*

Αποστολέας Θέμα: Απαλλαγή από εξωδιδακτικά καθήκοντα  (Αναγνώστηκε 16211 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος utenar

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1545
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Απαλλαγή από εξωδιδακτικά καθήκοντα
« Απάντηση #14 στις: Οκτώβριος 18, 2008, 06:39:44 μμ »
ankir1 αυτό που λέει ο διευθυντής σου ισχύει για το δικαίωμα του μειωμένου ωραρίου.
<snip>
δεν διευκρινίζεται όμως εάν ισχύει και για το δικαίωμα της απαλλαγής από τα εξωδιδακτικά καθήκοντα. καλό είναι να ρωτήσεις έναν αιρετό ή συνδικαλιστή, για αρχή (χωρίς αυτό να σημαίνει ότι και αυτοί θα ξέρουν ακριβώς την νομοθεσία).

Η γυναικα δε ζητησε μειωμενο ωραριο, τo κειμενο που παραθετεις αφορα το μειωμενο ωραριο, συνεπως δεν αφορα την περιπτωση της. Αποκλειεται ο διευθυντης να "μπερδεψε" το μειωμενο ωραριο με την αναθεση εξωδιδακτικων καθηκοντων, προφανως πονταρε στο οτι δε γνωριζουν ολοι οι εκπαιδευτικοι τη νομοθεσια. Η σχετικη νομοθεσια περι απαλλαγης των νεων μητερων απο εξωδιδακτικα καθηκοντα παρατεθηκε παραπανω:

http://dide.xan.sch.gr/newsite/noms-s.php?id=1255
"Η απαλλαγή των μητέρων εκπαιδευτικών με παιδιά κάτω των δύο ετών από τις εξωδιδακτικές εργασίες, σκοπό έχει την παροχή περισσότερου ελεύθερου χρόνου για την γονική μέριμνα και είναι υποχρεωτική, σύμφωνα με την § 8 του άρθρου 13 του Ν.1566/85 και την Δ2/22120/6.11.89 εγκύκλιο"

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Απαλλαγή από εξωδιδακτικά καθήκοντα
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 22:59:40 »

Αποσυνδεδεμένος virginia

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 27
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Απαλλαγή από εξωδιδακτικά καθήκοντα
« Απάντηση #15 στις: Οκτώβριος 18, 2008, 07:35:11 μμ »
ankir1 καλησπέρα! ο διευθυντης σου εχει δικιο ως προς τον νομο για την απαλλαγη απο εξωδιδακτικά καθήκοντα... το ξέρω γιατί χρειάστηκε να κάνω κι εγω χρήση αυτού του νόμου. Λοιπόν όταν μια μητέρα εκπαιδευτικός εχει παδι μέχρι 4 ετων τότε μπορεί ή να ζητήσει άδεια ανατροφής για 9 μηνες ή αν δεν κάνει χρήση αυτού του δικαιώματος τότε ζητά ωράριο 18 ωρών ή απαλλαγή από τα εξωδιδακτικά καθήκοντα (εγώ είχα ζητήσει μειωμένο ωράριο). Εχει άδικο ως προς το καθημερινό σου πρόγραμμα, ξέρω ότι βάσει νόμου οι μητέρες εκπαιδευτικοί δικαιούνται το ωράριο τους να είναι συνεχές για να διευκολύνονται στις οικογενειακές τους υποχρεώσεις. Δεν θυμάμαι το νόμο ακριβώς, αλλά θα ψάξω καλύτερα. Βέβαια, εγώ σε κανένα σχολείο δεν το έχω δει αυτό να εφαρμόζεται, όπως κι εσύ έτσι κι εγώ διανύω 45 περίπου λεπτά (στην εθνική οδό) για να φτάσω στο σχολείο, εχω δυο ανήλικα παιδιά και φροντίσαν οι πιο παλιοί , όντας ντόπιοι, να έχουν το καλύτερο ωράριο (ε, να προλάβουν και τη λαϊκή οι άνθρωποι) ενώ εγώ πάω πρώτη, σχολάω τελευταία και δινω ενα σκασμό λεφτά στη γυναίκα που προσέχει τα παιδια... Και μην ακούσω αηδίες του τύπου "αν δεν σας αρεσει να μην μπαίνατε στο δημόσιο, να πάτε στον ιδιωτικό τομέα" και άλλα τέτοια... είπαμε ανεργία, αλλά δουλεύω στο δημόσιο δε σημαίνει :είμαι κωπηλάτης στα κάτεργα!!!!

