*

Αποστολέας Θέμα: Ωράριο εργασίας μόνιμων εκπαιδευτικών  (Αναγνώστηκε 110666 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος orchid

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 157
  • ΠΕ19
    • Προφίλ
Απ: Ωράριο εργασίας μόνιμων εκπαιδευτικών
« Απάντηση #28 στις: Μάιος 31, 2011, 06:46:29 πμ »
Αυτο που λεει ο συναδελφος το εχω ξαναδιαβασει (αλλά δε θυμαμαι πού), και ισχυει οτι ο εκπαιδευτικος δεν μπορει να παει πριν τις 10:00 αν τελειωνει στις 16:00, γιατι ο νομος οριζει ρητα οτι ο εκπαιδευτικος ειναι υποχρεωμενος να παραμενει στο σχολειο μεχρι 6 ωρες τη μερα και 30 ωρες τη βδομαδα για τη διεκπεραιωση των καθηκοντων του (ανεξαρτητως των ωρων διδασκαλιας που εχει):
http://www.fa3.gr/nomothesia_2/nomoth_education/28-orario-didaskalias.htm

Ο εκπαιδευτικός ΔΕΝ είναι υποχρεωμένος να παραμένει στο σχολείο 6 ώρες τη μέρα! Μας το έχουν κάνει τόσο πιπίλισμα που το έχουμε αποδεχτεί μου φαίνεται.

Από το σύνδεσμο που έδωσες:

"κάθε εκπαιδευτικός οφείλει να παραμένει υποχρεωτικά στο σχολείο πέρα από τις ώρες διδασκαλίας, όχι πάνω από έξι ώρες την ημέρα και μέχρι 30 ώρες την εβδομάδα." άρα δεν είναι υποχρεωμένος να καθίσει 6ωρο.

Παρακάτω μάλιστα αναφέρει:
"Α.1 Εκπαιδευτικοί με διοικητικά καθήκοντα

       Για τους εκπαιδευτικούς με διοικητικά καθήκοντα η ισχύουσα νομοθεσία ορίζει σαφώς τα καθήκοντά τους άρα αυτοί παραμένουν στο σχολείο καθημερινά για έξι ώρες και συνολικά 30 ώρες την εβδομάδα. Οι εκπαιδευτικοί αυτοί Διευθυντές, Υποδιευθυντές και Υπεύθυνοι Τομέων των ΣΕΚ γνωρίζουν τα καθήκοντα τους και αποτελούν τα αρμόδια όργανα διοίκησης του σχολείου.

Α.2 Εκπαιδευτικοί χωρίς διοικητικά καθήκοντα

       Η υποχρέωση των εκπαιδευτικών για παραμονή στο σχολείο τους, πέραν του υποχρεωτικού ωραρίου διδασκαλίας, υφίσταται εφόσον τους έχει ανατεθεί από τα αρμόδια όργανα διοίκησης του σχολείου συγκεκριμένο έργο. "

Μακάρι τα ελληνικά σχολεία να μας επέτρεπαν να προετοιμαστούμε εντός του σχολείου για την επόμενη, αλλά όλοι γνωρίζουμε ότι οι χώροι δε μας παίρνουν όλους και οι υποδομές δε βοηθούν καθόλου για την προετοιμασία.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ωράριο εργασίας μόνιμων εκπαιδευτικών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 18:03:41 »

Αποσυνδεδεμένος DM

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 220
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ωράριο εργασίας μόνιμων εκπαιδευτικών
« Απάντηση #29 στις: Μάιος 31, 2011, 06:56:28 πμ »
Από πότε βρε παιδιά είναι απαράδεκτο να δουλεύουμε μετά τις 11 γιατί έπιασαν οι ζέστες;
Που αλλού γίνονται αυτά εκτός από τον χώρο της εκπαίδευσης;
Είπε ο διευθυντής να βάλουμε 2η βάρδια στις εξετάσεις και μόνο που δεν τον έδειραν.
Ακους εκει λέει, να ερχόμαστε και να καθόμαστε 11-1 στο σχολείο. Τι πράγματα είναι αυτά; !!

