*

Αποστολέας Θέμα: Άδειες αναπληρωτών εκπαιδευτικών  (Αναγνώστηκε 228634 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος proxima

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 5
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Άδειες αναπληρωτών εκπαιδευτικών
« Απάντηση #896 στις: Νοέμβριος 01, 2021, 09:26:03 πμ »
Καλημέρα! Έχει κάνει κανένας αναπληρωτής χρήση της άδειας για επιμορφωτικούς - επιστημονικούς λόγους?  Τι δικαιολογητικά χρειάζονται; Κάνω διδακτορικό  και η αδεια εξετάσεων δε μου αρκεί σε καμία περίπτωση.

Ευχαριστώ

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Άδειες αναπληρωτών εκπαιδευτικών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 22:09:05 »

Αποσυνδεδεμένος mirmidonas

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 55
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Άδειες αναπληρωτών εκπαιδευτικών
« Απάντηση #897 στις: Νοέμβριος 01, 2021, 04:31:37 μμ »
Καλησπέρα σας,
είμαι αναπληρωτής και τον Ιανουάριο περιμένω το τρίτο μου παιδί.
Βάσει του νόμου 4808/2021 που ψηφίστηκε το καλοκαίρι δικαιούμαι 14 μέρες άδεια πατρότητας ή αυτές είναι μόνο για τους μόνιμους;

Αποσυνδεδεμένος Sabi

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 335
    • Προφίλ
Απ: Άδειες αναπληρωτών εκπαιδευτικών
« Απάντηση #898 στις: Νοέμβριος 01, 2021, 06:01:08 μμ »
Το ΙΕΠ διοργανώνει 2 επιμορφώσεις ημέρα Παρασκευή ώρα έναρξης 13:00. Μπορούμε να ζητήσουμε άδεια για επιμορφωτικούς λόγους; Είναι πολλές οι ώρες επομένως δεν μπορώ να είμαι και στη δουλειά και στην επιμόρφωση μετά.

Αποσυνδεδεμένος Mara006

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 183
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Άδειες αναπληρωτών εκπαιδευτικών
« Απάντηση #899 στις: Νοέμβριος 01, 2021, 08:56:02 μμ »
Το ΙΕΠ διοργανώνει 2 επιμορφώσεις ημέρα Παρασκευή ώρα έναρξης 13:00. Μπορούμε να ζητήσουμε άδεια για επιμορφωτικούς λόγους; Είναι πολλές οι ώρες επομένως δεν μπορώ να είμαι και στη δουλειά και στην επιμόρφωση μετά.
Ζητα εσυ κ ο,τι σου πουνε, αν δεν θέλουν ολοι αδεια για "επιμορφωση"   ::) αλλά αν αρχισει 13:00 γιατί δεν μπορείς να πας πριν αν έχεις πρωι μάθημα?

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Άδειες αναπληρωτών εκπαιδευτικών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 22:09:05 »

Αποσυνδεδεμένος georgia06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2846
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Άδειες αναπληρωτών εκπαιδευτικών
« Απάντηση #900 στις: Νοέμβριος 01, 2021, 10:50:10 μμ »
Ζητα εσυ κ ο,τι σου πουνε, αν δεν θέλουν ολοι αδεια για "επιμορφωση"   ::) αλλά αν αρχισει 13:00 γιατί δεν μπορείς να πας πριν αν έχεις πρωι μάθημα?

Έχουμε και κάποιο ωράριο που σταμάει κάπου. Δεν θα ασχολούμαστε όλη μέρα με θέματα της υπηρεσίας.

Αποσυνδεδεμένος Sabi

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 335
    • Προφίλ
Απ: Άδειες αναπληρωτών εκπαιδευτικών
« Απάντηση #901 στις: Νοέμβριος 01, 2021, 11:39:43 μμ »
Ζητα εσυ κ ο,τι σου πουνε, αν δεν θέλουν ολοι αδεια για "επιμορφωση"   ::) αλλά αν αρχισει 13:00 γιατί δεν μπορείς να πας πριν αν έχεις πρωι μάθημα?

Προφανώς δεν μπορώ επι 12 ώρες σε μια ημέρα να ασχολούμαι μόνο με το σχολείο, έχω και οικογένεια και άλλες υποχρεώσεις!

Αποσυνδεδεμένος Debaser

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 232
  • Φύλο: Άντρας
  • Κάθε στιγμή είναι μια υπέροχη ευκαιρία...
    • Προφίλ
Απ: Άδειες αναπληρωτών εκπαιδευτικών
« Απάντηση #902 στις: Νοέμβριος 25, 2021, 06:34:09 μμ »
Καλησπέρα σε όλες / όλους!

