτι στους κομπλεξικους γονείς που έχουν τη μανία να νιώθουν ότι το παιδί τους είναι διαφορετικό από τα άλλα.

Εμείς στο σχολείο αντιθέτως δώσαμε πολύ τόνο συμπερίληψης. Ενισχύσαμε τις αιτήσεις μαθητών με γνωματεύσεις ή άλλες δυσκολίες, συχνά τους καλέσαμε οι ίδιοι με κριτήριο τα ενδιαφέροντά τους.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Όμιλοι
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 18:24:08 »

Αποσυνδεδεμένος erietta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3370
    • Προφίλ
Απ: Όμιλοι
« Απάντηση #4 στις: Οκτώβριος 08, 2023, 11:59:29 μμ »
Στα πρότυπα και πειραματικά οι όμιλοι είναι ας το πούμε υποχρεωτικοί για τους εκπαιδευτικούς. Έχω ακούσει συνάδερφο να λέει ότι αφού παίρνουν όλοι είναι υποχρεωτικό να πάρει κι αυτος. Οπότε είναι μάλλον ας πουμε όμιλοι αριστείας. Οι καλύτεροι στη ρητορική, οι καλύτεροι στη ρομποτική, οι καλύτεροι στα μαθηματικά κ.ο.κ. Εθελοντισμός δεν θεωρείται ούτε κατά διάνοια. Προσωπικα δεν έχω τον χρόνο για όμιλο. Στο σχολείο που είμαι μονο μια συνάδερφος προσφέρθηκε προς το παρόν.

Συνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4130
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Όμιλοι
« Απάντηση #5 στις: Οκτώβριος 09, 2023, 08:06:47 πμ »
Εμείς έχουμε πολλούς φέτος, αλλά θεωρώ ότι είναι και μια δυναμική λόγω αλλαγής διεύθυνσης. Σίγουρα δεν θα έχουμε τα ίδια άτομα αντοχές να το κάνουμε αυτό για χρόνια συνεχόμενα. Και σίγουρα κανείς δεν το είδε σαν κάτι σχετικό μ την αριστεία. Σαν εμπλουτισμό του σχολείου, σαν ευκαιρία να προσφέρουμε κάτι πιο βιωματικό και δημιουργικο, κι εγω προσωπικά που είμαι η κουλτουριάρα της παρέας, δαν μια ευκαιρία να ικανοποιηθούν κΑι όσα παιδιά έχουν πνευματικές ανησυχίες, γιατί με έχει κουράσει η πρωτοκαθεδρία του αθλητισμού όποτε είναι να κάνουμε μια δραστηριότητα.

Αποσυνδεδεμένος topsy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1692
    • Προφίλ
Απ: Όμιλοι
« Απάντηση #6 στις: Οκτώβριος 09, 2023, 11:58:16 πμ »
Στα πρότυπα και πειραματικά οι όμιλοι είναι ας το πούμε υποχρεωτικοί για τους εκπαιδευτικούς. Έχω ακούσει συνάδερφο να λέει ότι αφού παίρνουν όλοι είναι υποχρεωτικό να πάρει κι αυτος. Οπότε είναι μάλλον ας πουμε όμιλοι αριστείας. Οι καλύτεροι στη ρητορική, οι καλύτεροι στη ρομποτική, οι καλύτεροι στα μαθηματικά κ.ο.κ. Εθελοντισμός δεν θεωρείται ούτε κατά διάνοια. Προσωπικα δεν έχω τον χρόνο για όμιλο. Στο σχολείο που είμαι μονο μια συνάδερφος προσφέρθηκε προς το παρόν.
Δεν είναι όμιλοι αριστείας. Τους δηλώνει όποιο παιδί θέλει και το κοινό τους είναι μεικτό, διαφόρων επιπέδων και διαφόρων τάξεων. Επίσης υπάρχουν όμιλοι χωρίς αιτήσεις παιδιών που τελικά δεν γίνονται και άλλοι όπως το MUN που γίνεται χαμός ποιος θα πρωτοπάει και υπάρχουν κριτήρια. Στο πειραματικό που παει το παιδί μου οι όμιλοι γίνονται για συμπλήρωση ωραρίου, όσοι συνάδελφοι έχουν πλήρες ωράριο δεν κάνουν ομιλο. Και παρεμπιπτόντως υπήρχε κάποιες χρονιές και όμιλος εθελοντισμου
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 09, 2023, 12:01:21 μμ από topsy »

Αποσυνδεδεμένος erietta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3370
    • Προφίλ
Απ: Όμιλοι
« Απάντηση #7 στις: Οκτώβριος 09, 2023, 12:43:49 μμ »
Δεν είναι όμιλοι αριστείας κυριολεκτικά. Αλλά έχω διαπιστωσει ότι εφόσον δίνεται στον εκπαιδευτικό η δυνατότητα να επιλέξει άτομα για όμιλο π.χ ρητορικής θα πάρει τους καλύτερους αν έχει το περιθώριο η θα προσπαθήσει να πείσει τον άριστο μαθητή να συμμετάσχει για να διακριθεί σε διαγωνισμό. Ανάλογα στο θέατρο θα επιλέξει αυτούς που έχουν έφεση. Το ίδιο και στα μαθηματικά. Ας μην ξεχνάμε ότι οι συνάδερφοι στα πρότυπα και πειραματικά θα αξιολογηθούν και για τους ομίλους που θα κάνουν.

