*

Αποστολέας Θέμα: Άδειες αναπληρωτών εκπαιδευτικών  (Αναγνώστηκε 228639 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Goat

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 376
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Άδειες αναπληρωτών εκπαιδευτικών
« Απάντηση #952 στις: Απρίλιος 27, 2022, 09:54:45 μμ »
Δυστυχώς όχι.
Η αιμοδοτική των αναπληρωτών είναι τελικά για ημερολογιακό έτος? Έδωσα αίμα το 2021 αλλά θα χρειαστώ μια μέρα άδεια τον επόμενο μήνα, μπορώ να πάρω μία βάσει της προηγούμενης αιμοδοσίας?
Στον πίνακα του υπουργείου δεν είναι ξεκάθαρο αν είναι ανά σύμβαση ή έτος.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Άδειες αναπληρωτών εκπαιδευτικών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 01:16:36 »

Αποσυνδεδεμένος victor123

  • Global Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2245
    • Προφίλ
Απ: Άδειες αναπληρωτών εκπαιδευτικών
« Απάντηση #953 στις: Απρίλιος 27, 2022, 10:31:09 μμ »
Δυστυχώς όχι.
Η αιμοδοτική των αναπληρωτών είναι τελικά για ημερολογιακό έτος? Έδωσα αίμα το 2021 αλλά θα χρειαστώ μια μέρα άδεια τον επόμενο μήνα, μπορώ να πάρω μία βάσει της προηγούμενης αιμοδοσίας?
Στον πίνακα του υπουργείου δεν είναι ξεκάθαρο αν είναι ανά σύμβαση ή έτος.

https://dipe-v-thess.thess.sch.gr/index.php/47-espa/adeies-espa/538-adeies-anapliroton-ekpaideftikon

Οι άδειες των αναπληρωτών (και η αιμοδοτική) είναι πάντα ανά σύμβαση.

Αποσυνδεδεμένος English

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1440
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Άδειες αναπληρωτών εκπαιδευτικών
« Απάντηση #954 στις: Σεπτέμβριος 08, 2022, 12:10:13 πμ »
Έχει πάρει κάποια αναπληρώτρια άδεια ιατρικώς υποβοηθούμενης αναπαραγωγής; Διάβασα ότι αρκεί βεβαίωση του θεράποντος ιατρού. Πρέπει ο γιατρός να είναι από δημόσια δομή ή μπορεί να είναι και ιδιώτης μη συμβεβλημένος με ΕΟΠΥΥ;

Αποσυνδεδεμένος anti_08

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 267
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Άδειες αναπληρωτών εκπαιδευτικών
« Απάντηση #955 στις: Σεπτέμβριος 08, 2022, 12:18:55 πμ »
Έχει πάρει κάποια αναπληρώτρια άδεια ιατρικώς υποβοηθούμενης αναπαραγωγής; Διάβασα ότι αρκεί βεβαίωση του θεράποντος ιατρού. Πρέπει ο γιατρός να είναι από δημόσια δομή ή μπορεί να είναι και ιδιώτης μη συμβεβλημένος με ΕΟΠΥΥ;

ν. 3305/2005 (Α' 17) λεει θεραποντος ιατρου ή του διευθυντη της μοναδας υποβοηθουμενης αναπαραγωγης. Δε λεει για δημοσια δομη.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Άδειες αναπληρωτών εκπαιδευτικών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 01:16:36 »

Αποσυνδεδεμένος English

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1440
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Άδειες αναπληρωτών εκπαιδευτικών
« Απάντηση #956 στις: Σεπτέμβριος 25, 2022, 08:07:10 μμ »
Σε περίπτωση νόσησης αναπληρωτή εκπαιδευτικού από Covid η υποχρεωτική άδεια για πενθήμερη απομόνωση πληρώνεται κανονικά ή θεωρείται αναρρωτική με τις γνωστές διαδικασίες, δηλ. 3 μέρες μισό ημερομίσθιο και μετά πληρωμή από τον ΕΦΚΑ; Λογικά ισχύει το πρώτο αλλά ρωτώ, γιατί ποτέ δεν ξέρεις τι θα αποφασιστεί σε αυτή τη χώρα.