Θα ήθελα τα φώτα σας. Απουσίασα μία ημέρα λόγω ασθένειας και πήγα να αιτηθώ άδεια με υπεύθυνη δήλωση. Την επομένη, η διευθύντρια μου είπε πως, σε επικοινωνία που είχε με τη ΔΙΔΕ, της είπαν πως, πλέον, οι αναπληρωτές πρέπει να έχουν ιατρική γνωμάτευση μόνο.

Πήγα στο τοπικό ιατρείο του ΕΦΚΑ και ζήτησα να μου δώσουν γνωμάτευση αλλά μου είπαν το αμίμητο "για να πάρετε τέτοια γνωμάτευση, πρέπει να κλείσετε ραντεβού και να σας εξετάσουμε την ημέρα για την οποία αιτείστε αδείας" (δηλ. να έχεις προβλέψει πότε θα αρρωστήσεις κ' να κλείσεις ραντεβού ώστε, όσο είσαι άρρωστος, να πας για να σε εξετάσουν).

Δεν είχα καμία όρεξη να πολεμήσω αυτόν τον παραλογισμό. Γι' αυτό, πήγα στο γείτονα ιδιώτη γιατρό (συμβεβλημένο με τον ΕΦΚΑ) και μου την έδωσε (με το αζημίωτο βεβαίως...). Την κατέθεσα και όλα καλά. Μέχρι που...

Σήμερα μου είπε πως οι διαγνώσεις που χρησιμοποιούμε (οι αναπληρωτές) για αναρρωτικές, πρέπει να είναι υποχρεωτικά από δημόσιο γιατρό / δομή και πως αυτό είναι φετινή αλλαγή (όπως και η μη δυνατότητα λήψης της άδειας με Υ.Δ.)

Επειδή αρχίζω να χάνω την ψυχραιμία μου, γνωρίζετε αν τα όσα μου λέει ισχύουν (κ' εκνευρίζομαι αδίκως) ή υπάρχει κάπου πρόσφατη, ρητή αναφορά (νόμος, εγκύκλιος κ.λπ.) που να επιτρέπει ή να απαγορεύει :

α) την υποβολή γνωμάτευσης από ιδιώτη γιατρό;
β) τη δυνατότητα λήψης της άδειας με Υ.Δ.;

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις σας.
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 25, 2021, 06:37:24 μμ από Debaser »
Τα άτομα που δεν κοιμούνται καλά είναι, λιγότερο ή περισσότερο, ένοχα. Το φταίξιμό τους είναι πως αναγκάζουνε τη νύχτα να είναι παρούσα... (Maurice Blanchot)

https://www.youtube.com/watch?v=VDsPU-EEFrU

Αποσυνδεδεμένος IoannisDr

  • Global Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1219
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Άδειες αναπληρωτών εκπαιδευτικών
« Απάντηση #903 στις: Νοέμβριος 25, 2021, 08:54:00 μμ »
Θα ήθελα τα φώτα σας. Απουσίασα μία ημέρα λόγω ασθένειας και πήγα να αιτηθώ άδεια με υπεύθυνη δήλωση. Την επομένη, η διευθύντρια μου είπε πως, σε επικοινωνία που είχε με τη ΔΙΔΕ, της είπαν πως, πλέον, οι αναπληρωτές πρέπει να έχουν ιατρική γνωμάτευση μόνο.

Πλέον; Έχω την εντύπωση πως ποτέ δεν ίσχυε για αναπληρωτές παρά μόνο για μόνιμους.

Πήγα στο τοπικό ιατρείο του ΕΦΚΑ και ζήτησα να μου δώσουν γνωμάτευση αλλά μου είπαν το αμίμητο "για να πάρετε τέτοια γνωμάτευση, πρέπει να κλείσετε ραντεβού και να σας εξετάσουμε την ημέρα για την οποία αιτείστε αδείας" (δηλ. να έχεις προβλέψει πότε θα αρρωστήσεις κ' να κλείσεις ραντεβού ώστε, όσο είσαι άρρωστος, να πας για να σε εξετάσουν).

Υποτίθεται πως τα έκτακτα περιστατικα είτε εξυπηρετούνται από τον ελεγκτή ιατρό είτε από τους διαθέσιμους γιατρούς όπου οι ασθενείς περιμένουν να εξυπηρετηθούν μετά τα τακτικά ραντεβού, τουλάχιστον έτσι ξέρω από προηγούμενα χρόνια. Αυτό με το ραντεβού δεν το πολυκατάλαβα, όσο κι αν η καθημερινότητα μας μοιάζει όλο και περισσότερο με σκετσάκι των μόντυ πάιθον, αρνούμαι να πιστέψω ότι υπάλληλος σου ζήτησε να κλείσεις ραντεβού για όταν αρρωστήσεις.