Αποσυνδεδεμένος ankir1

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 10
    • Προφίλ
Απ: Απαλλαγή από εξωδιδακτικά καθήκοντα
« Απάντηση #16 στις: Οκτώβριος 18, 2008, 08:42:33 μμ »
Κάπως έτσι είναι τα πράγματα... Πάντως και για αυτό που αναφέρεις virginia υπάρχει κάποιος νόμος ή απλώς το εφαρμόζουν στην περιοχή σου; Τελικά έχω καταλάβει ότι από τότε που θεσπίστηκε το 9μηνο δεν έχουν ξεκαθαριστεί νομικά τέτοιου είδους θέματα...

Αποσυνδεδεμένος ankir1

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 10
    • Προφίλ
Απ: Απαλλαγή από εξωδιδακτικά καθήκοντα
« Απάντηση #17 στις: Οκτώβριος 21, 2008, 10:02:49 πμ »
Τελικά αποφάσισα να μην κάνω τίποτα. Εξάλλου ξέρω ότι ο διευθυντής είναι "κολλητός" με τον προϊστάμενο και έτσι είναι πιθανό να μη βγάλω άκρη. Έχω κι εγώ βέβαια πολύ "υψηλές" γνωριμίες αλλά το θεωρώ υποτιμητικό για μένα να καταφύγω σε αυτές. Επιπλέον είμαι σε φάση που προσπαθώ με εξωσωματικές για δεύτερο παιδί, όσο προλαβαίνω ακόμα, και πρέπει να είμαι ήρεμη. Αρκετή ζημιά μου έχει κάνει η όλη κατάσταση ψυχολογικά. Έτσι θα δεχθώ και τα εξωδιδακτικά, και τα κενά στο πρόγραμμα και το βάρβαρο καθημερινό πρωινό ωράριο και όλα τα προνόμια που έχουν οι άλλοι σε βάρος μου. Το μωράκι μου επιβαρύνεται έμμεσα με όλα αυτά βέβαια αλλά θα περάσει η χρονιά. Εξάλλου έχω πια πολλά μόρια και είναι σχεδόν σίγουρο ότι θα πάρω μετάθεση για την περιοχή μου.

Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας και σας εύχομαι καλή συνέχεια στη δουλειά σας!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Απαλλαγή από εξωδιδακτικά καθήκοντα
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 22:59:40 »

Αποσυνδεδεμένος echronea

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 50
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Απαλλαγή από εξωδιδακτικά καθήκοντα
« Απάντηση #18 στις: Οκτώβριος 25, 2008, 12:48:48 πμ »
Εγώ έχω δύο παιδιά 3 ετών και 18 μηνών και το σχολείο είναι 80 χμ μακριά από το σπίτι μου, με αποτέλεσμα να χρειάζομαι πολλές ώρες για τη μετακίνησή μου καθημερινά. Από την αρχή παρακαλάω να μην έχω μάθημα την έβδομη ώρα γιατί δεν προλαβαίνω να πάρω τα παιδιά από το σταθμό αλλά τίποτα. Οι παλιοί έχουν περισσότερα δικαιώματα από εμάς, κι ας δουλεύουν δίπλα στο σπίτι τους, κι ας μην έχουν οικογενειακές υποχρεώσεις. Τώρα μου είπαν για ενισχυτική διδασκαλία για να συμπληρώσω το ωράριο (μένουν δύο ώρες). Ξέρετε αν δικαιούμαι να απαλλαγώ; Επίσης, τι ακριβώς συμπεριλαμβάνεται στα εξωδιδακτικά καθήκοντα;

Αποσυνδεδεμένος solar

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 328
  • ΠΕ20
    • Προφίλ
Απ: Απαλλαγή από εξωδιδακτικά καθήκοντα
« Απάντηση #19 στις: Νοέμβριος 30, 2014, 11:23:09 μμ »
Γνωρίζετε άν αναπληρώτρια της οποίας ο σύζηγος έχει πάρει την άδεια ανατροφής δικαιούται την απαλλαγή από τις πρόσθετες εξωδιδακτικές εργασίες για δύο έτη?

