*

Αποστολέας Θέμα: Αποσπάσεις σε Διευθύνσεις/Γραφεία  (Αναγνώστηκε 24594 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις σε Διευθύνσεις/Γραφεία
« Απάντηση #28 στις: Ιούλιος 23, 2012, 11:28:33 μμ »
αν καταλαβαίνω καλά θα θέλαμε μια διοίκηση της εκπαίδευσης στην οποία δεν θα εμπλέκονται εκπαιδευτικοί. Αναρωτιέμαι όμως μήπως τότε θα αφήναμε πολύ σοβαρά θέματα σε άσχετους και αδιάφορους υπαλλήλους;
Μήπως τότε και οι διευθυντές των σχολείων να είναι διοικητικοί υπάλληλοι και εμείς να περιοριστούμε μόνο στα διδακτικά μας καθήκοντα;

Σωστά! Και τα εκπαιδευτικά θέματα των διευθύνσεων για παράδειγμα, να στελεχώνονται από υπαλλήλους της ολυμπιακής και του ΟΣΕ, επειδή το θέλουν ορισμένοι εκπαιδευτικοί!
Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αποσπάσεις σε Διευθύνσεις/Γραφεία
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 15:09:51 »

Αποσυνδεδεμένος bonita

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 32
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις σε Διευθύνσεις/Γραφεία
« Απάντηση #29 στις: Ιούλιος 23, 2012, 11:48:42 μμ »
Το πρόβλημα μας είναι ότι δεν έχουμε αλληλεγύη..Μας ενοχλεί και ασχολούμαστε με το ποιος θα πάρει απόσπαση κ που.Κ όχι άλλα πράγματα πιο ουσιαστικά που θίγουν στην πραγματικότητα τα συμφέροντα και τα εργασιακά μας δικαιώματα.Κ δεν αμφιβάλλω για το γεγονός πως υπάρχουν άτομα που απλώς κάθονται (για να μην πω κάτι πιο προσβλητικό) αλλά και πάλι εγώ δεν θα επιρρίψω ευθύνες σε αυτούς αλλά στις εκάστοτε διοικήσεις που το επιτρέπουν. Δεν μπορώ όμως να παραβλέψω και το γεγονός πως υπάρχουν συνάδελφοι σε διοικητικές θέσεις που άπειρες φορές έχουν μείνει και μια και δύο ώρες περισσότερο από το ωράριο τους ώστε να διεκπεραιωθούν εκκρεμότητες της υπηρεσίας.Κ δεν θα έχουμε δικαίωμα να διαμαρτυρηθούμε όταν δεν θα μπορούμε να συνεννοηθούμε με τον πρωην υπάλληλο τησ ολυμπιακής κοκ. που δεν θα μασ εξυπηρετεί γτ δεν θα καταλαβαίνει τι του λέμε...

Αποσυνδεδεμένος eidafws

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 200
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις σε Διευθύνσεις/Γραφεία
« Απάντηση #30 στις: Ιούλιος 24, 2012, 12:09:21 πμ »
Φυσικά και οι θεσεις αυτές δεν πρέπει να φύγουν από τα χερια των εκπαιδευτικών για τους λόγους που ανέλυσαν οι συναδελφοι πιο πάνω.Επίσης, μπορεί για χ-ψ λόγο για μια χρονιά να μη μπορείς να ανταποκριθείς στην ψυχολογική φθορά της τάξης, ή να πρέπει να μετακινηθείς σε ενα τόπο και να μη γίνεται αλλιώς. Αυτές οι θέσεις σου δίνουν τη δυνατότητα.

Αυτό που πρέπει να θεσπιστεί άμεσα είναι η μοριοδότηση, όχι της προϋπηρεσίας αλλά των προσόντων. Ακόμα και σήμερα, τουλάχιστον για ξεκάρφωμα δε θα έπρεπε να νοείται να βγει η αναμενόμενη λίστα χωρίς να φαίνεται αν οι συνάδελφοι έχουν και τα 3: 1. πτυχίο/μεταπτυχιακό/εσδδ ή σεμινάρια στη διοίκηση/οικονομία, 2. πιστοποίηση στις ΤΠΕ και 3."lower", όπως ζητά η εγκύκλιος εξάλλου.

Αλλά για να είναι δίκαιο το σύστημα, θα έπρεπε κάθε εκπαιδευτικός που έχει βέβαια τα προσόντα, να μπορεί να αξιοποίησει το δικαίωμα πχ. μία χρονιά κατα τη θητεία του στην εκπαίδευση, ώστε να πάει κυκλικά και να περάσουν όλοι όσοι θέλουν από τις θέσεις αυτές. Και μετα ξυπνησα.