Αποσυνδεδεμένος daffodils

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 611
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: Άδειες αναπληρωτών εκπαιδευτικών
« Απάντηση #957 στις: Σεπτέμβριος 25, 2022, 09:00:52 μμ »
Πολλές από τις άδειες που δικαιούμαστε ως αναπληρωτές οι διευθυντές δεν τις προωθούν καθόλου ως άδειες στη διεύθυνση για να αποφύγουν τη χαρτούρα. Μου έχει συμβεί σε 4 διαφορετικές περιπτώσεις ο εκάστοτε διευθυντής ή να μη συμπληρώσει καθόλου τα χαρτιά ή να μου ζητήσει να κάνω την αίτηση και στο τέλος της μέρας να μην την προωθήσει. Την τελευταία φορά η διευθύντρια μου είπε: Εγώ γλιτώνω χρόνο κι εσύ χρήματα και δε μας περισεύουν. Αρκεί να μην συμπλήρωνα σε δεύτερο σχολείο την ίδια μέρα. Γενικά έχω διαπιστώσει ότι αν δεν γίνεται κατάχρηση υπάρχει κατανόηση και από τις δύο πλευρές. Ή μπορεί απλά να ήμουν τυχερή με τους διευθυντές.
To see the World in a Grain of Sand And Heaven in a Wild Flower,
Hold Infinity in the palm of your hand And Eternity in an hour.
                 WILLIAM BLAKE

Αποσυνδεδεμένος georgia06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2846
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Άδειες αναπληρωτών εκπαιδευτικών
« Απάντηση #958 στις: Σεπτέμβριος 25, 2022, 10:40:06 μμ »
Σε περίπτωση νόσησης αναπληρωτή εκπαιδευτικού από Covid η υποχρεωτική άδεια για πενθήμερη απομόνωση πληρώνεται κανονικά ή θεωρείται αναρρωτική με τις γνωστές διαδικασίες, δηλ. 3 μέρες μισό ημερομίσθιο και μετά πληρωμή από τον ΕΦΚΑ; Λογικά ισχύει το πρώτο αλλά ρωτώ, γιατί ποτέ δεν ξέρεις τι θα αποφασιστεί σε αυτή τη χώρα.

Η πενθήμερη άδεια covid δεν θεωρείται αναρρωτική. Τουλάχιστον μέχρι πέρυσι.

Αποσυνδεδεμένος English

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1440
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Άδειες αναπληρωτών εκπαιδευτικών
« Απάντηση #959 στις: Σεπτέμβριος 26, 2022, 12:22:33 πμ »

Η πενθήμερη άδεια covid δεν θεωρείται αναρρωτική. Τουλάχιστον μέχρι πέρυσι.
Για πέρσι το ξέρω. Ρωτάω μήπως μου ξέφυγε κάτι για φέτος.

Αποσυνδεδεμένος Spes

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 86
    • Προφίλ
Απ: Άδειες αναπληρωτών εκπαιδευτικών
« Απάντηση #960 στις: Σεπτέμβριος 26, 2022, 07:34:25 μμ »
Καλησπέρα! Γνωρίζετε αν υπάρχει κάποια άδεια για ορκωμοσία προπτυχιακού;

Αποσυνδεδεμένος English

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1440
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Άδειες αναπληρωτών εκπαιδευτικών
« Απάντηση #961 στις: Σεπτέμβριος 26, 2022, 07:48:15 μμ »
Καλησπέρα! Γνωρίζετε αν υπάρχει κάποια άδεια για ορκωμοσία προπτυχιακού;
Για προπτυχιακό νομίζω δε δικαιούσαι άδειες μιας και έχεις ήδη πτυχίο. Λογικά κανονική θα αιτηθείς.

