*

Αποστολέας Θέμα: Αντιγραφή σε διαγώνισμα.  (Αναγνώστηκε 14231 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος erietta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3491
    • Προφίλ
Απ: Αντιγραφή σε διαγώνισμα.
« Απάντηση #42 στις: Ιούνιος 05, 2024, 07:27:41 μμ »
Παράθεση
Εννοείς στο δικό σου σχολείο erietta; Δεν πέφτουν στην αντίληψή σας (των επιτηρητών εννοώ);

Στο δικό μου, ναι, αλλά όχι σε δική μου επιτήρηση.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αντιγραφή σε διαγώνισμα.
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 02:06:27 »

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 11538
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Αντιγραφή σε διαγώνισμα.
« Απάντηση #43 στις: Ιούνιος 05, 2024, 08:27:15 μμ »
Αυτό δεν το 'ξερα. Ενδιαφέρον. Και καλά οι ενδοσχολικές. Ok. Και στις πανελλαδικές παίζει αυτό; Εδώ γίνονται σοβαρά τα πράγματα.
Ούτε εγώ το ήξερα, αλλά πριν λίγο καιρό διαπίστωσα ότι υπάρχει αυτή η εφαρμογή:
https://www.youtube.com/watch?v=er7x11Nbi3I

Αρχικά σου δίνει την απάντηση και πατώντας μπορείς να δεις αναλυτικά τα βήματα επίλυσης!

Αποσυνδεδεμένος gismix

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 503
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αντιγραφή σε διαγώνισμα.
« Απάντηση #44 στις: Ιούνιος 05, 2024, 11:18:12 μμ »
...και άντε και το είδες το κινητό. Φοράει σορτσάκι παραλίας και το έχει ανάμεσα στα πόδια. Τι της λες; Σήκω. Θα σου πει κύριε "τα μπούτια μου κοιτατε; Δεν σηκώνομαι". Σε λίγο η μαμά με τον τσαμπουκαλή μπαμπά έξω από το σχολείο (που θεωρούν απόλυτα φυσολογικό η κόρη τους 14 να έρχεται στο σχολείο σαν σε παραλία για να μην πω κάτι άλλο) . Και ο διευθυντής με το μέρος των γονιών. Το θέμα έχει ξεφύγει γενικά.

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4448
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αντιγραφή σε διαγώνισμα.
« Απάντηση #45 στις: Ιούνιος 06, 2024, 06:00:37 πμ »
Ποσό εύκολα βρε παιδιά μπορεί να βγάλει κάποιος κινητό και να φωτογραφίσει εκφωνήσεις κλπ κλπ μέσα σε αίθουσα με απόλυτη ησυχία που τα παιδιά κάθονται ένα ένα; Να εχεις ακουστικό στο αυτί, οκ. να εχεις σκονάκια οκ. να σου σφυρίξουν κάτι, οκ. αυτά μπορεί να συμβούν. αν και εγω δεν έχω υποψιαστεί ποτέ σε εξετάσεις μη αναμενόμενα αποτελέσματα τέτοιου βαθμού που να συνιστά αλλοίωση. Σε διαγωνίσματα στην τάξη που κάθονται δίπλα δίπλα έχω βρει πολύ πιο συχνά ενδείξεις αντιγραφής. Μήπως καποιοο από εμάς δεν κάνουν καλά τη δουλειά τπυς;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αντιγραφή σε διαγώνισμα.
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 02:06:27 »

Αποσυνδεδεμένος Scout

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 604
  • Με φωτιά και με μαχαίρι πάντα ο κόσμος προχωρεί
    • Προφίλ
Απ: Αντιγραφή σε διαγώνισμα.
« Απάντηση #46 στις: Ιούνιος 06, 2024, 02:24:35 μμ »
...και άντε και το είδες το κινητό. Φοράει σορτσάκι παραλίας και το έχει ανάμεσα στα πόδια. Τι της λες; Σήκω. Θα σου πει κύριε "τα μπούτια μου κοιτατε; Δεν σηκώνομαι".

Τέτοια θέματα είναι λυμένα από καιρό, π.χ. σε προσαγωγές κρατουμένων σε ανακριτή ή δικαστήριο. Τις αναλαμβάνουν αστυνομικοί του ίδιου φύλου με τον/την προσαγόμενο/-η. Θα μπορούσε λοιπόν εν προκειμένω ο εκπαιδευτικός (εφ' όσον έχει τέτοια υποψία), χωρίς να προειδοποιήσει τη μαθήτρια να καλέσει μία συνάδελφο από διπλανή αίθουσα ή από το γραφείο (αν υπάρχει διαθέσιμη εκεί π.χ. διορθώνοντας γραπτά) και να κάνει εκείνη τον έλεγχο. Ελλείψει συναδέλφου, μπορεί να πει "άλλαξε θέση με τον/την τάδε", οπότε καθώς θα σηκωθεί για να αλλάξει θέση θα αποκαλυφθεί το κινητό.


