*

Αποστολέας Θέμα: Άδειες αναπληρωτών εκπαιδευτικών  (Αναγνώστηκε 233212 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος so good

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 161
  • Ακούω+ξεχνώ,βλέπω+θυμάμαι, Κάνω+καταλαβαίνω...
    • Προφίλ
Απ: Άδειες αναπληρωτών εκπαιδευτικών
« Απάντηση #168 στις: Φεβρουάριος 06, 2011, 07:15:00 μμ »
Ξερει κάποιος να μου απαντησει αυτη τη βδομαδα που εχουν απεργια οι γιατροι του Ικα και οι νοσοκομειακοι γιατροι τι κανουμε στη περιπτωση που ειμαστε αρρωστοι??Πως παιρνουμε αναρρωτική εμεις οι αναπληρωτες???
Yesterday is history, Tomorrow is a mystery, Today is a gift, that' s why it is called present!!!

Πριν απ’ τα μάτια μου ήσουν φως
Πριν απ’ τον Έρωτα έρωτας
Κι όταν σε πήρε το φιλί
Γυναίκα...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Άδειες αναπληρωτών εκπαιδευτικών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 11:08:37 »

Αποσυνδεδεμένος rozy4

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3907
  • Η ζωή είναι ωραία φιλαράκο
    • Προφίλ
Απ: Άδειες αναπληρωτών εκπαιδευτικών
« Απάντηση #169 στις: Φεβρουάριος 06, 2011, 09:36:15 μμ »
στο ικα λογικά θα πρέπει να υπάρχει προσωπικό ασφαλείας. Τουλάχιστον την προηγούμενη Πέμπτη που απεργούσαν πάλι βρήκα παθολόγο στο ΙΚΑ της περιοχής μου και μου έγραψε άδεια.

Αποσυνδεδεμένος gogona

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 478
    • Προφίλ
Απ: Άδειες αναπληρωτών εκπαιδευτικών
« Απάντηση #170 στις: Φεβρουάριος 07, 2011, 12:49:03 πμ »
ευχαριστώ για τις διευκρινίσεις περι αδειών γιατί είναι λίγο θολά...ας ελπίσουμε οτι δεν θα αρρωστήσουμε και δεν θα χρειαστούμε καμία άδεια...

Αποσυνδεδεμένος so good

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 161
  • Ακούω+ξεχνώ,βλέπω+θυμάμαι, Κάνω+καταλαβαίνω...
    • Προφίλ
Απ: Άδειες αναπληρωτών εκπαιδευτικών
« Απάντηση #171 στις: Φεβρουάριος 07, 2011, 12:12:35 μμ »
στο ικα λογικά θα πρέπει να υπάρχει προσωπικό ασφαλείας. Τουλάχιστον την προηγούμενη Πέμπτη που απεργούσαν πάλι βρήκα παθολόγο στο ΙΚΑ της περιοχής μου και μου έγραψε άδεια.

Σε ποια περιοχη ειναι το ικα που πηγες που ειχε παθολογο?
Yesterday is history, Tomorrow is a mystery, Today is a gift, that' s why it is called present!!!

Πριν απ’ τα μάτια μου ήσουν φως
Πριν απ’ τον Έρωτα έρωτας
Κι όταν σε πήρε το φιλί
Γυναίκα...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Άδειες αναπληρωτών εκπαιδευτικών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 11:08:37 »

Αποσυνδεδεμένος kimolia

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 55
    • Προφίλ
Απ: Άδειες αναπληρωτών εκπαιδευτικών
« Απάντηση #172 στις: Φεβρουάριος 07, 2011, 03:17:38 μμ »
ευχαριστώ για τις διευκρινίσεις περι αδειών γιατί είναι λίγο θολά...ας ελπίσουμε οτι δεν θα αρρωστήσουμε και δεν θα χρειαστούμε καμία άδεια...

αυτό λέω κι εγώ.....η άδεια για εμάς είναι είδος πολυτελείας!!!!

