*

Αποστολέας Θέμα: Υποχρεωτικές Αποσπάσεις  (Αναγνώστηκε 3617 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος mabos

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 50
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Υποχρεωτικές Αποσπάσεις
« στις: Σεπτέμβριος 25, 2010, 11:32:54 πμ »
Έχετε ακούσει ότι μπορεί να συμβεί κάτι τέτοιο για καθηγητές που είναι στη διάθεση;
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 06, 2010, 10:20:45 πμ από mabos »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Υποχρεωτικές Αποσπάσεις
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 10:41:28 »

Αποσυνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3630
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Απ: Υποχρεωτικές Αποσπάσεις
« Απάντηση #1 στις: Σεπτέμβριος 25, 2010, 02:38:31 μμ »
Από τη στιγμή που είσαι στη στη διάθεση μπορούν να σε τοποθετήσουν όπου θέλουν για τις ανάγκες της υπηρεσίας
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

Αποσυνδεδεμένος mabos

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 50
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Υποχρεωτικές Αποσπάσεις
« Απάντηση #2 στις: Σεπτέμβριος 25, 2010, 02:43:40 μμ »
Aυτό το ξέρω από την επαρχία που έζησα. Αλλά οι οικογενειάρχες με παιδιά κλπ δεν εχουν κριτήριο ν αποφύγουν μια απόσπαση που δεν επιθυμούν; Κι αν δεν βγαίνεις οικονομικά;
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 25, 2010, 03:32:59 μμ από mabos »

Αποσυνδεδεμένος greekfrixos

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 121
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ04.01
    • Προφίλ
Απ: Υποχρεωτικές Αποσπάσεις
« Απάντηση #3 στις: Σεπτέμβριος 26, 2010, 10:21:55 πμ »
Έχετε ακούσει ότι μπορεί να συμβεί κάτι τέτοιο για καθηγητές που είναι στη διάθεση;

Και οργανική να έχει κάποιος, αν δεν συμπληρώνει μπορεί να διατεθεί εξ ολοκλήρου κάπου αλλού.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Υποχρεωτικές Αποσπάσεις
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 10:41:28 »

Αποσυνδεδεμένος mabos

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 50
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Υποχρεωτικές Αποσπάσεις
« Απάντηση #4 στις: Σεπτέμβριος 26, 2010, 10:43:07 πμ »
Έχετε ακούσει ότι μπορεί να συμβεί κάτι τέτοιο για καθηγητές που είναι στη διάθεση;

Και οργανική να έχει κάποιος, αν δεν συμπληρώνει μπορεί να διατεθεί εξ ολοκλήρου κάπου αλλού.

Nαι αλλά συμφέρει την υπηρεσία να πληρώνει οδοιπορικά και ξενοδοχεία; Γιατί είναι κάτι που δεν επιθυμεί ο καθηγητής, δεν το έχει αιτηθεί. Μήπως συμφέρει για νησιά να πάρει αναπληρωτές;

Αποσυνδεδεμένος para5

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1950
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Υποχρεωτικές Αποσπάσεις
« Απάντηση #5 στις: Οκτώβριος 04, 2011, 06:01:11 μμ »
Για να δούμε πόσες υποχρεωτικές αποσπάσεις θα κάνει φέτος το υπουργείο της δια βίου αμάθειας. Τα όργανα πάντως άρχισαν:

http://static.diavgeia.gov.gr/doc/45%CE%A059-%CE%A7%CE%92%CE%A5

Εντύπωση μου έκανε μία απόσπαση από Ευρυτανία στην Εύβοια. Ελπίζω τουλάχιστον ο συνάδελφος να ρωτήθηκε προηγουμένως. Το σκέφτεστε; Να πάτε μια ωραία πρωΐα στο σχολείο και να σας ανακοινώσουν ότι σας μετακινούν από τη Χαλκιδική στη Φλώρινα ή από τη μια πλευρά της Κρήτης στην άλλη;