Ε ρε ξύλο που θέλουν ορισμένοι. Αλλά θα ερθει αξιολόγηση δεν θα έρθει;
Απαράδεκτος ο διευθυντής. Καταστρατηγεί κεκτημένα δικαιώματα ετών... Μετά την επιτήρηση 1ης βάρδιας υπάρχουν προγραμματισμένες δουλειές που πρέπει να γίνουν, όπως βόλτα στα μαγαζιά, ψώνια στη λαϊκή, παραλαβή του Ι.Χ. από το συνεργείο, ιδιαίτερα μαθήματα κλπ.

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Ωράριο εργασίας μόνιμων εκπαιδευτικών
« Απάντηση #30 στις: Μάιος 31, 2011, 07:59:16 πμ »
Αυτο που λεει ο συναδελφος το εχω ξαναδιαβασει (αλλά δε θυμαμαι πού), και ισχυει οτι ο εκπαιδευτικος δεν μπορει να παει πριν τις 10:00 αν τελειωνει στις 16:00, γιατι ο νομος οριζει ρητα οτι ο εκπαιδευτικος ειναι υποχρεωμενος να παραμενει στο σχολειο μεχρι 6 ωρες τη μερα και 30 ωρες τη βδομαδα για τη διεκπεραιωση των καθηκοντων του (ανεξαρτητως των ωρων διδασκαλιας που εχει):
http://www.fa3.gr/nomothesia_2/nomoth_education/28-orario-didaskalias.htm

Ο εκπαιδευτικός ΔΕΝ είναι υποχρεωμένος να παραμένει στο σχολείο 6 ώρες τη μέρα! Μας το έχουν κάνει τόσο πιπίλισμα που το έχουμε αποδεχτεί μου φαίνεται.

Από το σύνδεσμο που έδωσες:

"κάθε εκπαιδευτικός οφείλει να παραμένει υποχρεωτικά στο σχολείο πέρα από τις ώρες διδασκαλίας, όχι πάνω από έξι ώρες την ημέρα και μέχρι 30 ώρες την εβδομάδα." άρα δεν είναι υποχρεωμένος να καθίσει 6ωρο.

Παρακάτω μάλιστα αναφέρει:
"Α.1 Εκπαιδευτικοί με διοικητικά καθήκοντα

       Για τους εκπαιδευτικούς με διοικητικά καθήκοντα η ισχύουσα νομοθεσία ορίζει σαφώς τα καθήκοντά τους άρα αυτοί παραμένουν στο σχολείο καθημερινά για έξι ώρες και συνολικά 30 ώρες την εβδομάδα. Οι εκπαιδευτικοί αυτοί Διευθυντές, Υποδιευθυντές και Υπεύθυνοι Τομέων των ΣΕΚ γνωρίζουν τα καθήκοντα τους και αποτελούν τα αρμόδια όργανα διοίκησης του σχολείου.

Α.2 Εκπαιδευτικοί χωρίς διοικητικά καθήκοντα

       Η υποχρέωση των εκπαιδευτικών για παραμονή στο σχολείο τους, πέραν του υποχρεωτικού ωραρίου διδασκαλίας, υφίσταται εφόσον τους έχει ανατεθεί από τα αρμόδια όργανα διοίκησης του σχολείου συγκεκριμένο έργο. "

Μακάρι τα ελληνικά σχολεία να μας επέτρεπαν να προετοιμαστούμε εντός του σχολείου για την επόμενη, αλλά όλοι γνωρίζουμε ότι οι χώροι δε μας παίρνουν όλους και οι υποδομές δε βοηθούν καθόλου για την προετοιμασία.