Αποσυνδεδεμένος spasiklaki

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 659
    • Προφίλ
Απ: Άδειες αναπληρωτών εκπαιδευτικών
« Απάντηση #173 στις: Φεβρουάριος 07, 2011, 09:49:32 μμ »
Παρά τις ευχές και τις επικλήσεις πνευμάτων μου έτυχε φέτος που είμαι ΑΜΩ να αρρωστήσω και την προηγούμενη Πέμπτη χειρουργήθηκα σε ιδιωτικό νοσοκομείο. Από τη διεύθυνση που ειδοποίησα μου είπαν πως για να μου δικαιολογήσουν άδεια χρειάζονται χαρτί από τον ελεγκτή ιατρό του ΙΚΑ ο οποίος προφανώς θα ελέγξει το εξιτήριο του νοσοκομείου και τις μέρες άδειας που προτείνει ο ιδιώτης χειρούργος.
Αύριο ο χειρούργος θα μου δώσει το χαρτί για να το παώ στο ΙΚΑ αλλά έχω τα εξής ερωτήματα:
α. Στο ΙΚΑ οι γιατροί έχουν απεργία διαρκείας, τί γίνεται στην περίπτωση που δεν υπάρχει γιατρός ελεγκτής;
β. Υπάρχουν στάνταρ μέρες άδειας για κάθε πάθηση επέμβαση κλπ και που μπορεί να τις βρει κανείς; Ή είναι απολύτως στην κρίση του ελεγκτή;
γ. Θα πληρωθώ κανονικά το μισθό του ΑΜΩ αν δεν λείψω πάνω από 15 μέρες; Μιλάμε για 15 εργάσιμες ή ημερολογιακές;
δ. τί διαφορά έχει η κανονική; γίνεται να μην πάω καν σε γιατρό ΙΚΑ και να ζητήσω κανονική άδεια;
Έχω μπερδευτεί με τα γραφειοκρατικά και δυστυχώς δεν έχω και πολλούς ανθρώπους να τρέξουν γι αυτά τώρα που είμαι χειρουργημένη...Είχε κανείς ΑΜΩ παρόμοια εμπειρία;
O  μεγαλύτερος δάσκαλος όλων των εποχών είχε μόνο 12 μαθητές και σε μένα βάζουν τουλάχιστον 25 στην τάξη!!

Αποσυνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3694
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Απ: Άδειες αναπληρωτών εκπαιδευτικών
« Απάντηση #174 στις: Φεβρουάριος 08, 2011, 10:44:03 πμ »
Παρά τις ευχές και τις επικλήσεις πνευμάτων μου έτυχε φέτος που είμαι ΑΜΩ να αρρωστήσω και την προηγούμενη Πέμπτη χειρουργήθηκα σε ιδιωτικό νοσοκομείο. Από τη διεύθυνση που ειδοποίησα μου είπαν πως για να μου δικαιολογήσουν άδεια χρειάζονται χαρτί από τον ελεγκτή ιατρό του ΙΚΑ ο οποίος προφανώς θα ελέγξει το εξιτήριο του νοσοκομείου και τις μέρες άδειας που προτείνει ο ιδιώτης χειρούργος.
Αύριο ο χειρούργος θα μου δώσει το χαρτί για να το παώ στο ΙΚΑ αλλά έχω τα εξής ερωτήματα:
α. Στο ΙΚΑ οι γιατροί έχουν απεργία διαρκείας, τί γίνεται στην περίπτωση που δεν υπάρχει γιατρός ελεγκτής;
β. Υπάρχουν στάνταρ μέρες άδειας για κάθε πάθηση επέμβαση κλπ και που μπορεί να τις βρει κανείς; Ή είναι απολύτως στην κρίση του ελεγκτή;
γ. Θα πληρωθώ κανονικά το μισθό του ΑΜΩ αν δεν λείψω πάνω από 15 μέρες; Μιλάμε για 15 εργάσιμες ή ημερολογιακές;
δ. τί διαφορά έχει η κανονική; γίνεται να μην πάω καν σε γιατρό ΙΚΑ και να ζητήσω κανονική άδεια;
Έχω μπερδευτεί με τα γραφειοκρατικά και δυστυχώς δεν έχω και πολλούς ανθρώπους να τρέξουν γι αυτά τώρα που είμαι χειρουργημένη...Είχε κανείς ΑΜΩ παρόμοια εμπειρία;

