*

Αποστολέας Θέμα: Άδειες αναπληρωτών εκπαιδευτικών  (Αναγνώστηκε 227707 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10795
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Άδειες αναπληρωτών εκπαιδευτικών
« Απάντηση #672 στις: Δεκέμβριος 18, 2017, 06:32:49 μμ »
Να μας ενημερώσεις despoinoula4. Ευχαριστούμε πολύ.

Οι αναπληρωτές που θα επιστρέψουν τώρα από τα νησιά, ας έχουν υπόψη τους και την έκπτωση 50% που δίνουν στα ακτοπλοϊκά εισιτήρια οι δύο εταιρίες:
http://www.alfavita.gr/arthron/ekpaideysi/ekptosi-sta-aktoploika-eisitiria-2-etaireion-gia-toys-anaplirotes-ekpaideytikoys

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Άδειες αναπληρωτών εκπαιδευτικών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 15:58:03 »

Αποσυνδεδεμένος gia 96

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5013
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η κακή εκπαίδευση, χειρότερη της αγραμματοσύνης
    • Προφίλ
Απ: Άδειες αναπληρωτών εκπαιδευτικών
« Απάντηση #673 στις: Δεκέμβριος 18, 2017, 06:33:56 μμ »
Την τελευταία μέρα μετά τον εκκλησιασμό γίνεται ό,τι κρίνει το κάθε σχολείο. Στα περισσότερα δεν γίνεται μάθημα, απ' όσο ξέρω. Την προτελευταία πασχίζουμε να κάνουμε λίγη σοβαρή δουλειά γιατί τα παιδιά είναι ξεμυαλισμένα. Και πολύ καλά κάνουν και είναι. Και πολύ καλά κάνουν και είναι επίσης ξεμυαλισμένα την πρώτη μέρα μετά τις γιορτές, όπου θεωρώ ακραίο το διαγώνισμα. Οποιοσδήποτε άλλος ενήλικας εργαζόμενος δηλαδή, αμέσως πριν ή μετά την άδειά του ή τις διακοπές, πηγαίνει στη δουλειά μέσα στην τρελή χαρά και έτοιμος να είναι στο φουλ της παραγωγικότητάς του; Δεν το νομίζω, και είναι υπερβολικό να το απαιτούμε αυτό από παιδιά.

Για το άλλο σχόλιο δεν έχω να πω κάτι. Εξοργίζομαι ήδη όταν ενοχλούνται οι ντόπιοι "συνάδελφοι" που κάποιοι παίρνουμε κανονική γραπτή άδεια 1-2 μέρες πριν τις διακοπές των Χριστουγέννων. Αλλά να ακούω τέτοια για μια κεντρική εντολή του υπουργείου που καλύπτει τελικά ελάχιστους συναδέλφους και από αναπληρωτές που κανονικά έχουν ζήσει μεγαλύτερες δυσκολίες, δεν το χωράει το μυαλό μου.
Είναι ακραίο το διαγώνισμα την πρώτη ημέρα μετά τις διακοπές των Χριστουγέννων και δεν είναι ακραία η άδεια που δίνεται εκείνη την ημέρα, μετά από 16 ημέρες διακοπών;
Και δεν μιλάω για τα παιδιά που είναι ξεμυαλισμένα, αλλά για τους εκπαιδευτικούς, που είναι μεγάλοι και σοβαροί άνθρωποι!
Και δεν ξέρω τι κάνουν οι υπόλοιποι, εγώ πάντως με πολλή χαρά επιστρέφω στη δουλειά που κάνω, μετά από τις διακοπές, να συνεχίσω το έργο μου, αν πραγματικά την αγαπώ και δεν την βλέπω σαν αγγαρεία!
Οι άνθρωποι σπεύδουν να ασκήσουν κριτική, για να μην κριθούν οι ίδιοι!

Συνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4072
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Άδειες αναπληρωτών εκπαιδευτικών
« Απάντηση #674 στις: Δεκέμβριος 18, 2017, 06:47:05 μμ »
Είναι ακραίο το διαγώνισμα την πρώτη ημέρα μετά τις διακοπές των Χριστουγέννων και δεν είναι ακραία η άδεια που δίνεται εκείνη την ημέρα, μετά από 16 ημέρες διακοπών;
Και δεν μιλάω για τα παιδιά που είναι ξεμυαλισμένα, αλλά για τους εκπαιδευτικούς, που είναι μεγάλοι και σοβαροί άνθρωποι!
Και δεν ξέρω τι κάνουν οι υπόλοιποι, εγώ πάντως με πολλή χαρά επιστρέφω στη δουλειά που κάνω, μετά από τις διακοπές, να συνεχίσω το έργο μου, αν πραγματικά την αγαπώ και δεν την βλέπω σαν αγγαρεία!

Δεν είπε κανείς για αγγαρεία, είπε για το πολύ φυσιολογικό να θες λίγο χρόνο να βρεις τους ρυθμούς σου, ειδικά όταν έχεις κι ένα ακροατήριο που δεν είναι και πολύ δεκτικό για τους ίδιους ευνόητους λόγους.

Μπορείς να αγαπάς τη δουλειά σου και παρόλα αυτά να απολαμβάνεις την χαλάρωση, ή να σου κακοφαίνεται το πρωινό ξύπνημα όταν το έχεις ξεσυνηθίσει, ή τέλος πάντων να νιώθεις οποιοδήποτε τέτοιο χαζοσυναίσθημα είναι αναμενόμενο όταν γυρνάς στη δουλειά μετά από καιρό. Δεν σε καθιστά αυτό τεμπέλη και υποψήφιο προς απόλυση. Όπως αγαπάς τα παιδιά σου αλλά θα ήθελες κάποιες στιγμές να είσαι ήσυχος και νιώθεις μια ανακούφιση όταν πηγαίνουν σχολείο μετά από μέρες παραμονής στο σπίτι. Αυτό δεν σε καθιστά υποψήφια Μήδεια. Μιλάω για φυσιολογικά ανθρώπινα συναισθήματα. Αλλά δεν συνεχίζω άλλο γιατί είμαστε τελείως εκτός θέματος.

Αποσυνδεδεμένος SIOUXSIE

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 58
    • Προφίλ
άδειες αναπληρωτών πδε
« Απάντηση #675 στις: Ιανουάριος 02, 2018, 09:49:58 πμ »
στη διάρκεια των εορτών έχω ξεκινησει ακτινοθεραπείες στο Διαβαλκανικό Θεσ.νίκης οι οποίες θα ολοκληρωθούν στις 19/1 δηλαδή θα χρειαστώ 12ημερολογιακές ημέρες αναρρωτική.γνωρίζει κανείς που πρέπει να δώσω την γνωμάτευση του γιατρού εκτός από τον διευθυντή του σχολειου; στην επιτροπή του ικα που είναι στον τόπο κατοικίας μου και θα είμαι μέχρι το περας της θεραπείας ή στην επιτροπή στον νομό που εργάζομαι; θα πρέπει να πάρω κάτι άλλο απ το θεραπευτήριο εκτός απ την γνωμάτευση του γιατρού μου; ευχαριστώ

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Άδειες αναπληρωτών εκπαιδευτικών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 15:58:03 »

Αποσυνδεδεμένος vilma87

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 4
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Άδειες αναπληρωτών εκπαιδευτικών
« Απάντηση #676 στις: Φεβρουάριος 01, 2018, 09:47:55 μμ »
Καλησπερα συνάδελφοι!
Είμαι αναπληρωτρια δασκάλα (ΕΣΠΑ) και διανύω τον τέταρτο μήνα της εγκυμοσύνης μου! Έχω πιθανή ημερομηνία τοκετού 21 Ιουλίου, όπου αυτό σημαίνει οτι τις ημέρες της απόλυσης εγώ θα είμαι σε άδεια κύησης. Τι γίνεται σε αυτήν την περίπτωση; Πραγματοποιείται η απόλυση κανονικα; Ή ισχύει κι σε εμας ο νόμος που λέει οτι υπάλληλος δεν απολύεται οταν βρίσκεται σε άδεια μητρότητας; Γνωρίζει κάποιος τι αναφέρει η νομοθεσία;

Ευχαριστώ!