νομίζω έχω ξαναγράψει ότι τους νόμους και τις διατάξεις δεν πρέπει να τις εκλαμβάνετε αποσπασματικά ή να τις "μεταφράζετε" κατά πώς βολεύει.
Και εξηγώ:
όταν γράφει ότι "κάθε εκπαιδευτικός παραμένει υποχρεωτικά στο σχολείο πέρα από τις ώρες διδασκαλίας του όχι πάνω από έξι ώρες την ημέρα και 30 ώρες την εβδομάδα σημαίνει ότι ως έξι ώρες είναι υποχρεωτικό να βρίσκεται στο σχολείο. Εξάλλου, απλά μαθηματικά είναι : 5 (εργάσιμες ημέρες) Χ 6 (ώρες την ημέρα) = 30 ώρες την εβδομάδα.
επίσης, εκπ/κοί με διοικητικά καθήκοντα δε νοούνται μόνο οι διευθυντές και υποδιευθυντές αλλά και οι υπεύθυνοι εργαστηρίων φυσικών επιστημών και πληροφορικής  Ξέρετε πολλούς από αυτούς να παραμένουν εξάωρο; Εγώ δεν ξέρω κανένα ( και δουλεύοντας σε διεύθυνση έχω την εικόνα ολόκληρου του νομού και όλων των σχολείων - γυμανσίων, γενικών λυκείων και ΕΠΑΛ).
όταν τέλος γράφει ότι οι εκπ/κοί υποχρεούνται να παραμείνουν στο σχολείο πέραν του διδακτικού τους ωραρίου εφόσον τους έχει ανατεθεί συγκεκριμένο διοικητικό έργο αυτό ΔΕΝ σημαίνει ότι υποχρεούνται να το κάνουν μόνο αν τους δωθεί εντολή πχ να γράψουν το πρακτικό της 30ης Ιουνίου. - και άρα δεν ισχύει για συγκεκριμένες ημέρες αλλά για όλες τις ημέρες. Επομένως, πχ, εκπ/κός που είναι υπεύθυνος τμήματος σημαίνει ότι του έχει ανατεθεί συγκεκριμένο διοικητικό έργο κατά τη διάρκεια όλης της σχολικής χρονιάς και επομένως αυτός υποχρεούται στις διατάξεις που προαναφέρθηκαν.

επίσης, θυμίζω ότι δεν υπάρχει πουθενά νομοθεσία, έγγραφο, εγκύκλιος, οδηγία ή ο,τιδήποτε σχετικό που αναφέρει πχ οτι κάποιος έχει το πρώτο τρίωρο μάθημα και μετά την "κάνει" προκειμένου να διευθετήσει όλα τα πολύ σημαντικά που ανέφερε εύστοχα ο/η DM, ούτε πουθενά προκύπτει ότι πχ τα μαθήματα κατευθύνσεων γίνονται κατά το πρώτο τετράωρο και οι λοιπές ειδικότητες ( ξενογλωσσοι, φ.α., θρησκευτικών κτλ) είναι οι μπαλαντέρ που τρώνε το λούκι της έκτης και έβδομης ώρας προκειμένου κάποιοι να φεύγουν νωρίτερα.
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος killbill

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3500
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν θες να μάθεις κάτι τότε δίδαξέ το
    • Προφίλ
Απ: Ωράριο εργασίας μόνιμων εκπαιδευτικών
« Απάντηση #31 στις: Μάιος 31, 2011, 08:20:49 πμ »
Αυτό το έως είναι που χαλάει τη συνταγή. Έως, σημαίνει από καθόλου μέχρι και 1 ώρα. Ο καθένας το μεταφράζει όπως τον συμφέρει.

Εγώ λέω μακάρι να καθόνταν τις 3 ώρες στο σχολείο από τις 6!

Όσον αφορά τις συνθήκες που επικαλούμαστε ότι δεν γίνεται να καθίσουμε 6 ώρες, τι να πω; ο υπάλληλος στο ΙΚΑ Ομόνοιας ή στον ΟΚΑΝΑ έχει καλύτερες συνθήκες; η ο σωφρονιστικός υπάλληλος κλπ κλπ; Αλλά ξέρω.... κανείς δεν κουράζεται όσο εμείς, κανείς δεν δουλεύει τόσο σκληρά όσο εμείς....


Τελος πάντων τα έχουμε ξανασυζητήσει αυτά. Απλά εξέφρασα για άλλη μια φορά την αγανακτησή μου για ορισμένουνς εκπαιδευτικούς (και δεν γενικεύω) που χαλάνε τον κλάδο..

