*

Αποστολέας Θέμα: Μεταπτυχιακό πληροφορικής????  (Αναγνώστηκε 1445 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος nick500

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 24
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Μεταπτυχιακό πληροφορικής????
« στις: Νοέμβριος 29, 2023, 09:58:26 μμ »
Λοιπόν είμαι φοιτητής παιδαγωγικού δημοτικής και θα ήθελα να ρωτήσω υπάρχει καποιος τρόπος να συνδιάσω το μεταπτυχιακό μου με την πληροφορική που παίζει πολυ στις μέρες μας. Επίσης θα ήθελα να ρωτήσω αν ξέρει κάποιος τι είναι το HR γιατί είδα σε ένα άρθρο πανελληνίων που βρήκα  ( η αδερφή μου δίνει και θέλει και εκείνη παιδαγωγικό δημοτικής) ότι όσο τελειώνουν το δημοτικής μπορουν να κάνουν μεταπτυχιακό σε αυτό και όταν το έψαξα δεν κατάλαβα ουτε την σύνδεση ούτε ακριβώς τι είναι.  Ευχαριστώ πολυ εκ των προτέρων όποιον απαντήσει :-* :-* :-* :-* .
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 29, 2023, 10:00:19 μμ από nick500 »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μεταπτυχιακό πληροφορικής????
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 19:30:21 »

Αποσυνδεδεμένος harac

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2522
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό πληροφορικής????
« Απάντηση #1 στις: Νοέμβριος 29, 2023, 11:20:44 μμ »

nick500,
ρίξε μια ματιά στο "Επιστήμες της Αγωγής-Εκπαίδευση με χρήση νέων τεχνολογιών" του Πανεπιστημίου Αιγαίου.

Αποσυνδεδεμένος nick500

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 24
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό πληροφορικής????
« Απάντηση #2 στις: Νοέμβριος 30, 2023, 05:28:13 μμ »
nick500,
ρίξε μια ματιά στο "Επιστήμες της Αγωγής-Εκπαίδευση με χρήση νέων τεχνολογιών" του Πανεπιστημίου Αιγαίου.

To είδα αλλα απο ότι κατάλαβα δεν σου δίνει κάποια παραπάνω επαγγελματικά δικαιώματα. Δηλαδη και πάλι δάσκαλος βγαίνεις. Εγώ εννοώ αν υπάρχει κάποιο μεταπτυχιακό πληροφορικής όπως κάνουν για παράδειγμα πολλά άτομα που τελειώνουν μαθηματικό ή φυσικό ( κυρίως γιατι υπάρχουν και σε πολλές άλλες σχολές ) που τους δίνει το κάτι παραπάνω δηλαδή μπορουν να δουλέψουν σαν μαθηματικοί ή αν θελουν μπορούν να ασχοληθούν με την πληροφορική σε εταιρίες π.χ. Κάτι παρόμοιο για εμάς υπάρχει? Έχω ακούσει ότι ακομή και στην φιλολογία υπάρχει π.χ υπολογιστική γλωσσολογία για αυτό ρωτάω μήπως υπάρχει ας πούμε κατι τέτοιο και για εμάς.
Παρακαλώ πολύ όποιος ξέρει ας απαντήσει.

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10809
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό πληροφορικής????
« Απάντηση #3 στις: Νοέμβριος 30, 2023, 06:01:17 μμ »
Μεταπτυχιακό HR σημαίνει Human Resource Management, δηλαδή ΠΜΣ στη Διοίκηση Ανθρώπινων Πόρων ή στη Διοίκηση Ανθρώπινου Δυναμικού. Όμως, στο δημόσιο ό,τι μεταπτυχιακό και να αποκτήσεις, προσλαμβάνεσαι με το βασικό σου πτυχίο. Μόνο στον ιδιωτικό τομέα μπορεί το μεταπτυχιακό σου να σου δώσει δυνατότητα να ασχοληθείς με διαφορετικό επάγγελμα από αυτό που σπούδασες!