Αποσυνδεδεμένος AnnaB

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4178
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις σε Διευθύνσεις/Γραφεία
« Απάντηση #31 στις: Ιούλιος 24, 2012, 12:13:16 πμ »
Τα είπες όλα στην τελευταία πρόταση...
Όσα κομμάτια και αν μπορέσεις να ενώσεις,
δεν θα σου φτάσουν μια στιγμή για να με νιώσεις...

https://www.youtube.com/watch?v=4rU6GYvCqOA

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αποσπάσεις σε Διευθύνσεις/Γραφεία
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 15:09:51 »

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις σε Διευθύνσεις/Γραφεία
« Απάντηση #32 στις: Ιούλιος 24, 2012, 12:14:52 πμ »
το ίδιο όνειρο βλέπουμε!!!
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος εμπειρος

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 229
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις σε Διευθύνσεις/Γραφεία
« Απάντηση #33 στις: Ιούλιος 24, 2012, 12:37:18 πμ »
επισημαινω οτι σε διαφορες διευθυνσεις υπηρετουν αξιολογοι συναδελφοι που καλως αποσπωνται και προσφερουν ο τι μπορουν σε συνθηκες    που καθε χρονο ειναι και διαφορετικες, αναλογα και με τις πολιτικες αλλαγες .

Αποσυνδεδεμένος leniao

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 310
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις σε Διευθύνσεις/Γραφεία
« Απάντηση #34 στις: Ιούλιος 24, 2012, 10:20:03 πμ »
Φυσικά και οι θεσεις αυτές δεν πρέπει να φύγουν από τα χερια των εκπαιδευτικών για τους λόγους που ανέλυσαν οι συναδελφοι πιο πάνω.Επίσης, μπορεί για χ-ψ λόγο για μια χρονιά να μη μπορείς να ανταποκριθείς στην ψυχολογική φθορά της τάξης, ή να πρέπει να μετακινηθείς σε ενα τόπο και να μη γίνεται αλλιώς. Αυτές οι θέσεις σου δίνουν τη δυνατότητα.

Αυτό που πρέπει να θεσπιστεί άμεσα είναι η μοριοδότηση, όχι της προϋπηρεσίας αλλά των προσόντων. Ακόμα και σήμερα, τουλάχιστον για ξεκάρφωμα δε θα έπρεπε να νοείται να βγει η αναμενόμενη λίστα χωρίς να φαίνεται αν οι συνάδελφοι έχουν και τα 3: 1. πτυχίο/μεταπτυχιακό/εσδδ ή σεμινάρια στη διοίκηση/οικονομία, 2. πιστοποίηση στις ΤΠΕ και 3."lower", όπως ζητά η εγκύκλιος εξάλλου.

Αλλά για να είναι δίκαιο το σύστημα, θα έπρεπε κάθε εκπαιδευτικός που έχει βέβαια τα προσόντα, να μπορεί να αξιοποίησει το δικαίωμα πχ. μία χρονιά κατα τη θητεία του στην εκπαίδευση, ώστε να πάει κυκλικά και να περάσουν όλοι όσοι θέλουν από τις θέσεις αυτές. Και μετα ξυπνησα.