Το μόνο στο οποίο μπορώ να σου απαντήσω είναι ότι στο ΙΚΑ παρόλου που έχουν απεργία υπάρχουν γιατροί για έκτακτα περιστατικά. Υποθέτω ότι θα υπάρχει και κάποιος ελεγκτης.
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

Αποσυνδεδεμένος marigen

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 404
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Άδειες αναπληρωτών εκπαιδευτικών
« Απάντηση #175 στις: Φεβρουάριος 13, 2011, 10:13:15 μμ »
έλειψα αυτή τη παρασκευή απ το σχολείο και λόγω απεργίας γιατρών ικα από τη διεύθυνση μου είπαν να τους φέρω γνωμάτευση από νοσοκομείο

Αποσυνδεδεμένος so good

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 161
  • Ακούω+ξεχνώ,βλέπω+θυμάμαι, Κάνω+καταλαβαίνω...
    • Προφίλ
Απ: Άδειες αναπληρωτών εκπαιδευτικών
« Απάντηση #176 στις: Φεβρουάριος 14, 2011, 10:44:12 μμ »
Ευχαριστω για την απαντηση!Τελικα σε καποια ικα ειχε προσωπικο ασφαλειας που εξεταζαν και εδιναν αδεια στα εκτακτα περιστατικα....Γιατι τα νοσοκομεια ειχαν πολυυυ αναμονη.........
Yesterday is history, Tomorrow is a mystery, Today is a gift, that' s why it is called present!!!

Πριν απ’ τα μάτια μου ήσουν φως
Πριν απ’ τον Έρωτα έρωτας
Κι όταν σε πήρε το φιλί
Γυναίκα...

Αποσυνδεδεμένος nickie

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 77
    • Προφίλ
Απ: Άδειες αναπληρωτών εκπαιδευτικών
« Απάντηση #177 στις: Φεβρουάριος 15, 2011, 01:23:51 μμ »
Εγώ που αρρώστησα οταν ειχαν απεργια οι γιατροι του ικα,πηγα σε εξωτερικο γιατρο συμβεβλημενο απο την λιστα στο ιντερνετ και μου εδωσε αυτος αναρρωτικη αδεια και την δεχτηκαν μια χαρα στην πρωτοβαθμια.

Αποσυνδεδεμένος marigen

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 404
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Άδειες αναπληρωτών εκπαιδευτικών
« Απάντηση #178 στις: Φεβρουάριος 15, 2011, 09:12:48 μμ »
Εγώ που αρρώστησα οταν ειχαν απεργια οι γιατροι του ικα,πηγα σε εξωτερικο γιατρο συμβεβλημενο απο την λιστα στο ιντερνετ και μου εδωσε αυτος αναρρωτικη αδεια και την δεχτηκαν μια χαρα στην πρωτοβαθμια.

τυχερή! εγώ σε όσους είχα πάρει από τη λίστα μου έλεγαν οτι δεν δέχονται ασφαλισμένους του ικα..

Αποσυνδεδεμένος sasparila

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 10
    • Προφίλ
Απ: Άδειες αναπληρωτών εκπαιδευτικών
« Απάντηση #179 στις: Φεβρουάριος 16, 2011, 01:22:24 πμ »
Γνωρίζει κάποιος αν σε περίπτωση που κάποιος δεν είναι ασφαλισμένος στο ΙΚΑ αλλά π.χ. ΤΣΜΕΔΕ σε τί γιατρό πρέπει να πάει για την αναρρωτική? Μόνο δημόσιο νοσοκομείο σε αυτήν την περίπτωση?