Συνδεδεμένος vama

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 658
    • Προφίλ
Απ: Άδειες αναπληρωτών εκπαιδευτικών
« Απάντηση #962 στις: Σεπτέμβριος 27, 2022, 12:33:56 πμ »
Σε περίπτωση νόσησης αναπληρωτή εκπαιδευτικού από Covid η υποχρεωτική άδεια για πενθήμερη απομόνωση πληρώνεται κανονικά ή θεωρείται αναρρωτική με τις γνωστές διαδικασίες, δηλ. 3 μέρες μισό ημερομίσθιο και μετά πληρωμή από τον ΕΦΚΑ; Λογικά ισχύει το πρώτο αλλά ρωτώ, γιατί ποτέ δεν ξέρεις τι θα αποφασιστεί σε αυτή τη χώρα.
Το μοναδικό που αναφέρεται σε άδειες φέτος είναι η εγκύκλιος που στάλθηκε στην αρχή της χρονιάς στα σχολεία για τα μέτρα σχετικά με τον covid . Παραθέτω το απόσπασμα:

«ΣΤ. Απουσία εκπαιδευτικών και μελών Ε.Ε.Π – Ε.Β.Π από την εργασία τους λόγω νόσησης από κορωνοϊό COVID-19
Οι εκπαιδευτικοί και τα μέλη Ε.Ε.Π. - Ε.Β.Π που είναι επιβεβαιωμένα περιστατικά COVID-19 και τίθενται σε κατ ́ οίκον απομόνωση για πέντε (5) ημέρες, σύμφωνα με τα οριζόμενα στο κεφάλαιο Γ της παρούσας, προκειμένου να δικαιολογήσουν την πενθήμερη απουσία από την εργασία τους, λόγω νόσησης από τον κορωνοιό COVID-19, επισκέπτονται την ηλεκτρονική πλατφόρμα (gov.gr – EΨΠ), και αφού αυθεντικοποιηθούν με τη χρήση των κωδικών - διαπιστευτηρίων της Γ.Γ.Π.Σ.Δ.Δ. (taxisnet), σύμφωνα με το άρθρο 24 του ν. 4727/2020 (Α ́ 184), εκδίδουν τη βεβαίωση θετικού διαγνωστικού ελέγχου. Ακολούθως, υποβάλουν σχετική υπεύθυνη δήλωση της παρ. 4 του άρθρου 8 του ν. 1599/1986 επιδεικνύοντας ταυτόχρονα στον/στην Διευθυντή/ντρια/Προϊστάμενό/ή τους την αντίστοιχη βεβαίωση θετικού ελέγχου με τη χρήση ταχείας ανίχνευσης αντιγόνου κορωνοϊού COVID-19 (rapid test) ή μοριακού ελέγχου (PCR). Στην περίπτωση που ο/η εκπαιδευτικός ή μέλος Ε.Ε.Π. – Ε.Β.Π νοσηλευτεί αποδεδειγμένα σε νοσοκομείο λόγω νόσησης από κορωνοιό COVID-19, η απουσία του δικαιολογείται για όλο το χρονικό διάστημα νοσηλείας του/της με την υποβολή σχετικής υπεύθυνης δήλωσης της παρ. 4 του άρθρου 8 του ν. 1599/1986 και την επίδειξη ταυτόχρονα στον/στη Διευθυντή/ντρια/Προϊστάμενό/ή τους των σχετικών εγγράφων του νοσοκομείου.»
 
Δεν αναφέρει κάτι για αναρρωτική, οπότε πιστεύω ότι δεν είναι.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 27, 2022, 12:39:13 πμ από vama »

Αποσυνδεδεμένος English

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1440
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Άδειες αναπληρωτών εκπαιδευτικών
« Απάντηση #963 στις: Σεπτέμβριος 27, 2022, 03:17:17 μμ »
Το μοναδικό που αναφέρεται σε άδειες φέτος είναι η εγκύκλιος που στάλθηκε στην αρχή της χρονιάς στα σχολεία για τα μέτρα σχετικά με τον covid . Παραθέτω το απόσπασμα:

«ΣΤ. Απουσία εκπαιδευτικών και μελών Ε.Ε.Π – Ε.Β.Π από την εργασία τους λόγω νόσησης από κορωνοϊό COVID-19
Οι εκπαιδευτικοί και τα μέλη Ε.Ε.Π. - Ε.Β.Π που είναι επιβεβαιωμένα περιστατικά COVID-19 και τίθενται σε κατ ́ οίκον απομόνωση για πέντε (5) ημέρες, σύμφωνα με τα οριζόμενα στο κεφάλαιο Γ της παρούσας, προκειμένου να δικαιολογήσουν την πενθήμερη απουσία από την εργασία τους, λόγω νόσησης από τον κορωνοιό COVID-19, επισκέπτονται την ηλεκτρονική πλατφόρμα (gov.gr – EΨΠ), και αφού αυθεντικοποιηθούν με τη χρήση των κωδικών - διαπιστευτηρίων της Γ.Γ.Π.Σ.Δ.Δ. (taxisnet), σύμφωνα με το άρθρο 24 του ν. 4727/2020 (Α ́ 184), εκδίδουν τη βεβαίωση θετικού διαγνωστικού ελέγχου. Ακολούθως, υποβάλουν σχετική υπεύθυνη δήλωση της παρ. 4 του άρθρου 8 του ν. 1599/1986 επιδεικνύοντας ταυτόχρονα στον/στην Διευθυντή/ντρια/Προϊστάμενό/ή τους την αντίστοιχη βεβαίωση θετικού ελέγχου με τη χρήση ταχείας ανίχνευσης αντιγόνου κορωνοϊού COVID-19 (rapid test) ή μοριακού ελέγχου (PCR). Στην περίπτωση που ο/η εκπαιδευτικός ή μέλος Ε.Ε.Π. – Ε.Β.Π νοσηλευτεί αποδεδειγμένα σε νοσοκομείο λόγω νόσησης από κορωνοιό COVID-19, η απουσία του δικαιολογείται για όλο το χρονικό διάστημα νοσηλείας του/της με την υποβολή σχετικής υπεύθυνης δήλωσης της παρ. 4 του άρθρου 8 του ν. 1599/1986 και την επίδειξη ταυτόχρονα στον/στη Διευθυντή/ντρια/Προϊστάμενό/ή τους των σχετικών εγγράφων του νοσοκομείου.»
 
Δεν αναφέρει κάτι για αναρρωτική, οπότε πιστεύω ότι δεν είναι.
Ευχαριστώ! Αυτό βρήκα κι εγώ κάνοντας μια αναζήτηση. Οπότε φαίνεται πως δεν πρόκειται για αναρρωτική (θα ήταν και άδικο κιόλας). Καλό είναι να τα ξέρουμε, γιατί έχουμε τόσους μήνες μπροστά μας, ο Covid παραμένει δυστυχώς όπως και άλλες ασθένειες ή ατυχήματα και οι αναπληρωτές δικαιούμαστε άδειες δίχως επιπτώσεις οικονομικές ή στο θέμα της προϋπηρεσίας με το σταγονόμετρο.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 27, 2022, 05:03:22 μμ από English »

Αποσυνδεδεμένος elenintaf

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 2
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Άδειες αναπληρωτών εκπαιδευτικών
« Απάντηση #964 στις: Οκτώβριος 27, 2022, 09:53:41 μμ »
Καλησπέρα συνάδελφοι. Είμαι αναπληρώτρια και θα ήθελα να ρωτήσω σχετικά με τις άδεις τα εξής: Είμαι στο 4ο έτος προπτυχιακού ειδικής αγωγής και φέτος πρέπει να κάνω την πρακτική μου σε σχολεία, 10 μέρες το 1ο εξάμηνο και 10 μέρες το 2ο εξάμηνο, σύνολο 20 μέρες. Η διευθύντρια στο σχολείο που υπηρετώ  δεν είναι γενικά συνεργάσιμη με κανέναν στο σχολείο και δεν ξέρω ούτε πώς να χειριστώ το θέμα μαζί της αλλά ούτε και με ποιο τρόπο να πάρω τις άδειες. Έχω ήδη πάρει 2 μέρες κανονική διότι έπρεπε να παρουσιαστώ στη σχολή που είναι μακριά και από τον τόπο κατοικίας μου και από την περιοχή πρόσληψής μου. Επομένως προτείνει κάποιος
1. Να μιλήσω στη διευθύντρια ή έχει τη δυνατότητα να μου δημιουργήσει πρόβλημα και επομένως απλώς ζητήσω άδεια;
2. Μπορώ να πάρω 2 κανονικές και 3 αναρρωτικες την εβδομάδα για 2 εβδομάδεις συνεχόμενα ή σπαστά πηγαίνοντας την ενδιάμεση εβδομάδα στη δουλειά;
3. Τυχαίνει να είμαι και ανασφάλιστη αυτή τη στιγμή ακόμη, με πήραν με τη Β φάση και δεν ξέρω αν και αυτό αποτελεί πρόβλημα
4. Τί γίνεται αν λάβω τις άδειες και κάτι μου τύχει π.χ. κάποια ίωση και χρειαστεί να λείψω και άλλες μέρες; τί προβλέπεται σε αυτή την περίπτωση;
Τηλεφώνησα στη Δευτεροβάθμια η απάντηση ήταν να συνεννοηθω με τη διευθύντρια, αλλά δε νομιζω ότι θα καταφέρω κάτι.
Αν μπορεί κάποιος να με βοηθήσει.....;  ευχαριστώ πολύ!