Συνάδελφε , η κάθε Δ/νση είναι μια υπηρεσία , που έχει συγκεκριμένη δομή , οργανόγραμμα και εργασίες που πρέπει να γίνουν. Για να είναι λειτουργική η υπηρεσία θα πρέπει να έχει μόνιμο προσωπικό. Δεν μπορείς ας πούμε στη μισθοδοσία να εναλλάσσεις κάθε χρόνο το υπάλληλο. Οι αποσπασμένοι εκπαιδευτικοί έτσι όπως χρησιμοποιούνται τώρα , επειδή οι περισσότεροι διοικητικοί έχουν συνταξιοδοτηθεί και δεν μπορούν να προσλάβουν άλλους αυτή τη στιγμή για κάθε προϊστάμενο είναι μερικώς αναντικατάστατοι. Ξέρουν το αντικείμενο εργασίας και αυτός δε θέλει να έχει μια υπηρεσία που δε θα λειτουργεί. Γι΄αυτό και υπάρχει η λίστα . Ως ένα σημείο είναι κατανοητό για τη λειτουργικότητα της υπηρεσίας, όμως είναι αλήθεια ότι εκεί ελοχεύει κάθε φορά η πολιτική τάξη που επιθυμεί να επιβάλει τα δικά της παιδιά.
 Από την άλλη εξυπηρετεί και τους εκπαιδευτικούς να υπάρχει η δυνατότητα απόσπασης. Σήμερα έχω ανάγκη να ειμαι εγώ αύριο μπορεί να έχεις ανάγκη εσύ. Μη τα βλέπουμε όλα μονόπλευρα.
Συμφωνώ απόλυτα ότι πρέπει να υπάρχουν κριτήρια και προσοντολόγιο. Αυτό όμως αποκλείει ειδικότητες που δεν κολλούν σε καμιά υπηρεσία πχ. γυμναστές, μουσικούς,φυσικούς κλπ και ευνοείε άλλες όπως οικονομολόγους, πληροφορικούς κλπ. Αν πχ εγώ θέλω για λόγους ανάγκης απόσπαση και είμαι πληροφορικός πιο εύκολα μπορώ να πάρω απόσπαση από έναν γυμναστή γιατί θα μπορώ να κολλήσω σε μια εργασία και να προσφέρω. Ο γυμναστής ενδεχομένως να προβληματιστεί για το τι ακριβώς θα κάνει!

Αποσυνδεδεμένος ΠΕ0404

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 695
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Ask Kosh
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις σε Διευθύνσεις/Γραφεία
« Απάντηση #35 στις: Ιούλιος 24, 2012, 11:48:30 πμ »
Πολύ σωστά είπατε ότι οι Δ/νσεις έχουν ανάγκη από μόνιμο προσωπικό, το οποίο αν είναι σταθερό στη θέση του εκπαιδεύεται και διεκπεραιώνει τα καθήκοντά του. Δυστυχώς, όμως, η στελέχωση κάθε χρόνο των Δ/νσεων γίνεται -ειδικά σε κάποιες περιοχές- με ανεκδιήγητο τρόπο. Στη δδε μας που απασχολεί 6 αποσπασμένους και 3 μεταταγμένους  κι αυτό είναι όλο το προσωπικό, δε μπορείς να κάνεις δουλειά, γιατί σχεδόν κανείς (πλην μιας μεταταγμένης υπαλλήλου) δεν ξέρει πώς γίνεται. Πας για πρωτόκολλο, σε κοιτάζουν λες και είσαι εξωγήινος. Πας για άδεια - αίτηση - βεβαίωση, το ίδιο. Αυτό γιατί έχουν τραβήξει στη ΔΔΕ τα βύσματα και τους αδυνατούντες να προσφέρουν διδακτικό έργο (και δε μιλάω για άτομα με αναπηρία, αλλά καθυστέρηση). Αντιλαμβάνομαι ότι οι άνθρωποι δε μπορούν να μπουν σε τάξη, αλλά δε γίνεται να είναι και το αποκλειστικό προσωπικό στο γραφείο. Επί 2 χρονιές ζητούσα απόσπαση στη δδε (όπως και στο ΠΥΣΔΕ) γιατί είχα ανάγκη την απόσπαση, δύο φορές απορρίφθηκα. Τα προσόντα δεν τα μετρά κανείς - κι ας έχω μεταπτυχιακό, ξένες γλώσσες, πιστοποίηση Η/Υ κλπ. Αυτοί που πήγαν δεν είχαν τίποτα... Έτσι κι εγώ δεν ξανάκανα αίτηση. 
Εφτά ο τόκος πέντε το φτιασίδι,
σαράντα με το λάδι και το ξύδι
κι αυτός που πίστευε και καρτερούσε,
βουβός φαρμακωμένος στέκει και θωρεί
τη λευτεριά που βγαίνει στο σφυρί.

Αποσυνδεδεμένος billst

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 363
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις σε Διευθύνσεις/Γραφεία
« Απάντηση #36 στις: Ιούλιος 24, 2012, 11:53:03 πμ »
απλή δεν είναι η λύση;
βάλε κριτήρια μετρήσιμα και ανακοινώσιμα κάθε χρονιά.
προϋπηρεσία, σπουδές, οικογενειακοί λόγοι, ειδικές κατηγορίες και ό,τι άλλο θες. ποιος θα διαφωνήσει σε αυτό;
αλλά όλοι ξέρουμε το λόγο....μετά τι δουλειά θα κάνουν και οι έρμοι οι αιρετοί, οι διευθυντές εκπαίδευσης κτλ;