Ποσό εύκολα βρε παιδιά μπορεί να βγάλει κάποιος κινητό και να φωτογραφίσει εκφωνήσεις κλπ κλπ μέσα σε αίθουσα με απόλυτη ησυχία που τα παιδιά κάθονται ένα ένα;

Και σε μένα φαίνεται κομματάκι δύσκολο να γίνει κάτι τέτοιο (φωτογράφιση και αποστολή θεμάτων με το κινητό).


Παράθεση
Σε διαγωνίσματα στην τάξη που κάθονται δίπλα δίπλα έχω βρει πολύ πιο συχνά ενδείξεις αντιγραφής.

Ομάδες θεμάτων (Α και Β, για να μην πω και Γ και Δ), δεν υπάρχουν;
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 06, 2024, 02:27:46 μμ από Scout »

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4448
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αντιγραφή σε διαγώνισμα.
« Απάντηση #47 στις: Ιούνιος 06, 2024, 03:54:27 μμ »


Ομάδες θεμάτων (Α και Β, για να μην πω και Γ και Δ), δεν υπάρχουν;

Δεν το έχω κάνει ποτέ και γνωριζω ελάχιστους που το κάνουν, αποκλειστικα και μόνο νεοδιόριστους, που μονο ένας εξ αυτών ήταν φιλόλογος. Ακόμα και σε τμήματα που κάνω την ίδια μέρα, μπαίνει ένας κοινός κορμός διαγωνισματος με μικρές παραλλαγές σε αυτε που μπορεί όντως να μεταφερθούν από τμήμα σε τμήμα. Η αντιγραφή στα φιλολογικά είναι κάτι χτυπητό. Οταν επιστρέφω τα γραπτά τιυς το επισημαίνω. Έτσι κι αλλιώς έχω εικόνα για τον καθένα και χωρίς το διαγωνισμα και γενικα δεν είμαι απ αυτούς που του δίνουν μεγάλη έμφαση ως προς τη σημασία. Δίνω πολλή έμφαση όμως στο στησιμο, στην επιλογή των ζητουμένων, στη διαβάθμιση, οπότε δεν γίνεται να υπάρχουν ομάδες που να πληρούν ισοδύναμα αυτά τα κριτήρια.

Αποσυνδεδεμένος Scout

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 604
  • Με φωτιά και με μαχαίρι πάντα ο κόσμος προχωρεί
    • Προφίλ
Απ: Αντιγραφή σε διαγώνισμα.
« Απάντηση #48 στις: Ιούνιος 06, 2024, 04:00:36 μμ »
Δεν το έχω κάνει ποτέ και γνωριζω ελάχιστους που το κάνουν, αποκλειστικα και μόνο νεοδιόριστους

Γιατί πιστεύετε ότι (θα πρέπει να) διακρίνει μόνο τους νεοδιόριστους αυτή η πρακτική;


Παράθεση
Ακόμα και σε τμήματα που κάνω την ίδια μέρα, μπαίνει ένας κοινός κορμός διαγωνισματος με μικρές παραλλαγές σε αυτε που μπορεί όντως να μεταφερθούν από τμήμα σε τμήμα. Η αντιγραφή στα φιλολογικά είναι κάτι χτυπητό. (...) Δίνω πολλή έμφαση όμως στο στησιμο, στην επιλογή των ζητουμένων, στη διαβάθμιση, οπότε δεν γίνεται να υπάρχουν ομάδες που να πληρούν ισοδύναμα αυτά τα κριτήρια.

Ναι, ίσως έχετε δίκιο, στα φιλολογικά μαθήματα είναι πιο δύσκολο να βρεθεί ικανός αριθμός ισοδύναμων θεμάτων για ομάδες. Σε μαθηματικά και φυσικές επιστήμες είναι πιο εύκολο. Παραλλάσσεις λίγο την (ίδιας δυναμικότητας) άσκηση, και βγήκαν οι ομάδες.

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4448
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αντιγραφή σε διαγώνισμα.
« Απάντηση #49 στις: Ιούνιος 06, 2024, 04:34:14 μμ »
Γιατί πιστεύετε ότι (θα πρέπει να) διακρίνει μόνο τους νεοδιόριστους αυτή η πρακτική;


Την εμπειρική μου παρατήρηση καταθέτω. Ειδικότερα, με δεδομένο ότι νεοδιόριστους έχουμε μόλις την τελευταία 3τια, μόλις τώρα προσφατα είδα να εφαρμόζονται ομάδες, είχα θεωρήσει ότι είναι ξεπερασμένη πρακτική.