Αποσυνδεδεμένος happiness

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2158
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 19 - Μηχ. Η/Υ & Πληρ. - ΠΠ
    • Προφίλ
Απ: Υποχρεωτικές Αποσπάσεις
« Απάντηση #6 στις: Οκτώβριος 04, 2011, 08:35:06 μμ »
Η ΟΛΜΕ έχει κυρήξει απεργία την πρώτη μέρα που θα ανακοινωθούν υποχρεωτικές μετακινήσεις συναδέλφων. Προς το παρόν πάντως, υπάρχει αύριο 24ωρη. Ιδού η Ρόδος...

Αποσυνδεδεμένος Damien

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2083
  • Φύλο: Άντρας
  • Sors rota tu volubilis
    • Προφίλ
Απ: Υποχρεωτικές Αποσπάσεις
« Απάντηση #7 στις: Οκτώβριος 05, 2011, 09:54:04 μμ »
Nα εχετε υποψιν οτι παρα τη διατυπωση "χωρίς αίτησή τους" που αναγραφεται στην αποφαση, ενδεχεται καποιοι εξ αυτων των εκπαιδευτικων να επιθυμουσαν οντως να μετακινηθουν σε αλλα ΠΥΣΔΕ εντος περιφερειακης δ/νσης. Μαλιστα η εν λογω περιφερειακη δ/νση ειχε καλεσει τους εκπαιδευτικους που επιθυμουν να κριθουν υπεραριθμοι να το δηλωσουν προκειμενου να αποσπαστουν σε αλλα ΠΥΣΔΕ της περιφερειας, ενω, τελος, η διατυπωση "χωρίς αίτησή τους" διασφαλιζει αφενος την υψηλοτερη δυνατη μοριοδοτηση του αποσπωμενου εκπαιδευτικου και αφετερου τη θεμελιωση δικαιωματος μεταθεσης. Οι αποσπασεις-διαθεσεις λοιπον σε επιπεδο περιφερειακης διευθυνσης δεν ειναι παντα αναγκαστικες αλλα λειτουργουν αμφιδρομα, αφου υπαρχουν εκπαιδευτικοι που πιεζουν για αποσπαση μεσω τοπικων παραγοντων που εχουν προσβασεις στις περιφερειες, οι οποιες με τη σειρα τους ειναι πιο δεκτικες στις τοπικες πιεσεις και κρουσεις που δεχονται, αφου στην πραγματικοτητα παρακαμπτεται η κεντρικη διοικηση, ενω δεν πρεπει να ξεχνουμε οτι οι περιφερειακοι διευθυντες ειναι οι κομματικοι τοποτηρητες της δημοσιας εκπαιδευσης και αναποφευκτα διαπλεκονται με τους τοπικους βουλευτες, πολιτευτες και ποικιλωνυμους κομματικους παραγοντες που τους προωθησαν. 

« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 05, 2011, 09:56:50 μμ από Damien »
Μα μετά το θέρο είναι η απελπισία. Ο θερμόχνοτος Λίβας κατακαίει το κάθε βλαστερό, κι οι κάργες καταπίνουν τα στεγνά βατράχια που απόμειναν στα βουρκωμένα χαντάκια.

La Resa Dei Conti
http://www.youtube.com/watch?v=7tiTzQoEWDw

Πείτε τους ότι (δεν) έφυγα: http://www.pde.gr/index.php?topic=27576.1148

sapore

  • Επισκέπτης
Απ: Υποχρεωτικές Αποσπάσεις
« Απάντηση #8 στις: Οκτώβριος 12, 2011, 04:30:56 μμ »
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 12, 2011, 04:45:38 μμ από sapore »