Αποσυνδεδεμένος leniao

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 310
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις σε Διευθύνσεις/Γραφεία
« Απάντηση #37 στις: Ιούλιος 24, 2012, 12:35:50 μμ »
απλή δεν είναι η λύση;
βάλε κριτήρια μετρήσιμα και ανακοινώσιμα κάθε χρονιά.
προϋπηρεσία, σπουδές, οικογενειακοί λόγοι, ειδικές κατηγορίες και ό,τι άλλο θες. ποιος θα διαφωνήσει σε αυτό;
αλλά όλοι ξέρουμε το λόγο....μετά τι δουλειά θα κάνουν και οι έρμοι οι αιρετοί, οι διευθυντές εκπαίδευσης κτλ;

Τα κριτήρια υπάρχουν αλλά  ....... υπάρχουν και τα συνήθη κυβερνώντα κόμματα.....  :-\ :-\

Αποσυνδεδεμένος eidafws

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 200
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις σε Διευθύνσεις/Γραφεία
« Απάντηση #38 στις: Ιούλιος 24, 2012, 12:48:45 μμ »
απλή δεν είναι η λύση;
βάλε κριτήρια μετρήσιμα και ανακοινώσιμα κάθε χρονιά.
προϋπηρεσία, σπουδές, οικογενειακοί λόγοι, ειδικές κατηγορίες και ό,τι άλλο θες. ποιος θα διαφωνήσει σε αυτό;
αλλά όλοι ξέρουμε το λόγο....μετά τι δουλειά θα κάνουν και οι έρμοι οι αιρετοί, οι διευθυντές εκπαίδευσης κτλ;

προυπηρεσία και οικογενειακοί λόγοι υπάρχουν στις αποσπάσεις... δλδ αυτός που έχει παίδι χειρίζεται καλύτερα τα προγράμματα της δ/νσης από τον πληροφορικό;


Συνάδελφε , η κάθε Δ/νση είναι μια υπηρεσία , που έχει συγκεκριμένη δομή , οργανόγραμμα και εργασίες που πρέπει να γίνουν. Για να είναι λειτουργική η υπηρεσία θα πρέπει να έχει μόνιμο προσωπικό. Δεν μπορείς ας πούμε στη μισθοδοσία να εναλλάσσεις κάθε χρόνο το υπάλληλο. Οι αποσπασμένοι εκπαιδευτικοί έτσι όπως χρησιμοποιούνται τώρα , επειδή οι περισσότεροι διοικητικοί έχουν συνταξιοδοτηθεί και δεν μπορούν να προσλάβουν άλλους αυτή τη στιγμή για κάθε προϊστάμενο είναι μερικώς αναντικατάστατοι. Ξέρουν το αντικείμενο εργασίας και αυτός δε θέλει να έχει μια υπηρεσία που δε θα λειτουργεί. Γι΄αυτό και υπάρχει η λίστα . Ως ένα σημείο είναι κατανοητό για τη λειτουργικότητα της υπηρεσίας, όμως είναι αλήθεια ότι εκεί ελοχεύει κάθε φορά η πολιτική τάξη που επιθυμεί να επιβάλει τα δικά της παιδιά.
 Από την άλλη εξυπηρετεί και τους εκπαιδευτικούς να υπάρχει η δυνατότητα απόσπασης. Σήμερα έχω ανάγκη να ειμαι εγώ αύριο μπορεί να έχεις ανάγκη εσύ. Μη τα βλέπουμε όλα μονόπλευρα.
Συμφωνώ απόλυτα ότι πρέπει να υπάρχουν κριτήρια και προσοντολόγιο. Αυτό όμως αποκλείει ειδικότητες που δεν κολλούν σε καμιά υπηρεσία πχ. γυμναστές, μουσικούς,φυσικούς κλπ και ευνοείε άλλες όπως οικονομολόγους, πληροφορικούς κλπ. Αν πχ εγώ θέλω για λόγους ανάγκης απόσπαση και είμαι πληροφορικός πιο εύκολα μπορώ να πάρω απόσπαση από έναν γυμναστή γιατί θα μπορώ να κολλήσω σε μια εργασία και να προσφέρω. Ο γυμναστής ενδεχομένως να προβληματιστεί για το τι ακριβώς θα κάνει!

