*

Αποστολέας Θέμα: Περικοπή ωρών για την κάλυψη κενών  (Αναγνώστηκε 2035 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος georgia06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2852
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Περικοπή ωρών για την κάλυψη κενών
« Απάντηση #14 στις: Οκτώβριος 11, 2023, 02:19:57 μμ »
Ναι νόμιμο είναι- τα υπόλοιπα π διαβάζω δω μέσα είναι κουβέντα καφενείου. Άσχετα μ τις παθογένειες τ συστήματος, προφανώς κ ο δντης κ ο δντης δθμιας πρέπει κάπως να υπερασπιστουν τα δικαιωματα των παιδιών π για όποιο λόγο δεν έχουν κάνει 1ωρα μαθηματικά πχ.
Ωραία. Αφού είναι νόμιμο και μιας και εσύ κάνεις σοβαρές κουβέντες και όχι καφενείου (στις προσβολές είστε πρώτοι εδώ μέσα)μπορείς να μας παραπέμψεις σχετική έγγραφη πρόβλεψη? Προσωπικά δεν γνωρίζω να υπάρχει κάτι τέτοιο. Αν μπορείς να μας διαφωτίσεις θα ήταν ιδιαίτερα χρήσιμο.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Περικοπή ωρών για την κάλυψη κενών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 19:06:49 »

Αποσυνδεδεμένος georgia06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2852
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Περικοπή ωρών για την κάλυψη κενών
« Απάντηση #15 στις: Οκτώβριος 11, 2023, 02:25:02 μμ »
Το σκεπτικό μου είναι αυτό επιβαρύνει τον εκπαιδευτικό που θα το κάνει λιγότερο από μια υπερωρία και ομαλοποιείται τη λειτουργία του σχολείου χωρθς μα παραβιάσει τα εργασιακά δικαιώματα των διδασκόντων.

Επειδή φέτος είμαστε σ αυτή τη θέση σαν σχολείο, και τέθηκε το ζήτημα αυτό εξαρχής σαν μελλοντικό σενάριο, και κανεις δεν «τόλμησε» να το ζητήσει από μια από τις εμπλεκόμενες γιατί θα αρνιόταν, και τώρα είμαστε αντιμέτωποι με το ενδεχόμενο να περιμένουμε μέχρι Δεκέμβρη για να έρθει το άτομο που περιμένουμε, και μέχρι τότε να μένουν παντελωσ αδίδακτα μαθήματα που εξετάζονται τον Ιούνιο, έχω πλήρη επίγνωση όλων των διαστάσεων του ζητήματος.


Κατανοητό απολύτως το σκεπτικό σου συναδέλφισσα. Η δική μου η ένταση βρίσκεται στο γεγονός ότι γνωρίζω περιπτώσεις που η προσωρινή αυτή περικοπή ωρών έγινε τελικά μόνιμη κ ακολουθήθηκε σαν πολιτική από διευθύνσεις εκπαίδευσης επί σειρά ετών....

Συνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4143
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Περικοπή ωρών για την κάλυψη κενών
« Απάντηση #16 στις: Οκτώβριος 11, 2023, 02:38:59 μμ »


Κατανοητό απολύτως το σκεπτικό σου συναδέλφισσα. Η δική μου η ένταση βρίσκεται στο γεγονός ότι γνωρίζω περιπτώσεις που η προσωρινή αυτή περικοπή ωρών έγινε τελικά μόνιμη κ ακολουθήθηκε σαν πολιτική από διευθύνσεις εκπαίδευσης επί σειρά ετών....

Από τη δική μου εμπειρία, αυτό το έχω δει σε "προσωρινές" υπερωρίες που έγιναν μόνιμες. Με περικοπή ωρών δεν το έχω ακουσει ξανά. Να μείνουν επίσης μαθήματα τελείως αδίδακτα, όταν δεν υπάρχει καθόλου καθηγητής στο σχολείο και το μάθημα δεν θεωρειται "επείγον" (πχ μη εξεταζόμενο στο Γυμνάσιο), επίσης το έχω ακούσει. Για μαθήματα όμως που έχουν έναν όγκο ύλης και μπαίνει και το θέμα της εξέτασης, η κατάσταση είναι μπρος γκρεμός και πίσω ρέμα, αλλά δεν βλέπω άλλη λύση από το να εφαρμοστεί κάτι τέτοιο αν ας πούμε αρχές Νοεμβρίου δεν καλυφθεί κάποιο κενό με την όποια φάση γίνει τότε -αν γίνει.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32294
  • Τελευταία: etaap0021
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159907
  • Σύνολο θεμάτων: 19213
  • Σε σύνδεση σήμερα: 540
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 7
Επισκέπτες: 437
Σύνολο: 444

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.089 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.