Σήμερα μου είπε πως οι διαγνώσεις που χρησιμοποιούμε (οι αναπληρωτές) για αναρρωτικές, πρέπει να είναι υποχρεωτικά από δημόσιο γιατρό / δομή και πως αυτό είναι φετινή αλλαγή (όπως και η μη δυνατότητα λήψης της άδειας με Υ.Δ.)

Επίσης από προηγούμενες χρονιές ξέρω πως με τη διάγνωση του ιδιώτη πηγαίνεις σε δημόσια δομή (νοσοκομείο, πεδύ, εφκα κλπ) και σου χορηγούν τη βεβαίωση που ζητά η υπηρεσία. Δεν είμαι σίγουρος αν είναι απαραίτητο ωστόσο, αν δηλαδή πλέον δεν γίνονται δεκτές ιατρικές διαγνώσεις από συμβεβλημένο ιατρό με το δημόσιο, εν μέσω πανδημίας μάλιστα...μιλάμε για θέατρο του παραλόγου!

Εν πάση περιπτώσει, σου εύχομαι καλή τύχη και καλά ξεμπερδέματα!

Αποσυνδεδεμένος Ege

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 73
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ11
    • Προφίλ
Απ: Άδειες αναπληρωτών εκπαιδευτικών
« Απάντηση #904 στις: Νοέμβριος 26, 2021, 07:15:15 μμ »
Άδεια με υπεύθυνη δήλωση δεν παίρνουν οι αναπληρωτές (νομίζω ποτέ δεν ίσχυε αυτό). Όσον αφορά την άδεια με ιατρική βεβαίωση, σίγουρα δικαιούσαι (και φέτος) αν ο ιδιώτης γιατρός είναι συμβεβλημένος με τον ΕΟΠΥΥ.

Αποσυνδεδεμένος anneta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2551
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 86
    • Προφίλ
Απ: Άδειες αναπληρωτών εκπαιδευτικών
« Απάντηση #905 στις: Νοέμβριος 27, 2021, 09:27:28 μμ »
Δυστυχώς δεν υπάρχει νοσοκομείο στο νησί, είμαι στην άγονη γραμμή :-\ :-\ :-\ και στο κέντρο υγείας αποκλείεται να γίνεται κάτι τέτοιο...

Σε ποιο νησί είσαι;;;;;;
Κ εμείς σε άγονη δουλεύαμε αλλά στα δίπλα νησιά μπορούσαμε να εξυπηρετηθούμε.
Ένας μορφωμένος λαός εύκολα οδηγείται, αλλά δύσκολα παρασύρεται, εύκολα κυβερνάται, αλλά δύσκολα σκλαβώνεται !

Αποσυνδεδεμένος georgia06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2846
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Άδειες αναπληρωτών εκπαιδευτικών
« Απάντηση #906 στις: Νοέμβριος 28, 2021, 03:57:30 μμ »
Καλησπέρα σε όλες / όλους!

Θα ήθελα τα φώτα σας. Απουσίασα μία ημέρα λόγω ασθένειας και πήγα να αιτηθώ άδεια με υπεύθυνη δήλωση. Την επομένη, η διευθύντρια μου είπε πως, σε επικοινωνία που είχε με τη ΔΙΔΕ, της είπαν πως, πλέον, οι αναπληρωτές πρέπει να έχουν ιατρική γνωμάτευση μόνο.

Πήγα στο τοπικό ιατρείο του ΕΦΚΑ και ζήτησα να μου δώσουν γνωμάτευση αλλά μου είπαν το αμίμητο "για να πάρετε τέτοια γνωμάτευση, πρέπει να κλείσετε ραντεβού και να σας εξετάσουμε την ημέρα για την οποία αιτείστε αδείας" (δηλ. να έχεις προβλέψει πότε θα αρρωστήσεις κ' να κλείσεις ραντεβού ώστε, όσο είσαι άρρωστος, να πας για να σε εξετάσουν).

Δεν είχα καμία όρεξη να πολεμήσω αυτόν τον παραλογισμό. Γι' αυτό, πήγα στο γείτονα ιδιώτη γιατρό (συμβεβλημένο με τον ΕΦΚΑ) και μου την έδωσε (με το αζημίωτο βεβαίως...). Την κατέθεσα και όλα καλά. Μέχρι που...

Σήμερα μου είπε πως οι διαγνώσεις που χρησιμοποιούμε (οι αναπληρωτές) για αναρρωτικές, πρέπει να είναι υποχρεωτικά από δημόσιο γιατρό / δομή και πως αυτό είναι φετινή αλλαγή (όπως και η μη δυνατότητα λήψης της άδειας με Υ.Δ.)