Για το ότι το κάνουν νεοδιόριστοι, έχω εξήγηση. Έχουν ανασφάλεια ότι δεν μπορούν να ελεγξουν τα παιδιά, είναι πολύ σχολαστικοι σε τετοια θέματα όπως είναι συχνά και με ζητήματα συμπεριφοράς ππυ εμείς αντιμετωπίζουμε με μια απλή παρατήρηση κι εκείνοι το κάνουν ολόκληρο θέμα που συζητιέται για ώρες, θεωρούν ότι δεν θα μπορούν να διακρίνουν την αντιγραφή, πιστεύουν ότι οι βαθμολογίες των παιδιών γίνονται με ακρίβεια μεζούρας κλπ. Να πω μάλιστα ότι δεν έχουν πάντα φροντίδα για ισοδυναμία θεμάτων, προφανώς λόγω απειρίας γιατί δεν γνωρίζουν πώς σκέφτονται τα παιδιά σε σχέση με το τι θεωρούν εύκολο ή δύσκολο.

Αποσυνδεδεμένος leon.

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3237
  • Φύλο: Άντρας
  • Εθνική Ηθική Διαπαιδαγώγηση
    • Προφίλ
Απ: Αντιγραφή σε διαγώνισμα.
« Απάντηση #50 στις: Ιούνιος 07, 2024, 02:03:45 μμ »
Μη μαλώνετε για χαζομαρίτσες. Αυτό που 'πε ο scout είναι σωστό. Αν έχουμε τέτοια υποψία καλούμε γυναίκα συναδέλφισσα από άλλη αίθουσα να επιτηρήσει για λίγο σ' εμάς κι υποδεικνύει στο κορίτσι ν' αλλάξει θέση. Αν έχει κινητό στα πόδια θ' αποκαλυφθεί αμέσως.

ΥΓ: Εμένα για τις πανελλαδικές μ' απασχολεί πιότερο. Αυτό σημαίνει πως πρέπει όσοι παν επιτηρητές να 'ναι προσεκτικοί.

Αποσυνδεδεμένος Scout

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 604
  • Με φωτιά και με μαχαίρι πάντα ο κόσμος προχωρεί
    • Προφίλ
Απ: Αντιγραφή σε διαγώνισμα.
« Απάντηση #51 στις: Ιούνιος 07, 2024, 02:41:47 μμ »
κι υποδεικνύει στο κορίτσι ν' αλλάξει θέση. Αν έχει κινητό στα πόδια θ' αποκαλυφθεί αμέσως.

Την υπόδειξη για (άμεση) αλλαγή θέσης δεν χρειάζεται καν να την κάνει γυναίκα εκπαιδευτικός.

Αποσυνδεδεμένος fivi

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 168
    • Προφίλ
Απ: Αντιγραφή σε διαγώνισμα.
« Απάντηση #52 στις: Ιούνιος 07, 2024, 07:59:31 μμ »
Παιδιά είναι πολύ απλό τελικά. Ο μαθητής δεν παραδίδει ποτέ το κινητό του. Πάει τουαλέτα, βρίσκει τα θέματα, επιστρέφει, βάζει το κινητό στο μπούτι και αρχίζει την αντιγραφή. Όπως προείπαν οι συνάδελφοι στα φιλολογικά η αντιγραφή βγάζει μάτι. Δε γίνεται ποτέ 2 άνθρωποι να γράψουν ακριβώς τα ίδια για το ίδιο θέμα, λέξη προς λέξη. Η συγγραφή είναι σαν δακτυλικό αποτύπωμα, πάντα μοναδική. Άσε που ξέρεις και το επίπεδο του παιδιού.

Αποσυνδεδεμένος victor123

  • Global Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2621
    • Προφίλ
Απ: Αντιγραφή σε διαγώνισμα.
« Απάντηση #53 στις: Ιούνιος 07, 2024, 09:06:07 μμ »
Το νήμα κλειδώθηκε, καθαρίστηκε και ξεκλειδώθηκε. Αποφύγετε τους προσωπικούς χαρακτηρισμούς και κόντρες γιατί θα κλειδωθεί μόνιμα.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32741
  • Τελευταία: Paraskevi25
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1177231
  • Σύνολο θεμάτων: 19393
  • Σε σύνδεση σήμερα: 465
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 2144
  • (Αύγουστος 21, 2024, 05:10:38 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 1
Επισκέπτες: 402
Σύνολο: 403

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.049 δευτερόλεπτα. 27 ερωτήματα.