δε νομιζω ότι αποκλείεται κάποιος. όλες οι ειδικότητες μπορούν να έχουν πιστοποίηση υπολογιστών και αγγλικών και να παρακολουθησουν σεμινάρια διοικητκής υποστήριξης, δεν έχει να κάνει με την ειδικότητα! σίγουρα πάντως τις διευθύνσεις τις συμφέρει να έχουν μόνιμο προσωπικό, αλλά εμάς δε μας συμφέρει αυτό. Όμως, δε νομίζω ότι μια γραμματέας ΔΕ μαθαίνει τη γραμματειακή δουλειά πιο εύκολα από έναν πτυχιουχο ΠΕ!  εξαλλου ενας άξιος άνθρωπος με όρεξη μεσα σε λίγες μέρες μπορεί να μάθει να χειρίζεται τα πάντα. αλλά για να έχεις άξιους υπαλλήλους, πρέπει να κρίνεις προσόντα και όχι βύσμα ή οικογενεικούς λόγους!
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 24, 2012, 12:51:37 μμ από eidafws »

Αποσυνδεδεμένος eidafws

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 200
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις σε Διευθύνσεις/Γραφεία
« Απάντηση #39 στις: Ιούλιος 24, 2012, 12:50:44 μμ »
Πολύ σωστά είπατε ότι οι Δ/νσεις έχουν ανάγκη από μόνιμο προσωπικό, το οποίο αν είναι σταθερό στη θέση του εκπαιδεύεται και διεκπεραιώνει τα καθήκοντά του. Δυστυχώς, όμως, η στελέχωση κάθε χρόνο των Δ/νσεων γίνεται -ειδικά σε κάποιες περιοχές- με ανεκδιήγητο τρόπο. Στη δδε μας που απασχολεί 6 αποσπασμένους και 3 μεταταγμένους  κι αυτό είναι όλο το προσωπικό, δε μπορείς να κάνεις δουλειά, γιατί σχεδόν κανείς (πλην μιας μεταταγμένης υπαλλήλου) δεν ξέρει πώς γίνεται. Πας για πρωτόκολλο, σε κοιτάζουν λες και είσαι εξωγήινος. Πας για άδεια - αίτηση - βεβαίωση, το ίδιο. Αυτό γιατί έχουν τραβήξει στη ΔΔΕ τα βύσματα και τους αδυνατούντες να προσφέρουν διδακτικό έργο (και δε μιλάω για άτομα με αναπηρία, αλλά καθυστέρηση). Αντιλαμβάνομαι ότι οι άνθρωποι δε μπορούν να μπουν σε τάξη, αλλά δε γίνεται να είναι και το αποκλειστικό προσωπικό στο γραφείο. Επί 2 χρονιές ζητούσα απόσπαση στη δδε (όπως και στο ΠΥΣΔΕ) γιατί είχα ανάγκη την απόσπαση, δύο φορές απορρίφθηκα. Τα προσόντα δεν τα μετρά κανείς - κι ας έχω μεταπτυχιακό, ξένες γλώσσες, πιστοποίηση Η/Υ κλπ. Αυτοί που πήγαν δεν είχαν τίποτα... Έτσι κι εγώ δεν ξανάκανα αίτηση.

Δε μπορούσες να κάνεις κάτι; Δεν προβλέπεται ένσταση; Πόσο πια θα διαιωνίζεται αυτο το πράγμα;

Αποσυνδεδεμένος ΠΕ0404

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 695
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Ask Kosh
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις σε Διευθύνσεις/Γραφεία
« Απάντηση #40 στις: Ιούλιος 24, 2012, 01:07:46 μμ »
Πολύ σωστά είπατε ότι οι Δ/νσεις έχουν ανάγκη από μόνιμο προσωπικό, το οποίο αν είναι σταθερό στη θέση του εκπαιδεύεται και διεκπεραιώνει τα καθήκοντά του. Δυστυχώς, όμως, η στελέχωση κάθε χρόνο των Δ/νσεων γίνεται -ειδικά σε κάποιες περιοχές- με ανεκδιήγητο τρόπο. Στη δδε μας που απασχολεί 6 αποσπασμένους και 3 μεταταγμένους  κι αυτό είναι όλο το προσωπικό, δε μπορείς να κάνεις δουλειά, γιατί σχεδόν κανείς (πλην μιας μεταταγμένης υπαλλήλου) δεν ξέρει πώς γίνεται. Πας για πρωτόκολλο, σε κοιτάζουν λες και είσαι εξωγήινος. Πας για άδεια - αίτηση - βεβαίωση, το ίδιο. Αυτό γιατί έχουν τραβήξει στη ΔΔΕ τα βύσματα και τους αδυνατούντες να προσφέρουν διδακτικό έργο (και δε μιλάω για άτομα με αναπηρία, αλλά καθυστέρηση). Αντιλαμβάνομαι ότι οι άνθρωποι δε μπορούν να μπουν σε τάξη, αλλά δε γίνεται να είναι και το αποκλειστικό προσωπικό στο γραφείο. Επί 2 χρονιές ζητούσα απόσπαση στη δδε (όπως και στο ΠΥΣΔΕ) γιατί είχα ανάγκη την απόσπαση, δύο φορές απορρίφθηκα. Τα προσόντα δεν τα μετρά κανείς - κι ας έχω μεταπτυχιακό, ξένες γλώσσες, πιστοποίηση Η/Υ κλπ. Αυτοί που πήγαν δεν είχαν τίποτα... Έτσι κι εγώ δεν ξανάκανα αίτηση.

