*

Αποστολέας Θέμα: Άδειες αναπληρωτών εκπαιδευτικών  (Αναγνώστηκε 228712 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος anneta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2552
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 86
    • Προφίλ
Απ: Άδειες αναπληρωτών εκπαιδευτικών
« Απάντηση #924 στις: Ιανουάριος 29, 2022, 08:23:22 μμ »
Γεια σας,

Διαβάζοντας για την αιμοδοτική άδεια:

*Οι δύο ημέρες άδειας είναι πέραν της ημέρας
αιμοδοσίας και μπορούν να ληφθούν είτε
συνεχόμενα με το χρόνο της αιμοδοσίας ή
οποτεδήποτε εντός της σύμβασης. Σε κάθε
περίπτωση δεν μεταφέρονται στο επόμενο
ημερολογιακό έτος.*

Αιμοληψία που έγινε το Δεκέμβριο 2021, με χρήση 1 μέρας άδειας: μπορεί με το ίδιο χαρτί να ληφθούν οι άλλες 2 μέρες εντός του 2022;

Θεωρώ ότι έχει γίνει λάθος και στην τελευταία πρόταση ήθελαν να γράψουν: Σε κάθε περίπτωση δεν μεταφέρονται στο επόμενο ΣΧΟΛΙΚΟ έτος !!!
Και το Νοέμβριο του 2018 πάλι είχαν στείλει περί άδειας αιμοδοτικής ότι δεν δικαιούμασταν την ημέρα αιμοδοσίας και μετα απο λίγους μήνες το μαζέψανε
Ένας μορφωμένος λαός εύκολα οδηγείται, αλλά δύσκολα παρασύρεται, εύκολα κυβερνάται, αλλά δύσκολα σκλαβώνεται !

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Άδειες αναπληρωτών εκπαιδευτικών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 05:05:14 »

Αποσυνδεδεμένος kostakkiss

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 64
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Άδειες αναπληρωτών εκπαιδευτικών
« Απάντηση #925 στις: Φεβρουάριος 03, 2022, 05:55:53 μμ »
Δεν χάνεις λεφτά από την άδεια εξετάσεων. Μόνο η λήψη κανονικής άδειας μειώνει το ποσό αποζημίωσης μη ληφθείσης αδείας.

Τι γίνεται με την ειδική άδεια; Εμένα νόσησε το παιδί μου και μετά από 4 ημέρες εγώ... Η συνάδελφος για τις άδειες στο σχολείο μου πρότεινε ειδική άδεια...θα κοπούν κάποια χρήματα από το τέλος;

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10808
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Άδειες αναπληρωτών εκπαιδευτικών
« Απάντηση #926 στις: Φεβρουάριος 03, 2022, 09:17:22 μμ »
Η ειδική άδεια περιλαμβάνει και μέρες από την κανονική σου άδεια. Άρα θα μειωθεί το επίδομα μη ληφθείσας άδειας.

Αποσυνδεδεμένος neve

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 280
  • ΠΕ70/ ΠΕ7Ο.50/ ΠΕ71
    • Προφίλ
Απ: Άδειες αναπληρωτών εκπαιδευτικών
« Απάντηση #927 στις: Φεβρουάριος 03, 2022, 10:48:17 μμ »
Γεια σας. Είμαι δασκάλα σε διθέσιο σχολείο και ζήτησα από την προϊσταμένη μου κανονική άδεια μιας ημέρας. Μάλιστα έκλεισα αεροπορικά. Είναι σημαντικό να απουσιασω. Η προϊσταμένη δέχτηκε. Βέβαια ακόμη δεν μου πέρασε την άδεια στο σύστημα. Το ζήτημα είναι ότι προέκυψαν και για εκείνη εξετάσεις για την επιμόρφωση του Β2 ακριβώς την ημέρα που πρέπει να απουσιασω κι εγώ. Τι γίνεται σε αυτή την περίπτωση; Μπορεί να κλείσει το σχολείο; Γνωρίζετε;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Άδειες αναπληρωτών εκπαιδευτικών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 05:05:14 »

Αποσυνδεδεμένος kostakkiss

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 64
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Άδειες αναπληρωτών εκπαιδευτικών
« Απάντηση #928 στις: Φεβρουάριος 04, 2022, 08:39:46 πμ »
Η ειδική άδεια περιλαμβάνει και μέρες από την κανονική σου άδεια. Άρα θα μειωθεί το επίδομα μη ληφθείσας άδειας.