Αποσυνδεδεμένος Damien

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2083
  • Φύλο: Άντρας
  • Sors rota tu volubilis
    • Προφίλ
Απ: Υποχρεωτικές Αποσπάσεις
« Απάντηση #9 στις: Δεκέμβριος 19, 2011, 03:22:15 μμ »
Για να δούμε πόσες υποχρεωτικές αποσπάσεις θα κάνει φέτος το υπουργείο της δια βίου αμάθειας. Τα όργανα πάντως άρχισαν:

http://static.diavgeia.gov.gr/doc/45%CE%A059-%CE%A7%CE%92%CE%A5

Εντύπωση μου έκανε μία απόσπαση από Ευρυτανία στην Εύβοια. Ελπίζω τουλάχιστον ο συνάδελφος να ρωτήθηκε προηγουμένως. Το σκέφτεστε; Να πάτε μια ωραία πρωΐα στο σχολείο και να σας ανακοινώσουν ότι σας μετακινούν από τη Χαλκιδική στη Φλώρινα ή από τη μια πλευρά της Κρήτης στην άλλη;

Nα εχετε υποψιν οτι παρα τη διατυπωση "χωρίς αίτησή τους" που αναγραφεται στην αποφαση, ενδεχεται καποιοι εξ αυτων των εκπαιδευτικων να επιθυμουσαν οντως να μετακινηθουν σε αλλα ΠΥΣΔΕ εντος περιφερειακης δ/νσης. Μαλιστα η εν λογω περιφερειακη δ/νση ειχε καλεσει τους εκπαιδευτικους που επιθυμουν να κριθουν υπεραριθμοι να το δηλωσουν προκειμενου να αποσπαστουν σε αλλα ΠΥΣΔΕ της περιφερειας, ενω, τελος, η διατυπωση "χωρίς αίτησή τους" διασφαλιζει αφενος την υψηλοτερη δυνατη μοριοδοτηση του αποσπωμενου εκπαιδευτικου και αφετερου τη θεμελιωση δικαιωματος μεταθεσης. Οι αποσπασεις-διαθεσεις λοιπον σε επιπεδο περιφερειακης διευθυνσης δεν ειναι παντα αναγκαστικες αλλα λειτουργουν αμφιδρομα, αφου υπαρχουν εκπαιδευτικοι που πιεζουν για αποσπαση μεσω τοπικων παραγοντων που εχουν προσβασεις στις περιφερειες, οι οποιες με τη σειρα τους ειναι πιο δεκτικες στις τοπικες πιεσεις και κρουσεις που δεχονται, αφου στην πραγματικοτητα παρακαμπτεται η κεντρικη διοικηση, ενω δεν πρεπει να ξεχνουμε οτι οι περιφερειακοι διευθυντες ειναι οι κομματικοι τοποτηρητες της δημοσιας εκπαιδευσης και αναποφευκτα διαπλεκονται με τους τοπικους βουλευτες, πολιτευτες και ποικιλωνυμους κομματικους παραγοντες που τους προωθησαν. 

ΕΛΜΕ Ευρυτανίας: Ανακοίνωση σχετικά με την μοριοδότηση των εκπαιδευτικών που αποσπώνται

http://www.alfavita.gr/artrog.php?id=53319


Μα μετά το θέρο είναι η απελπισία. Ο θερμόχνοτος Λίβας κατακαίει το κάθε βλαστερό, κι οι κάργες καταπίνουν τα στεγνά βατράχια που απόμειναν στα βουρκωμένα χαντάκια.

La Resa Dei Conti
http://www.youtube.com/watch?v=7tiTzQoEWDw

Πείτε τους ότι (δεν) έφυγα: http://www.pde.gr/index.php?topic=27576.1148

Αποσυνδεδεμένος eudaimwn

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 17
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Υποχρεωτικές Αποσπάσεις
« Απάντηση #10 στις: Οκτώβριος 24, 2012, 12:13:00 μμ »
Καλημέρα συνάδελφοι,
Θα ήθελα τη γνώμη σας σχετικά με το παραπάνω θέμα που ανέκυψε χθες στο σχολείο όπου ξεκίνησα να υπηρετώ την οργανική μου από το Σεπτέμβρη του τρέχοντος έτους.

