*

Αποστολέας Θέμα: Πειραματικά Δημοτικά  (Αναγνώστηκε 941 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος vagg99

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 953
    • Προφίλ
Πειραματικά Δημοτικά
« στις: Ιούνιος 21, 2024, 09:43:45 μμ »
Παρατηρώ ότι δεν ενδιαφέρονται δασκαλοι να πάνε σε πειραματικα δημοτικά,  οπου η εισαγωγη γινεται με κληρωση, ενώ υπάρχει έντονο ενδιαφέρον από καθηγητές να πάνε σε προτυπα γυμνάσια, λύκεια όπου η εισαγωγή γίνεται με εξετάσεις.
Σκέφτομαι να κάνω αίτηση για θητεια σε δημοτικο, ωστόσο παρατηρώ από προηγούμενες χρονιές πινακες με 12 κενά δασκαλων ανά σχολείο,  όσες δηλαδή οι τάξεις...και στους πίνακες επιτυχόντων ένας δύο ανά σχολείο, που το καθένα έχει 12 κενά. Δηλαδή περνάνε όλοι, ακόμα και με μηδενικά μόρια ή προσόντα. Αποτέλεσμα, να μένουν κενες θέσεις και να μπαίνουν αναγκαστικά αναπληρωτες.

Ποιες είναι οι αιτιες; Οι του υπουργείου δεν το βλέπουν το προβλημα; Τελικά οι εκπαιδευτικοι των πειραματικών δημοτικών δεν είναι αυξημένων προσόντων αλλά μπαίνουν τελευταία στιγμή αναπληρωτες με ελάχιστη εμπειρία ή ακόμα και με πρώτη φορά σε ταξη.

Έχει τόση πολλή δουλειά και απαιτήσεις; Τι φταίει για όλο αυτο; Να επαναλάβω ότι στη δευτεροβαθμια οι θέσεις αυτές ζητουνται από πολλούς καθηγητές.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Πειραματικά Δημοτικά
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 02:07:04 »

Αποσυνδεδεμένος erietta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3491
    • Προφίλ
Απ: Πειραματικά Δημοτικά
« Απάντηση #1 στις: Ιούνιος 22, 2024, 12:28:30 πμ »
Στην δευτεροβάθμια πάνε άτομα που θεωρούν πως έτσι ίσως προχωρήσουν παραπάνω, σε θέσεις συμβούλων ή διευθυντών. Επίσης, μια μερίδα καθηγητών πάνε με την προοπτική να περάσουν και τα παιδιά τους (δεν περνάνε πάντοτε, γιατί είναι με εξετάσεις). Επίσης, κάποιοι ενδιαφέρονται και για τα ιδιαίτερα που θα κάνουν....Η συνήθης δικαιολογία είναι "πάω για να έχω μαθητές υψηλού επιπέδου", αλλά θεωρώ ότι αυτό είναι μόνο η πρόφαση.
Για την πρωτοβάθμια έχω παρατηρήσει ακριβώς το ίδιο που λες. Και εξήγηση δεν είμαι σε θέση να δώσω... γιατί είμαι στην δευτεροβάθμια.

Αποσυνδεδεμένος miguel101

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 152
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πειραματικά Δημοτικά
« Απάντηση #2 στις: Ιούνιος 22, 2024, 03:15:55 πμ »
Πότε είναι οι δηλώσεις για τα Πειραματικά Δημοτικά γιατι εδώ και χρόνια δεν έχω δει.

Αποσυνδεδεμένος vagg99

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 953
    • Προφίλ
Απ: Πειραματικά Δημοτικά
« Απάντηση #3 στις: Ιούνιος 22, 2024, 11:19:43 πμ »
Πότε είναι οι δηλώσεις για τα Πειραματικά Δημοτικά γιατι εδώ και χρόνια δεν έχω δει.

Μέσα στον Ιούλιο, έχει συνεντεύξεις,  αναρτηση προσόντων κτλ. Να παρακολουθειτε τις ιστοσελίδες τις εκπαιδευτικες .

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32741
  • Τελευταία: Paraskevi25
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1177231
  • Σύνολο θεμάτων: 19393
  • Σε σύνδεση σήμερα: 465
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 2144
  • (Αύγουστος 21, 2024, 05:10:38 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 1
Επισκέπτες: 389
Σύνολο: 390

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.047 δευτερόλεπτα. 29 ερωτήματα.