Δεν θα απορήσω καθόλου αν μια μέρα μας πουν ότι Καλοκαίρια, Χριστούγεννα, Πάσχα αφού δεν δουλεύουμε δεν θα πληρωνόμαστε, γιατί η δικαιολογία ότι "μα έχουμε δουλειά στο σπίτι, μα διορθώνουμε γραπτά στο σπίτι, μα προετοιμαζόμαστε στο σπιτι, μα μα μα.... μαμούνια!!!", δεν θα πείθει !!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ωράριο εργασίας μόνιμων εκπαιδευτικών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 18:03:41 »

Αποσυνδεδεμένος orchid

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 157
  • ΠΕ19
    • Προφίλ
Απ: Ωράριο εργασίας μόνιμων εκπαιδευτικών
« Απάντηση #32 στις: Μάιος 31, 2011, 09:12:20 πμ »
bitch, δε θα μπορούσα να συμφωνήσω περισσότερο. Απλά δεν αντέχω αυτήν την καραμέλα περί της υποχρεωτικής παραμονής. Και το λέει κάποια που κάθεται στο σχολείο από τις 10 ως τις 4 και μισή που σχολάει το ολοήμερο για να κάνει εξυπηρέτηση στην άλλη συνάδελφο που ήρθε ως ΑΜΩ ώστε να μπορέσει να διαμορφωθεί το πρόγραμμα και να ελευθερωθούν ώρες στο πρωινό ωράριο, για να μην τρέχει και σε 3ο σχολείο μακριά από την περιοχή (ήδη είναι σε 3, αλλά τουλάχιστον κοντά το ένα στο άλλο).

Φυσικά και πρέπει να κάθονται για να εκπληρώνουν τις διοικητικές τους υποχρεώσεις (Πληροφορικός είμαι, ξέρω τι σημαίνει εργαστήριο πληροφορικής και πόση δουλειά θέλει), κι επίσης ξέρω τι σημαίνει να έχουν όλοι πιστοποίηση στις ΤΠΕ (και να έχουν πάρει κι επιδότηση γι' αυτό), αλλά όταν πρόκειται να συντάξουν ένα απλό έγγραφο σε Word "Α εγώ δεν ξέρω, να τα κάνει ο Πληροφορικός" που τα κάνει εξάλλου όλα και συμφέρει. Αλλά για προετοιμασία στο σχολείο, τουλάχιστον στο δικό μου αντικείμενο είναι απλά αδύνατον.

Αυτό που ήθελα να επισημάνω με το post μου είναι ότι δεν υπάρχει πουθενά γραμμένο το υποχρεωτικό 30ωρο στο σχολείο, αλλά το μέχρι 30ωρο.