Αποσυνδεδεμένος weissheit

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 68
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Όμιλοι
« Απάντηση #8 στις: Οκτώβριος 09, 2023, 02:50:27 μμ »
Ψάχνοντας λίγο στο διαδίκτυο, βρήκα κάποιες ωραίες ιδέες για ομίλους, αλλά δεν ξέρω κατά πόσο μπορούν να υλοποιηθούν σωστά μέσα σε ένα δίωρο (παραπάνω θα κούραζε έτσι κι αλλιώς τα παιδιά) ή χωρίς την ύπαρξη ανάλογου εξοπλισμού (για παράδειγμα, έχω στο μυαλό μου όμιλο κινηματογράφου, θεάτρου, ραδιοφωνίας κλπ).

Αποσυνδεδεμένος lzdg

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 648
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 1010110
    • Προφίλ
Απ: Όμιλοι
« Απάντηση #9 στις: Οκτώβριος 09, 2023, 03:19:53 μμ »
Στα πρότυπα και πειραματικά οι όμιλοι είναι ας το πούμε υποχρεωτικοί για τους εκπαιδευτικούς. Έχω ακούσει συνάδερφο να λέει ότι αφού παίρνουν όλοι είναι υποχρεωτικό να πάρει κι αυτος. Οπότε είναι μάλλον ας πουμε όμιλοι αριστείας. Οι καλύτεροι στη ρητορική, οι καλύτεροι στη ρομποτική, οι καλύτεροι στα μαθηματικά κ.ο.κ. Εθελοντισμός δεν θεωρείται ούτε κατά διάνοια. Προσωπικα δεν έχω τον χρόνο για όμιλο. Στο σχολείο που είμαι μονο μια συνάδερφος προσφέρθηκε προς το παρόν.

Η αριστεία και η βιτρίνα μας έχουν φάει τα τελευταία χρόνια

Αποσυνδεδεμένος casperini

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 445
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Όμιλοι
« Απάντηση #10 στις: Οκτώβριος 09, 2023, 03:38:32 μμ »
Ψάχνοντας λίγο στο διαδίκτυο, βρήκα κάποιες ωραίες ιδέες για ομίλους, αλλά δεν ξέρω κατά πόσο μπορούν να υλοποιηθούν σωστά μέσα σε ένα δίωρο (παραπάνω θα κούραζε έτσι κι αλλιώς τα παιδιά) ή χωρίς την ύπαρξη ανάλογου εξοπλισμού (για παράδειγμα, έχω στο μυαλό μου όμιλο κινηματογράφου, θεάτρου, ραδιοφωνίας κλπ).

για ραδιόφωνο μπορείς να κάνεις ομιλο ακολουθώντας τις οδηγίες του european school radio, χρειάζεται μονο εναε υπολογιστής και το αντιστοιχο πρόγραμμα, δεν θελει ειδικο εξοπλισμό

Αποσυνδεδεμένος erietta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3370
    • Προφίλ
Απ: Όμιλοι
« Απάντηση #11 στις: Οκτώβριος 09, 2023, 04:59:25 μμ »
Το european school radio φαίνεται ωραίο. Γίνεται όμως στον χώρο του σχολείου; Η θέλει εργαστήριο πληροφορικής;

Αποσυνδεδεμένος casperini

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 445
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Όμιλοι
« Απάντηση #12 στις: Οκτώβριος 09, 2023, 07:21:31 μμ »
οταν το εκανα εγω, ειχα εγκαταστησει το πρόγραμμα στο λαπτοπ κι έφερνα το λαπτοπ στο σχολειο. Την ηχογραφηση την κάναμε σε οποιαδήποτε αιθουσα.
Αν θες να χρησιμοποιήσεις την αίθουσα πληροφορικής βεβαιώσου οτι εχεις μικρόφωνο που δουλεύει.

Το πρόγραμμα ειναι πολυ ευχρηστο, και για την ηχογραφηση και για το μονταζ μετα.

Αποσυνδεδεμένος blueswire

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 849
  • Φύλο: Άντρας
  • carpe diem
    • Προφίλ
Απ: Όμιλοι
« Απάντηση #13 στις: Οκτώβριος 09, 2023, 09:26:01 μμ »
Θα ήθελα να ρωτήσω, από την στιγμή που οι ώρες των ομίλων δεν αναγνωρίζονται στο υποχρεωτικό ωράριο των εκπαιδευτικών και για τα παιδιά σημαίνουν άλλες δύο ώρες επιπλέον στο σχολείο, ποιό κίνητρο έχει ο εκπαιδευτικός  να το οργανώσει και αντίστοιχα το παιδί να το παρακολουθήσει??? όποιοι ενδιαφέρονται μπορούν να δηλώσουν τα προγράμματα πολιτιστικά, αγωγής υγείας κ.λ.π. που ακόμη συνεχίζουν να υπάρχουν. Ούτε οι ώρες αυτών βέβαια υπολογίζονται στο ωράριο...

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159802
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 554
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 12
Επισκέπτες: 418
Σύνολο: 430

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.082 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.