Αποσυνδεδεμένος Mara006

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 183
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Άδειες αναπληρωτών εκπαιδευτικών
« Απάντηση #965 στις: Οκτώβριος 28, 2022, 12:36:49 πμ »
Καλησπέρα συνάδελφοι. Είμαι αναπληρώτρια και θα ήθελα να ρωτήσω σχετικά με τις άδεις τα εξής: Είμαι στο 4ο έτος προπτυχιακού ειδικής αγωγής και φέτος πρέπει να κάνω την πρακτική μου σε σχολεία, 10 μέρες το 1ο εξάμηνο και 10 μέρες το 2ο εξάμηνο, σύνολο 20 μέρες. Η διευθύντρια στο σχολείο που υπηρετώ  δεν είναι γενικά συνεργάσιμη με κανέναν στο σχολείο και δεν ξέρω ούτε πώς να χειριστώ το θέμα μαζί της αλλά ούτε και με ποιο τρόπο να πάρω τις άδειες. Έχω ήδη πάρει 2 μέρες κανονική διότι έπρεπε να παρουσιαστώ στη σχολή που είναι μακριά και από τον τόπο κατοικίας μου και από την περιοχή πρόσληψής μου. Επομένως προτείνει κάποιος
1. Να μιλήσω στη διευθύντρια ή έχει τη δυνατότητα να μου δημιουργήσει πρόβλημα και επομένως απλώς ζητήσω άδεια;
2. Μπορώ να πάρω 2 κανονικές και 3 αναρρωτικες την εβδομάδα για 2 εβδομάδεις συνεχόμενα ή σπαστά πηγαίνοντας την ενδιάμεση εβδομάδα στη δουλειά;
3. Τυχαίνει να είμαι και ανασφάλιστη αυτή τη στιγμή ακόμη, με πήραν με τη Β φάση και δεν ξέρω αν και αυτό αποτελεί πρόβλημα
4. Τί γίνεται αν λάβω τις άδειες και κάτι μου τύχει π.χ. κάποια ίωση και χρειαστεί να λείψω και άλλες μέρες; τί προβλέπεται σε αυτή την περίπτωση;
Τηλεφώνησα στη Δευτεροβάθμια η απάντηση ήταν να συνεννοηθω με τη διευθύντρια, αλλά δε νομιζω ότι θα καταφέρω κάτι.
Αν μπορεί κάποιος να με βοηθήσει.....;  ευχαριστώ πολύ!
Ολες οι άδειες εκτος των αναρρωτικών κ ανατροφής ειναι δυνητικές Α-Ν θέλει τις δίνει κ θες κ πολλες μέρες συνεχόμενες δλδ αν κάνουν κ αλλοι το ιδιο δεν θα μπορεί να λειτουργησει το σχολείο. Οποτε, καλα σ πανε απο τη Δθμια, ΔΕΝ γίνεται να μην συννεοηθείς με τη διευθυντρια. Πώς θα ζητήσεις κολλητή αναρρωτική μ άλλη άδεια αλλιώς??!  :o ΡΩΤΑ Κ ΚΑΝΕΝΑΝ ΑΛΛΟ ΒΕΒΑΙΑ!!! μη σε πάρω στο λαιμό μου!?!?!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159540
  • Σύνολο θεμάτων: 19211
  • Σε σύνδεση σήμερα: 257
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 5
Επισκέπτες: 208
Σύνολο: 213

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.106 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.