Αποσυνδεδεμένος kamakis

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 169
    • Προφίλ
Απ: Ωράριο εργασίας μόνιμων εκπαιδευτικών
« Απάντηση #33 στις: Μάιος 31, 2011, 09:37:46 πμ »
Το καθηκοντολόγιο ψηφίστηκε επί ΠΑΣΟΚ (βλ. Αρσένης) , αλλά απορρίφθηκε από τηθύνν ΟΛΜΕ και από τις περίσσοτερες ΕΛΜΕ, οι οποίοι αρνούνται να το εφαρμόσουν. Για να μην λέμε μόνο το motto "που είναι η ΟΛΜΕ και τι κάνει;". Έχει πάρει ξεκάθαρη θέση και μας καλεί να απορρίψουμε το καθηκοντολόγιο. Η ..."Θάτσερ" του ΠΑΣΟΚ προσπαθεί φιλότιμα να το επαναφέρει. όμως χωρίς την αποδοχή των 150.000 δασκάλων και καθηγητών δεν μπορεί να περάσει. Κακά τα ψέματα, νόμοι ψηφίζονται, αλλά κρίνονται στην πράξη και πολλές φορές δεν εφαρμόζονται. Η ευθύνη για την τελικη εφαρμογή, θεωρώ, πως είναι όλων μας.
Για να μην παρεξηγηθώ, γνώμη μου είναι πως πρέπει πέρα από το υποχρεωτικό ωράριο μας, θα πρέπει να παραμένουμε στο σχολείο κάποιες συγκεκριμένες ώρες προς ενημέρωση γονέων (όπως κάνουν και οι πανεπιστημιακοι καθηγητές για τους φοιτητές τους) και φυσικά να διεκπεραιώνουμε την όποια διοικητική δουλειά μας έχει ανατεθεί. Όμως το να καθόμαστε στο σχολείο 8-2 , ακομά και ώρες που δεν έχουμε κανένα αντικείμενο εργασίας, σε σημείο να "ματιάσουμε" τον απέναντι μας από το κοιτάγμα, είναι αυτιστικό προς εφαρμογή των κείμενων διατάξεων και νόμων. όσο για τους εκλεκτούς που φεύγουν νωρίς και με την συμπεριφορά τους προκαλούν και δημιουργούν ασχημες εντυπώσεις τοσους στους συναδελφους όσο και στους μαθητές και γονείς για τον κλάδο μας, θεωρώ πως αυτά πάντα θα γίνονται ακόμα και όταν εφαρμοστεί η αξιολόγηση. Στην ελλάδα, λίγο ή πολύ, ο διευθυντής θα είναι συνηθώς κυβερνητικής απόχρωσης, αποφασισμένος όσο τίποτε άλλο να εφαρμοσει την κυβερνητική αντιδραστική πολιτική και πάντα θα έχει την "αυλή" του (φίλους, κομματικούς συντρόφους κτλ.) τους οποίους θα ευνοεί στο ωρολόγιο πρόγραμμα, στην αξιολογηση, στις εργασίες , στις άδειες κτλ κτλ

Αποσυνδεδεμένος miltosmpi

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 257
    • Προφίλ
Απ: Ωράριο εργασίας μόνιμων εκπαιδευτικών
« Απάντηση #34 στις: Μάιος 31, 2011, 10:39:17 πμ »
Νομίζω ότι διυλίζουμε τον κώνωπα!!!
Είναι πολύ απλό: αριθμός ωρών παραμονής στο σχολείο είναι α<6.
Επομένως 5xα<30!!!

Αποσυνδεδεμένος TEO FYSIKOS

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 218
    • Προφίλ
Απ: Ωράριο εργασίας μόνιμων εκπαιδευτικών
« Απάντηση #35 στις: Μάιος 31, 2011, 11:05:36 πμ »
αδιόριστος είμαι και αυτό που δεν καταλαβένω είναι πως τα υπολοζίουν κάποιοι και το 30 ωρο την εβδομάδα τους φαίνετε πολύ. οι ώρες που κάνουν είναι από 18 εως 21 αν σε αυτές προστεθούν και οι ώρες ενημέρωσης των γονέων και κάποιες υποχρεώσεις που προκύπτουν σαν υπεύθυνοι τμημάτων πιστεύω ότι μπορεί και να μη φτάνουν. αν κάνω κάπου λάθος ας με διορθώσει κάποιος συνάδελφος διορισμένος.

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Ωράριο εργασίας μόνιμων εκπαιδευτικών
« Απάντηση #36 στις: Μάιος 31, 2011, 03:40:33 μμ »
@ orchid
το μέχρι 30ωρο δε σημαίνει ότι αν το  υποχρεωτικό μου είναι 21 δεν έχω καμία υποχρέωση να καθήσω παραπάνω αν και εφόσον είμαι επιφορτισμένος με διοικητικές εργασίες ή έχουν ορισθεί συγκεκριμένες ημέρες και ώρες ενημέρωσης γονέων ( έστω και αν ποτέ δεν πατάει κανένας γονιός για ενημέρωση). Ίσα ίσα, σημαίνει ότι εφόσον έχουν ορισθεί αυτά τα καθήκοντα και αυτές οι ώρες οφείλω να παραμείνω στον σχολικό χώρο για τις ώρες αυτές.
Για το λόγο αυτό εξάλλου ανέφερα το "διοικητικές εργασίες" και όχι "προετοιμασία για το διδακτικό αντικείμενο -αν και πιστεύω ότι κάποια πράγματα μπορούν να γίνουν ακόμα και στο σχολείο όσον αφορά την προετοιμασία του μαθήματος ( ας πούμε εγώ όσο ήμουν σε σχολεία φρόντιζα να προετοιμάζω ηλεκτρονικά το υλικό μου το σαββατοκύριακο και κατά την διάρκεια της εβδομάδας είτε στα κενά μου, είτε παραμένοντας πιο πίσω, φωτοτυπούσα ό,τι μου ήταν απαραίτητο ή έκανα εργασίες στην αίθουσα διδασκαλίας μου ( είχα την ευτυχία να έχω δική μου αίθουσα) και έτσι δεν χρειάζονταν ας πούμε να καθυστερήσω στο μάθημα ή να περιμένω στην ουρά πότε θα τελειώσει ο φιλόλογος λ.χ. με τις δικές του φωτοτυπίες.