Αποσυνδεδεμένος thephantom

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 183
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Άδειες αναπληρωτών εκπαιδευτικών
« Απάντηση #677 στις: Φεβρουάριος 02, 2018, 04:48:59 πμ »
Είμαι αναπληρωτής ΠΔΕ σε πολύ μικρό νησί. Έφυγα Κυριακή για να δώσω 1 μάθημα για το μεταπτυχιακό μου την Τετάρτη 31/01 και επιστρέφω αύριο Σάββατο καθώς δεν υπάρχει πλοίο νωρίτερα. Σύμφωνα με την δευτεροβάθμια, δικαιούμαι 1 μέρα εκπαιδευτική άδεια οπότε είπαμε με το διευθυντή να πάρω τις υπόλοιπες ημέρες αναρρωτική. Γνωρίζετε αν θα μπορούσα να πάρω όλη την εβδομάδα εκπαιδευτική άδεια λόγω ειδικών συνθηκών. Εξάλλου δικαιούμαστε 14 ημέρες εκπαιδευτική άδεια συνολικά, αν δεν κάνω λάθος. Θα πάρω και το υπουργείο αλλά θα ήθελα και τη γνώμη και γνώσεις σας. Ευχαριστώ.

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ
Απ: Άδειες αναπληρωτών εκπαιδευτικών
« Απάντηση #678 στις: Φεβρουάριος 02, 2018, 06:18:42 πμ »
Καλησπερα συνάδελφοι!
Είμαι αναπληρωτρια δασκάλα (ΕΣΠΑ) και διανύω τον τέταρτο μήνα της εγκυμοσύνης μου! Έχω πιθανή ημερομηνία τοκετού 21 Ιουλίου, όπου αυτό σημαίνει οτι τις ημέρες της απόλυσης εγώ θα είμαι σε άδεια κύησης. Τι γίνεται σε αυτήν την περίπτωση; Πραγματοποιείται η απόλυση κανονικα; Ή ισχύει κι σε εμας ο νόμος που λέει οτι υπάλληλος δεν απολύεται οταν βρίσκεται σε άδεια μητρότητας; Γνωρίζει κάποιος τι αναφέρει η νομοθεσία;

Ευχαριστώ!

Δεν είναι απόλυση αλλά λήξη σύμβασης εργασίας, επειδή οι συμβάσεις των αναπληρωτών είναι συμβάσεις ορισμένου χρόνου.
Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

Αποσυνδεδεμένος IoannisDr

  • Global Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1200
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Άδειες αναπληρωτών εκπαιδευτικών
« Απάντηση #679 στις: Απρίλιος 20, 2018, 10:37:00 πμ »
Για εθελοντική αιμοδοσία, προβλέπεται 2 μέρες άδεια πέρα από την ημέρα αιμοδοσίας (ΔΙΔΑΔ/Φ.53/214/168 97,20784/16-11-1994).

Γνωρίζει κανείς πόσες μέρες αιμοδοτικής δικαιούμαστε συνολικά ανά σχολικό έτος;

Και κάτι ακόμα, αυτές οι 2 μέρες μπορούν να σπάσουν σε 2 μονοήμερες ή η άδεια λαμβάνεται αποκλειστικά 2 συνεχόμενες μέρες;

ευχαριστώ.

Αποσυνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3630
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Απ: Άδειες αναπληρωτών εκπαιδευτικών
« Απάντηση #680 στις: Απρίλιος 20, 2018, 02:31:00 μμ »
Για εθελοντική αιμοδοσία, προβλέπεται 2 μέρες άδεια πέρα από την ημέρα αιμοδοσίας (ΔΙΔΑΔ/Φ.53/214/168 97,20784/16-11-1994).

Γνωρίζει κανείς πόσες μέρες αιμοδοτικής δικαιούμαστε συνολικά ανά σχολικό έτος;

Και κάτι ακόμα, αυτές οι 2 μέρες μπορούν να σπάσουν σε 2 μονοήμερες ή η άδεια λαμβάνεται αποκλειστικά 2 συνεχόμενες μέρες;

ευχαριστώ.

Δεν υπαρχει περιορισμος στις μερες αιμοδοτικης ανα σχολικο ετος. Παντως αιμα δεν μπορεις να δωσεις πιο συντομα απο 3 μηνεσστους αμδρες ή στους 6 στος γυναικες.