Αποσυνδεδεμένος Sabi

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 335
    • Προφίλ
Απ: Απαλλαγή από εξωδιδακτικά καθήκοντα
« Απάντηση #20 στις: Φεβρουάριος 23, 2022, 08:38:21 μμ »
Γνωρίζετε άν αναπληρώτρια της οποίας ο σύζηγος έχει πάρει την άδεια ανατροφής δικαιούται την απαλλαγή από τις πρόσθετες εξωδιδακτικές εργασίες για δύο έτη?

Τελικά τι ισχύει με το παραπάνω γνωρίζετε;

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10808
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Απαλλαγή από εξωδιδακτικά καθήκοντα
« Απάντηση #21 στις: Φεβρουάριος 23, 2022, 11:10:23 μμ »
Δε νομίζω ότι ισχύει τίποτα τέτοιο. Πρώτη φορά το διαβάζω εδώ και θεωρώ ότι είναι έξω από κάθε λογική να απαλλάσσεται από τις εξωδιδακτικές εργασίες η αναπληρώτρια εκπαιδευτικός για 2 χρόνια, επειδή ο μόνιμος σύζυγός της πήρε την άδεια ανατροφής.

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4130
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Απαλλαγή από εξωδιδακτικά καθήκοντα
« Απάντηση #22 στις: Φεβρουάριος 23, 2022, 11:36:10 μμ »
Η απαλλαγή αυτή δεν νομίζω  ότι σχετίζεται με το ποιος έχει την άδεια ανατροφής. Η άδεια ανατροφής είναι εναλλακτική του μειωμένου ωραρίου.

Δεν γνωριζω πάντως καμία που να πήρε αυτήν την άδεια. Αλλά την προβλεψη την έχω δει.

Αποσυνδεδεμένος Sabi

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 335
    • Προφίλ
Απ: Απαλλαγή από εξωδιδακτικά καθήκοντα
« Απάντηση #23 στις: Φεβρουάριος 24, 2022, 07:23:55 πμ »
Δε νομίζω ότι ισχύει τίποτα τέτοιο. Πρώτη φορά το διαβάζω εδώ και θεωρώ ότι είναι έξω από κάθε λογική να απαλλάσσεται από τις εξωδιδακτικές εργασίες η αναπληρώτρια εκπαιδευτικός για 2 χρόνια, επειδή ο μόνιμος σύζυγός της πήρε την άδεια ανατροφής.

Όχι δεν είναι η αιτία της απαλλαγής αυτής. Σύμφωνα με τον παρακάτω νόμο απαλλάσσεται ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΑ ο γονέας παιδιού έως 2 ετών. Ο νονός είναι ο:
Με την επιφύλαξη της περ. α’ της παρ. 2 του άρθρου 53 του ν. 2721/1999 (Α’ 112), από τις πρόσθετες αυτές υπηρεσίες απαλλάσσεται ο γονέας παιδιού μέχρι δύο ετών.»

Το ερώτημα μου είναι εάν υπάρχουν προϋποθέσεις πέρα από το αν έχεις παιδι όχι έως 2 ετών. Πχ διαχωρίζει αναπληρωτές/μόνιμους; Έχει σημασία αν ο άλλος γονιών κάνει χρήση άλλων διευκολύνσεων; Κλπ κλπ Με το δικό μου ψάξιμο έχω βρει ότι χορηγείται υποχρεωτικώς και στους 2 γονείς χωρίς άλλη προϋπόθεση.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32292
  • Τελευταία: johntsoum
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159768
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 448
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 16
Επισκέπτες: 307
Σύνολο: 323

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.132 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.