καλά,αυτό με τους πληροφορικούς ....δεν έχω παρά να συμφωνήσω μαζί σου. Το παιδί για όλες τις δουλειές. Αν και υπάρχουν και (λίγες ευτυχώς) κραυγαλέες περιπτώσεις που χαλάνε το όνομα του κλάδου σας είναι αλήθεια και μετά σας παίρνει όλους η μπάλα.....(για παράδειγμα όταν παρακολουθούσα μαθήματα για την πιστοποίηση στις ΤΠΕ στο ΕΠΑΛ ( τότε ΤΕΕ) που κάναμε μαθήματα ΟΛΟΙ οι υπολογιστές είχαν ως επιφάνεια εργασίας ....σκηνές πολύ σκληρού πορνό....ε...αν ο πληροφορικάριος ( ναι πληροφορικάριος εν προκειμένω) δεν πήρε πρέφα όλο αυτό τότε ή ήταν γκάου ή δεν ήταν καν στην τάξη...)

@TEO
θα συμφωνήσω απολύτως μαζί σου....τελικά κάνουμε θέμα τι; τις 9 με 10 ώρες παραπάνω παραμονής στο σχολείο; ( που ειναι ένα με δύο κενά την ημέρα...; ε εντάξει, είμαστε άξιοι της μοίρας μας τότε...)
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Ωράριο εργασίας μόνιμων εκπαιδευτικών
« Απάντηση #37 στις: Μάιος 31, 2011, 04:08:16 μμ »
αδιόριστος είμαι και αυτό που δεν καταλαβένω είναι πως τα υπολοζίουν κάποιοι και το 30 ωρο την εβδομάδα τους φαίνετε πολύ. οι ώρες που κάνουν είναι από 18 εως 21 αν σε αυτές προστεθούν και οι ώρες ενημέρωσης των γονέων και κάποιες υποχρεώσεις που προκύπτουν σαν υπεύθυνοι τμημάτων πιστεύω ότι μπορεί και να μη φτάνουν. αν κάνω κάπου λάθος ας με διορθώσει κάποιος συνάδελφος διορισμένος.

μα, δε χρειαζεται να εισαι διορισμενος. Εχεις παει σχολειο και ξερεις ποσες ωρες ηταν ο καθηγητης εκει. Ή ρωτα ενα μαθητη, θα σου πει καλυτερα!

« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 31, 2011, 04:13:45 μμ από MARKOS »
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος TEO FYSIKOS

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 218
    • Προφίλ
Απ: Ωράριο εργασίας μόνιμων εκπαιδευτικών
« Απάντηση #38 στις: Μάιος 31, 2011, 04:20:44 μμ »
Σχολείο πήγα και έβλεπα τι γινόταν το θέμα είναι ότι τώρα είμαι στην μεριά των καθηγητών και στον ιδιωτικό τομέα σαν εργαζόμενος και τον τελευταίο χρόνο σαν ιδιοκτήτης φροντιστηρίου. Αυτό που με τρελένει MARKO είναι ότι πολύ από αυτούς που γκρινιάζουν για το 30 ωρο έχουν περάσει από τον ιδιωτικό τομέα και δυστυχώς ξεχάσανε πόσες ώρες δουλεύανε για να πάρουν αυτά που πέρνουν τώρα σαν μόνιμοι. μετά τους ενοχλεί όταν οι απέξω σχολιάζουν για τις ώρες που εργάζονται και τα χρήμτα που παίρνουν. μπορούν άνετα να κάτσουν και παραπάνω ώρες και να διορθώσουν τα γραπτά που έχουν κερδίζοντας ώρες από την εργασία που ούτως ή άλλως έχουν να κάνουν στο σπίτι τους. 