Επειδή αρχίζω να χάνω την ψυχραιμία μου, γνωρίζετε αν τα όσα μου λέει ισχύουν (κ' εκνευρίζομαι αδίκως) ή υπάρχει κάπου πρόσφατη, ρητή αναφορά (νόμος, εγκύκλιος κ.λπ.) που να επιτρέπει ή να απαγορεύει :

α) την υποβολή γνωμάτευσης από ιδιώτη γιατρό;
β) τη δυνατότητα λήψης της άδειας με Υ.Δ.;

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις σας.

Άδεια με υπεύθυνη δήλωση μπορούσαν ανέκαθεν να πάρουν μόνο οι μόνιμοι εκπαιδευτικοί.

Αποσυνδεδεμένος Debaser

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 232
  • Φύλο: Άντρας
  • Κάθε στιγμή είναι μια υπέροχη ευκαιρία...
    • Προφίλ
Απ: Άδειες αναπληρωτών εκπαιδευτικών
« Απάντηση #907 στις: Νοέμβριος 28, 2021, 11:09:22 μμ »
Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας. Για το μπέρδεμα με την ΥΔ, οφείλεται στο ότι πέρυσι, στο σχολείο τοποθέτησής μου, ο διευθυντής, δεχόταν ΥΔ για 1-2 μέρες από όλους. Μάλλον ήταν παράτυπος αλλά, γι' αυτό μου είχε δημιουργηθεί η εντύπωση.

Σχετικά με την γνωμάτευση από δημόσιο γιατρό; Ισχύει πως αν η αναρρωτική είναι για 1-3 ημέρες δεν χρειάζεται; Αν ναι, γνωρίζετε την εγκύκλιο / τον νόμο που το αναφέρει;
Τα άτομα που δεν κοιμούνται καλά είναι, λιγότερο ή περισσότερο, ένοχα. Το φταίξιμό τους είναι πως αναγκάζουνε τη νύχτα να είναι παρούσα... (Maurice Blanchot)

https://www.youtube.com/watch?v=VDsPU-EEFrU


Αποσυνδεδεμένος Debaser

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 232
  • Φύλο: Άντρας
  • Κάθε στιγμή είναι μια υπέροχη ευκαιρία...
    • Προφίλ
Απ: Άδειες αναπληρωτών εκπαιδευτικών
« Απάντηση #909 στις: Νοέμβριος 29, 2021, 07:27:00 μμ »
Δες εδώ...
https://www-alfavita-gr.cdn.ampproject.org/v/s/www.alfavita.gr/ekpaideysi/335696_anaplirotes-oi-adeies-poy-dikaioyntai-oi-ekpaideytikoi?amp_js_v=a6&amp_gsa=1&amp&usqp=mq331AQKKAFQArABIIACAw%3D%3D#aoh=16381349918261&referrer=https%3A%2F%2Fwww.google.com&amp_tf=%CE%91%CF%80%CF%8C%20%251%24s&ampshare=https%3A%2F%2Fwww.alfavita.gr%2Fekpaideysi%2F335696_anaplirotes-oi-adeies-poy-dikaioyntai-oi-ekpaideytikoi

Σε ευχαριστώ πολύ georgia06. Τις αυτές πληροφορίες περιέχει κ' στο https://www.anaplirotes.gr/poies-adeies-dikaioyntai-anaplhrwtes-kai-woromisthioi/ κ' περιλαμβάνει κ' άλλες περιπτώσεις (όπως άδεια δυσίατου νοσήματος) κ' σε αυτές είχα μείνει κ' εγώ αλλά, έτσι όπως μου τα έλεγε η διευθύντρια, εννοούσε πως είχαν καινούριες οδηγίες (του 2021 - αυτές που αναφέρεις και αναφέρω κ' γω, είναι του 2020). Όσο κ' αν έχω ψάξει όμως, δεν έχω βρει κάτι πιο νέο.

Anyway, το θέμα μου έληξε κ' δέχθηκε τη βεβαίωση ιδιώτη για τη 1 ημέρα. Απλά ήθελα να είμαι σίγουρος πως δεν έχει εκδοθεί κάτι νεότερο. Όπως κ' να 'χει, σε ευχαριστώ κ' πάλι.
Τα άτομα που δεν κοιμούνται καλά είναι, λιγότερο ή περισσότερο, ένοχα. Το φταίξιμό τους είναι πως αναγκάζουνε τη νύχτα να είναι παρούσα... (Maurice Blanchot)

https://www.youtube.com/watch?v=VDsPU-EEFrU

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159528
  • Σύνολο θεμάτων: 19211
  • Σε σύνδεση σήμερα: 330
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 24
Επισκέπτες: 292
Σύνολο: 316

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.116 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.