Καταρχάς, θα ήθελα να ρωτήσω κατά πόσο είναι σύννομη απόσπαση ενώ υπηρετείται μια οργανική λόγω ελλειπούς ωραρίου;

Κατόπιν να ρωτήσω πόσο μακριά από τη μονάδα της αρχικής μου τοποθέτησης θα μπορούσε να με μετακινήσει το ΠΥΣΔΕ για συμπλήρωση ωραρίου σε άλλη μονάδα;

Τέλος, θα μπορούσε κάποιος να μου εξηγήσει πώς θα επηρεαζόταν η υπηρεσιακή μου κατάσταση σε περίπτωση που έκλεινε εντελώς η μονάδα στην οποία ξεκίνησα να υπηρετώ την οργανική μου θέση τον Σεπτέμβρη του τρέχοντος; (Υπάρχει, δηλαδή, περίπτωση κατάργησης της οργανικής μου θέσης, λόγω παύσης λειτουργίας ή συγχώνευσης της σχολικής μονάδας, και είτε α) διάθεσής μου στο ΠΥΣΔΕ ή β) απόλυσής μου;)   
 

Αποσυνδεδεμένος eudaimwn

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 17
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Υποχρεωτικές Αποσπάσεις
« Απάντηση #11 στις: Οκτώβριος 24, 2012, 10:52:16 μμ »
Επαναφέρω το παραπάνω θέμα καθώς πήρα ικανοποιητική απάντηση στα δύο πρώτα ερωτήματά μου από τις αναρτήσεις άλλων συναδέλφων αλλά όχι και στο τρίτο: πώς θα επηρεαζόταν η υπηρεσιακή μου κατάσταση σε περίπτωση που έκλεινε εντελώς η μονάδα στην οποία ξεκίνησα να υπηρετώ την οργανική μου θέση τον Σεπτέμβρη του τρέχοντος; (Υπάρχει, δηλαδή, περίπτωση κατάργησης της οργανικής μου θέσης, λόγω παύσης λειτουργίας ή συγχώνευσης της σχολικής μονάδας, και είτε α) διάθεσής μου στο ΠΥΣΔΕ ή β) απόλυσής μου;) 
Ευχαριστώ  :-\
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 24, 2012, 11:11:52 μμ από Stelios »

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Υποχρεωτικές Αποσπάσεις
« Απάντηση #12 στις: Οκτώβριος 24, 2012, 11:02:39 μμ »
με βάση τα ως τώρα ισχύοντα, οι εκπαιδευτικοί που υπηρετούσαν οργανικά σε σχολική  μονάδα που καταργείται χαρακτηρίζονται ονομαστικά υπεράριθμοι τον Ιούνιο του τρέχοντος σχολικού έτους και τοποθετούνται βάσει των διατάξεων περί τοποθέτησης υπεραριθμων ( πδ50/96).

Ουσιαστικά αυτό σημαίνει ότι
α. μπορείς να λάβεις νέα οργανική κατά προτεραιότητα - εφόσον βγουν οργανικά κενά της ειδικότητάς σου  - συγκρινόμενος με βάση τα μόρια με άλλους οργανικά υπεραριθμους της ίδιας ειδικότητας αν υπάρχουν ή
β. να τοποθετείσαι κάθε χρόνο σε λειτουργικό κενό κατά προτεραιότητα -( και πάλι συγκρινόμενος με άλλους υπεράριθμους της ίδιας ειδικότητας αν υπάρχουν )  ώσπου να προκύψει οργανικό κενό της ειδικότητάς σου.

Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158560
  • Σύνολο θεμάτων: 19200
  • Σε σύνδεση σήμερα: 597
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 14
Επισκέπτες: 599
Σύνολο: 613

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.142 δευτερόλεπτα. 36 ερωτήματα.