Ένα ενδιαφέρον μεταπτυχιακό έχει το ΔΙΠΑΕ, που είναι όλο εξ αποστάσεως. Μπορείς να το δεις εδώ: https://digital-skills.the.ihu.gr/
Ουσιαστικά δίνει ταυτόχρονα παιδαγωγική επάρκεια και πιστοποιεί τις γνώσεις χειρισμού υπολογιστή. Μπορείς να διαλέξεις την κατεύθυνση  Ειδίκευση στην πρώιμη παιδική ηλικία ή την κατεύθυνση Ειδίκευση στην εκπαίδευση και δια βίου μάθηση. Είναι συνολικά 3 εξάμηνα και διαλέγεις αν θα εκπονήσεις διπλωματική εργασία στο 3ο εξάμηνο ή θα επιλέξεις 3 μαθήματα από τον πίνακα Β.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μεταπτυχιακό πληροφορικής????
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 19:30:21 »

Αποσυνδεδεμένος nick500

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 24
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό πληροφορικής????
« Απάντηση #4 στις: Νοέμβριος 30, 2023, 10:26:21 μμ »
Μεταπτυχιακό HR σημαίνει Human Resource Management, δηλαδή ΠΜΣ στη Διοίκηση Ανθρώπινων Πόρων ή στη Διοίκηση Ανθρώπινου Δυναμικού. Όμως, στο δημόσιο ό,τι μεταπτυχιακό και να αποκτήσεις, προσλαμβάνεσαι με το βασικό σου πτυχίο. Μόνο στον ιδιωτικό τομέα μπορεί το μεταπτυχιακό σου να σου δώσει δυνατότητα να ασχοληθείς με διαφορετικό επάγγελμα από αυτό που σπούδασες!

Ένα ενδιαφέρον μεταπτυχιακό έχει το ΔΙΠΑΕ, που είναι όλο εξ αποστάσεως. Μπορείς να το δεις εδώ: https://digital-skills.the.ihu.gr/
Ουσιαστικά δίνει ταυτόχρονα παιδαγωγική επάρκεια και πιστοποιεί τις γνώσεις χειρισμού υπολογιστή. Μπορείς να διαλέξεις την κατεύθυνση  Ειδίκευση στην πρώιμη παιδική ηλικία ή την κατεύθυνση Ειδίκευση στην εκπαίδευση και δια βίου μάθηση. Είναι συνολικά 3 εξάμηνα και διαλέγεις αν θα εκπονήσεις διπλωματική εργασία στο 3ο εξάμηνο ή θα επιλέξεις 3 μαθήματα από τον πίνακα Β.

Σε ευχαριστώ πολύ φίλε μου για την πληροφορία. Όντως φαίνεται αρκετά ενδιαφέρον.Αλλα δεν κατάλαβα ακριβώς αν δίνει επιππλέον επαγγελματικά δικαιώματα και κατευθύνσεις για εργασία. Εγώ κάτι τέτοιο ψάχνω. Όποιος αλλος ξερει κάτι ας γράψει.

Αποσυνδεδεμένος mfroec

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 24
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό πληροφορικής????
« Απάντηση #5 στις: Νοέμβριος 30, 2023, 10:34:07 μμ »
Καλησπέρα,

Υπάρχει το μεταπτυχιακό στις «Τεχνολογίες Πληροφορικής και Επικοινωνιών» του ΕΚΠΑ, αν θέλεις κοίταξε το νομίζω είναι κοντά σε αυτό που αναζητάς.

 https://www.di.uoa.gr/ict

Αποσυνδεδεμένος Lino

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 58
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό πληροφορικής????
« Απάντηση #6 στις: Δεκέμβριος 01, 2023, 06:42:54 μμ »
To είδα αλλα απο ότι κατάλαβα δεν σου δίνει κάποια παραπάνω επαγγελματικά δικαιώματα. Δηλαδη και πάλι δάσκαλος βγαίνεις. Εγώ εννοώ αν υπάρχει κάποιο μεταπτυχιακό πληροφορικής όπως κάνουν για παράδειγμα πολλά άτομα που τελειώνουν μαθηματικό ή φυσικό ( κυρίως γιατι υπάρχουν και σε πολλές άλλες σχολές ) που τους δίνει το κάτι παραπάνω δηλαδή μπορουν να δουλέψουν σαν μαθηματικοί ή αν θελουν μπορούν να ασχοληθούν με την πληροφορική σε εταιρίες π.χ. Κάτι παρόμοιο για εμάς υπάρχει?

Ο ιδιωτικός τομέας δεν νοιάζεται για τα χαρτιά, μπορείς να βγάζεις τη δουλειά; Τους κάνεις.

Για το δημόσιο, δεν υπάρχει μεταπτυχιακό που από δάσκαλο θα σε κάνει πληροφορικό, ως προς τα επαγγελματικά δικαιώματα.