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Ωράριο εργασίας μόνιμων εκπαιδευτικών
« Απάντηση #39 στις: Μάιος 31, 2011, 04:27:54 μμ »
τα ξερω πολυ καλα ,οπως τα ξερουν και οι ιδιοι. Ας πεισουν τη κοινωνια (που ταχα της ειναι εναντιον τους) αλλα και τη καλη μου φιλη τη Διαμαντοπουλου που προχτες τα ελεγε ΟΛΟΚΑΘΑΡΑ! "Εκπαιδευτικος ΔΕΝ ειναι "νομος και εγκυκλιος"
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος orchid

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 157
  • ΠΕ19
    • Προφίλ
Απ: Ωράριο εργασίας μόνιμων εκπαιδευτικών
« Απάντηση #40 στις: Μάιος 31, 2011, 08:22:21 μμ »
@ orchid
το μέχρι 30ωρο δε σημαίνει ότι αν το  υποχρεωτικό μου είναι 21 δεν έχω καμία υποχρέωση να καθήσω παραπάνω αν και εφόσον είμαι επιφορτισμένος με διοικητικές εργασίες ή έχουν ορισθεί συγκεκριμένες ημέρες και ώρες ενημέρωσης γονέων ( έστω και αν ποτέ δεν πατάει κανένας γονιός για ενημέρωση). Ίσα ίσα, σημαίνει ότι εφόσον έχουν ορισθεί αυτά τα καθήκοντα και αυτές οι ώρες οφείλω να παραμείνω στον σχολικό χώρο για τις ώρες αυτές.
Για το λόγο αυτό εξάλλου ανέφερα το "διοικητικές εργασίες" και όχι "προετοιμασία για το διδακτικό αντικείμενο -αν και πιστεύω ότι κάποια πράγματα μπορούν να γίνουν ακόμα και στο σχολείο όσον αφορά την προετοιμασία του μαθήματος ( ας πούμε εγώ όσο ήμουν σε σχολεία φρόντιζα να προετοιμάζω ηλεκτρονικά το υλικό μου το σαββατοκύριακο και κατά την διάρκεια της εβδομάδας είτε στα κενά μου, είτε παραμένοντας πιο πίσω, φωτοτυπούσα ό,τι μου ήταν απαραίτητο ή έκανα εργασίες στην αίθουσα διδασκαλίας μου ( είχα την ευτυχία να έχω δική μου αίθουσα) και έτσι δεν χρειάζονταν ας πούμε να καθυστερήσω στο μάθημα ή να περιμένω στην ουρά πότε θα τελειώσει ο φιλόλογος λ.χ. με τις δικές του φωτοτυπίες.

καλά,αυτό με τους πληροφορικούς ....δεν έχω παρά να συμφωνήσω μαζί σου. Το παιδί για όλες τις δουλειές. Αν και υπάρχουν και (λίγες ευτυχώς) κραυγαλέες περιπτώσεις που χαλάνε το όνομα του κλάδου σας είναι αλήθεια και μετά σας παίρνει όλους η μπάλα.....(για παράδειγμα όταν παρακολουθούσα μαθήματα για την πιστοποίηση στις ΤΠΕ στο ΕΠΑΛ ( τότε ΤΕΕ) που κάναμε μαθήματα ΟΛΟΙ οι υπολογιστές είχαν ως επιφάνεια εργασίας ....σκηνές πολύ σκληρού πορνό....ε...αν ο πληροφορικάριος ( ναι πληροφορικάριος εν προκειμένω) δεν πήρε πρέφα όλο αυτό τότε ή ήταν γκάου ή δεν ήταν καν στην τάξη...)