Αποσυνδεδεμένος millhaven

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 341
    • Προφίλ
Απ: Άδειες αναπληρωτών εκπαιδευτικών
« Απάντηση #180 στις: Φεβρουάριος 16, 2011, 10:06:01 πμ »

Γεια Χαρά :)

Επειδή αυτές τις ημέρες αντιμετωπίζω και εγώ πρόβλημα με την αναρρωτική άδεια που χρειάστηκε να πάρω την προοηγούμενη εβδομάδα, έχω να πω τα εξής: Υπάρχει ένα κλίμα εκφοβισμού σε ό, τι αφορά τις άδειες ιδίως για τους αναπληρωτές μέσω ΕΣΠΑ. Στις αρχές της εβδομάδας μάλιστα η διεύθυντρια του σχολείου στο οποίο εργάζομαι μας μετέφερε ότι από τη διεύθυνση δώσανε γραμμή οι αναπληρωτές ΕΣΠΑ να αποφεύγουνε να παίρνουνε αναρρωτικές και αν είναι απόλυτη ανάγκη να ζητάνε κανονική άδεια.
Όντας άρρωστη την περιόδο που οι γιατροί του ΙΚΑ βρίσκονταν σε απεργία, επισκέφθηκα και εγώ έναν γιατρό από τον κατάλογο που με εγκύκλιο του είχε εκδόσει το υπουργείο υγείας.
Επειδή υπάρχει αυτό το κλίμα που περιέγραψα παραπάνω, επικοινώνησα με το γραφείο και τη διεύθυνση στην οποία ανήκω, για να τους ρωτήσω αν είναι όλα εντάξει με την έγκριση της τριήμερης αναρρωτικής μου άδειας, εξηγώντας τους ότι στη συγκεκριμένη χρονική συγκυρία ήταν αδύνατον να τους προσκομίσω δικαιολογητικό απότο ΙΚΑ. Η απάντηση του αρμόδιου υπαλλήλου από τη διεύθυνση ήταν ότι δεν μπορεί να δεχτεί δικαιλογητικό που να μην είναι από το ΙΚΑ και ότι πρέπει να πάρω πίσω την άδεια μου και να την πάω στο ΙΚΑ, για να μου τη ξαναγράψουνε.
Επικοινωνώντας με το ΙΚΑ προκειμένου να κάνω αυτό που μου είπανε από τη διεύθυνση, συνειδητοποίησα ότι η διαδικασία δεν είναι τόσο απλή. Πρέπει να πας μια μέρα για να κλείσεις ραντεβού με επιτροπή και μια δεύτερη μέρα να πας για να περάσεις από την επιτροπή. Συνεπώς, θα έπρεπε να μου χορηγήσουνε και πάλι άδεια για να γίνει αυτό!!!!
Συνοψίζοντας, επικοινώνησα με το τμήμα εξυπηρέτησης πολιτών του υπουργείου υγείας για να ρωτήσω αν τελικά ισχύει ή όχι η συγκεκριμένη εγκύκλιος και αν δικαιούται η κάθε διεύθυνση να μην την αναγνωρίζει. Η απάντηση ήταν ότι είναι απαράδεκτο να μην δέχονται δικαιολογητικά απο γιατρούς που συμπεριλαμβάνονται στον συγκεκριμένο κατάλογο και ότι θα επικοινωνήσουνε αυτοί μαζί τους για να ρυθμίσουν το ζήτημα.

Σε ό, τι αφορά τις άδειες των αναπληρωτών μέσω ΕΣΠΑ, δεν διαφέρουνε σε τίποτα από αυτές των υπολοίπων αναπληρωτών, σύμφωνα με εγκύκλιο του υπυργείου παιδείας!!!

Περαστικά στους ασθενείς.... :P

Αποσυνδεδεμένος prodo

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 121
    • Προφίλ
Απ: Άδειες αναπληρωτών εκπαιδευτικών
« Απάντηση #181 στις: Φεβρουάριος 17, 2011, 12:57:16 μμ »
Παιδια εχω φρικαρει.Χρειαζομαι χειρουργειο και μετα μου δινουν 1 μηνα αναρρωτικη απο κρατικο νοσοκομειο.Τι γινεται σε αυτες τις περιπτωσεις.Αφου ειμαι αναπληρωτρια με απολυουν?

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32329
  • Τελευταία: kblala
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1162170
  • Σύνολο θεμάτων: 19242
  • Σε σύνδεση σήμερα: 810
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 9
Επισκέπτες: 740
Σύνολο: 749

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.079 δευτερόλεπτα. 30 ερωτήματα.