Επισης, η αδεια λαμβανεται ειτε συνεχομενα με την αιμοδοσια, ειτε οποτε αλλοτε επιθυμεις στη σχολικη χρονια (για τους αναπληρωτες) ή στο ημερολογιακο ετος (για τους μονιμου), ειτε μαχι ειτε ως μεμονωμενες μερες
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

Αποσυνδεδεμένος gerly

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 195
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Στα όρη, στ'άγρια βουνά...
    • Προφίλ
Απ: Άδειες αναπληρωτών εκπαιδευτικών
« Απάντηση #681 στις: Απρίλιος 20, 2018, 03:14:42 μμ »
Καλησπερα,ειμαι εγκυος αναπληρωτρια κ λογω αποκολλησης η γιατρος διεταξε ξεκουραση.απο δευτερα θα εχω αναρρωτικη.Η γιατρος ομως ειναι ιδιωτης.τι πρεπει να κανω με το ικα; δεν εχω ξανακανει χρηση αναρρωτικης κ δεν ξερω τι δεχεται η πρωτοβαθμια.ευχαριστω εκ των προτερων...

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ
Απ: Άδειες αναπληρωτών εκπαιδευτικών
« Απάντηση #682 στις: Απρίλιος 21, 2018, 04:05:40 πμ »
Καλησπερα,ειμαι εγκυος αναπληρωτρια κ λογω αποκολλησης η γιατρος διεταξε ξεκουραση.απο δευτερα θα εχω αναρρωτικη.Η γιατρος ομως ειναι ιδιωτης.τι πρεπει να κανω με το ικα; δεν εχω ξανακανει χρηση αναρρωτικης κ δεν ξερω τι δεχεται η πρωτοβαθμια.ευχαριστω εκ των προτερων...

Με τη γνωμάτευση της γιατρού σου θα πρέπει να επισκεφθείς γιατρό του ΙΚΑ για να σου γράψει την αναρρωτική. Το θέμα είναι πόσες μέρες θα χρειαστείς, διότι είναι περιορισμένος ο αριθμός των ημερών αναρρωτικής άδειας (ή και κανονικής) που δικαιούται ένας αναπληρωτής.
Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

Αποσυνδεδεμένος elia

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 665
  • ΠΕ86 - ΠΕ70
    • Προφίλ
Απ: Άδειες αναπληρωτών εκπαιδευτικών
« Απάντηση #683 στις: Απρίλιος 21, 2018, 06:31:16 μμ »
Παλιά δεν υπήρχε όριο στο πόση άδεια θα πάρεις για επαπειλούμενη κύηση. Απλά το ΙΚΑ σε επιδοτούσε για 2 εβδομάδες και μετά δε σε πλήρωνε κανείς. Τα μόρια της προϋπηρεσίας νομίζω δεν τα έχανες. Επειδή έχουν περάσει κάμποσα χρόνια έχω ξεχάσει τα διαδικαστικά, ενώ εννοείται ότι μπορεί να έχουν αλλάξει όσα σου λέω.
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 21, 2018, 06:33:05 μμ από elia »

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ
Απ: Άδειες αναπληρωτών εκπαιδευτικών
« Απάντηση #684 στις: Απρίλιος 23, 2018, 06:08:11 πμ »

Για τις αναπληρώτριες δε δικαιολογείται άδεια για επαπειλούμενη κύηση. Γι`αυτό αν χρειαστεί, γίνεται χρήση της αναρρωτικής και μετά της κανονικής στις οποίες υπάρχουν και απολαβές και ένσημα.
Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

Αποσυνδεδεμένος RedRock

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 4
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Άδειες αναπληρωτών εκπαιδευτικών
« Απάντηση #685 στις: Ιούνιος 22, 2018, 03:08:05 μμ »
καλησπέρα. ξέρουμε αν οι αναπληρωτές δικαιούνται την ειδική άδεια των 22 ημερών αν έχουν τέκνο με αυτισμό,όπως ισχύει στο υπόλοιπο δημόσιο; ευχαριστώ.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32273
  • Τελευταία: Dimi!!!
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158565
  • Σύνολο θεμάτων: 19200
  • Σε σύνδεση σήμερα: 597
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 15
Επισκέπτες: 557
Σύνολο: 572

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.056 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.