Δε μπορούσες να κάνεις κάτι; Δεν προβλέπεται ένσταση; Πόσο πια θα διαιωνίζεται αυτο το πράγμα;

Το σκέφτηκα, αλλά ένσταση δεν ξέρω αν προβλέπεται σε αυτές τις αποσπάσεις και ποιος τις εξετάζει. Δεν είναι στη δικαιοδοσία κανενός υπηρεσιακού συμβουλίου. Στο μεταξύ έπαιρνα μετά απόσπαση στο ΠΥΣΔΕ (τη μια φορά με επανεξέταση)  και φυσικά προτιμούσα την τάξη απ' το γραφείο. Με αιρετούς και τον Προϊστάμενο που το συζήτησα κάποια στιγμή, μου απάντησαν ότι δεν είναι λογικό να αποσπάσουν βιολόγο στη διεύθυνση τη στιγμή που υπάρχουν τόσα κενά στα σχολεία! Γιατί τότε δεν βγάζουν τις αποσπάσεις στα ΠΥΣΔΕ πρώτες;
Εφτά ο τόκος πέντε το φτιασίδι,
σαράντα με το λάδι και το ξύδι
κι αυτός που πίστευε και καρτερούσε,
βουβός φαρμακωμένος στέκει και θωρεί
τη λευτεριά που βγαίνει στο σφυρί.

Αποσυνδεδεμένος billst

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 363
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις σε Διευθύνσεις/Γραφεία
« Απάντηση #41 στις: Ιούλιος 24, 2012, 01:39:52 μμ »
δεν με κατάλαβες τι θέλω να πω. από τη στιγμή που δεν υπάρχει διάκριση μεταξύ ειδικοτήτων για τις αποσπάσεις σε γραφεία (π.χ. όπως λες οι πληροφορικοί, οικονομολόγοι, φιλόλογοι κτλ) θα πρέπει να μπουν κριτήρια, δεδομένου ότι πρέπει όλοι να ξεκινούν από την ίδια αφετηρία και τα κριτήρια να είναι ένας συνδυασμός αντικειμενικών αναγκών και προσόντων. για τον Πληροφορικό συμφωνώ, αλλά δεν είναι και κανόνας αυτό που λες. μπορεί κάποιοι να μην μπορούν να χειριστούν πολύ καλά τον υπολογιστή, αλλά οι περισσότεροι μια χαρά τα καταφέρνουν, δεν χρειάζεται εξάλλου και πτυχίο πληροφορικής για το office ή το e-data ή το μαιλ.

απλή δεν είναι η λύση;
βάλε κριτήρια μετρήσιμα και ανακοινώσιμα κάθε χρονιά.
προϋπηρεσία, σπουδές, οικογενειακοί λόγοι, ειδικές κατηγορίες και ό,τι άλλο θες. ποιος θα διαφωνήσει σε αυτό;
αλλά όλοι ξέρουμε το λόγο....μετά τι δουλειά θα κάνουν και οι έρμοι οι αιρετοί, οι διευθυντές εκπαίδευσης κτλ;

προυπηρεσία και οικογενειακοί λόγοι υπάρχουν στις αποσπάσεις... δλδ αυτός που έχει παίδι χειρίζεται καλύτερα τα προγράμματα της δ/νσης από τον πληροφορικό;



 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32277
  • Τελευταία: ΤΣΕΦΙ
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158524
  • Σύνολο θεμάτων: 19198
  • Σε σύνδεση σήμερα: 575
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 25
Επισκέπτες: 499
Σύνολο: 524

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.076 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.