Ευχαριστώ για την απάντηση.

Στην ειδική άδεια που μπήκε 4 ημέρες για την νόσησή μου δηλαδή τι θα χαθεί; Μια ημέρα;

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10808
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Άδειες αναπληρωτών εκπαιδευτικών
« Απάντηση #929 στις: Φεβρουάριος 04, 2022, 07:08:22 μμ »
Οι νοσούντες από covid δεν παίρνουν ειδική άδεια. Παίρνουν αναρρωτική άδεια, η οποία δεν έχει καμιά συνέπεια στο υπόλοιπο των αναρρωτικών που δικαιούνται.

Αποσυνδεδεμένος kostakkiss

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 64
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Άδειες αναπληρωτών εκπαιδευτικών
« Απάντηση #930 στις: Φεβρουάριος 06, 2022, 11:48:23 πμ »
Οι νοσούντες από covid δεν παίρνουν ειδική άδεια. Παίρνουν αναρρωτική άδεια, η οποία δεν έχει καμιά συνέπεια στο υπόλοιπο των αναρρωτικών που δικαιούνται.
Πάλι ευχαριστώ για την απάντηση.

Δηλαδή σαν αναπληρωτές δικαιούμαστε αναρρωτική άδεια που δεν έχει κάποια παρακράτηση από το τέλος; Επίσης για την αναρρωτική δεν θα χρειαζόταν κάποια εξέταση από γιατρό; Εγώ δεν πήγα, παρά μόνο πήρα το χαρτί της νόσησης από το rapid και μετά το μοριακό(είμαι και ανεμβολίαστος)

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10808
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Άδειες αναπληρωτών εκπαιδευτικών
« Απάντηση #931 στις: Φεβρουάριος 06, 2022, 12:03:20 μμ »
Για την καραντίνα λόγω covid δεν χρειάζεσαι χαρτί από γιατρό. Αρκεί το ότι βγήκες θετικός από το PCR τεστ, εφόσον είσαι ανεμβολίαστος.
Μείωση του επιδόματος μη ληφθείσας άδειας στο τέλος επιφέρει μόνο η κανονική άδεια.

Αναρρωτική δικαιούσαι μέχρι 15 μέρες. Τις πρώτες 3 μέρες της αναρρωτικής άδειας πληρώνεσαι μισό ημερομίσθιο.
Αν πάρεις μεγαλύτερη αναρρωτική, πληρώνεσαι όλο το ημερομίσθιο μετά την 4η μέρα

Αποσυνδεδεμένος georgia06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2846
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Άδειες αναπληρωτών εκπαιδευτικών
« Απάντηση #932 στις: Φεβρουάριος 06, 2022, 07:35:19 μμ »
Για την καραντίνα λόγω covid δεν χρειάζεσαι χαρτί από γιατρό. Αρκεί το ότι βγήκες θετικός από το PCR τεστ, εφόσον είσαι ανεμβολίαστος.
Μείωση του επιδόματος μη ληφθείσας άδειας στο τέλος επιφέρει μόνο η κανονική άδεια.

Αναρρωτική δικαιούσαι μέχρι 15 μέρες. Τις πρώτες 3 μέρες της αναρρωτικής άδειας πληρώνεσαι μισό ημερομίσθιο.
Αν πάρεις μεγαλύτερη αναρρωτική, πληρώνεσαι όλο το ημερομίσθιο μετά την 4η μέρα

Να διευκρινίσω επίσης ότι για τις τρεις πρώτες μέρες πληρώνεσαι από τη Διεύθυνση εκπαίδευσης, το μισό ημερομίσθιο, όπως προαναφέρθηκε ενώ από την 4η μέρα δεν πληρώνεσαι καθόλου από την διεύθυνση εκπαίδευσης αλλά αντ' αυτού παίρνεις αποζημίωση από το ΙΚΑ, οπότε χρειάζεται κάποια διαδικασία ( διαφορετική από αυτή που χρειάζεται για την άδεια έως 3 ημέρες)

Αποσυνδεδεμένος μυωπία

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 437
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Άδειες αναπληρωτών εκπαιδευτικών
« Απάντηση #933 στις: Φεβρουάριος 06, 2022, 08:53:22 μμ »
Δηλαδή φέτος έχει αλλάξει η διαδικασία κι εμείς οι αναπληρωτές χάνουμε ενάμισι ημερομίσθιο αν κολλήσουμε COVID!