Συμφωνώ απόλυτα. Εννοείται ότι θα πρέπει να καθόμαστε όχι απλώς παραπάνω από τις 21 ώρες, αλλά όσες ακόμη χρειάζεται για να είμαστε σωστοί κι επαρκείς στο έργο μας (εκπαιδευτικό-διδακτικό-κοινωνικό-οτιδήποτε). Το θέμα είναι όμως να γνωρίζουμε και τα δικαιώματα μας κι από τη στιγμή που δεν υπάρχει πουθενά γραμμένο το υποχρεωτικό 30ωρο, να μην υποκύπτουμε σε πιέσεις τραμπούκων διευθυντών και προϊσταμένων.

Όσον αφορά στην προετοιμασία, στο σχολείο μου δεν υπάρχει δυνατότητα, γιατί "μια και είσαι εδώ δεν κάνεις κι αυτό;" ΟΧΙ δεν κάνω ΚΑΙ αυτό και προτιμώ να την κάνω με ελαφρά και να προετοιμαστώ σπίτι μου με την ησυχία μου, κι όχι να κάνω τον πιανίστα γράφοντας ανακοινώσεις και άλλα άσχετα έγγραφα στον υπολογιστή, γιατί οποτεδήποτε βρίσκομαι στο σχολείο πάντα σκάει κάποιο κουφετάκι... Αν ήταν κατανεμημένα όλα αυτά σε όλους, ευχαρίστως να κάνω ό,τι μου αναλογεί και παραπάνω.

Αποσυνδεδεμένος happiness

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2158
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 19 - Μηχ. Η/Υ & Πληρ. - ΠΠ
    • Προφίλ
Απ: Ωράριο εργασίας μόνιμων εκπαιδευτικών
« Απάντηση #41 στις: Ιούνιος 01, 2011, 12:14:57 μμ »
Δεν νομίζω ότι κανένας (λογικός) άνθρωπος διαμαρτύρεται για τις 2-5-9 ώρες που θα παραμένει στο σχολείο εάν εφαρμοστεί το υποχρεωτικό 30ωρο. Εγώ τουλάχιστον (και φαντάζομαι και άλλοι) διαμαρτύρομαι γιατί δεν θέλω να αναγκάζομαι να παραμένω στο σχολείο όταν το μόνο που έχω/μπορώ να κάνω είναι να κοιτάω τους τοίχους... όρθια.

Διότι και γω 19ωρο είχα στην τάξη, και οι υπόλοιπες υποχρεώσεις μου μου παίρναν 1-2 ώρες (ορολογιακές :) ) παραπάνω/βδομάδα (είτε στα κενά μου, είτε μετά το ωράριο). Από εκεί και πέρα, δεν υπήρχε ΤΙΠΟΤΑ να κάνω στο σχολείο. Υπεύθυνος εργαστηρίου ήταν άλλος (και έκανε και καλή δουλειά), προετοιμασία μαθήματος δεν μπορούσα να κάνω (λίγο η συνήθεια, λίγο η βόλη του σπιτιού μου), ώρα γονέων δεν ήταν, εφημερία δεν είχα ... Για ποιο λόγο λοιπόν να μένω στον χώρο του σχολείου; Για να καταλαμβάνω μία από τις λίγες καρέκλες και να πίνω καφέ;;; Βελτιώνεται η λειτουργία του σχολείου έτσι;

Δεν διαμαρτυρόμαστε (τουλάχιστον όσοι πιστεύω ότι σκέφτομαι όπως εγώ) γιατί βαριόμαστε να μένουμε στο σχολείο. Διαμαρτυρόμαστε για το δικαίωμα της ΕΠΙΛΟΓΗΣ στο να διαθέτουμε τον χρόνο μας όπως καταλαβαίνουμε όταν δεν έχουμε άλλη υποχρέωση προς την υπηρεσία μας.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159583
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 386
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 24
Επισκέπτες: 348
Σύνολο: 372

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.112 δευτερόλεπτα. 36 ερωτήματα.