Αποσυνδεδεμένος nick500

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 24
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό πληροφορικής????
« Απάντηση #7 στις: Δεκέμβριος 01, 2023, 07:02:24 μμ »
Καλησπέρα,

Υπάρχει το μεταπτυχιακό στις «Τεχνολογίες Πληροφορικής και Επικοινωνιών» του ΕΚΠΑ, αν θέλεις κοίταξε το νομίζω είναι κοντά σε αυτό που αναζητάς.

 https://www.di.uoa.gr/ict

Ωραίος!!!! Φαίνεσαι γνώστης φιλε μου. Έψαξα στο σαιτ είδα και τα μαθήματα αλλα αυτό που δεν ειδα να γράφει  είναι τι επαγγελματικά δικαιώματα αποκτάς απο αυτό το μεταπτυχιακό. Σε ευχαριστώ πολύ πάντως. Πιο to the point δεν μπορούσες να είσαι με βάση την περιγραφή που έκανα.

Αποσυνδεδεμένος nick500

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 24
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό πληροφορικής????
« Απάντηση #8 στις: Δεκέμβριος 01, 2023, 07:16:51 μμ »
Ο ιδιωτικός τομέας δεν νοιάζεται για τα χαρτιά, μπορείς να βγάζεις τη δουλειά; Τους κάνεις.

Για το δημόσιο, δεν υπάρχει μεταπτυχιακό που από δάσκαλο θα σε κάνει πληροφορικό, ως προς τα επαγγελματικά δικαιώματα.

Τα έχω ακουστά αυτά γενικώς φίλε μου και σε ευχαριστώ πολύ για την επιβέβαίωση. Πράγματι άλλο πράγμα ο ιδιωτικός τομέας . Κάπως άδικο βέβαια να υπάρχουν άτομα που βγάζουν τετραετής η πενταετής σχολές και μοιράζονται την θέση τους με άτομα που κάνουν διετή μεταπτυχιακά στην πληροφορική  αλλά έτσι είναι ο κόσμος. Κάποτε είχα γνωρίσε ένα παιδί το οποίο είχε παρατήσει τη σχολή μετά το πρώτο έτος και παρόλα αυτά δούλευε στον ιδιωτικό τομέα πράγμα που επιβεβαιώνει απόλυτα αυτό που έγραψες.
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 01, 2023, 07:18:34 μμ από nick500 »

Αποσυνδεδεμένος Empire

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 121
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό πληροφορικής????
« Απάντηση #9 στις: Δεκέμβριος 02, 2023, 11:25:59 πμ »
Επαγγελματικά δικαιώματα ΔΕΝ υφίστανται διότι είναι μεταπτυχιακό και ΟΧΙ βασικός τίτλος σπουδών.Δεν μπορεί κοινώς ένα οποιοδήποτε μεταπτυχιακό να αντικαταστήσει έναν βασικό τίτλο σπουδών(προπτυχιακό) σε κανέναν κλάδο. Στον ιδιωτικό τομέα η αγορά είναι "ελεύθερη" και εκεί μετρούν κυρίως οι γνώσεις και η εμβάθυνση στο αντικείμενο(χωρίς βέβαια να ακυρώνουμε τους όποιους τίλους σπουδών κατέχει ο καθένας). Οπότε μεταπτυχιακό σε διαφορετικό κλάδο απο τον βασικό τίτλο σπουδών δεν προσφέρει επαγγελματικά δικαιώματα. Η πληροφορική ειδικά είναι πολύ μοναχικό μονοπάτι στην αγορά εργασίας(ιδιωτικός τομέας).

Αποσυνδεδεμένος nick500

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 24
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό πληροφορικής????
« Απάντηση #10 στις: Δεκέμβριος 03, 2023, 12:51:19 μμ »
Η πληροφορική ειδικά είναι πολύ μοναχικό μονοπάτι στην αγορά εργασίας(ιδιωτικός τομέας).

Τι εννοείς?

Αποσυνδεδεμένος Empire

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 121
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό πληροφορικής????
« Απάντηση #11 στις: Δεκέμβριος 03, 2023, 01:12:19 μμ »
Απλά, στην αγορά εργασίας χρειάζεται εξειδίκευση και σε ατομικό επίπεδο συνεχής ενημέρωση-εμβάθυνση στο αντικείμενο με το οποίο απασχολείσαι λόγω ραγδαίων εξελίξεων στον κλάδο.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159832
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 425
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 13
Επισκέπτες: 376
Σύνολο: 389

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.107 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.