Στην προηγούμενη σχολική χρονιά που κόλλησα εγώ δεν υπολογίζονταν η άδεια ως απλή αναρρωτική αλλά ως αναρρωτική ειδικού σκοπού και δεν επηρέαζε καθόλου τη μισθοδοσία των αναπληρωτών.

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10808
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Άδειες αναπληρωτών εκπαιδευτικών
« Απάντηση #934 στις: Φεβρουάριος 06, 2022, 11:15:43 μμ »
Δηλαδή φέτος έχει αλλάξει η διαδικασία κι εμείς οι αναπληρωτές χάνουμε ενάμισι ημερομίσθιο αν κολλήσουμε COVID!

Στην προηγούμενη σχολική χρονιά που κόλλησα εγώ δεν υπολογίζονταν η άδεια ως απλή αναρρωτική αλλά ως αναρρωτική ειδικού σκοπού και δεν επηρέαζε καθόλου τη μισθοδοσία των αναπληρωτών.
Μα και φέτος το ίδιο ισχύει. Απλά με την άδεια ειδικού σκοπού νομίζουν ότι θα πάρουν υποχρεωτικά και μια μέρα κανονική άδεια και ότι θα επηρεαστεί το ποσό της μη ληφθείσας αδείας που δίνεται στο τέλος ως αποζημίωση.

Αποσυνδεδεμένος English

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1440
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Άδειες αναπληρωτών εκπαιδευτικών
« Απάντηση #935 στις: Φεβρουάριος 06, 2022, 11:17:20 μμ »
Δηλαδή φέτος έχει αλλάξει η διαδικασία κι εμείς οι αναπληρωτές χάνουμε ενάμισι ημερομίσθιο αν κολλήσουμε COVID!

Στην προηγούμενη σχολική χρονιά που κόλλησα εγώ δεν υπολογίζονταν η άδεια ως απλή αναρρωτική αλλά ως αναρρωτική ειδικού σκοπού και δεν επηρέαζε καθόλου τη μισθοδοσία των αναπληρωτών.
Χάνουμε 1,5 ημερομίσθια αν παραταθεί η πενθήμερη άδεια που δικαιούμαστε λόγω νόσησης. Αν δηλ. δεν το περάσεις ελαφρά ή ασυμπτωματικά και χρειαστεί να μείνεις σπίτι παραπάνω, τιμωρείσαι κιόλας. Άλλη μια ένδειξη σεβασμού κι ενδιαφέροντος του υπουργείου προς το πρόσωπό μας.

Αποσυνδεδεμένος English

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1440
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Άδειες αναπληρωτών εκπαιδευτικών
« Απάντηση #936 στις: Φεβρουάριος 08, 2022, 12:30:04 πμ »
Συγγενής μου εκπαιδευτικός βρέθηκε θετικός την Παρασκευή. Η μέρα αυτή θεωρείται μέρα 0 και από το Σάββατο μέχρι και την Τετάρτη είναι οι μέρες της άδειάς του. Τι απαιτείται για την επιστροφή στην εργασία σύμφωνα με τα νέα δεδομένα; Άλλαξε το πρωτόκολλο του Ιανουαρίου σύμφωνα με το οποίο εμβολιασμένοι και νοσήσαντες του τελευταίου τριμήνου επέστρεφαν χωρίς συμπτώματα με self-test ή απαιτείται rapid; Η πρωτοβάθμια δεν του έδωσε σαφείς οδηγίες και με τον ΕΟΔΔΥ δεν έχει ακόμη καταφέρει να μιλήσει.

Αποσυνδεδεμένος English

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1440
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Άδειες αναπληρωτών εκπαιδευτικών
« Απάντηση #937 στις: Φεβρουάριος 10, 2022, 04:46:38 μμ »
Πόσες ημέρες άδεια νόσησης τέκνου δικαιούται αναπληρωτής που εργάζεται από την αρχή έως και το τέλος του σχολικού έτους;

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159610
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 418
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 0
Επισκέπτες: 352
Σύνολο: 352

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.159 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.